Zavrieť

Porady

Tepelne straty domu.... malo - vela?

Ahojte.
Rad by som si chcel urobit nazor na tepelne straty, lebo si nie som celkom isty informaciami ktore mam. Chystam sa staviat dom momentalne uz mam hotovy komplet projekt. Tepelne straty mi vysli 7,1Kw pre 2jsklo a 5,5Kw pre 3jsklo. Vsetko sa mi zdalo celkom fajn a predpokladam ze moj kurenar to vyratal spravne a cisla sa mi celkom aj pacili. Jedna sa o 2 poschodovy dom velkosti 12 x 10 metrov. Strecha je taka ciapockoveho typu cize druhe poschodie je plnohodnotne.

Skladba domu je:
Tehla 30cm + 15EPS sivy => R 6,9m2 Kw
Strecha 35cm mineralna vlna = 9,7m2 Kw
Podlaha prizemie 18cm plus 6cm anhydrid => 3,8m2 kw

Samozrejme ze vykurovanie bude podlahove a kedze nie je v dedine plyn tak bude bud TC alebo elektrokotol....(neviem ci pri strate 5,5Kw sa mi oplati investovat 10 000 euro do TC...kedy by sa mi to asi vratilo...?) a na ohrev TUV bude urcite TC so zasobnikom a bojlerom v jednom(toto sa mi urcite oplati pretoze poznam spotrebu vody v nasej rodine).
Ak je vsetko poratane spravne tak mi to vyslo ze pojdem do trojskla pretoze usetrim rocne okolo 380 euro a naklady na trojsklo sa mi vratia do 3-4 rokov...

Co ma ale prekvapilo ked som hovoril(mozno hovori len zo mna zavist so znamymi ktory stavali dom ale z Ytongu lamba 375 bez zateplenia tak mi tvrdili ze pri ich dome 11x10 bez zateplenia 2 poschodovy dom strecha Typu A zateplenie strechy 35cm bez podlahoveho vykurovania a zateplenie podlahy 10cm a okna 2 jskla ... tak ze oni maju tepelnu stratu domu 6Kw....Neviem nechapem tomu ako je to mozne....ako vravim mozno im len slepo zavidim ale co viem tak lambda v laboratornych podmienkach ma odpor nejakych 4,8, podlahu maju tiez slabsiu lokalita je ta ista....ale tvrdia mi ze bez zateplenia maju 6Kw.... Chcem sa spytat je toto realne a ja som si zvolil zlu skladbu domu ale preco....Asi sa na to tazko odpovie ale aj tak by ma zaujimal nazor niekoho kto sa do toho rozumie viac ako ja....

Druha moja otazka je ze ci pri strate 5,5Kw na tento typ domu ma pre mna investicia 10 000 euro do TC nejaku navratnost...rocna spotreba tepla je vyratana 11 000/rok. Mne to vychadza ze sa mi to vrati najskor za 10 rokov....hmm....(ceny TC idu dole (sledujem to rok a ceny klesli okolo 1000 euro) tak zvazujem ze 3-4 roky vydrzim na Elektrokotle a nejakom zasobniku pre podlahu) a mozno neskor zainvestujem do TC.....Hmm...Dakujem za ujasnenie

PS: Da sa na niecom este pridat aby som znizil 5,5 na menej...Hmm... Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Počítaj sám, chvíľu to trvá pochopiť a nahádzať údaje, ale výsledok je veľmi blízko realite!

    http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-...le-csn-06-0210

    tracker je offline (nepripojený) tracker

    tracker
    No ja som to neratal. Ratal to projektant takze neviem v com...ale okien mam na dome dost vela. Takze mozno aj preto....Hmm

    andiablo je offline (nepripojený) andiablo

    andiablo
    TČ sa ti neoplatí pri návratnosti 10 rokov. Ak sa ti tam niečo pokazí tak máš návratnosť na 15 a viac r okov. Radšej iný typ a ušetrené peniaza si niečo kúp alebo ber menší úver.
    Veľa ľudí stavia na úver a kúpi si TČ čím navýši úver o dosť ale zabúda si pripočítať k návratnosti TČ aj úroky, ktoré mu idú z počiatočnej ceny.
    Pri tej skladbe čo máš tak zvýš fasádu na 20-25cm a strop daj 40-45cm. Staviaš len raz a uvidíš ako sa ti to odrzkadlí na stratách
    lapejko R= 0,4...

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    jahoszmsk Pozri príspevok
    Nevie niekto, aký tepelný odpor R majú betónové kvádre hrúbky 40 cm?
    Betónové kvádre? Nemyslíš tie komunistické sivé z popolčeka?

    jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

    jahoszmsk
    nie, tie nie, povedali mi že konkrétny dom je postavený z betónových kvádrov, ktoré sa vyrábali v ZIPP po celom slovensku po povodni v Blave asi v roku 1965 a sypali to do Dunaja na spevnenie hrádze. a tie kvádre, ktoré zostali, tak to potom ponúkali na predaj. a naozaj sa do toho zle vŕta otvor, ak nenatrafíš medzi kvádre... ale na druhej strane vraj sa na to dá v pohode nadstavovať, napr. ešte jedno poschodie.

    ja hlavne potrebujem vedieť aký to má tepelný odpor kvôli zatepleniu.

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    jahoszmsk Pozri príspevok
    nie, tie nie, povedali mi že konkrétny dom je postavený z betónových kvádrov, ktoré sa vyrábali v ZIPP po celom slovensku po povodni v Blave asi v roku 1965 a sypali to do Dunaja na spevnenie hrádze. a tie kvádre, ktoré zostali, tak to potom ponúkali na predaj. a naozaj sa do toho zle vŕta otvor, ak nenatrafíš medzi kvádre... ale na druhej strane vraj sa na to dá v pohode nadstavovať, napr. ešte jedno poschodie.

    ja hlavne potrebujem vedieť aký to má tepelný odpor kvôli zatepleniu.
    Musíš si to vypočítať... Ak sú duté, tak 2x 3-4cm betón + nejaká vzduchová medzera. Ale veľká sláva to teda nebude...

    jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

    jahoszmsk
    TomasHC Pozri príspevok
    Musíš si to vypočítať... Ak sú duté, tak 2x 3-4cm betón + nejaká vzduchová medzera. Ale veľká sláva to teda nebude...
    ak sa pozriete na túto stránku, ktorý druh betónu (materiál) by som mal zadať pre výpočet, aby som mal nejaký ten stred pri výpočte zateplenia?
    pozerám že betónov je tu plno a skoro každý má inú tepelnú vodivosť.

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    jahoszmsk Pozri príspevok
    ak sa pozriete na túto stránku, ktorý druh betónu (materiál) by som mal zadať pre výpočet, aby som mal nejaký ten stred pri výpočte zateplenia?
    pozerám že betónov je tu plno a skoro každý má inú tepelnú vodivosť.
    Zrejme tento: Beton hutný 1.300 W/m.K

    jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

    jahoszmsk
    Vďaka za usmernenie.
    Ešte by som sa rád poradil, či mám zatepliť 15cm polystyrénom, alebo nejakou vatou, neviem totiž čo je výhodnejšie, lepšie pre starý dom aby "dýchal", a čo je aj ekonomickejšie. Na uvedenej stránke mi ukazuje že by stačil aj polystyrén hrúbky 10cm, Rt by bol 3,09m2K/W, no ja by som radšej dosiahol 4,37m2K/W s 15cm.( hrúbka betónových kvádrov na dome je 25cm).
    Nebudem mať problém pri takomto zateplení s rosným bodom (s plesňami) ak dám polystyrén? Strop je zatiaľ z hranolov a dosák, plánujem tam dať vatu asi na 20cm.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.