Zavrieť

Porady

Sociálny fond

Mesacne tvorim povinny pridel do Socialneho fondu. Na co vsetko ho mozem vyuzit?Mozem zan napriklad na konci roka nakupit stravne listky a dat ich zamestnancom, alebo napriklad relax listky?Este by ma zajimalo, ci musi byt cerpanie zo SF kazdy mesiac, alebo staci ho minut az na konci roka?Otazka socialneho fondu mi totiz vobec nie je jasna, dakujem
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
evae
jej to naozaj? tak ho asi zrusim, pretoze je teraz uplne zbytocny a este k tomu sa tam zbytocne minaju peniaze... mne zatial vsetci hovorili, ze je povinnost mat ucet...
Evik, pod účtom si predstav účet v účtovníctve, nie účet v banke :-) Takže bežaj do banky, zruš účet SF, nech "nekŕmiš" banku svojimi poplatkami. Ja napríklad ani fyzicky peniaze nevidím, sú v účtovníctve, kde sa tvoria a čerpajú, ale to len v účtovníctve :-)
Pekný deň

pozn.: Evi, ešte predsa niečo. To isté je s účtom Rezervný fond! ani tam už nie je povinnosť mať peniaze RF na zvláštnom účte (bankovom) :-)
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ja sa opýtam takto. Mám 1 zamestnanca, ktorý ani nedochádza do práce, ani mu nevyhovuje stravovanie po reštauráciách, čiže sa stravuje doma. Teraz som mu preplácala zo SF očkovaciu látku proti chrípke a toto som mu vlastne pripočítala k výplate a zdanila. Chceme kúpiť zo SF ročnú prenosnú permanentku na plaváreň, ktorú bude využívať aj on a aj jeho rod.príslušníci / a aj podnikateľ sám/, cca 2.000,-Sk. To je jediná možnosť ako využiť SF.Ako sa to potom dáva do jeho výplaty - zdaní ?
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

dakujem vsetkym velmi pekne. uz aj idem rusit ucty mali ste pravdu, ja som tam dala drobne... minuly mesiac som tam dala 200sk a tento tam uz mam len 20 a to si strhla banka nie ja... idem rusit, dakujem
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ešte keď bude aj poplatok za zrušenie účtu, tak je to
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Po prečítaní všetkých zaujímavých príspevkov ohľadne soc.fondu ma napadá myšlienka, či som nič neporušila, keď zamestnancom neprispievam za stravenky napr. z Ticket restaurant, ale jednoducho vždy v januárovej výplate vyplácam v mzde každému zhruba 80% z čiastky,koľko kto tvoril SF. Samozrejme vždy zdaním. Kedysi to bolo 10%, teraz to bolo 19%. Môže byť?
0 0
Žofka Žofka

Žofka je offline (nepripojený) Žofka

Ešte raz k sociálnemu fondu. Ak zamestnávam pracovníkov s platom 7000 Sk a menej musím tvoriť sociálny fond nad 1%, podľa § 3, písm b) 2 zákona o sociálnom fonde o sumu potrebnú na vyplácanie náhrady za cestovné maximálne (ak tých pracovníkov je viac) o 0,5% viac z objemu hrubých miezd? Dobre tomu rozumiem? Už mám z toho guláš. To mi potom vychádza, že mám tvoriť sociálny fond vo výške 1,5%. Dobre tomu rozumiem?

ďakujem za pomoc.
0 0
metracik2 metracik2

metracik2 je offline (nepripojený) metracik2

dlhorocna mzdarka a personalistka, ale vzdy sa rada nieco naucim a poducim. Zaroven, mozno aj ja budem vediet nieco poradit. ...viac
na stravu zo socialneho fondu sa nic nezdanuje!!
0 0
metracik2 metracik2

metracik2 je offline (nepripojený) metracik2

dlhorocna mzdarka a personalistka, ale vzdy sa rada nieco naucim a poducim. Zaroven, mozno aj ja budem vediet nieco poradit. ...viac
nie. Tvorba socialneho fondu je z tych zloziek miezd, z ktorych sa vypocitava priemer pre pracovnopravne ucely, nie jednoducho z celych hrubych miezd.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Natka,

Zákon o soc.fonde hovorí o "povinnom použití SF" napr. 30% na stravovanie. Vami uvedeným spôsobom porušujete zákon o SF. Zároveň poškodzujete zamestnancov, keby ste im pravidelne prispievali na stravovanie podľa zákona, tento príspevok by bol oslobodený od dane.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Poradcovia moji, mám problém so zaúčtovaním nasledovného:najmenej 20% povinného prídelu je určených na soc.výpomoc,na dopravu do zamestnania a späť a na doplnkové dôch.poistenie. Ak prispieva zamestnávateľ na DDP napr.200,-/mesačne, účtujem príspevok 200,- 472/379 a 200,- 379/221. Niekde na porade som videla 525/336, resp. 525/379. Zaujíma ma účet 525, tam účtujete nejaký rozdiel, keď 20% dovolí použiť menej než 200,-? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Poradí mi niekto, alebo áno? (príspevok o poschodie vyššie)
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Na 525 sa účtuje príspevok z nákladov spoločnosti - max. 24 tis. ročne.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ďakujem Marta L za informáciu a dovolím si ešte vrátiť sa k soc.fondu. Ak by som napr.prekročila sumu 24.000,- ,až vtedy siahnem na tých 20% zo sociálneho fondu ? Príspevok sa zdaňuje zamestnancovi v oboch prípadoch (teda aj suma účtovaná na 525)?
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Áno zo soc. fondu by som prispievala až nad sumu 24 tis. ročne (pozor od r.2005 sa uvažuje len so sumou 12 tis. - navrhovaná novela o dani z príjmu) a obe sumy podliehajú zdaneniu u zamestnanca.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Marta L: veľmi pekne ďakujem za pomoc a prajem pekný deň .
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Teraz sme sa spamätali, že sme jednému zamestnancovi mali prispievať na dopravu zo sociálneho fondu, lebo zarába menej ako 7000. Koľko mu môžeme prispievať, keď je v zákone uvedené min. 200 Sk a či sa to zdaňuje? Treba o tú čiastku aj navýšiť tvorbu SF?
0 0
janicka janicka

janicka je offline (nepripojený) janicka

vydatá, bezdetná, osoba, ktorá sa učí všetko o mzdách ako samouk ...viac
Mali sme firemnú akciu. Majiteľ chce použiť doklady z tejto akcie na čerpanie soc. fondu. Mám doklady na prenájom bowlingovej miestnosti, nákup grilu, potraviny, alkohol, ubytovanie. Čo všetko môžem z toho použiť na čerpanie z SF? Nie som si istá či tam môžem dať aj potraviny a alkohol, gril ...?
Prosím poraďte mi, v zákone to neviem vyčítať.
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

gita
Teraz sme sa spamätali, že sme jednému zamestnancovi mali prispievať na dopravu zo sociálneho fondu, lebo zarába menej ako 7000. Koľko mu môžeme prispievať, keď je v zákone uvedené min. 200 Sk a či sa to zdaňuje? Treba o tú čiastku aj navýšiť tvorbu SF?
nenavyšuješ tvorbu SF ale z toho čo tvoríš vyplácaš príspevok na zamestnanosť
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Do tvorby soc.fondu sa zahŕňa aj suma potrebná na poskytnutie príspevkov na dopravu (§ 3. ods, 1, písm.b, bod 2 zákona 152/1994). Čo sa týka výšky príspevku, tento by mal byť vo výške cestovného, najviac však vo výške podľa § 3. ods, 1, písm.b, bod 2.
Ešte jedno upozornenie: Od septembra 2005 sa pri posudzovaní nároku na výplatu príspevku na dopravu bude namiesto sumy 7000 Sk uvažovať suma dvojnásobok životného minima platného podľa zákona č.601/2003, § 2, písm.a).
0 0
janicka janicka

janicka je offline (nepripojený) janicka

vydatá, bezdetná, osoba, ktorá sa učí všetko o mzdách ako samouk ...viac
Halóóó, pomôže mi niekto s tou firemnou akciou?
0 0
Načítať ďalšie