Zavrieť

Porady

Usporiadat
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Ďakujem za rady len teraz som sa dostala k PC. Účtujem v INSYPO nie je to zlý soft, ale veľa vecí sa dá aj na ňom vylepšiť, no je výhoda , že si viem aj sama vytvárať účtovné prípady, takže budem sa s tým musieť pohrať ak to programátori nevyriešia, lebo ked som im to hovorila, vraj som prvá ktorej to chýba. Buď sú ostatní šikovnejší alebo nerobia zápočty. Účtujem v ňom už dlho a stále ho vylepšujú a ja som si už zvykla naňho.
0 0
draha24 draha24

draha24 je offline (nepripojený) draha24

Dobrý deň, prosím o radu . Pri kontrole uzávierkových dokladovz RP, som zistila , že mám nablokované za jedno tričko 150000,-Sk.Pretože bolo už po mesačnej uzávierke, tak mi to pan zo servisu nahodil ako dodatočnú refundáciu a novú dennú a mesačnú uzávierku, ktorá je -150000,-Sk. Mám to tedy v poriadku. Bohužial neviem ako to mám zaúčtovať.Jednu dennú uzávierku mám 155000,- Sk (inak v piemere mám okolo 3000).Ďakujem za každú radu , účtujem v Alfe, bez DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
draha24
Bohužial neviem ako to mám zaúčtovať.Jednu dennú uzávierku mám 155000,- Sk (inak v piemere mám okolo 3000).Ďakujem za každú radu , účtujem v Alfe, bez DPH.
Zaúčtujte príjem peňazí a tržbu v správnej výške. Neúčtujte účtovné prípady, ktoré nevznikli. Vyhotovte si príjmový pokladničný doklad - jeho prílohou bude pôvodná aj nová uzávierka s opravou.
0 0
draha24 draha24

draha24 je offline (nepripojený) draha24

Jana Acsová
Zaúčtujte príjem peňazí a tržbu v správnej výške. Neúčtujte účtovné prípady, ktoré nevznikli. Vyhotovte si príjmový pokladničný doklad - jeho prílohou bude pôvodná aj nová uzávierka s opravou.

ďakujem za odpoveď, keď tomu dobre rozumiem, tak PD bude v správnej výške( opravenej) a ofotím k nemu obidve uzávierky (denné), V pokladničnej knihe ich zoradím podľa čísla uzávierky , takže na konci mi vyjde správna suma.
0 0
NUNA NUNA

NUNA je offline (nepripojený) NUNA

Prosím o radu:

môže ísť do uzávierkových operácií v JÚ aj zostatková cena vyradeného majetku, ktorý bol vyradený z dôvodu jeho predaja?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
NUNA
Prosím o radu:

môže ísť do uzávierkových operácií v JÚ aj zostatková cena vyradeného majetku, ktorý bol vyradený z dôvodu jeho predaja?
Áno ZC z predaného majetku bude daňovo uznaný výdavok a zahrnie sa ako uzavierková operácie cez ID do výdavkov ovpl.základ dane. Príjem za predaný majetok sa zahrnie do príjmu ovp.základ dane v čase predaja.
0 0
korenisko korenisko

korenisko je offline (nepripojený) korenisko

Čiže peňažný denník nemusím uzavrieť? V tomto roku (06), nemam čo odpisovať.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
evina
Ďalšími uzávierkovými operáciami môže byť úprava ZD o nezúčtované zálohy, t.j. ak sú nezúčtované zálohy zaradené v POVZ alebo VOZD, tak ich odtiaľ vybrať...

a pozri ešte napr.:
http://www.porada.sk/showthread.php?...%E9+oper%E1cie

SZČO neplatca DPH obdržal v 12/06 zálohu na výrobu zábradlia vo výške Sk 5000,--. Zábradlie bude dodané až v 02/07. Podľa výpisu z banky si zálohu zaevidujem ako príjem ovplyvňujúci základ dane a 31.12 prísl. roka si zálohu cez interný doklad zaúčtujem ako výdaj ovplyvňujúci základ dane? Alebo si to môžem hneď, keďže teraz viem, že to v roku 2006 nebolo dodané, zaúčtovať ako príjem neovplyvňujúci základ dane?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

renča1 Pozri príspevok
ešte aj ja doplním uzavier.operácie:
- zostatková cena DN,HM pri jeho predaji a likvidácii
- zostatková cena DN,HM v dôsledku škody
- časové rozlíš. nájomné platené FO
- storná výdavkov nesúv.so zabezpeč.,dosahovaním a udržaním zdan.príjmov
(preúčt.PHM)
- rodelení príjmov a výdavkov pri podnikaní manželov
- rozdelenie príjmov a výdavkov pri združení
- výdavky pred začatím podnik.činnosti
- odpustenie dlhu,storno príjmu z odpísaného záväzku
- vklad pohľadávok do obchodnej spol.
- vzájom.zápočet pohľadávok a závazkov v SK aj v cudzej mene
- postúpenie pohľadávok
- kurz.rozdiel vo valut.pokladni, na devíz.účtoch
- kurz.rozdiel len v knihe záv., v knihe pohľadávok /týkajúce sa neuhr. alebo
len čiastoč.uhradených faktúr/
Nerozumiem rade pri odpustení dlhu.
Zaúčtoval som predpisy na zmluvné pokuty za oneskorené lízingové splátky. Klient požiadal o ich odpustenie a bolo mu vyhovené. V zákone o dani z príjmu je ustanovenie, že odpustenie záväzku je príjmom daňovníka.
Ako to zrealizovať v JÚ:
Soft dokáže zlikvidovať záväzok bez väzby, to je ako keby tam ani záväzok nebol.

Iná možnosť zlikvidujem záväzok cez interný doklad a je z toho náklad. Potom môžem v internom doklade urobiť zápis, ktorý tento náklad anuluje.

Otázka:
Zákon o dani z príjmu požaduje anulovanie nákladu, alebo odpustenie záväzku je úkon, ktorý iba zvýši základ dane?


Ďakujem.

apo
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Môžem si ešte ujasniť účtovanie predaného úžitk.vozidla v JU, ktoré bolo daňovo ročne odpisované a v poslednom 4. roku sa v októbri predalo. Jasne, že príjem ide do ZD a o odpisy z roku 2008 prichádzame, nakoľko už nie je v majetku k 31.12. Ale vyššie v príspevkoch som našla, že sa ZD upravuje o zost.cenu, t.j. že v podstate vypočítam ZC pomocou účtovných odpisov a môžem si cez ID uplatniť túto ZC ako výdavok?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

ÁNO, odpisy sú fuč, ale ZC je to isté len v modrom.

apo
Naposledy upravil apo : 03.02.09 at 18:36
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Díky, v JU nie som až taký preborník, no ale po lopate - ZC je totožná s výškou daňových odpisov, alebo to ako v PU prepočítam na mesačné účtovné, a tým pádom ZC bude vyššia o tých pár mesiacov čo sa to predalo?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Neviem aký máš soft. Ale musíš nájsť spôsob ako dostať do peňažného denníka ako výdavok znižujúci základ dane celú zostatkovú cenu ktorá sa rovná neuplatnený daňovým odpisom.

apo
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Super, díky, účtujem v Alfe, len som nevedela priamo zo zákona sa z toho vysomáriť, nakoľko sa tam hovorí aj o účtovných odpisoch a mne soft ponúka jedine daňové a toto som mala v JU prvý krát, keď sa niečo predalo pred doodpisovaním. Ešte raz ďakujem.
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Ešte jedna otázka, je limitovaná výška zostatk.ceny výškou predajnej ceny HIM - daňovo? Nakoľko predajná cena bola nižšia, ako ZC.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Lubica3, Alfa od verzie 15,00 ponúka aj účtovné odpisy a všetko super
zúčtujú
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Lubica3 Pozri príspevok
Ešte jedna otázka, je limitovaná výška zostatk.ceny výškou predajnej ceny HIM - daňovo? Nakoľko predajná cena bola nižšia, ako ZC.
Limitovaná je len

ZoDP § 19 Daňové výdavky

(3) Daňovými výdavkami sú aj

e) vstupná cena pri predaji hmotného majetku vylúčeného z odpisovania podľa § 23, pričom pri predaji majetku uvedeného v § 23 ods. 1 písm. d) až g), § 23 ods. 2 písm. d) a pozemkov nedotknutých ťažbou možno vstupnú cenu zahrnúť len do výšky príjmu z predaja,

§ 23 ods.1 písm. d) až g)
(1) Z odpisovania sú vylúčené
a) pozemky,
b) pestovateľské celky trvalých porastov s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky, ktoré nedosiahli plodonosnú starobu,
c) ochranné hrádze,
d) umelecké diela,111) ktoré nie sú súčasťou stavieb a budov,
e) hnuteľné národné kultúrne pamiatky,113)
f) povrchové a podzemné vody, lesy, jaskyne, meračské značky, signály a iné zariadenia vybraných geodetických bodov a tlačové podklady štátnych mapových diel,
g) predmety múzejnej hodnoty a galerijnej hodnoty.114)

(2) Z odpisovania je ďalej vylúčený
d) hmotný majetok u veriteľa, ktorý nadobudol vlastnícke právo v dôsledku zabezpečenia záväzku prevodom práva115) počas zabezpečenia tohto záväzku,



0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Lubica3 Pozri príspevok
Díky, v JU nie som až taký preborník, no ale po lopate - ZC je totožná s výškou daňových odpisov, alebo to ako v PU prepočítam na mesačné účtovné, a tým pádom ZC bude vyššia o tých pár mesiacov čo sa to predalo?
a keď už mám odpísaný nákl.automobil, tzn. že Zost.cena = 0,tak s tým už nič nezúčtujem všakže?
iba musím zdaniť celý príjem,resp.základ dane..
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
a keď už mám odpísaný nákl.automobil, tzn. že Zost.cena = 0,tak s tým už nič nezúčtujem všakže?
iba musím zdaniť celý príjem,resp.základ dane..
prosím,môžete mi s týmto pomôcť?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

tibor1000 Pozri príspevok
prosím,môžete mi s týmto pomôcť?
Áno zdaňuješ príjem z predaja
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať