Zavrieť

Porady

Predaj pozemku v zahradkarskej osade za pevne stanovenu sumu podla zakona?

V prvom rade sa chcem ospravedlnit ak som si pomylil temu, ale prisla mi najvhodnejsia.

Som majitelom pozemku v zahradkarskej osade. Jeden z najomcov ma zaujem o vysporiadanie casti tohto pozemku ale v spise ktory mi poslal uvadza ze podla zakona c. 57/2011 Z. z. ktory upravuje zakon c. 64/1997 Z. z. je mozne predat tento pozemok podla pevne stanovej ceny ktoru upravuje tento zakon resp jeho priloha. Viete mi povedat ci je toto pravda - kedze ja som sa toto v zakonoch nikde nedocital?
A ako je vobec mozne aby mi niekto prikazoval ked ja som vlastnik ze to musim predat za pevne stanovenu cenu?
Este sa chcem spytat aj na rocne najomne za uzivanie pozemkov. Najomca mi ziadne najomne nevyplaca - ako toto riesit?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Skús si niečo aj na nete vyhľadať
    http://www.agroforum.sk/showthread.php?start&t=1934
    http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-sta...kupit-pozemok/
    http://www.webnoviny.sk/ekonomika/za...73-clanok.html

    A ak nemáš nájomnú zmluvu, tak ju treba urobiť ak nájomca nebude súhlasiť tak to môžeš dať na súd. Tuším aj spätne vie súd priznať nájom. Ale to by si mal riešiť so všetkymi záhradkármi, čo sú na tvojom pozemku .

    agentsmith je offline (nepripojený) agentsmith

    agentsmith
    Co to znamena ze som sa vysporiadal podla tohto zakona? Ja som tento pozemok zdedil ale je v uzivani osoby ktora sa chce so mnou tento pozemok vysporiadat. Samozrejme ze LV na katastri mam - to sa uz poriesilo pri dedicskom konani.

    agentsmith je offline (nepripojený) agentsmith

    agentsmith
    Najomca na LV nefiguruje. Ak to teda spravne chapem, tak cenu za odkupenie pozemku stanovujem ja a nie je zavisla od ziadneho zakona. A v pripade toho rocneho najomneho za uzivanie pozemku tam som to zo zakona pochopil tak ze mi ma najomca platit rocne najomne (podla tych sum) ak to nie je v zmluve medzi nami uvedene inak. Rozumiem tomu spravne?

    Dakujem

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ešte čosi také som našla http://www.aktuality.sk/clanok/18016...a-trhove-ceny/
    A ešte by som zistila, že do kedy mali záhradkári nájomné zmluvy od národného výboru uzavreté.
    Lebo sa mi vidí, že to sa uzatváralo na 20 rokov. Takže teraz zrejme už sú bez nájomnej zmluvy, tj. neoprávnene na pozemku..

    janka104 je offline (nepripojený) janka104

    janka104
    Xanti Pozri príspevok
    Ešte čosi také som našla http://www.aktuality.sk/clanok/18016...a-trhove-ceny/
    A ešte by som zistila, že do kedy mali záhradkári nájomné zmluvy od národného výboru uzavreté.
    Lebo sa mi vidí, že to sa uzatváralo na 20 rokov. Takže teraz zrejme už sú bez nájomnej zmluvy, tj. neoprávnene na pozemku..
    Dobrý deň, ako tu čítam, teraz som ja v mene užívateľa a pýtam sa, môže mi vlastník pozemku určovať za akú cenu mám kúpiť pozemok, ktorý som roky obrábala a určovať neprimerané nájomné, čiže vydierať na nájomnom ak stým ja nesúhlasím? Ináč pozemky rieši práve teraz pozemkový fond, ktorý zohľadňuje aj výšku ceny pôdy koeficientom, poradte teraz koľko mám zaplatiť nájomné, je na to zákon?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    janka104 Pozri príspevok
    Dobrý deň, ako tu čítam, teraz som ja v mene užívateľa a pýtam sa, môže mi vlastník pozemku určovať za akú cenu mám kúpiť pozemok, ktorý som roky obrábala a určovať neprimerané nájomné, čiže vydierať na nájomnom ak stým ja nesúhlasím? Ináč pozemky rieši práve teraz pozemkový fond, ktorý zohľadňuje aj výšku ceny pôdy koeficientom, poradte teraz koľko mám zaplatiť nájomné, je na to zákon?
    Hm.. až tak do toho nevidím, tiež som bola v tej pozícii. Určená cena privysoká, súdny spor o cenu sa ťahal roky... nakoniec sme boli donútený odkúpiť pozemok, za cenu kt. určil majiteľ pozemku, súdy v ničom nepomohli. A osoba, kt. pozemok nekúpila tak jej súdne zbúrali chatu postavenú na pozemku.
    Vždy ťahá niekto za kratší koniec bohužial.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    agentsmith Pozri príspevok
    V prvom rade sa chcem ospravedlnit ak som si pomylil temu, ale prisla mi najvhodnejsia.

    Som majitelom pozemku v zahradkarskej osade. Jeden z najomcov ma zaujem o vysporiadanie casti tohto pozemku ale v spise ktory mi poslal uvadza ze podla zakona c. 57/2011 Z. z. ktory upravuje zakon c. 64/1997 Z. z. je mozne predat tento pozemok podla pevne stanovej ceny ktoru upravuje tento zakon resp jeho priloha. Viete mi povedat ci je toto pravda - kedze ja som sa toto v zakonoch nikde nedocital?
    A ako je vobec mozne aby mi niekto prikazoval ked ja som vlastnik ze to musim predat za pevne stanovenu cenu?
    Este sa chcem spytat aj na rocne najomne za uzivanie pozemkov. Najomca mi ziadne najomne nevyplaca - ako toto riesit?

    Dakujem
    ...tento zákon sa týka (o užívaní pozemkov v zriadených záhradkových osadách a vyporiadaní vlastníctva k nim) záhradkarských osád ...
    Sú tam aj udané cifry ...§ 11 zákona ...

    Keď si sa Ty vysporiadal podľa tohoto zákona a pozemok je už v Tvojom vlastníctve - t.j. máš aj z katastra LV , nájomcovi môžeš svoju cenu v pohode navrhnúť ..

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    agentsmith Pozri príspevok
    Co to znamena ze som sa vysporiadal podla tohto zakona? Ja som tento pozemok zdedil ale je v uzivani osoby ktora sa chce so mnou tento pozemok vysporiadat. Samozrejme ze LV na katastri mam - to sa uz poriesilo pri dedicskom konani.
    ...niekedy boli záhradkárske osady , vžakže ...

    Majiteľ bol povedzme štát , nejaký podnik .....
    Tento po nežnej revolúcii umožnil svojim nájomcom odkúpenie do súkromného vlastníctva za úradne stanovené ceny ...aj byty sa tak predávali ...

    Keďže máš ten LV , je predsa v Tvojom vlastníctve ...
    Že je v užívaní inej osoby ???...nie je veľmi podstatné , no záleží aj od okolností , podmienok - nejakej tej zmluvy , na ktorých ste sa dohodli o nájme .

    Ako sa s Tebou môže nejaký nájomca vysporiadať ???....vysporiadať sa môžu iba spoluvlastníci , t.j. ak by aj on figuroval na LV ako spoluvlastník v určitom podiele , tak iba vtedy by sa mohol týmto oháňať ...

    V takomto prípade si spoluvlastníkovi pri predaji povinný dať návrh na predkupné právo s udaním svojej ceny .
    Túto buď akceptuje , alebo nie ...

    ...alebo sú tam iné vlastnícke práva ????

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    agentsmith Pozri príspevok
    Najomca na LV nefiguruje. Ak to teda spravne chapem, tak cenu za odkupenie pozemku stanovujem ja a nie je zavisla od ziadneho zakona. A v pripade toho rocneho najomneho za uzivanie pozemku tam som to zo zakona pochopil tak ze mi ma najomca platit rocne najomne (podla tych sum) ak to nie je v zmluve medzi nami uvedene inak. Rozumiem tomu spravne?

    Dakujem
    Bingo....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.