Zavrieť

Porady

NAHRADA ZA BENZIN V JU

Prosim Vas, ked mal podnikatel prenajate auto na zaklade zmluvy o prenajme od inej osoby, ako si moze dat v JU do vydavky za benzin?
Ked by daval len blocky, je to 80% z celkovej sumy. Ale on chce 100% a tam treba robit cestaky. Prosim Vas akym spôsobom sa to robi?
Blocky tym padom do vydavkov nenahram, ale az vyslednu sumu kazdeho cest. prikazu a ten nahram postupne za kazdu cestu ako interny doklad? Mam system Alfa, aj tam sa nieco take nachadza...len to este neviem pouzivat ale ucim sa rychlo
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

_Ajuska Pozri príspevok
Prosim Vas, ked mal podnikatel prenajate auto na zaklade zmluvy o prenajme od inej osoby, ako si moze dat v JU do vydavky za benzin?
Ked by daval len blocky, je to 80% z celkovej sumy. Ale on chce 100% a tam treba robit cestaky. Prosim Vas akym spôsobom sa to robi?
Blocky tym padom do vydavkov nenahram, ale az vyslednu sumu kazdeho cest. prikazu a ten nahram postupne za kazdu cestu ako interny doklad? Mam system Alfa, aj tam sa nieco take nachadza...len to este neviem pouzivat ale ucim sa rychlo
Pri prenajatom aute nemôžeš robiť "cesťáky" - ak tým myslíš vyúčtovanie paušálnej náhrady za používanie súkr.mot.vozidla.
Treba viesť knihu jázd a blok o nákupe PHM je VOZD v plnej výške, ak nebola prekročená normovaná spotreba PHM.

Knihu jázd v ALFE viesť môžeš, ale v tvojom prípade je len evidenčná, nič z nej účtovať nebudeš.
0 0
_Ajuska _Ajuska

_Ajuska je offline (nepripojený) _Ajuska

To znamena, ze uctovat budem len blocky o spotrebovanych PHM? (A niekde bokom budem viest evidenciu jazd a len na poziadanie danovakov to budem mat k dispozicii? (Situacia sa nemeni, ani ked v tomto pripade prepoziciava auto manzel manzelke na podnikanie a ona zaplatila aj cest. dan? Ved nakoniec aj opotrebenie auta ak to tak poviem, zostane v rodine...
Este Vas poprosim jednou vetou spôsob, ako viest tu knihu jazd... v zivote som take nieco nerobila... dakujem (jooooj len mi prosim nepiste odkaz na siahodlhe zakony, lebo ich citanie ma zabija a nikdy z nich nie som mudrejsia...
A co sa tyka stravneho ma narok aj na stravne ak ide na dlhsie mimo miesta bydliska? ak ano, ako to zaratam, ked nerobim cestak a do vydavkov davam len blocek o PHM? Dakujeeeeem.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Chcem sa opýtať takú blbú otázku v súvislosti s dokladmi o PHM. ZDP hovorí, že mám preukázať nákup-cenu PHM. Zaujímalo by ma bez ohľadu na JU alebo PU či mám doklad o PHM aj zaučtovať napr.v pokladni. Ide o OA využívaní na podnikateľské účely nezaradený v majetku. Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ivenka Pozri príspevok
Chcem sa opýtať takú blbú otázku v súvislosti s dokladmi o PHM. ZDP hovorí, že mám preukázať nákup-cenu PHM. Zaujímalo by ma bez ohľadu na JU alebo PU či mám doklad o PHM aj zaučtovať napr.v pokladni. Ide o OA využívaní na podnikateľské účely nezaradený v majetku. Ďakujem.
Nie , neúčtujete doklad o nákupe PHM v pokladni .Najskôr si prečítajte napr. tento link , čo vlastne idete počítať a ak nebudete rozumieť tak sa pýtajte .
Dokladom o kúpe PHM dokladujete cenu PHM v čase použitia pri vyúčtovaní cestovných náhrad za použitie súkromného vozidla.Ale ...čítajte
http://www.podnikam.webnoviny.sk/aut...rady-szco/6680
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Toto som presne chcela vedieť, presne čo idem počítať, hľadala som to kade tade po googli a vždy som sa dopátrala iba k pojmu preukazanie ceny PHM. a to ma zmiatlo. Nemám po ruke zákon o cestovných náhradach a v postupoch účtovanie som nevedela niečo také nájsť či je potrebné účtovať o nákupe PHM napr.cez pokladňu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ivenka Pozri príspevok
Toto som presne chcela vedieť, presne čo idem počítať, hľadala som to kade tade po googli a vždy som sa dopátrala iba k pojmu preukazanie ceny PHM. a to ma zmiatlo. Nemám po ruke zákon o cestovných náhradach a v postupoch účtovanie som nevedela niečo také nájsť či je potrebné účtovať o nákupe PHM napr.cez pokladňu.
Tu je zákon o cestovných náhradách z Porady
http://www.porada.sk/t178055-zakon-o...01-2011-a.html

Treba vychádzať z prejazdených km na podnikateľské účely, spracovať cestovný príkaz, vypočítať cestovné náhrady ,podľa trvania pracovnej cesty mu vypočítajte aj nárok na stravné a k CP doložíte doklady o nákupe PHM.

Tu sú sadzby stravného v roku 2011
http://www.uctovnajednotka.sk/odborn...y-na-rok-2011/



Suma základnej náhrady za každý 1 km jazdy pre
b) osobné cestné motorové vozidlá je 0,183 eura.
1 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

No a už mám z toho guľáš.... prečo cestovný príkaz a nie evidenciu jázd, už chcem mať v tom raz jasno. Evidenciu vediem iba pri OA vloženom v majetku ? No pýtam sa ako začiatočník. Ak si kupuje stravné lístky SZČO a iné výdavky nemá, potom v cesťaku vypíšem iba spotrebu ? No vysoký dátum, viem to nie je argument.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ivenka Pozri príspevok
No a už mám z toho guľáš.... prečo cestovný príkaz a nie evidenciu jázd, už chcem mať v tom raz jasno. Evidenciu vediem iba pri OA vloženom v majetku ? No pýtam sa ako začiatočník. Ak si kupuje stravné lístky SZČO a iné výdavky nemá, potom v cesťaku vypíšem iba spotrebu ? No vysoký dátum, viem to nie je argument.
Evidencia(kniha jázd ) pri MV o ktorom sa účtuje a teda je v obchodnom majetku .Vtedy účtujete cez pokladňu aj nákup PHM a účtujete o údržbe, oprave,servisné prehliadky,dialničná známka atď.

Stravné ...buď nárok na pracovnej ceste v súlade so Zákonom cestovných náhradách , alebo potom len stravné lístky, alebo poukážky .
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Ahojte poradaci, v linku, ktory som tu nasla (Cestovné náhrady SZČO) som v poslednej vete našla toto:"
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok." Dufam, ze to je niečo stare a stačía udaje štatistického uradu, alebo sa mylim?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kubkokubko Pozri príspevok
Ahojte poradaci, v linku, ktory som tu nasla (Cestovné náhrady SZČO) som v poslednej vete našla toto:"
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok." Dufam, ze to je niečo stare a stačía udaje štatistického uradu, alebo sa mylim?
Veru údaje zo ŠU u živnostníkov nestačia ...Uplatňuješ preukazatelné výdavky na nákup PHM pri aute zaradenom v obchodnom majetku živnostníka, aj pri uplatnení paušálnej náhrady.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte, chcela by som sa spýtať pri paušálnych výdavkoch na phm, stačí odkladať jeden blok za mesiac pre potreby ceny phm v danom mesiaci? Alebo každý deń, keď mal pracovnú cestu?
Ďakujem pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katkap17 Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa spýtať pri paušálnych výdavkoch na phm, stačí odkladať jeden blok za mesiac pre potreby ceny phm v danom mesiaci? Alebo každý deń, keď mal pracovnú cestu?
Ďakujem pekne
nie, nestačí. Nákup PHM ti musí vykryť najazdené km. (zrejme píšeš o paušálnych náhradách )
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Áno, opravujem sa paušálne náhrady, čiže musím mať toľko bločkov koľko bude spotreby phm, robím si aj knihu jázd pre lepší výpočet najazdených km.A môžem spraviť potom za každý mesiac priemernú cenu?
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

veronikasad Pozri príspevok
Veru údaje zo ŠU u živnostníkov nestačia ...Uplatňuješ preukazatelné výdavky na nákup PHM pri aute zaradenom v obchodnom majetku živnostníka, aj pri uplatnení paušálnej náhrady.
Jej prepac zle som sa vyjadrila, zabudla som napisat, ze manzel uctuje v JU, a pouziva sukromne auto na podnikanie, uplatnuje si do nakladov len náhrady za PHM a km a vedie knihu jazd a plati cestnu daň. Takze ani v takomto pripade nestacia udaje statistickeho uradu? Ak nie tak ak som podla tychto udajov postupovala v JU v roku 2010 co teraz? Vdaka za radu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kubkokubko Pozri príspevok
Jej prepac zle som sa vyjadrila, zabudla som napisat, ze manzel uctuje v JU, a pouziva sukromne auto na podnikanie, uplatnuje si do nakladov len náhrady za PHM a km a vedie knihu jazd a plati cestnu daň. Takze ani v takomto pripade nestacia udaje statistickeho uradu? Ak nie tak ak som podla tychto udajov postupovala v JU v roku 2010 co teraz? Vdaka za radu
nie nestačia, a nestačili ani v roku 2010. Čo teraz - "modliť sa", aby sa neohlásila daňová kontrola.
1 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

katkap17 Pozri príspevok
Áno, opravujem sa paušálne náhrady, čiže musím mať toľko bločkov koľko bude spotreby phm, robím si aj knihu jázd pre lepší výpočet najazdených km.A môžem spraviť potom za každý mesiac priemernú cenu?
Tú spotrebu za phm treba potom dať 80% do VOZD a 20% do VNZD? nemýlim sa?
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

katkap17 Pozri príspevok
Môžem sa ešte spýtať mám tam aj zahraničné jazdy, klient chodí na týždňovky do Čiech, má 100% nárok na stravné na celý týždeň ( na deň 600CZK)?
poradíte niekto?
Ďakujem
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

veronikasad Pozri príspevok
nie nestačia, a nestačili ani v roku 2010. Čo teraz - "modliť sa", aby sa neohlásila daňová kontrola.
Tak to som v peknej kasi a kedy stacia udaje zo statistickeho uradu? Lebo mi to poradila jedna kocka, co robila uz vo viacerych firmach ekonomicku riaditelku.... tak ma ani nenapadlo sa opytat tu. Ma šlahne...
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Priatelia mne stale nejde do hlavy to, ze nemozem pouzit udaje cena PHM zo statistickeho uradu, ale musim mat bloky. V jednom tu uvedenom linku (Výpočet cestovných náhrad podnikateľov) som nasla: ôCenu pohonnej látky preukazujete dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou. Ak preukazujete cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak nepreukážete cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom SR." a v druhom linku (Cestovné náhrady SZČO) som v poslednej vete našla toto:"
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok." Preco sa v jenom clanku pise to a v druhom ine. Fakt to neviem pochopit asi mam dlhe vedenie, skusite mi to niekto logicky vysvetlit, tak ze to pochopim? Je to niekde v zakone uvedene?
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Teda zaujima ma pouzitie udajov zo ŠÚSR v prípade, ze SZČO pouziva sukromne auto na podnikanie a uplatnuje si do nakladov len náhradu za km a PHM, teda ziadny odpocet DPH z blokov na PHM, uctovanie oprav a tak...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať