Zavrieť

Porady

Použitie platených obrázkov na web bez povolenia

Dobrý deň,

Rád by som sa spýtal právnika na takýto problém:
Mám už roky súkromnú investičnú slovenskú web stránku .sk, ktorá je čisto len vzdelávacia, informačná a nezisková. Táto skutočnosť je zmienená aj v časti O nás na stránke.

K úryvkom článkov prikladám zdroj a občas pre spestrenie pridám obrázok (event. jeho časť), ktorý stiahnem z internetu (nie z nejakého plateného poskytovateľa fotiek a ilustrácií).

V súčasnosti mi zaslala anglický Image firma sťažnosť, že obrázok, ktorý som niekedy použil je v ich vlastníctve, že nemám kúpené právo a preto musím zaplatiť.

Chcem sa spýtať, ako postupovať a či skutočne musím za to platiť, keď stránka nie je využívaná na komerčné účely (sú tam buď info zo sveta alebo moje súkromné názory) a či vôbec majú na to právo/nárok. Nesťahoval som obrázok z ich stránky, ale pravdepodobne niekto si ho taktiež stiahol a ja som to prebral od neho.

Vopred ďakujem za rady.

Maroš
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    všetky fotky a obrázky na nete majú majiteľa,buď ich vlastnia autori alebo fotobanky....fotobanky dávajú niekedy k dispozícii aj obrázky zadarmo a autori niektorí povoľujú stiahnutie,ak sa dielo nevyužíva na komerčné účely.Ak je niečo na nete,to neznamená,že si to môže ktokoľvek stiahnuť-ukradnúť.Asi Ti nehovorí nič termín autorské právo.
    http://sk.wikipedia.org/wiki/Autorsk%C3%A9_pr%C3%A1vo

    banker je offline (nepripojený) banker

    banker
    pekne napísane, ale vôbec to nerieši to, na čo som sa pýtal.

    Samozrejme, že ak som sťahoval napr. fotku z nejakého zahraničného blogu event. nejakej kvázi konšpiračnej stránky, tak som nemohol tušiť, že sa jedná o takýto druh fotky.

    BTW, Ak by ľudia čo publikujú obrázky čo sa im páčia mali za nich platiť, tak by sa nedoplatili....stačí si pozrieť rôzne fóra atď.
    Zaoberám sa IT technológiami používanými v telekomunikačnom biznise. ...viac Rudolf Kubík
    Vlastním niekoľko regionálnych portálov a stala sa nám podobná vec. Jeden z redaktorov použil ako ilustračnú foto, obrázok z WEBu ktorá tiež patrila nejakej fotobanke. Samozrejme, že sme zaplatili a mal by si urobiť tak aj ty. Keď už pre nič iné, tak z morálneho hľadiska.
    Podobný prešľap sa stal aj v štátnej agentúre pre životné prostredie, kde v nejakej publikácii použili fotky z WEBu ktoré neboli free a mali tiež svojho majiteľa - štát musel zaplatiť.
    Ak Ti dali na výber, tak sa neprieč a fotku zo stránky odstráň.
    Je to ich biznis z toho žijú ich požiadavka je logická, ta fotka je pravdepodobne ich majetok, ale to Ti určite dokázali.
    Väčšina zmlúv hovorí aj tom, že musíš uviesť zdroj foto aj keď je zaplatená.
    Tu máš konkrétny príklad: http://bbonline.sk/chripkove-ochoren...dnovej-urovni/
    misoft Len na okraj: do Srandičiek som dával rôzne vtipné fotomontáže,no skôr než som ich zverejnil, vyžiadal som si na ich zverejnenie súhlas (aj keď podľa autora boli FREE)

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    banker Pozri príspevok
    pekne napísane, ale vôbec to nerieši to, na čo som sa pýtal. rieši-zaplať

    Samozrejme, že ak som sťahoval napr. fotku z nejakého zahraničného blogu event. nejakej kvázi konšpiračnej stránky, tak som nemohol tušiť, že sa jedná o takýto druh fotky.to je jedno,odkiaľ si sťahoval,nemáš na to právo.

    BTW, Ak by ľudia čo publikujú obrázky čo sa im páčia mali za nich platiť, tak by sa nedoplatili nech používajú vlastné fotky....stačí si pozrieť rôzne fóra atď.
    .

    Použitie platených obrázkov na web bez povolenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.