Zavrieť

Porady

Fakturácia škody do zahraničia

Modelová otázka:
Český šofér nákladného auta nám značne poškodil vstupnú bránu do nášho areálu firmy a nemal platné poistenie za spôsobenie škody v zahraničí - zelenú kartu. Preto ideme českej firme náklady za opravu brány prefakturovať. Bránu nám opravil malý živnostník, ktorý nie je platcom DPH. Neviem či mám faktúru do ČR platcovi DPH v ČR vystaviť bez DPH a oni si to samozdania alebo faktúru vystaviť so slovenskou DPH, lebo miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza je v SR a my sme platcovia DPH... alebo platí ešte iné pravidlo... neviem čoho podstatného sa mám chytiť.
Pri posúdení toho, či zdaniť alebo nezdaniť fakturáciu českému obchodnému partnerovi je potrebné vychádzať z toho, čo predmetnou fakturáciou požadujete. Fakturácia sa netýka dodávky tovaru ani služby.

Slovenskému subjektu bola spôsobená zavinením českého šoféra škoda, za ktorú oprávnene žiadate úhradu v peniazoch, pričom pri určení jej výšky vychádzate z ceny v platnej v čase poškodenia majetku, čo je v súlade s ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Každá osoba zodpovedá za škodu, ktorú spôsobí porušením právnej povinnosti. Škoda je spôsobená právnickou alebo fyzickou osobou, keď bola spôsobená pri ich činnosti tými, ktorých na túto činnosť použili.

Doporučenou dokumentáciou je v tomto prípade záznam o škode, ktorý môže byť prílohou k faktúre, ktorou požadujete úhradu. Je vhodné spísať záznam o škode pri jej vzniku.

Na fakturáciu škody nemá vplyv, či ste si opravu poškodeného majetku zabezpečili osobou, ktorá nie je platiteľom dane. Rovnako by ste pri fakturácii škody postupovali aj v prípade, keby Vám opravu majetku vykonal platiteľ DPH. Dôležitá je skutočnosť, že úhrada škody, ktorú od obchodného partnera z ČR žiadate nie je dodaním tovaru ani dodaním služby. Text faktúry je potrebné naštylizovať tak, aby z neho bolo zrejmé, že ňou požadujete náhradu škody.

Napríklad:
Fakturujeme Vám úhradu škody, ktorá nám bola spôsobená dňa ... atď. v zmysle záznamu o škode, ktorý je neoddeliteľnou prílohou faktúry.


-------------------------------------------------------------------

Doplňujúca otázka:

Ak som to dobre pochopila fakturovanie spôsobenej škody nepodlieha zdanieniu DPH ?
Viete v akom § zákona o DPH sa o tom píše ?
A ešte jedna malá otázka čo ak by tá faktúra za opravu bola s DPH, mohla by som si ju uplatniť na odpočet ?
Áno fakturácia škody nie je predmetom dane z pridanej hodnoty. Vychádza to zo zákona chápaním súvislostí, tak ako bolo uvedené: škoda nie je dodaním služby ani tovaru ... a preto škoda nie je predmetom zdanenia.

Keby bola faktúra za opravu vykonaná tuzemským platiteľom dane, vzniklo by Vám právo na odpočítanie dane, ktoré by ste mohli uplatniť v súlade so súvisiacimi ustanoveniami §§ 49-51 ZDPH. Tuzemský platiteľ by Vám dodal službu, pri ktorej by vznikla daňová povinnosť.
Naposledy upravil Jana Acsová : 05.02.06 at 13:33
Téma je uzavretá.

Fakturácia škody do zahraničia

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.