Zavrieť

Porady

odmietnutie dedičstva - postihne moje dieťa?

Ahoj poradáci
stojím pred dedičským konaním po mojom otcovi a chcem sa vzdať dedičstva v prospech mojej matky.
V prípade mojej smrti ,by mal môj syn nárok na novoobjavené dedičstvo po mojom otcovi? alebo ako novoobjavený majetok po otcovi, by prededila iba moja matka?
Otázku kladiem preto,že otec bol dosť rozcestovaný a hodne podnikavý a preto nevylučujem ,že aj po uzavretí dedičského konania sa niečo nové neobjaví.. a ja tu predsa večne nebudem...

dakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

fargo Pozri príspevok
Ahoj poradáci
stojím pred dedičským konaním po mojom otcovi a chcem sa vzdať dedičstva v prospech mojej matky.
V prípade mojej smrti ,by mal môj syn nárok na novoobjavené dedičstvo po mojom otcovi? alebo ako novoobjavený majetok po otcovi, by prededila iba moja matka?
Otázku kladiem preto,že otec bol dosť rozcestovaný a hodne podnikavý a preto nevylučujem ,že aj po uzavretí dedičského konania sa niečo nové neobjaví.. a ja tu predsa večne nebudem...

dakujem
veď sa nemusíš vzdať dedičstva (si myslím) - stačí, ak sa pri dedičskom konaní dohodnete, čo komu pôjde. Ak napr chceš, aby barak ostal tvojej mamke - tak to tam môže byť priamo uvedené. Ak si myslíš, žeby neskôr mohlo prísť nejaké dedičstvo z Ameriky - tak budeš môcť normálne dediť
6 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

fargo Pozri príspevok
... ak tomu dobre rozumiem pri prededovaní novoobjaveného majetku , môj syn v podstate ani nemusí o ničom vedieť, pretože notár poverený súdom osloví -IBA- moju mamu ako jedinú dedičku, novoobjavený majetok da na nu napísať, a tá už sa rozhodne ako z majetkom naloží...
je tak?
dakujem
Myslím si, že nie je to celkom tak. Vychádzam pritom z predpokladu, že ste dvaja dediči – Ty a Tvoja matka.
Som toho názoru, že:

1. Ak dedičstvo odmietneš
, prestaneš byť navždy dedičom po svojom otcovi. Stratíš všetky práva dediča, aj pre prípad novoobjaveného majetku, právo účasti dediča na súčasnom i možnom budúcom dedičskom konaní, právo na dedičský podiel so svojím rozhodnutím, či si ho ponecháš, alebo prenecháš svojej matke. Dedičom by sa stal už teraz Tvoj syn a záležalo by na ňom, ako by so svojím dedičským podielom naložil (ak je dospelý), prípadne na rozhodnutí súdu (ak je maloletý, kde je možné, že by mal súdom ustanoveného kolízneho opatrovníka, ktorý by hájil jeho záujmy). Syn by bol dedičom aj prípadného novoobjaveného majetku. Tvoja matka by bola jedinou dedičkou novoobjaveného majetku len za predpokladu, že by aj Tvoj syn, ak je dospelý a nemá svojich potomkov, odmietol súčasné dedičstvo po starom otcovi. V takom prípade by aj Tvoj syn prestal byť navždy dedičom po svojom starom otcovi.
Ak je syn maloletý, myslím si, že súd by nesúhlasil s odmietnutím, lebo by to nebolo v záujme maloletého, ak predpokladám, že dedičstvo nie je predlžené (prípadné dlhy neprevyšujú majetok).
Odmietnutie dedičstva je neodvolateľné.

2. Ak uzavrieš s matkou dedičskú dohodu
, ktorou jej prenecháš svoj dedičský podiel v súčasnom dedičskom konaní (do budúcna to nemôžeš urobiť), Tvoja matka by zdedila všetko, čo je teraz predmetom dedičského konania, ale nebola by jedinou dedičkou pre prípadný novoobjavený majetok. Naďalej by si zostal dedičom aj Ty alebo ak by si zomrel, tak by nastúpil ako dedič Tvoj syn. V dedičskom konaní o novoobjavenom majetku by sa nebrala do úvahy prípadná dedičská dohoda uzavretá teraz, t.j. neprihliadalo by sa na spôsob vyporiadania dedičstva v súčasnom dedičskom konaní.
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak dedič odmietne dedičstvo. pozerá sa na neho, akoby tu nebol, nastupujú jeho deti - ak ich má.
Avšak vydediť môže poručiteľ nielen dediča, ale aj jeho deti.
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Odmietnuť dedičstvo môžu všetci dedičia, pripadne štátu.
Ľudia neodmietajú dedičstvo len pre dlhy. To by si sa niekdey divil...
Ano, nenarodené dieťa má právo dediť, ak sa narodí živé. Niekedy sa dedičské konanie prerušuje, niekedy sa deičstvo vymáha ako od neoprávneného dediča.
3 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

fargo Pozri príspevok
nakolko nechcem otvárať novú tému, tak si dovolím pokračovať tu:
predvolaní notarom sme boli všetcia dediči ,ako som v statiach vyššie uviedla...........a tu nastal další problém:
-vnučka zistila ,že už nebude môcť užívať danu nehnutelnosť sama pre seba, tak prestala s notárom komunikovať, nepreberá doručenú poštu, nedvíha telefon, odmieta sa zučastniť dedičskeho konania.....pričom nehnutelnosť užíva.....
-notár, vraj nemôže uzavrieť dedičské konanie ,pokial na jednaní nebudeme všetcia...teda aj vnučka..., ibaže tá prestala komunikovať s veškerou zainteresovanou rodinou...

a teraz otázka: ako ju prinutiť sa konania zúčastniť?.....mi jej podiel nechceme!! iba chceme aby nehnutelnosť, každý z nás užíval rovnakým dielom....samozrejme bez násilia, ...riadnou pravnou cestou....
dá sa to???
notár v dedičskom konaní je súdom poverený komisár, ktorý vedie toto konanie. Môže rovnako využívaš ust. OSP ako súd, vrátané §§ 52, 53 OSP.


§ 52



(1) V prípade, že sa predvolaný bez ospravedlnenia neustanoví na výsluch alebo k znalcovi, môže ho súd dať predviesť, ak o možnosti predvedenia predvolaného poučil. O predvedení rozhodne súd uznesením, ktoré sa predvolanému doručí pri predvedení.

(2) O predvedenie požiada súd príslušný policajný orgán; ak ide o maloletého, požiada súd tento orgán o predvedenie len vtedy, ak nemožno predvedenie zabezpečiť inak. O predvedenie vojakov v činnej službe a príslušníkov ozbrojených zborov požiada súd ich náčelníka.

(3) Trovy predvedenia uhradzuje ten, kto je predvádzaný.

Poriadkové opatrenie
§ 53



(1) Tomu, kto marí uplatnenie základného práva iného účastníka konania alebo kto hrubo sťažuje postup konania tým, že v súdom určenej lehote neurobí súdom uložený úkon alebo nesplní jemu súdom uloženú povinnosť a svoju nečinnosť v konaní neospravedlní včas a vážnymi dôvodmi, alebo sa neustanoví na súd, hoci naň bol riadne a včas predvolaný a svoju neprítomnosť neospravedlnil včas a vážnymi okolnosťami, alebo kto neposlúchne príkaz súdu, alebo kto ruší poriadok, alebo kto urobí hrubo urážlivé podanie, súd môže uložiť uznesením poriadkovú pokutu až do výšky 820 eur.

(2) Pri opakovanom hrubom sťažení postupu konania podľa odseku 1 súd môže uložiť uznesením poriadkovú pokutu až do výšky 1 640 eur.

(3) Poriadkové pokuty pripadajú štátu.

(4) Uloženú poriadkovú pokutu môže súd dodatočne, a to i po skončení konania odpustiť, ak to odôvodňuje neskoršie správanie sa toho, komu bola uložená, alebo ak nastali dôvody hodné osobitného zreteľa; to neplatí, ak už bola poriadková pokuta zaplatená.
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

A ja vôbec nechápem, prečo sa chceš vzdávať dedičstva v prospech svojej matky, keď sa bojíš o ďalší osud majetku. Môžeš zdediť svoj podiel a nechať ho matke užívať. na teba bude len časť majetku napísaná.
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
fargo Pozri príspevok
ahoj buchač
práve o to mi ide, resp. tam smeruje moja otázka.....moja matka prededí novoobjavený majetok po otcovi,..daruje ho za života napr. charite....môže s tým môj syn niečo urobiť, nejako zastaviť...? v prípade ,že som sa vzdal dedičstva po otcovi...
...NIE nemôže , nebude môcť ...

Darovanie nijako nezastavíš ...možno len ovplyvniť by sa dal potiažmo darca .......ale to je už o niečom inom...
1 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

bubkoch Pozri príspevok
ako moze odmietnut dedicstvo malolete dieta ?
Pre informáciu - jedno súdne rozhodnutie o schválení odmietnutia dedičstva za maloletých = http://rozsudkyodetoch.sk/01_custom_...trica/r012.pdf.
1 0
fargo fargo

fargo je offline (nepripojený) fargo

Erzebeth Pozri príspevok
K dedičskému konaniu budú prizvaní: ty ako manželka, dieťa ktoré žije a deti po zomretom dieťati, ktoré budú dediť jeho podiel.
slúbila som ,že sa ozvem...
takže to dopadlo tak ako napísala Erzebeth a aj niektorí ostatní.
Notar si predvolal mna, moje žijúce dieta ako aj deti po nebohom druhom dietati,/ čiže mojich vnukou/, nakolko sa jedná o dedičstvo ,ktoré nebolo vtedy predmetom dedičstva po mojom nebohom manželovi.
1 0
fargo fargo

fargo je offline (nepripojený) fargo

áno ,ale mne ide o to , že ja sa teraz, dedičstva po otcovi v prospech matky chcem, v celom rozsahu.......
no a na to novoobjavené ,po mojej smrti ,bude mať môj syn nárok alebo nie ???....všetko v pripade,že moja matka by stále bola nažive, proste ma prežila..
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

fargo Pozri príspevok
áno ,ale mne ide o to , že ja sa teraz, dedičstva po otcovi v prospech matky chcem, v celom rozsahu.......
no a na to novoobjavené ,po mojej smrti ,bude mať môj syn nárok alebo nie ???....všetko v pripade,že moja matka by stále bola nažive, proste ma prežila..
ano, tvoj syn by dedil ...

§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
fargo Pozri príspevok
áno ,ale mne ide o to , že ja sa teraz, dedičstva po otcovi v prospech matky chcem, v celom rozsahu.......
no a na to novoobjavené ,po mojej smrti ,bude mať môj syn nárok alebo nie ???....všetko v pripade,že moja matka by stále bola nažive, proste ma prežila..
...nespomenul si ale aj iných - potencionálnych dedičov ...

Ak si sám -jedináčik , predsa nie je potom problém ...žiaden ...
Ty sa vzdávaš v prospech matky ...
Syn bude potom dediť po Tvojej mame ...

...a chceš , aby Ťa matka prežila ( a možno aj dôvody máš ??? ) ...
...tak na to novoobjavené bude mať nárok aj matka a aj Tvoj syn - vnuk starkých predsa ...teda pokiaľ by sa matka neodhodlala k nejakému inému kroku , t.j. darovanie ešte za života niekomu úplne inému a vtedy sa môže každý dedič aj na hlavu postaviť - nič nezmôže ...
0 0
fargo fargo

fargo je offline (nepripojený) fargo

ahoj buchač
práve o to mi ide, resp. tam smeruje moja otázka.....moja matka prededí novoobjavený majetok po otcovi,..daruje ho za života napr. charite....môže s tým môj syn niečo urobiť, nejako zastaviť...? v prípade ,že som sa vzdal dedičstva po otcovi...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

fargo Pozri príspevok
áno ,ale mne ide o to , že ja sa teraz, dedičstva po otcovi v prospech matky chcem, v celom rozsahu.......
no a na to novoobjavené ,po mojej smrti ,bude mať môj syn nárok alebo nie ???....všetko v pripade,že moja matka by stále bola nažive, proste ma prežila..
Fargo, najlepšiu odpoved Ti dala Katy v prvom príspevku.
Ved existuje dedičská dohoda, ak povieš notárovi, že ste sa dohodli, že majetok bude napísaný na matku a ty s tým súhlasíš tak notár ti nebude nútiť 1/4 bytu abo domu alebo iný podiel, ktorý Ti prináleží. Je to na dohode, ty sa vôbec nemusíš zriecť dedičstva, len budeš mať dedičskú dohodu, kt. notár dá na papier.
0 0
fargo fargo

fargo je offline (nepripojený) fargo

buchač ,dakujem,
už mi to je jasnejšie ,čiže ak tomu dobre rozumiem pri prededovaní novoobjaveného majetku , môj syn v podstate ani nemusí o ničom vedieť, pretože notár poverený súdom osloví -IBA- moju mamu ako jedinú dedičku, novoobjavený majetok da na nu napísať, a tá už sa rozhodne ako z majetkom naloží...
je tak?
dakujem
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

myslim ze sa tu popisalo dost dezinformacii ktore je potrebne uviest na pravu mieru ...
Odmietnutie dedičstva
§ 463


(1) Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.

myslim ze o toto fargo ide ...
§ 466


K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva.

z toho vyplyva, ze tzv. "odmietnutie dedicstva v prospech niekoho" o ktorom sa tu pisalo, nie je mozne ... cize nie je mozne odmietnut dedicstvo s podmienkou ze chcem aby vsetko dedil rodic


ak dedic odmietne dedicstvo, plati vyssie citovany §473 ods. 2 t.j. dedia namiesto neho jeho deti ...

ak nikto neodmietne dedicstvo, mozu sa dedici na vysporiadani dedicstva dohodnut ako len chcu:

§ 482


(1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.

(2) Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli.


ale sa mylim ?
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Ak chceš radu: neodmietaj dedičstvo /iba ak by šlo o dlhy/.
Nevieme síce, čo je predmetom dedenia, ale...
Treba si uvedomiť, že dedičstvo sa prijíma alebo odmieta v celosti /aj s prípadnými pasívami/. Nemožno ho ničím podmieňovať ani si vyberať ako hrozienka z koláča.

Ale z princípu: nevieš, čo Ti život prinesie v najbližších dňoch, mesiacoch, či rokoch /rovnako Tvojej matke, či synovi/. Ako bolo spomenuté, môže sa nájsť nielen novoobjavený majetok, ale trebárs aj noví dedičia... Môže sa zmeniť Tvoja/Vaša zdravotná, príjmová, bytová, či sociálna situácia...
Jednoducho - aby si tento krok raz neoľutovala. Niet totiž cesty späť.
Každému, co jeho jest - ako hovoria bratia Česi...
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Len doplním: maloletému dieťaťu súd prideľuje poručníka, ktorý ho zastupuje v dedičskom konaní - a tým môžeš byť aj Ty.
To pre prípad, ak by syn v prípade smrti Tvojej matky bol neplnoletý - keďže netušíme, kto z Vás má koľko rokov... Ale úprimne - zubatej je to jedno, tá sa riadi vlastnými pravidlami...

Mimotémy: prečo sa pohrávaš s myšlienkou dodatočne objaveného dedičstva, resp. aspoň ja mám z toho dojem, že počítaš s možnosťou, že matka Ťa prežije? Nechaj veciam voľný priebeh a nekomplikuj si to.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Mária27 Pozri príspevok
A ja vôbec nechápem, prečo sa chceš vzdávať dedičstva v prospech svojej matky, keď sa bojíš o ďalší osud majetku. Môžeš zdediť svoj podiel a nechať ho matke užívať. na teba bude len časť majetku napísaná.


Ja nechápem, prečo sa viac bojíš či zaujímaš o majetok, ktorý nemáš /či už Ty, Tvoj syn či matka/, ako o život, ktorý máš a je Tvoj. Tak ho ži a užívaj...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No ja si myslím, že ak by si dedičstvo po otcovi odmietla, tak aj na prípadné novoobjavené dedičstvo sa vzťahuje tvoje odmietnutie a jediným dedičom po tvojom otcovi bude tvoja mama.
Tvoj syn bude po tvojej matke dediť až vtedy ak by si skôr zomrela ako tvoja matka. Samozrejme musí nejaké dedičstvo existovať v čase smrti tvojej matky.
Tak isto aj ty budeš dediť po svojej matke iba v prípade, že nejaké dedičstvo bude existovať.

§ 466
K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva.

§ 467
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.
Alebo takto jednoducho.
Ak ty dedičstvo po otcovi odmietneš, a tvoja matka prehajdáka všetok svoj majetok, tak tvoj syn bude dediť "trt makový".
Naposledy upravil marjankaj : 14.02.12 at 15:09
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať