Zavrieť

Porady

NAHRADA ZA BENZIN V JU

Prosim Vas, ked mal podnikatel prenajate auto na zaklade zmluvy o prenajme od inej osoby, ako si moze dat v JU do vydavky za benzin?
Ked by daval len blocky, je to 80% z celkovej sumy. Ale on chce 100% a tam treba robit cestaky. Prosim Vas akym spôsobom sa to robi?
Blocky tym padom do vydavkov nenahram, ale az vyslednu sumu kazdeho cest. prikazu a ten nahram postupne za kazdu cestu ako interny doklad? Mam system Alfa, aj tam sa nieco take nachadza...len to este neviem pouzivat ale ucim sa rychlo
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kubkokubko Pozri príspevok
Priatelia mne stale nejde do hlavy to, ze nemozem pouzit udaje cena PHM zo statistickeho uradu, ale musim mat bloky. V jednom tu uvedenom linku (Výpočet cestovných náhrad podnikateľov) som nasla: ôCenu pohonnej látky preukazujete dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou. Ak preukazujete cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak nepreukážete cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom SR." a v druhom linku (Cestovné náhrady SZČO) som v poslednej vete našla toto:"
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok." Preco sa v jenom clanku pise to a v druhom ine. Fakt to neviem pochopit asi mam dlhe vedenie, skusite mi to niekto logicky vysvetlit, tak ze to pochopim? Je to niekde v zakone uvedene?
Doklad o nákupe PHM nemusí preukazovať zamestnanec, ktorý bol zamestnávatelom vyslaný na pracovnú cestu súkromným motorovým vozidlom.

Od 1.1.2008, ako si správne citoval, SZČO pri uplatňovaní paušálnej náhrady pri používaní súkr.mot.vozidla, aj skutočných výdavkov pri aute zaradenom do podnikania musí spotrebu PHM preukazovať dokladom o nákupe.
Pri čítaní príspevkov pozeraj aj na dátum, kedy bola odpoveď písaná.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,


Tiež som riešila dilemu či cesťák či evidencia jázd.
Po telefonáte s milou pani kontrolorkou na DU mi povedala: ak by som mala prísť ja na kontrolu tak ma zaujímajú skutočné náklady či sú v správnej výške.
Viem že CP resp.evidencia jázd súvisí s postupmi učtovania ale nenašla som zatiaľ ani § anu usmernenie kde by to bolo zreteľné napísané. Ak máte niekto takýto dokument prosím prilepiť. Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivenka Pozri príspevok
) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,


Tiež som riešila dilemu či cesťák či evidencia jázd.
Po telefonáte s milou pani kontrolorkou na DU mi povedala: ak by som mala prísť ja na kontrolu tak ma zaujímajú skutočné náklady či sú v správnej výške.
Viem že CP resp.evidencia jázd súvisí s postupmi učtovania ale nenašla som zatiaľ ani § anu usmernenie kde by to bolo zreteľné napísané. Ak máte niekto takýto dokument prosím prilepiť. Ďakujem.
Ivenka, zvýraznená citácia ti nestačí ? Ako chceš z Prehladu na stráne ŠU preukázať, že si PHL nakúpila. Nemám čas hľadať, na Porade je priložené niekoľko stanovísk z DR SR k tejto problematike ...
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ale veď to som presne Veronika písala pre Kubka, že je to v zákone. Sme sa nempochopili. Ja som to tiež pred dvoma dňami hľadala či je to ozaj aj v zákone a našla, preto som to prilepila.
Mala som dať na začiatok, že pre Kubka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivenka Pozri príspevok
Ale veď to som presne Veronika písala pre Kubka, že je to v zákone. Sme sa nempochopili. Ja som to tiež pred dvoma dňami hľadala či je to ozaj aj v zákone a našla, preto som to prilepila.
Prepáč, nepochopili sme sa. Používaj citáciu vo svojich príspevkoch, aby sme vedeli, na koho príspevok reaguješ. Myslela som, že sa pýtaš ...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ivenka Pozri príspevok
) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,


Tiež som riešila dilemu či cesťák či evidencia jázd.

Po telefonáte s milou pani kontrolorkou na DU mi povedala: ak by som mala prísť ja na kontrolu tak ma zaujímajú skutočné náklady či sú v správnej výške.
Viem že CP resp.evidencia jázd súvisí s postupmi učtovania ale nenašla som zatiaľ ani § anu usmernenie kde by to bolo zreteľné napísané. Ak máte niekto takýto dokument prosím prilepiť. Ďakujem.
Zvýraznenému nerozumiem. Prečo ? Lebo ak používam súkromné motorové vozidlo na podnikateľské účely , tak musím si počas mesiaca evidovať jazdy, ktoré som vykonala pre moju podnikateľskú činnosť, aby som si ich mohla vyúčtovať . To je jedno či to budem viesť v zošite, alebo v Knihe jázd .Pomenujte to ako chcete .
Po ukončení mesiaca na základe mojej evidencie si vyúčtujem moje cestovné náhrady + stravné(ak mám nárok ) z pracovných ciest.Že či to vyúčtovanie spravíte na kancelársky papier, alebo cestovný príkaz je už na Vás .To je možné u SZČO.
Rozhodne väčšia alebo aj menšia firma so zamestnancami používa cestovný príkaz a ostatné tlačivá k týmto cestám.

Takže ja neviem po čom pátrate a čo nechápete .Ja osobne uprednostňujem vyúčtovať pracovné cesty za predchádzajúci mesiac na Cestovnom príkaze .
0 0
_Ajuska _Ajuska

_Ajuska je offline (nepripojený) _Ajuska

Teda ak ma SZČO prenajate vozidlo (od manzela), musi viest knihu jazd (len kvôli evidencii km k danemu natankovaniu na pokl. blocku).
Blocky o spotrebe plati z pokladne a dava normalne v 100% vyske do vydavkov v JU (nie je platca DPH)?
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Zitka, tak ako píšeš, je to jedno kam to nalepíš alebo napíšeš...to som tým chcela povedať, že presne nie je striktne dané v zákone či CP ale EJ.

Ajuska, nie len kvôli evidencii km ale práve kvôli tomu, aby si tam nemala enormné množstvo PHM preplatené v pokladni a km nebudeš viesť. Ohľadom PHM a SZČO je tu veľa tém.
Mimochodm stretla som sa aj s takouto otázkou kontrolorky z DU: A na súkromné účely aké auto využívate ? Čiže dávať 100 % do nákladov asi tiež nie je celkom košér ak nemám iné auto.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

_Ajuska Pozri príspevok
Teda ak ma SZČO prenajate vozidlo (od manzela), musi viest knihu jazd (len kvôli evidencii km k danemu natankovaniu na pokl. blocku).
Blocky o spotrebe plati z pokladne a dava normalne v 100% vyske do vydavkov v JU (nie je platca DPH)?
Auto v BSM nie je potrebné prenajímať. Môže ho druhý z manželov využívať na podnikanie a uplatňovať si sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM. Nezabudnúť na splnenie oznamovacej povinnosti voči DU.
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

veronikasad Pozri príspevok
Auto v BSM nie je potrebné prenajímať. Môže ho druhý z manželov využívať na podnikanie a uplatňovať si sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM. Nezabudnúť na splnenie oznamovacej povinnosti voči DU.
Asi ma tu uz budete mat za debila, ale co uz. Veronika s tymto, co pises uplne suhlasim. A presne v tomto pripade ked v knihe jazd su zaevidovane km, ktore sa tykaju podnikania a uplatnuje sa len sadzba zakladnej náhrady + spotreba PHM a po oznamovacej povinnosti sa nasledujuci rok plati dan z MV, tak aj v tomto pripade musime mat bloky o nakupe PHM? Ved nic z nich neuctujeme, nevyplácame ich z pokladne.... Aj v takomto pripade musia litre PHM na blokoch presne kryt pocet spotrebovanych litrov PHM pri podnikani a nestacia udaje ŠÚSR? Potom tie bloky len prispendlim k evidencii jazd? Dakujem za obrovsku trpezlivost, ktoru so mnou vsetci mate.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kubkokubko Pozri príspevok
Asi ma tu uz budete mat za debila, ale co uz. Veronika s tymto, co pises uplne suhlasim. A presne v tomto pripade ked v knihe jazd su zaevidovane km, ktore sa tykaju podnikania a uplatnuje sa len sadzba zakladnej náhrady + spotreba PHM a po oznamovacej povinnosti sa nasledujuci rok plati dan z MV, tak aj v tomto pripade musime mat bloky o nakupe PHM? Ved nic z nich neuctujeme, nevyplácame ich z pokladne.... Aj v takomto pripade musia litre PHM na blokoch presne kryt pocet spotrebovanych litrov PHM pri podnikani a nestacia udaje ŠÚSR? Potom tie bloky len prispendlim k evidencii jazd? Dakujem za obrovsku trpezlivost, ktoru so mnou vsetci mate.
nestačia ceny ŠU, neúčtuješ výdaj o nákupe PHM, ale paušálne náhrady (na základe dokladu o cene). Doklady o nákupe prikladáš k evidencii jázd.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
kubkokubko Pozri príspevok
...nestacia udaje ŠÚSR?
Stačia. Ale iba pri zamestnancovi, ak sa tak so zamestnávateľom dohodne pri použití súkromného vozidla na pracovnú cestu. Netýka sa to SZČO.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana Acsová Pozri príspevok
Stačia. Ale iba pri zamestnancovi, ak sa tak so zamestnávateľom dohodne pri použití súkromného vozidla na pracovnú cestu. Netýka sa to SZČO.
Janka, to som mu už napísala v tomto príspevku - stále ma "presviedča", že nemám pravdu
http://www.porada.sk/t188610-nahrada...ml#post2006175
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
veronikasad Pozri príspevok
Janka, to som mu už napísala v tomto príspevku - stále ma "presviedča", že nemám pravdu
http://www.porada.sk/t188610-nahrada...ml#post2006175
A nepresvedčil?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana Acsová Pozri príspevok
A nepresvedčil?
Nepresvedčil ...
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Dakujem vam priatelia, ja som vas nechcela presviedčať, ja len tomu nemozem uveriť, lebo mi to s tym ŠU poradila jedna kocka, co robi a robila v roznych firmach ekonomicku riaditelku, ale ako vidim vzdy je lepsie zo seba urobit debila a pytat sa vas tu ako uverit jednej osobe a potom sa modlit aby neprisla danova kontrola. Este raz vam dakujem za vase rady, nazory a cas. Prajem krasny vikend.
0 0
leyre leyre

leyre je offline (nepripojený) leyre

Som taká normálna osôbka - chvíľu dobrá , chvíľu zlá a možno by sa to dalo prirovnať k moru. Lebo život je ako more, chvíľu pokojné, chvíľu búrlivé, ale predsa krásne. ...viac
Dobrý večer, mám malú otázku. Čí náhrady pri používaní vl. motorového vozidla platia aj pre finančného poradcu - nie je to SZČO , lebo nemá IČO iba DIČ
.
Jedná sa mi o to, že auto kupoval v apríli 2011 a od tohoto dátumu mi dal aj bločky o nákupe PHM a umývanie /to viem, že by som nemohla účtovať/ a od novembra 2011 ho prihlásil na DU a za tie dva mesiace je zaplatená aj daň. Môžem mu vôbec dávať do nákladov nákup PHM a paušálne náhrady od apríla a potom od novembra už všetky výdavky na auto vrátane toho umývania....? Vopred Ďakujem za porozumenie a odpoveď.
Naposledy upravil leyre : 09.03.12 at 17:57
0 0
leyre leyre

leyre je offline (nepripojený) leyre

Som taká normálna osôbka - chvíľu dobrá , chvíľu zlá a možno by sa to dalo prirovnať k moru. Lebo život je ako more, chvíľu pokojné, chvíľu búrlivé, ale predsa krásne. ...viac
Ešte som zabudla dodať, že v zmluve o nákupe auta má DIČ uvedené - auto je kupované na úver s troma splátkami.
pokiaľ som správne pochopila ďalšie príspevky - náhrady za používanie vl. auta v podnikaní môžem dávať do účtovníctva len v prípade, že ho mám prihlásené nA du - ináč nie. Je to tak správne?
Naposledy upravil leyre : 09.03.12 at 18:09
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, prosím poraďte mi ohľadom používania auta podnikateľa v JÚ, auto nie je majetkom podnikateľa, ten si pekne urobil za každý mesiac knihu jázd. Ja už k spotrebe podľa knihy jázd len vypočítam náhradu za km - tj. 0,183 € za 1 km a to je všetko? Robíte si k tomu nejaký predpis - prípadne pomohl by mi vzor. Veľmi pekne ďakujem
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, tak ešte raz pre rekapituláciu, či som to správne pochopila. Ja mám akési dlhé vedenie.
FO využíva súkromné mot.vozidlo na podnikanie, auto je zaregistrované na DÚ, že ho využíva na podnikanie.
FO vedie knihu jázd, na základe najazdených kilometrov za služobnými povinnosťami si mesačne urobí cestovný príkaz, kde použije cenu na nákup PH na základe váženého aritmetického priemeru vypočítaného z blokov z RP. Takto vypočítané cestovné náklady (výdavky) si uplatní ako daňové výdavky.
A teraz či som správne pochopila - bloky o kúpe PH nezapisujem do peňažného denníka (ani ako výdavky neovplyvňujúce základ dane), iba ich prikladám napríklad k cesťáku?
Ďakujem Vám za trpezlivosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať