Zavrieť

Porady

NAHRADA ZA BENZIN V JU

Prosim Vas, ked mal podnikatel prenajate auto na zaklade zmluvy o prenajme od inej osoby, ako si moze dat v JU do vydavky za benzin?
Ked by daval len blocky, je to 80% z celkovej sumy. Ale on chce 100% a tam treba robit cestaky. Prosim Vas akym spôsobom sa to robi?
Blocky tym padom do vydavkov nenahram, ale az vyslednu sumu kazdeho cest. prikazu a ten nahram postupne za kazdu cestu ako interny doklad? Mam system Alfa, aj tam sa nieco take nachadza...len to este neviem pouzivat ale ucim sa rychlo
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ENEN Pozri príspevok
V príspevku 48 od Zity bolo nespravne uvedené že 80%paušal PHL na nemože použiť pri požičanom MV čo nie je pravda.
Otázka:
Vzťahuje sa možnosť uplatniť paušálne výdavky na spotrebované PHL na auto požičané alebo prenajaté ?
Odpove
ď:
Novelou zákona o dani z príjmov je daná možnos
ť uplatniť
výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Podľa citovaného ustanovenia zákona o dani z príjmov môžu postupovať pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované PHL daňovníci, ktorí na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov využívajú motorové vozidlo zahrnuté do obchodného majetku, ale aj motorové vozidlo prenajaté alebo vypožičané.
[/QUOTE]
z čoho si citoval odpoveď ?
0 0
ENEN ENEN

ENEN je offline (nepripojený) ENEN

Z drsr Zmeny tykajuce sa uplatnovania výdavkov na spotrebované PHL su tam uvedené príklady a myslím že je to aj tu v nejakej teme prilepene.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

z čoho si citoval odpoveď ?[/QUOTE]

http://www.porada.sk/t190699-uctovan...ml#post2022273 (na str. 5, otazka 5 v dokumente z DRSR)
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Za zapožičané vozidlo môžete účtovať len výdavky za spotrebované PHM . Na základnú náhradu 0,183 EUR nemá nárok pri zapožičanom vozidle.
A čo sa týka 80% paušálne výdavky, tie sa nemôžu použiť na zapožičané vozidlo, ale len za vozidlo zaradené v obchodnom majetku.
Ďakujem ENEN za upozornenie .V pôvodnom príspevku to už neviem opraviť, nakoľko sa do príspevku už nedostanem a tým ho nemôžem ani vymazať.Tak to posúvam aspoň týmto spôsobom.

Ešte raz vďaka za upozornenie.
1 0
Marekq Marekq

Marekq je offline (nepripojený) Marekq

Ahojte.
Mám otázočku. Vlastním antikvariát a sem tam idem po knihy mimo svojho mesta.
Som neplatca DPH a účtujem v JÚ. Používam na to svoje súkromné vozidlo, ktoré neni zapísané v majetku a neplatím cestnú daň. Je tam možné odpísať PHM na prejdené kilometre keď idem vykupovať knihy mimo mesta? Ak áno tak paušálne, alebo si vypočítam prejdené Km. a doložím bloček z nákupu PHM.

Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marekq Pozri príspevok
Ahojte.
Mám otázočku. Vlastním antikvariát a sem tam idem po knihy mimo svojho mesta.
Som neplatca DPH a účtujem v JÚ. Používam na to svoje súkromné vozidlo, ktoré neni zapísané v majetku a neplatím cestnú daň. Je tam možné odpísať PHM na prejdené kilometre keď idem vykupovať knihy mimo mesta? Ak áno tak paušálne, alebo si vypočítam prejdené Km. a doložím bloček z nákupu PHM.

Ďakujem
Ak chceš využívať na podnikanie auto nezaradené v obchodnom majetku, treba si splniť oznamovaciu povinnosť na DU a do konca januára nasl.roka podať DP DzMV a zaplatiť daň z MV.
V daňových výdavkoch si uplatníš sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM podľa počtu najazdených km súvisiacich s podnikaním. Spotebu PHM treba preukázať dokladom o nákupe PHM.
0 0
Marekq Marekq

Marekq je offline (nepripojený) Marekq

Ďakujem.
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Prosím ešte o jednu radu ohľadom PHM, mám urobenú knihu jázd, vypočítané výdavky za spotrebované PHM a vypočítala som aj náhradu vo výške 0,183 za používanie auta nezapísaného do majetku firmy. Keďže ide o dieslový motor, tak mi vyšli výdavky za spotrebované PHM o 452 € nižšie ako je náhrada vo výške 0,183 za 1 km. Môžem to takto nechať? Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

megyzah Pozri príspevok
Prosím ešte o jednu radu ohľadom PHM, mám urobenú knihu jázd, vypočítané výdavky za spotrebované PHM a vypočítala som aj náhradu vo výške 0,183 za používanie auta nezapísaného do majetku firmy. Keďže ide o dieslový motor, tak mi vyšli výdavky za spotrebované PHM o 452 € nižšie ako je náhrada vo výške 0,183 za 1 km. Môžem to takto nechať? Ďakujem
ako si to počítala???? prečo porovnávaš spotrebu PHM a základnú náhradu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

megyzah Pozri príspevok
Prosím ešte o jednu radu ohľadom PHM, mám urobenú knihu jázd, vypočítané výdavky za spotrebované PHM a vypočítala som aj náhradu vo výške 0,183 za používanie auta nezapísaného do majetku firmy. Keďže ide o dieslový motor, tak mi vyšli výdavky za spotrebované PHM o 452 € nižšie ako je náhrada vo výške 0,183 za 1 km. Môžem to takto nechať? Ďakujem
Auto je v majetku firmy, alebo používa súkromné mot.vozidlo ? Ako si počítala spotrebu PHM ?
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Je to prenajaté auto, ktoré používa na podnikanie, je zaplatená cestná daň, ale nie je v majetku podnikateľa. Spotrebu PHM som počítala počet odjazdených km * cena PHM v daný deň * spotreba auta podľa techničáku na 1 km. Ja to neporovnávam, len sa proste bojím či tam nie sú nejaké obmedzenia.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

megyzah Pozri príspevok
Je to prenajaté auto, ktoré používa na podnikanie, je zaplatená cestná daň, ale nie je v majetku podnikateľa. Spotrebu PHM som počítala počet odjazdených km * cena PHM v daný deň * spotreba auta podľa techničáku na 1 km. Ja to neporovnávam, len sa proste bojím či tam nie sú nejaké obmedzenia.
Sadzbu základnej náhrady si môžeš uplatniť len pri aute vlastnom alebo BSM (ak sa pýtaš na náklady živnostníka).
Pri prenajatom aute len spotrebu PHM, príp. iné prev.náklady, dohodnuté v nájomnej zmluve.
1 0
matejkoxxx matejkoxxx

matejkoxxx je offline (nepripojený) matejkoxxx

Prajem pekný deň,jeden známy si v máji predplatil cestnu daň,ako si má teraz zaučtovať nahradu za PH ak si nieviedol Knihu jázd?ďakujem za skorú odpoveď
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

koral Pozri príspevok
Prepáčte ale rada by som si ujasnila náklady podnikateľa pri prenajatom aute ešte raz.
1.Do nákladov účtuje iba nakúpené pohonné hmoty
2.Vedie si evidenciu jázd
3.Nakúpené PH :účtuje bločky cez pokladňu
4.Neúčtuje si náhrady 0,183 Eur za km
5.Jeho celkové náklady sú nájom a pohonné hmoty
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď lebo mám v tom guláš
Dobry den, prosim Vas-plati tento postup pri prenajatom vozidle aj v tomto roku?
Podnikatel ma v prenajme auto od sukromnej osoby od 1.1.2013.
Tiez neviem ako je to s dialnicnou znamkou a pripadnymi mensimi opravami OA, resp. ostatnymi nakladmi -napriklad autodoplnky, voda do ostrekovacov a atd.../toto v zmuve nie je uvedene, zmluva pojednava len o prenajme vodzidla/.
Potrebujem surne uzavriet DPH za 1.Q 2013 a neviem sa pohnut dalej.
​Dakujem.
Naposledy upravil airin.nice : 22.04.13 at 07:19
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

nikto neporadi?
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

airin.nice Pozri príspevok
Dobry den, prosim Vas-plati tento postup pri prenajatom vozidle aj v tomto roku?
Podnikatel ma v prenajme auto od sukromnej osoby od 1.1.2013.
Tiez neviem ako je to s dialnicnou znamkou a pripadnymi mensimi opravami OA, resp. ostatnymi nakladmi -napriklad autodoplnky, voda do ostrekovacov a atd.../toto v zmuve nie je uvedene, zmluva pojednava len o prenajme vodzidla/.
Potrebujem surne uzavriet DPH za 1.Q 2013 a neviem sa pohnut dalej.
​Dakujem.
Do nákladov môžeš dať to, čo je dojednané v zmluve. Ak máš zmluvu na prenájom, tak len prenájom,ak sú v zmluve dojednané aj opravy, tak aj opravy a tiež by malo byť dojednané kto platí dialničnú známku, poistenie a pod.
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

V zmluve je uvedeny predmet najmu - osobny automobil, dalej citam zo zmluvy-servisne kontroly, pripadne opravy, PHM /Cize neuplatnujem cest. nahrady, ale priamo nakup PHM, mozem si teda uplatnit aj DPH na vstupe.Dufam, ze som to dobre pochopila / prenajimatel uhradza poistne..dialnicna znamka nie je riesena v zmluve..
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať