Zavrieť

Porady

NAHRADA ZA BENZIN V JU

Prosim Vas, ked mal podnikatel prenajate auto na zaklade zmluvy o prenajme od inej osoby, ako si moze dat v JU do vydavky za benzin?
Ked by daval len blocky, je to 80% z celkovej sumy. Ale on chce 100% a tam treba robit cestaky. Prosim Vas akym spôsobom sa to robi?
Blocky tym padom do vydavkov nenahram, ale az vyslednu sumu kazdeho cest. prikazu a ten nahram postupne za kazdu cestu ako interny doklad? Mam system Alfa, aj tam sa nieco take nachadza...len to este neviem pouzivat ale ucim sa rychlo
Usporiadat
Miroslav Miroslav

Miroslav je offline (nepripojený) Miroslav

Bločky prikladáš k cestovnému príkazu ako doklad o cene za liter PHM, ktoré v danej ceste použiješ.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ďakujem za odpoveď.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
AntekaK Pozri príspevok
Ahojte, tak ešte raz pre rekapituláciu, či som to správne pochopila. Ja mám akési dlhé vedenie.
FO využíva súkromné mot.vozidlo na podnikanie, auto je zaregistrované na DÚ, že ho využíva na podnikanie.
FO vedie knihu jázd, na základe najazdených kilometrov za služobnými povinnosťami si mesačne urobí cestovný príkaz, kde použije cenu na nákup PH na základe váženého aritmetického priemeru vypočítaného z blokov z RP. Takto vypočítané cestovné náklady (výdavky) si uplatní ako daňové výdavky.
A teraz či som správne pochopila - bloky o kúpe PH nezapisujem do peňažného denníka (ani ako výdavky neovplyvňujúce základ dane), iba ich prikladám napríklad k cesťáku?
Ďakujem Vám za trpezlivosť.
Správne ste to pochopila .
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás, ak SZČO pracuje v Nemecku a pri ceste domov odchádza z Nemecka o 14:00 hod. (prechod cez rak.- nem. hranice), cez Rakúsko prejde za 3,5 hod. a domov prišiel o 23:30 hod. t.j. 6 hod. má nárok na stravné v zahraničí 45 Eur a na Slovensku 3,80? Alebo na Slovensku už nemá nárok na stravné? Vďaka.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte , chcela by som sa spýtať Vás skúsenejších, SZČO, chodil mesiac na pracovnú cestu pri ktorej si uplatnil nárok na stravné, ale použil požičané auto od rodičov , môžem mu uplatniť výdavky na phm za tento mesiac? V jednej knižke som čítala že v takomto prípade ke´d nepoužije svoje súkromné auto môže si pri stravnom uplatniť výdavky na phm podľa §19 ods.2 písm.l ZDP. Mohla by som teda použiť paušálne výdavky do výšky 80%, keďže má bločky za nákup phm? Tie ďalšie mesiace už používal svoje auto nahlásené na DU.
Ďakujem pekne
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

katkap17 Pozri príspevok
Ahojte , chcela by som sa spýtať Vás skúsenejších, SZČO, chodil mesiac na pracovnú cestu pri ktorej si uplatnil nárok na stravné, ale použil požičané auto od rodičov , môžem mu uplatniť výdavky na phm za tento mesiac? V jednej knižke som čítala že v takomto prípade ke´d nepoužije svoje súkromné auto môže si pri stravnom uplatniť výdavky na phm podľa §19 ods.2 písm.l ZDP. Mohla by som teda použiť paušálne výdavky do výšky 80%, keďže má bločky za nákup phm? Tie ďalšie mesiace už používal svoje auto nahlásené na DU.
Ďakujem pekne
poradí niekto skúsený?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
katkap17 Pozri príspevok
Ahojte , chcela by som sa spýtať Vás skúsenejších, SZČO, chodil mesiac na pracovnú cestu pri ktorej si uplatnil nárok na stravné, ale použil požičané auto od rodičov , môžem mu uplatniť výdavky na phm za tento mesiac? V jednej knižke som čítala že v takomto prípade ke´d nepoužije svoje súkromné auto môže si pri stravnom uplatniť výdavky na phm podľa §19 ods.2 písm.l ZDP. Mohla by som teda použiť paušálne výdavky do výšky 80%, keďže má bločky za nákup phm? Tie ďalšie mesiace už používal svoje auto nahlásené na DU.
Ďakujem pekne
Za zapožičané vozidlo môžete účtovať len výdavky za spotrebované PHM . Na základnú náhradu 0,183 EUR nemá nárok pri zapožičanom vozidle.
A čo sa týka 80% paušálne výdavky, tie sa nemôžu použiť na zapožičané vozidlo, ale len za vozidlo zaradené v obchodnom majetku.
1 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, ak SZČO pracuje v Nemecku a pri ceste domov odchádza z Nemecka o 14:00 hod. (prechod cez rak.- nem. hranice), cez Rakúsko prejde za 3,5 hod. a domov prišiel o 23:30 hod. t.j. 6 hod. má nárok na stravné v zahraničí 45 Eur a na Slovensku 3,80? Alebo na Slovensku už nemá nárok na stravné? Vďaka.
§ 13
Stravné

(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v eurách alebo v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

a)
do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.

(2) Základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo financií") vždy pre nasledujúci kalendárny rok tak, aby nadobudlo účinnosť 1. januára príslušného kalendárneho roka; v priebehu kalendárneho roka základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene upraví ministerstvo financií, ak zmena úrovne cien vo verejných stravovacích zariadeniach v jednotlivých krajinách dosiahne od poslednej úpravy aspoň 10 %. Opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)

(3) Základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene podľa odseku 2 pre jednotlivé krajiny ustanoví ministerstvo financií na základe návrhu Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo zahraničných vecí") vypracovaného podľa podkladov zastupiteľských úradov o cenách jedál a nealkoholických nápojov vo verejných stravovacích zariadeniach v jednotlivých krajinách alebo s využitím štatistických údajov Medzinárodného menového fondu, Organizácie Spojených národov alebo iných medzinárodných finančných štatistických údajov.

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a)
do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v eurách alebo v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).




Nemôžeš si nárokovať stravné 2x.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

katkap17 Pozri príspevok
Áno, opravujem sa paušálne náhrady, čiže musím mať toľko bločkov koľko bude spotreby phm, robím si aj knihu jázd pre lepší výpočet najazdených km.A môžem spraviť potom za každý mesiac priemernú cenu?
Myslela som pri výdavkoch za základnú náhradu za každý km jazdy pri nezaradenom aute do obch. majetku nie paušálne tie sú tých 80% nie?
Tie výdavky sa mi už miešajú dokopy! Platí to aj vtedy? aby sme sa pochopili! Ďakujem
Príklad podnikateľa/živnostníka, ktorý používa súkromné vozidlo na služobné účely

V podnikaní je možné používať aj súkromné auto na firemné/služobné účely, ktoré nie je v majetku firmy. Do nákladov si môžete dať pohonné hmoty a paušálne náhrady za každý kilometer jazdy. Okrem toho je možné si uplatniť základnú náhradu 0,183 eura za každý kilometer jazdy. Ďalej si môžete dať do nákladov za každý kilometer jazdy cenu benzínu alebo nafty, vypočítanú podľa spotreby auta z technického preukazu a ceny nafty alebo benzínu v čase ich nákupu. Cenu benzínu alebo nafty môžete preukázať dokladom o ich kúpe, alebo, ak doklad nemáte, použijete cenu, ktorá bola platná v čase jazdy podľa Štatistického úradu. Aj v tomto prípade bude od vás daňový úrad požadovať preukázanie že dané jazdy (prejazdené km) boli použité skutočne na podnikateľské účely čo je najjednoduchšie prostredníctvom knihy jázd.



Pri prečítaní tohoto si myslím že netreba mať toľko blokov, koľko je spotreby phm.
nakoľko sa tieto náhrady účtujú cez interný doklad a nie cez pokladňu alebo sa mýlim? privítam každú radu.
Naposledy upravil katkap17 : 12.03.12 at 18:10
0 0
jaja37 jaja37

jaja37 je offline (nepripojený) jaja37

Takže, prosím o radu, ak syn, ktorý je SZČO dva mesiace jazdil na účelom podnikania na svojom aute, ktoré nemá prihlásené na DU , môže si vystaviť cestovné príkazy, kde si uplatní spotrebované PHM a stravné, ale bez základnej náhrady za opotrebovanie auta? Pýtam sa preto, lebo už dlhšie študujem vaše rady, a stále tomu nerozumiem, pretože v zákone o dani z príjmov som vyčítala, že daňovými výdavkami sú aj:

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

ale nie je tam napísané, že musí byť auto prihlásené na DU. Ak musí byť prihlásené, môže aspoň uplatniť výdavky, ktoré som uviedla na začiatku dotazu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jaja37 Pozri príspevok
Takže, prosím o radu, ak syn, ktorý je SZČO dva mesiace jazdil na účelom podnikania na svojom aute, ktoré nemá prihlásené na DU , môže si vystaviť cestovné príkazy, kde si uplatní spotrebované PHM a stravné, ale bez základnej náhrady za opotrebovanie auta? Pýtam sa preto, lebo už dlhšie študujem vaše rady, a stále tomu nerozumiem, pretože v zákone o dani z príjmov som vyčítala, že daňovými výdavkami sú aj:

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

ale nie je tam napísané, že musí byť auto prihlásené na DU. Ak musí byť prihlásené, môže aspoň uplatniť výdavky, ktoré som uviedla na začiatku dotazu.
Syn na podnikanie využíval vlastné osobné - má nárok náhrady za PHM a základnú náhradu za každý kilometer.

Daň z motorových vozidiel a prihlásenie vozidla zbytočne hľadáte v Zákone o dani z príjmu .Táto povinnosť vyplýva priamo zo zákona o dani z motorových vozidiel .....tieto dva zákony nemožno spájať, sú to dva rôzne predpisy .Jednoznačne má povinnosť voči DU oznámiť , že začal vlastné vozidlo používať na podnikateľské účely .Proste nesie zodpovednosť a pri porušení zákona o DzMV musí počítať aj so sankciami, ak tak neurobí, alebo neurobil.

------------------------------------------------------------
Predmetom dane z MV je vozidlo, ktoré možno zaradiť do kategórie M, N a O a zároveň, ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Na účely zákona podnikaním sa rozumie používanie vozidla na podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, (ide o príjmy z podnikania a príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti, napr. súdnych znalcov, exekútorov, športovcov, hercov, tlmočníkov a pod.).
Na rozdiel od predchádzajúcej právnej úpravy pri určení predmetu dane nie je rozhodujúce, či vozidlo má pridelené evidenčné číslo v Slovenskej republike alebo v zahraničí. V prípade používania vozidla na podnikanie na území Slovenskej republiky, vozidlo je predmetom dane vždy, bez ohľadu na to, či má pridelené evidenčné číslo v Slovenskej republike alebo má zahraničnú poznávaciu značku. Ak daňovník používa vozidlo na podnikanie mimo územia Slovenskej republiky (napr. v Českej republike), vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel, nakoľko sa nepoužíva na podnikanie v Slovenskej republike.
1 0
jaja37 jaja37

jaja37 je offline (nepripojený) jaja37

Ďakujem za odpoveď, ale nevedeli by ste mi prosím poradiť, ako by som mu vedela pomôcť, keďže ešte tak neurobil a neprihásil auto, čo mu môžem dať do výdavkov za rok 2011 ohľadne týchto ciest,
aby som aspoň trochu ponížila dane, keď si tak statočne odkladal bločky na PHM, zapisoval si cesty a nič z toho nebude mať.... Aspoň stravné....?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jaja37 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, ale nevedeli by ste mi prosím poradiť, ako by som mu vedela pomôcť, keďže ešte tak neurobil a neprihásil auto, čo mu môžem dať do výdavkov za rok 2011 ohľadne týchto ciest,
aby som aspoň trochu ponížila dane, keď si tak statočne odkladal bločky na PHM, zapisoval si cesty a nič z toho nebude mať.... Aspoň stravné....?
Nesplnenie oznamovacej povinnosti a nepodanie DP k dani z motorov.vozidiel nebráni v uplatnení výdavkov na auto-môže tak urobiť kedykolvek, ale s postihom. Len si treba dobre prepočítať, či pokuty nebudú vyššie ako ušetrená daň z príjmov.
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Zita5 Pozri príspevok
Zvýraznenému nerozumiem. Prečo ? Lebo ak používam súkromné motorové vozidlo na podnikateľské účely , tak musím si počas mesiaca evidovať jazdy, ktoré som vykonala pre moju podnikateľskú činnosť, aby som si ich mohla vyúčtovať . To je jedno či to budem viesť v zošite, alebo v Knihe jázd .Pomenujte to ako chcete .
Po ukončení mesiaca na základe mojej evidencie si vyúčtujem moje cestovné náhrady + stravné(ak mám nárok ) z pracovných ciest.Že či to vyúčtovanie spravíte na kancelársky papier, alebo cestovný príkaz je už na Vás .To je možné u SZČO.
Rozhodne väčšia alebo aj menšia firma so zamestnancami používa cestovný príkaz a ostatné tlačivá k týmto cestám.

Takže ja neviem po čom pátrate a čo nechápete .Ja osobne uprednostňujem vyúčtovať pracovné cesty za predchádzajúci mesiac na Cestovnom príkaze .
Dobrý deň , tak si to chcem ujasniť aj ja, pridám sa k tým , ktorí si to ujasňovali predo mnou. Podnikateľ účtujúci v JÚ, má auto nezaradené do majetku podnikateľa ale používa ho na podnikanie, má zaplatenú daň z motorových vozidiel si spracuje knihu jázd , ja mu do peňažného denníka zaúčtujem spotrebu PHM podľa knihy jázd, bude to normálne výdavok z pokladne, alebo interný predpis? Bločky o nákup PHM sú prílohou knihy jázd, tie do peňažného denníka neúčtujem. Ak chcem aby podnikateľ si mohol naúčtovať aj cestovné náhrady vo výške 0,183 € musí mať ešte extra spracovaný cestovný príkaz za každú takúto pracovnú cestu. Prosím , pochopila som to konečne aj ja?
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Prepáčte, ešte aj tak mi je je jasné - suma základnej náhrady za auto používané podnikateľom, ktorý ho nemá v majetku - to je paušál 0,183 €. To je niečo iné ako cestovné náhrady? Mám v tom guláš a bez Vás s tým asi nepohnem. Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
megyzah Pozri príspevok
Prepáčte, ešte aj tak mi je je jasné - suma základnej náhrady za auto používané podnikateľom, ktorý ho nemá v majetku - to je paušál 0,183 €. To je niečo iné ako cestovné náhrady? Mám v tom guláš a bez Vás s tým asi nepohnem. Ďakujem.

Pokiaľ SZČO použije na pracovnú cestu vlastné(súkromné) motorové vozidlo má nárok na :

a) náhrady za spotrebované pohonné látky
b) základná náhrada za každý km jazdy podľa § 7 zákona o cestovných náhradách (spotreba pohonných látok sa počíta podľa údajov v technickom preukaze vozidla alebo inom relevantnom doklade o spotrebe). Cenu za pohonné hmoty je potrebné preukázať dokladom o nákupe. Paušálna náhrada za každý km je v súčasnosti 0,183 eur/km.
c) stravné v zmysle Zákona o cestovných náhradách § 5
d) ďalšie výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovacie poplatky)

Na základnú náhradu(bod b) má podnikateľ nárok iba v prípade, ak používa motorové vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaný ako majiteľ alebo držiteľ. V prípade, že nepoužíva na podnikanie svoje vlastné motorové vozidlo, má nárok na daňové výdavky vo výške spotrebovaných pohonných hmôt(bod a) a vedľajších výdavkov.
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok.



--------------------------------------------------------------
Príklad: SZČO použil vlastné MV na pracovnú cestu NR-BA. Vykázal ubehnutých 190 km .Priemerná spotreba v TP je 5,6l/100.Zakúpil PHM 50 lit.za jedn.cenu 1,4 EUR/lit. celkom k úhradil 70 eur.
Výpočet cestovnej náhrady : 5,6:100litr.x1,40 Eur x190 km = 14,9 eur
To znamená že 14.9 EUR predstavuje cestovnú náhradu za spotrebované pohonné hmoty( bod a ) .
Základná náhrada(§7 ZoCN) 190 x 0183 = 34,77 EUR(bod b )
SZČO za vyššie uvedenú pracovnú cestu má nárok na výplatu cestovných náhrad celkom vo výške 49,67
Podľa uvedeného by ste mali vidieť rozdiel, čo je cestovná náhrada za spotrebované PHM( bod a ) a čo je Základná náhrada za každý ubehnutý km(§7 ZCN; bod b ) pri vozidle vo vlastníctve, čiže vlastnom...súkromnom nezaradenom do obchodného majetku .

Už to lepšie vysvetliť asi neviem.Dúfam, že pochopíte ten rozdiel.Týmto príkladom sa dotýkam len vyúčtovania PHM a základnej náhrady na pracovnej ceste .Stravné neriešim.
Naposledy upravil Zita5 : 13.03.12 at 06:30
1 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Zita5 Pozri príspevok
Pokiaľ SZČO použije na pracovnú cestu vlastné(súkromné) motorové vozidlo má nárok na :

a) náhrady za spotrebované pohonné látky
b) základná náhrada za každý km jazdy podľa § 7 zákona o cestovných náhradách (spotreba pohonných látok sa počíta podľa údajov v technickom preukaze vozidla alebo inom relevantnom doklade o spotrebe). Cenu za pohonné hmoty je potrebné preukázať dokladom o nákupe. Paušálna náhrada za každý km je v súčasnosti 0,183 eur/km.
c) stravné v zmysle Zákona o cestovných náhradách § 5
d) ďalšie výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovacie poplatky)

Na základnú náhradu(bod b) má podnikateľ nárok iba v prípade, ak používa motorové vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaný ako majiteľ alebo držiteľ. V prípade, že nepoužíva na podnikanie svoje vlastné motorové vozidlo, má nárok na daňové výdavky vo výške spotrebovaných pohonných hmôt(bod a) a vedľajších výdavkov.
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok.



--------------------------------------------------------------
Príklad: SZČO použil vlastné MV na pracovnú cestu NR-BA. Vykázal ubehnutých 190 km .Priemerná spotreba v TP je 5,6l/100.Zakúpil PHM 50 lit.za jedn.cenu 1,4 EUR/lit. celkom k úhradil 70 eur.
Výpočet cestovnej náhrady : 5,6:100litr.x1,40 Eur x190 km = 14,9 eur
To znamená že 14.9 EUR predstavuje cestovnú náhradu za spotrebované pohonné hmoty( bod a ) .
Základná náhrada(§7 ZoCN) 190 x 0183 = 34,77 EUR(bod b )
SZČO za vyššie uvedenú pracovnú cestu má nárok na výplatu cestovných náhrad celkom vo výške 49,67
Podľa uvedeného by ste mali vidieť rozdiel, čo je cestovná náhrada za spotrebované PHM( bod a ) a čo je Základná náhrada za každý ubehnutý km(§7 ZCN; bod b ) pri vozidle vo vlastníctve, čiže vlastnom...súkromnom nezaradenom do obchodného majetku .

Už to lepšie vysvetliť asi neviem.Dúfam, že pochopíte ten rozdiel.Týmto príkladom sa dotýkam len vyúčtovania PHM a základnej náhrady na pracovnej ceste .Stravné neriešim.
Dobre si to vysvetlila Zita5, to znamená, že pri náhrade za spotrebované PHM, musí dokladať aj bloky o zaplatení, podľa najazdených km.
A pri základnej náhrade, netreba mať toľko blokov, koľko bude jázd, stačí len jeden kvôli cene, kedže sa neúčtuje cez VPD ale cez interný doklad výdavky na PHM?
Dobre som to pochopila? Ostatné mi je jasné, ide mi len o tie bloky. Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katkap17 Pozri príspevok
Dobre si to vysvetlila Zita5, to znamená, že pri náhrade za spotrebované PHM, musí dokladať aj bloky o zaplatení, podľa najazdených km.
A pri základnej náhrade, netreba mať toľko blokov, koľko bude jázd, stačí len jeden kvôli cene, kedže sa neúčtuje cez VPD ale cez interný doklad výdavky na PHM?
Dobre som to pochopila? Ostatné mi je jasné, ide mi len o tie bloky. Ďakujem
Zle si to pochopila. Aj pri účtovní cez interný doklad nestačí doklad o cene PHM, ale musíš mať nákup PHM primerane počtu najazdených km.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Doplnenie:
Pojem vlastník a držiteľa motorového vozidla nie je totožný. Pozrite si osvedčenia automobilov v leasingu. Vlastníkom je leasingová spoločnosť a držiteľom nájomca. Táto osoba (nájomca) NEMOŽE použiť postup podľa § 19/2/e a účtovať si náhrady (základnú náhradu, náhradu za spotrebované PHL).
1 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ešte sa spýtam ak SZČO používa na podnikanie auto kde držiteľom auta je manželka v BZP, môže si uplatniť základnú náhradu za km 0,183?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať