Zavrieť

Porady

Dedenie, dlhy, úroky

Potrebovala by som pomôcť. Chcela by som vedieť či rastú na dlhoch úroky po zosnulom.
Moja matka mala v banke účet s povoleným prečerpaním. Po jej smrti sme do 5 dní banke oznámili, že zomrela. Na účte bola v debete. Dedičské konanie trvalo 2 roky. Na osvedčení o dedičstve som v pasívach zdedila uvedený účet aj s dlhom, ktorý bol vyčíslený na určitú sumu, samozrejme mám záujem dlh vyrovnať, ale na pobočke mi oznámili, že dlžná suma je vyššia, pretože na ňom narástli úroky.
Je to možné, aby rástli úroky na uvedenom učte s prečerpaním, aj keď je banka informovaná, že majiteľ účtu zomrel a čaka sa na dedičské konanie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Počas dedičského konania sú dedičia spoluvlastníkmi aktív aj pasív patriacich do dedičstva. Účet ste mohli zrušiť alebo nechať fungovať (ak by mu tam napr. nabiehali peniaze z čohokoľvek).
    Keďže účet v banke môže zrušiť len jeho majiteľ, na zrušenie účtu ste potrebovali zároveň súhlas notára.

    Občiansky súdny poriadok
    § 175r


    Dedičia môžu veci patriace do dedičstva počas dedičského konania predať alebo urobiť iné opatrenia presahujúce rámec obvyklého hospodárenia len s privolením súdu.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Mária 79 Pozri príspevok
    Potrebovala by som pomôcť. Chcela by som vedieť či rastú na dlhoch úroky po zosnulom.
    Moja matka mala v banke účet s povoleným prečerpaním. Po jej smrti sme do 5 dní banke oznámili, že zomrela. Na účte bola v debete. Dedičské konanie trvalo 2 roky. Na osvedčení o dedičstve som v pasívach zdedila uvedený účet aj s dlhom, ktorý bol vyčíslený na určitú sumu, samozrejme mám záujem dlh vyrovnať, ale na pobočke mi oznámili, že dlžná suma je vyššia, pretože na ňom narástli úroky.
    Je to možné, aby rástli úroky na uvedenom učte s prečerpaním, aj keď je banka informovaná, že majiteľ účtu zomrel a čaka sa na dedičské konanie?
    Tak ako rastú úroky vkladu , tak isto rastú aj dlhy ( tie sú dokonca vyšším % ohodnotené ...) ...veď banka predsa z niečoho musí žiť ...

    Nedalo sa vyplatiť ihneď po úmrtí...???


    OPRAVA ....blbosť som napísal ...viď nižšie ...
    Naposledy upravil buchač : 29.02.12 at 20:32
    buchač Pozri príspevok
    Tak ako rastú úroky vkladu , tak isto rastú aj dlhy ( tie sú dokonca vyšším % ohodnotené ...) ...veď banka predsa z niečoho musí žiť ...

    Nedalo sa vyplatiť ihneď po úmrtí...???
    O uvedenom debete na účte sme sa dozvedeli neskôr, kedy nám notárka ukázala papier, ktorý jej poslala banka, čo ani nemusela urobiť.
    Dedičia sme dvaja a dohoda, kto a čo zdedí vlastne vzišla až na samotnom pojednávaní.
    Chápem, že banky musia z niečoho žiť, ale nerozumela som tomu, či je možné, aby dlh rástol aj, keď je účet zablokovaný a majiteľ zosnulý.
    Je to niekde zakotvené v občianskom zákonníku? Alebo to môžem nájsť v zmluvných podmienkach banky?
    Dala som si žiadosť, aby mi z archívu dali k nahliadnutiu uvedenú zmluvu o povolenom prečerpaní, kde by ma taktiež zaujímalo, či uvedené prečerpanie nie je ošetrené nejakým pripoistením, ktoré si je možné dať pri úveroch.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Mária 79 Pozri príspevok
    O uvedenom debete na účte sme sa dozvedeli neskôr, kedy nám notárka ukázala papier, ktorý jej poslala banka, čo ani nemusela urobiť.
    Dedičia sme dvaja a dohoda, kto a čo zdedí vlastne vzišla až na samotnom pojednávaní.
    Chápem, že banky musia z niečoho žiť, ale nerozumela som tomu, či je možné, aby dlh rástol aj, keď je účet zablokovaný a majiteľ zosnulý.
    Je to niekde zakotvené v občianskom zákonníku? Alebo to môžem nájsť v zmluvných podmienkach banky?
    Dala som si žiadosť, aby mi z archívu dali k nahliadnutiu uvedenú zmluvu o povolenom prečerpaní, kde by ma taktiež zaujímalo, či uvedené prečerpanie nie je ošetrené nejakým pripoistením, ktoré si je možné dať pri úveroch.
    ...dá sa ....

    Napríklad Dexia má vo svojich VŠEOBECNÉ OBCHODNÉ PODMIENKY


    toto

    B. Úmrtie klienta

    1. V prípade úmrtia majiteľa účtu/vkladnej knižky sa okamihom smrti stávajú novými majiteľmi jehodedičia. Až do právoplatného rozhodnutia súdu/osvedčenia o dedičstve nie jemožné s vkladom nakladať, výnimkou je predbežné rozhodnutie súdu, v ktorom súdpovolí nakladanie s účtom. Po skončenídedičského konania sa stávajú dedičia majiteľmi istiny podľa pomeru určeného vrozhodnutí/osvedčení o dedičstve, rovnako nadobúdajú aj úroky z istiny ku dňusmrti poručiteľa. Úroky pribudnuté po tomto dni sa delia podľa pomerunadobudnutých istín.
    Ak na účte,ktorý je predmetom dedičského konania, vznikne debetný zostatok, zmluvný vzťahtýmto okamihom zaniká.
    2. Ak sa banka dozvedela o úmrtí majiteľa účtu/vkladnej knižkya na účte/vkladnej knižke je nulovýalebo záporný zostatok, banka je oprávnená okamžite takýto účet/vkladnú knižkuzrušiť.

    ...ale len oprávnená , nie je to zároveň asi aj povinnosťou ...

    Viď http://www.google.sk/search?client=o...w=1332&bih=621
    buchač Pozri príspevok
    ...dá sa ....

    Napríklad Dexia má vo svojich VŠEOBECNÉ OBCHODNÉ PODMIENKY


    toto

    B. Úmrtie klienta

    1. V prípade úmrtia majiteľa účtu/vkladnej knižky sa okamihom smrti stávajú novými majiteľmi jehodedičia. Až do právoplatného rozhodnutia súdu/osvedčenia o dedičstve nie jemožné s vkladom nakladať, výnimkou je predbežné rozhodnutie súdu, v ktorom súdpovolí nakladanie s účtom. Po skončenídedičského konania sa stávajú dedičia majiteľmi istiny podľa pomeru určeného vrozhodnutí/osvedčení o dedičstve, rovnako nadobúdajú aj úroky z istiny ku dňusmrti poručiteľa. Úroky pribudnuté po tomto dni sa delia podľa pomerunadobudnutých istín.
    Ak na účte,ktorý je predmetom dedičského konania, vznikne debetný zostatok, zmluvný vzťahtýmto okamihom zaniká.
    2. Ak sa banka dozvedela o úmrtí majiteľa účtu/vkladnej knižkya na účte/vkladnej knižke je nulovýalebo záporný zostatok, banka je oprávnená okamžite takýto účet/vkladnú knižkuzrušiť.

    ...ale len oprávnená , nie je to zároveň asi aj povinnosťou ...

    Viď http://www.google.sk/search?client=o...w=1332&bih=621
    Našla som vo všeobecných podmienkach tejto banky toto:

    4.1.12. Ak sa Banka hodnoverným spôsobom dozvie o úmrtí Klienta, Účet ďalej úročí a účtuje
    Poplatky. Banka umoţní nakladať s prostriedkami na Účte, príp. Účtoch podľa pokynov
    súdu alebo iného orgánu, ktorý vykonáva dedičské konanie, ak nie je dohodnuté inak.

    ĎAKUJEM ZA POMOC

    Dedenie, dlhy, úroky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.