Zavrieť

Porady

Vypovedanie najomnej zmluvy jednym zo spolocnych najomnikov

Ahojte,

doposial som byvala v Prahe v byte s 2 dalsimi najomcami. Zmluvu mame uzavretu na dobu urcitu, doba vyprsi v septembri 2012. Zo zdravotnym dovodov som sa ale uz pred 2 mesiacmi vratila domov na Slovensko a ani sa do Prahy neplanujem vratit. Mam vsak velky problem. V najomnej zmluve mame nasledovnu klauzulu. "Pronajimatel i najomce se zavazuju smlouvu jednostranne nevypovedet. Vypovili kterakoli strana jednostranne tuto smlouvu povazuje se to za poruseni dohody. ...Strana, ktera smlouvu vypovida je povinna soucasne scpisemnim podanim vypovedi uhradit navic prirazku k najmu 50.000 Kč, ktera je podminkou ucinnosti vypovedi." Samozrejme,ze je tam aj 3- mesacna vypovedna lehota.
Poradte mi prosim,ako sa vyhnut dalsim nakladom. Bojim sa, ze bud budem musiet platit este najom do konca septembra, ako keby som tam byvala, alebo proste vyplatim 3 mesiace plus tych 50.000kc. Prva moznost ma vide podstatne menej. Najom platim 5.000kc mesacne. ale aj tak to nie je bohvieco.
OKREM TOHO, spolunajomnici porusili zmluvu a nacierno k nam nasahovali 3. osobu aj s jej psom a mackou.(zmluva zvierata zakazuje). Neviem,ci mi tento fakt pomoze alebo nie. Vie mi niekto poradit, ako sa vyvliect zo zmluvy z co najmensimi nakladmi?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Tá klauzula o 50000 je aj podľa českého práva protiprávna, proti dobrým mravom a môžeš tvrdiť, že si to uzatvorila pod tlakom. Daj riadnu písomnú trojmesačnú výpoveď a viac neplať!

    Môžeš tiež využiť paragrafy o spoločnom nájme bytu, navrhnúť prenajímateľovi dohodu o tvojom nahradení novou nájomníčkou. Mohla by si sa tiež súdiť, že nová nájomníčka a pes ti znemožnili riadny nájom a žiadať tvoj nájom ukončiť súdom.


    § 710
    (1) Nájem bytu zanikne písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem, písemnou výpovědí nebo jiným způsobem stanoveným tímto zákonem.
    (2) V písemné výpovědi musí být uvedena lhůta, kdy má nájem skončit. Výpovědní lhůta nesmí být kratší než tři měsíce a musí skončit ke konci kalendářního měsíce. Výpovědní lhůta začne běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena druhému účastníkovi, pokud není dále stanoveno jinak.

    § 702
    (2) Soud může v případech zvláštního zřetele hodných na návrh společného nájemce zrušit právo společného nájmu bytu, vznikne-li jím nezaviněný stav, který brání společnému užívání bytu společnými nájemci. Zároveň určí, který ze společných nájemců nebo kteří z nich, budou byt dále užívat.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Podpísala si zmluvu, akú si podpísala a je jasné, že prvá možnosť, a to zaplatiť nájomné do septembra je najmenej finančne bolestivá. Otoč to z druhej strany, keby prenajímateľ jednstranne vypovedal nájom Tebe, tiež by Ťa musel podľa zmluvy odškodniť sumou 50.000,- CZ s trojmesačnou výpovednou lehotou.

    Teraz však neviem, čo má spoločné tretia osoba so psom a mačkou v tomto prípade? Prenajímateľ podpísal s Vami troma zmluvu o prenájme, alebo s každým osobitne? Ak podpísal samostatnú zmuvu s Tebou a Tebe prekážala ďaľšia osoba s mačkou a psom, mala si namietať tento fakt u prenajímateľa. Ak Ti prekáža fakt, že ďaľší dvaja nájomcovia sa so štvrtým podelili o nájomné a tak ich to nájomné defacto vyšlo lacnejše, mala si vstúpiť do hry s nimi a žiadať nájomné troch rozpočítať na Vás štyroch. Síce to nie je fér, ale keď si čušala doteraz, prečo to riešiš až teraz?
    Ono je to tak...Pár dní dozadu som si prišla do Prahy vybaviť dáke záležitosti. U nás v byte som našla diavča, ktoré je vraj kamarátka spolubývajúcich a k nám sa nasťahovala. Prenajímateľ nevie, že tu býva. Nájom neplatí. Ja platím stále rovnako. V zmluve je vyslovene zakázané nechať v byte aj iné osoby plus domáce zvieratá. Doteraz ma to netrápilo, lebo som o tom nemala ani tušenia. Zmluvu sme podpisali my tri spolocne a menovite ako najomci.

    Vypovedanie najomnej zmluvy jednym zo spolocnych najomnikov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.