Zavrieť

Porady

Výber kartou z BU v zahraničí

Prosím poraďte mi už som sa nejak doplietla.
Podnikateľ bol v zahraničí v Maďarsku a vyberal kartou zo svojho bežného podnikateľského účtu sumu v HUF 20000 nakoľko bol v zahraničí.
Na výpise z účtu je účtovaná suma v EUR.(74,89€ banka to automaticky prepočítala svojim kurzom) Mám to nejak prepočítavať kurzom a keď tak akým. Alebo len jednoducho zaúčtujem výber kartou cez priebežné položky.
Suma v Eur výdaj a príjem do pokladne v EUR. Musím otvárať HUF valutovú pokladňu? Podnikateľ účtuje v JU nie je plátca DPH.
Ďakujem za akúkoľvek radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AdelaS je offline (nepripojený) AdelaS

    AdelaS
    Mala som podobný problém.
    Myslím, že v tomto prípade sa musíš držať postupov účtovania - § 12 ods. 5:

    Pri platbe platbonou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení: zásoby, služby, mzdy, poistné a príspevky, tvorba SF, ostatné výdavky alebo výdavky neovplyvňujúce ZD. Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.

    Podľa mňa je účtovne jedno, či si budeš otvárať pokladnicu pre HUF, alebo to jednoducho budeš účtovať v EUR, lebo k manipulácii s maďarskou hotovosťou v tomto prípade fakticky neprišlo. Takže ja by som to jednoducho poúčtovala rovno v EUR, ale ak sa s tým chceš hrať - môžeš.

    gondik je offline (nepripojený) gondik

    gondik
    Ďakujem pekne za odpoveď.
    Je to ten nešťastný prípad kedy podnikateľ využíva podnikateľský účet aj na súkromné účely a miešajú sa tak hrušky z jablkami. On keď bol v tom Maďarsku tak si aj kupoval potraviny v maďarskom tescu a platil kartou, ale všetko je to na výpise automaticky prepočítané kurzom banky na Eur.
    Takže neurobím zle, ak platby kartou a výbery z kartou z účtu v zahraničí budem účtovať len v Eur, ktoré sú uvedené na výpise (prepočítané) ako výdavok z účtu a VNZP (osobná spotreba podnikateľa).
    Ďakujem ešte raz za radu a prajem príjemný deň.

    Výber kartou z BU v zahraničí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.