Zavrieť

Porady

Predaj bytu manželmi a jeho oslobodenie od dane

Dobrý deň, poradíte mi, prosím, prosím, ako to je s daniami, keď sme s manželom predali v roku 2011 byt, ktorý:

- vlastníme cca 3 roky (od roku 2008 do roku 2011),
- ja som v ňom mala trvalý pobyt viac ako 2 roky (od 2001 do 2007 2011),
- manžel v ňom nemal trvalý pobyt (je to bývalý dom mojich rodičov).

Prosím, ako je so zdanením? Mám to oslobodené od dane z príjmov? A keď to mám ja, tak aj manžel?

Ďakujem krásne za pomoc!
Naposledy upravil Janarma : 19.02.12 at 08:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    podľa § 4 ods. 8 ZDP, je možná dohoda medzi manželmi pri zdanení príjmu podľa §8 /predaj nehnuteľnosti/, zákon pripúšťa aj zdanenie len jedným z manželov, keďže vy spĺňate podmienku oslobodenia podľa § 9 a prechodných ustanovení, nakoľko sa jedná o nehnuteľnosť nadobudnutú pred 01.01.2011, stačí splnenie podmienky 2 rokov trvalého pobytu
    dohoda medzi vami bude taká, že zdaňovať budete vy a kedže sa na vás vzťahuje oslobodenie, nemusíte to dávat do DP

    ivka70 je teraz online ivka70

    ivka70
    Ako ste byt v r.2008 nadobudli (kupou, dedenim, darovscu zmluvou)?
    Tvoj TP v byte trval az do predaja?

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    rozhodujúce pre zodpovedanie otázky je spôsob nadobudnutia tohto bytu resp. domu v r. 2008 a pre účely posúdenia vplyvu na manžela to, či aj on bol po r. 2008 spoluvlastník

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    A rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou je aký?
    Lebo sa bavíme o dani, kt. by mal platiť tvoj manžel. Ty si oslobodená od platenia. A ceny bytov v 2008 boli vyššie ako sú teraz. Takže možno ak ste ho predali za tú istú cenu alebo za menej tak daň platiť nevýjde.

    Janarma je offline (nepripojený) Janarma

    Janarma
    optimistka Pozri príspevok
    trvalý pobyt od 2008 ste v tomto byte uz nemala ?
    Mala som ho do roku 2011... Pardon, to bol omyl.... Opravila som to v mojej otázke...

    Janarma je offline (nepripojený) Janarma

    Janarma
    optimistka Pozri príspevok
    rozhodujúce pre zodpovedanie otázky je spôsob nadobudnutia tohto bytu resp. domu v r. 2008 a pre účely posúdenia vplyvu na manžela to, či aj on bol po r. 2008 spoluvlastník
    Kúpili sme to s manželom už počas manželstva. Takže je to v bezpodielovom spoluvlastníctve už od roku 2008.

    Áno, a môj TP trval až do predaja.

    Prosím, poradíte mi?

    Janarma je offline (nepripojený) Janarma

    Janarma
    optimistka Pozri príspevok
    nadobudli ste to kúpou od rodičov ??
    Ano, je na to niečo zlé? Rodičia sa odsťahovali a potrebovali predať byt a my sme si ho kúpili.... Máme aj kúpnu zmluvu.... Cena bola zaplatená atď....

    Janarma je offline (nepripojený) Janarma

    Janarma
    Xanti Pozri príspevok
    A rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou je aký?
    Lebo sa bavíme o dani, kt. by mal platiť tvoj manžel. Ty si oslobodená od platenia. A ceny bytov v 2008 boli vyššie ako sú teraz. Takže možno ak ste ho predali za tú istú cenu alebo za menej tak daň platiť nevýjde.

    A ako vypočítam manželov podiel, prosím? Keď je to bezpodielové vlastníctvo....

    A neplatí, že keď to mám ja oslobodené, manžel to má tiež oslobodené? Pýtam sa, lebo tu:

    http://moje.hnonline.sk/node/7284


    som našla toto:

    ------------------------------------------------------------------
    "Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať ako budem platiť daň z predaja nehnuteľnosti v tomto prípade: Polovicu rodinného domu som získala darovacou zmluvou od svojej matky v roku 2002 (ešte zaslobodna). V tomto dome mám trvalý pobyt od roku 1990 až do súčasnosti. Druhú polovicu domu sme kupovali spolu s manželom v septembri 2008 do bezpodielového spoluvlastníctva za sumu 400 000,- Sk. Manžel tu nemá trvalý pobyt ale ja áno. Tento dom by sme chceli predať.Predajná cena by bola 55 000,-Eur,nakoľko dom bol zrekonštruovaný. Chcem sa teda spýtať ako by sa počítala daň z predaja nehnuteľnosti - z akej časti domu. A ako vypočítam daň, ak som mala náklady na rekonštrukciu vo výške cca 17 000,- Eur? Vopred ďakujem."


    0

    Pridané: 25.5. 2011, 23:09
    Nahlásiť spam



    Odpoveď:
    "pre veronika: dobrý deň, v zmysle zákona o dani z príjmov a jeho prechodných ustanovení daň z príjmu z predaja predmetného domu platiť nebudete; postačuje, ak jeden z manželov na účely oslobodenia od dane z príjmu spĺňa potrebnú podmienku na oslobodenie, tou je váš trvalý pobyt a v prípade darovanej poloviny nehnuteľnosti je ňou vaše vlastníctvo."
    ------------------------------------------------------------------

    Prosím, ako to teda je? Má to manžel tiež oslobodené alebo nie.... Musel by platiť daň. Rozdiel je kladný.....

    Janarma je offline (nepripojený) Janarma

    Janarma
    optimistka Pozri príspevok
    podľa § 4 ods. 8 ZDP, je možná dohoda medzi manželmi pri zdanení príjmu podľa §8 /predaj nehnuteľnosti/, zákon pripúšťa aj zdanenie len jedným z manželov, keďže vy spĺňate podmienku oslobodenia podľa § 9 a prechodných ustanovení, nakoľko sa jedná o nehnuteľnosť nadobudnutú pred 01.01.2011, stačí splnenie podmienky 2 rokov trvalého pobytu
    dohoda medzi vami bude taká, že zdaňovať budete vy a kedže sa na vás vzťahuje oslobodenie, nemusíte to dávat do DP
    To je super!!! Ďakujem veľmi pekne!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.