Zavrieť

Porady

podvod pri bazare - riesit cez policiu? (skoda 45 eur)

Ahojte, chcel by som vediet vas nazor ci riesit tuto vec cez policiu:

Kupoval som harddisk na inzerat, ktory som preberal od predajcu osobne. Podla inzeratu disk mal byt novy a nepouzity (vybraty z noveho notebooku). Na stretnutie som si zobral so sebou notebook a kabel kvoli otestovaniu. Disk som pripojil, vyzeral ze funguje, ale nedarilo sa mi overit dobu jeho pouzivania cez program - pripisoval som to tomu, ze na notebooku som mal linux, a velmi to este neovladam. Uz som chcel od kupy odstupit, nakoniec sme sa dohodli, ze disk si mozem odskusat doma a ak by bol problem tak ho vratit. Cena bola 45 eur.
Tak som aj urobil, no po pripojeni disku doma na pocitac s Win, som s hrozou zistil, ze disk ma nabehanych vyse 370 dni neustalej prevadzky a ma cez 1000 chybnych sektorov. Samozrejme predavajuci uz nereaguje (skusal som volat z viacerych cisiel).

Mam jeho meno, mailovu adresu, aj fotku (z facebooku). Pri kupe som bol s priatelkou, takze mam aj svedka. Otazka: riesit tuto vec cez policiu, alebo ked tam pojdem iba sa mi vysmeju a poslu ma kade lahsie?

Dakujem za odpovede
Usporiadat
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Druhá možnosť je viac reálna, polícia sa tým zrejme nebude zaoberať. Vy ste si predmetný disk pozrel, vyskúšal, zaplatil kúpnu cenu, teda s kúpou ste súhlasili a tým pádom to, že ste sa vy nejako ústne dohodli nemá v tomto prípade takú váhu, aby sa to riešilo ako priestupok prípadne trestný čin. Keď ste si neboli istý, či je predmetný disk v takej kvalite, ako bolo napísané v inzeráte mali ste možnosť (uvažovali ste aj o tom) odstúpiť od kúpy. Napriek tomu ste disk kúpili, teda rozhodli ste sa slobodne, bez donútenia na základe vlastného úsudku.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

to nič, to sa ti neoplatí sa tým zaoberať- ešte nakoniec by možno aj dali za pravdu tomu predávajúcemu..., výrobok si si pozrel a pod.
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

A čo by s tým polícia akože mala robiť? Toto je klasický vzťah predávajúci vs. kupujúci. Predávajúci Vás ani nepodviedol, ani neokradol. V tomto prípade by ste mohol akurát podať žalobu na súd a myslím, že ako vyššie uvádza GabiZ, pohorel by ste aj tam.
0 0
vvega vvega

vvega je offline (nepripojený) vvega

GabiZ Pozri príspevok
Druhá možnosť je viac reálna, polícia sa tým zrejme nebude zaoberať. Vy ste si predmetný disk pozrel, vyskúšal, zaplatil kúpnu cenu, teda s kúpou ste súhlasili a tým pádom to, že ste sa vy nejako ústne dohodli nemá v tomto prípade takú váhu, aby sa to riešilo ako priestupok prípadne trestný čin. Keď ste si neboli istý, či je predmetný disk v takej kvalite, ako bolo napísané v inzeráte mali ste možnosť (uvažovali ste aj o tom) odstúpiť od kúpy. Napriek tomu ste disk kúpili, teda rozhodli ste sa slobodne, bez donútenia na základe vlastného úsudku.
No neviem... Ak kupujem auto a ma na tachometri 75,000 km, ja si ho vyskúšam, s kúpou súhlasím, zistím - laicky - že to auto je skutočne v takom stave, ako bolo v inzeráte prezentované, zaplatím dohodnutú sumu a následne mi špecializovaný servis zistí, že má stočených 200.000 km - nebola som uvedená do omylu? Rovnako zistiť laicky, či je disk nový a či nemá vadné clustery, sa jednoducho nedá. Na to sú tiež špecializované softvéry, s ktorými tiež každý pracovať nevie. A keď v inzeráte bolo deklarovné, že je nový /čo sa pohľadom a ani zapojením do notebooku zistiť nedá/ a po kúpe sa zistí, že má "nabehaných tristo dní" - tak si myslím, že sa s tým niečo robiť dá. Nie som právnička, ale v inzeráte bolo uvedené, že je nový a program ukázal niečo iné. Nie?
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Otázka znie - či ten predávajúci vedel o tom, že tachometer je stočený. Alebo či vedel o tom, že disk bol vyše 300 dní používaný. A platiť súdne poplatky za predmet v hodnote 45 E - neviem neviem. Na súde je výsledok vždy jasný - 50 na 50. A môže sa stať, že pri súdnom spore príde o x násobok peňazí, kvôli ktorým sa súdil.
A čo sa týka polície - maximálne by skutok okvalifikovala ako priestupok proti majetku, pretože škoda je nižšia ako 266 E. A neviem si dosť dobre predstaviť, s akým výsledkom by tento priestupok odpojednávali na úrade.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

neriesit, poucit sa do buducnoti
45 je este lacne poucenie
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

vvega Pozri príspevok
No neviem... Ak kupujem auto a ma na tachometri 75,000 km, ja si ho vyskúšam, s kúpou súhlasím, zistím - laicky - že to auto je skutočne v takom stave, ako bolo v inzeráte prezentované, zaplatím dohodnutú sumu a následne mi špecializovaný servis zistí, že má stočených 200.000 km - nebola som uvedená do omylu? Rovnako zistiť laicky, či je disk nový a či nemá vadné clustery, sa jednoducho nedá. Na to sú tiež špecializované softvéry, s ktorými tiež každý pracovať nevie. A keď v inzeráte bolo deklarovné, že je nový /čo sa pohľadom a ani zapojením do notebooku zistiť nedá/ a po kúpe sa zistí, že má "nabehaných tristo dní" - tak si myslím, že sa s tým niečo robiť dá. Nie som právnička, ale v inzeráte bolo uvedené, že je nový a program ukázal niečo iné. Nie?
Nie je to to isté, pretože tieto dve veci nemôžeš porovnávať. Pri kúpe auta sa spisuje predsa kúpno predajná zmluva, ktorá ak je dobre napísaná a obsahuje aj ustanovenia, kde sa hovorí aj napríklad o skrytých vadách, máte úplne iné páky na predávajúceho ako v tomto prípade. Tu išlo o predaj bez akejkoľvek zmluvy, bola tu nejaká ústna dohoda a nikto sa tým zaoberať nebude. Bolo na tebe, či si do toho obchodu išla, zaplatila a to dobrovoľne, alebo ak si mala pochybnosti prípadne poznáš, že sa technický stav nedá odhadnúť len tak od oka, bolo to na tvoje riziko, že si takúto vec kúpila. Ver mi, týmto prípadom by sa nikto nezaoberal.
0 0
vvega vvega

vvega je offline (nepripojený) vvega

dovolím si nesúhlasiť. Ak predávajúci o chybných clusteroch nevedel /tomu sa veriť dá/, tak je to skytá vada a s tým nič kupujúci pravdepodobne nespraví. Avšak o tom, že harddisk nový nie je, predávajúci vedel veľmi dobre, citujem "Podla inzerátu disk mal byt novy a nepouzity (vybraty z noveho notebooku)" V inkriminovaného inzerátu jasne vyplýva, že harddisk v žiadnom prípade nemohol mať nabehaných 370 dní - špecializovaný software nám totiž ukáže dobu prevádzky v hodinách, čo je pri 370 dňoch 8880 hodín. Tento disk tým pádom odhadujem na dvoj až troj ročný! A práve tento bod mi príde ako uvedenie do omylu. Tak neviem. Máme doma zopár chybných ram modulov, grafickú kartu, staré harddisky. Rozpredám to ako nové, nepoužívané. A keďže nie je kupná zmluva, tak to bude problém kupujúceho? Môj názor...
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

vvega Pozri príspevok
dovolím si nesúhlasiť. Ak predávajúci o chybných clusteroch nevedel /tomu sa veriť dá/, tak je to skytá vada a s tým nič kupujúci pravdepodobne nespraví. Avšak o tom, že harddisk nový nie je, predávajúci vedel veľmi dobre, citujem "Podla inzerátu disk mal byt novy a nepouzity (vybraty z noveho notebooku)" V inkriminovaného inzerátu jasne vyplýva, že harddisk v žiadnom prípade nemohol mať nabehaných 370 dní - špecializovaný software nám totiž ukáže dobu prevádzky v hodinách, čo je pri 370 dňoch 8880 hodín. Tento disk tým pádom odhadujem na dvoj až troj ročný! A práve tento bod mi príde ako uvedenie do omylu. Tak neviem. Máme doma zopár chybných ram modulov, grafickú kartu, staré harddisky. Rozpredám to ako nové, nepoužívané. A keďže nie je kupná zmluva, tak to bude problém kupujúceho? Môj názor...
Nemusíte súhlasiť, vaša pôvodná otázka však bola, či to riešiť cez políciu a ja vám dávam reálnu radu, že nie. Čo sa týka technických vecí, v ktorých nie som odborník, možno máte pravdu, tu ide však o to, ako to chcete dokázať? Vy to môžete tvrdiť ako odborník, ale na to, aby to niekto bral ako relevantný dôkaz by ste potrebovali možno posudok od niekoho, koho by aj v prípadnom súdnom konaní súd akceptoval. Sám hovoríte: "Tento disk tým pádom odhadujem na dvoj až troj ročný!" Nie dohady, ale fakty budú podstatné. Ste ochotní za 45 EUR ťahať sa po súdoch, platiť nemalé výdavky či už na znalecké dokazovanie, na pojednávanie s neistým výsledkom? Nehovorím, že je to úplne v poriadku, ale v tomto právnom-neprávnom štáte je to tak. Rozhodnutie je na vás, neodrádzam vás, skúste, sami uvidíte.
0 0
vvega vvega

vvega je offline (nepripojený) vvega

Jaj, došlo k omylu. Ja nie som tá kupujúca, ja som sa len nevinne zapojila do debaty . Ja ani tomu poškodenému neradím ísť na políciu. Jasné, pre 45 eur - to nemá význam, len mi príde divné, že niekto niekoho podvedie - a proste to necháme tak... A čo sa týka môjho odhadu - 370 dní - to je to, čo pravdepodobne ukázal určitý testovací softvér. To je fakt, žiaden dohad. Ja ani netvrdím, že predávajúci musí byť hneď podvodník, možno aj on kúpil od niekoho a tvrdí len tie isté fakty, aké dostal pri kúpe on.
Myslím, že z toho plynie ponaučenie: Ak kupujete auto, kupujte ho so sevisákom. Ak kupujete veci okolo pc, kupujte s IT odborníkom. Ak máte otázky v podnikaní, konzultuje na porade
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
To je fajn, ze 99% ludi radi NERIESIT.

Idem predat svoje disky do bazaru na Internete

Podotykam "nove" (to ze maju nabehanych 1000 dni je uz jedno ze? Vizualne si to nevsimne nikto..)

Dik za super know how ako okradat ludi

EDIT:

Osobne by som si zavolal dvoch, trosku vizualne vacsich, kamaratov a zaklopal mu nadvere.
Kamosom dal na pivo a ja si nechal to co zostane. (A mozno aj samotny disk).
Hold, ked hrat spinavo, tak poriadne, no nie ? Predsa za 45 eur ma neda na sud
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

Odporucam urcite ohlasit na policii. Mas adresu, mas vsetko, co mas mat. Ked das hotovu vec, tak sa im lahsie niekto predvola, akoby mali patrat po niekom. Ja som takto dostala tiez svojich 45 Eur naspat, od dotycnej, zaplatila som cez net bazar cestovnu postielku a nic mi neprislo. Mala som akurat pracu, zistit jej prave meno, telefonne cislo atd.....ale zistila som a oisla s tym napoliciiu, lebo ked mi voobec odpisala, tak stale len klamala, a ze ona nic nedostala atd....a uz aj predavala dalsej tu istu postielku, tak som aj tu varovala, ze ziadna nie je.....a tak som zapojila aj ostatnych, co chceli od nej kupovat....trocha prace, ale odstavila som ju, nemam rada darebakov takychto druhov.....Policia to spisala, predvolali si ju a fesanda nakoniec peniaze poslala, dala som im kompletnu postu vytlacenu, co mi kedy pisala.....a peniaze mam spat. Nedaj sa hlavne odbyt na policii.....takychto ludi netreba udrziavat v pokojnom spanku, ale im pohrozit a nejako zabranit robit podvody. Ja som tuto predavajucu rozobrala na vsetkych strankach pre mamicky, aby nekupovali, lebo je to podvod a by ste neverili, kolke maminy sa mi este ozvali kvoli nej.......drzim palce.
1 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Samko, ja nehovorím, že radím neriešiť, väčšinou sa snažím vždy poradiť ako riešiť a nevzdávať to. Ale toto je situácia, kedy si myslím že je zbytočné strácať čas, nervy, peniaze, pretože sa na to pozerám očami tých, ktorí by zrejme vo veci rozhodovali. A čo sa týka polície, to ani komentovať nebudem. Nenadávam, ani nezastávam si ich, v niečom majú pravdu, v niečom nie (sama som už napadla ich rozhodnutia, prípadne konanie), ale vždy sa zaoberajú tým, čo dostanú na stôl. Vo väčšine prípadov stačí maličkosť a už je podanie zamietnuté alebo sa tým ani nezaoberajú (vždy si príslušný § nájdu). V niektorých prípadoch sa tomu ani nečudujem, lebo ľudia tam chodia s takými vecami, že by sa museli zblázniť. Nezľahčujem situáciu, len hovorím, cez políciu asi nie.
Čo sa týka iného konania, len málokto sa naozaj pustí do občiansko-právneho sporu. Všetko tiež však záleží od okolností, dôkazov a pod.
Toto neboli návody, ako podvádzať ľudí. Vyjadrovali sme sa ku konkrétnemu prípadu, konkrétnej skutočnosti a preto zadávateľ dostal konkrétnu odpoveď. Ak to chceš skúsiť a berieš to ako návod, tak skús!
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

lorelei Pozri príspevok
Odporucam urcite ohlasit na policii. Mas adresu, mas vsetko, co mas mat. Ked das hotovu vec, tak sa im lahsie niekto predvola, akoby mali patrat po niekom. Ja som takto dostala tiez svojich 45 Eur naspat, od dotycnej, zaplatila som cez net bazar cestovnu postielku a nic mi neprislo. Mala som akurat pracu, zistit jej prave meno, telefonne cislo atd.....ale zistila som a oisla s tym napoliciiu, lebo ked mi voobec odpisala, tak stale len klamala, a ze ona nic nedostala atd....a uz aj predavala dalsej tu istu postielku, tak som aj tu varovala, ze ziadna nie je.....a tak som zapojila aj ostatnych, co chceli od nej kupovat....trocha prace, ale odstavila som ju, nemam rada darebakov takychto druhov.....Policia to spisala, predvolali si ju a fesanda nakoniec peniaze poslala, dala som im kompletnu postu vytlacenu, co mi kedy pisala.....a peniaze mam spat. Nedaj sa hlavne odbyt na policii.....takychto ludi netreba udrziavat v pokojnom spanku, ale im pohrozit a nejako zabranit robit podvody. Ja som tuto predavajucu rozobrala na vsetkych strankach pre mamicky, aby nekupovali, lebo je to podvod a by ste neverili, kolke maminy sa mi este ozvali kvoli nej.......drzim palce.
Znovu iný prípad. Tu došlo k zaplateniu za tovar, ktorý ste neobdržali. Toto je samozrejme správny postup, ale v prípade zadávateľa to je niečo iné, tovar dostal, zaplatil, vyskúšal.......nech skúsi, možno pochodí inak, ako sme tvrdili niektorí a ja by som to len schvaľovala, pretože toľko podvodníkov, vyvrheľov a iných delikventov behá po svete a nič sa im vo väčšine prípadov nestane, že je to na zaplakanie.
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
GabiZ, No ano suhlasim (henten moj prispevok mal byt skor ironicky, nez vazny )
Je to tazke, ale bol by som rad, ked by im niekto klepol po prstoch, lebo im vyrastu rozky (nie pecivo) a mame tu dalsiu skupinu, ktory si hovoria financna..
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

hej je to trocha iny pripad, ale presne, ako si napisala, za pokus to stoji...... nech si nemyslia, ze su na koni ti dotycni, co sa snazia zbohatnut na druhych takymto podvodom......
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre lorelei

Polícia za nikoho nevymáha peniaze. Polícia vyšetruje, či sa skutok stal, alebo nestal. Priestupok odpojednáva obvodný úrad a nie je isté s akým výsledkom. A v konečnom dôsledku poškodeného odkážu na náhradu škody na súd. A sme opäť na súde. A na súde bude tvrdiť hocikto hocičo.
1 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

SamuelSK Pozri príspevok
GabiZ, No ano suhlasim (henten moj prispevok mal byt skor ironicky, nez vazny )
Je to tazke, ale bol by som rad, ked by im niekto klepol po prstoch, lebo im vyrastu rozky (nie pecivo) a mame tu dalsiu skupinu, ktory si hovoria financna..
lorelei Pozri príspevok
hej je to trocha iny pripad, ale presne, ako si napisala, za pokus to stoji...... nech si nemyslia, ze su na koni ti dotycni, co sa snazia zbohatnut na druhych takymto podvodom......
S oboma súhlasím, ja som tiež mnohé podania urobila za tým účelom, aby si dotyční nemysleli, že každý sa nechá len preto, že "veď sa mi nič nemôže stať". V niektorých prípadoch predvolanie na políciu, vypočúvanie stačilo úplne na to, aby svoje konanie zmenili. Ale......to boli tí ešte akože slušnejší. Lenže toľko je takých už vychytralých, ktorí presne vedia čo robia, robia to úmyselne a do takej miery, aby sa im nič nestalo. Toto ma viac rozčuľuje na tomto systéme, že koľkí takto odišli vysmiaty a ešte vám pri odchode ukážu aj prostredník a vy si nepomôžete, lebo zákony a právo v našom štáte sú také kľukaté, že šikovní rýchlo vykľučkujú. A polícia tiež nie je všemožná, sú aj takí, ktorí chcú skutočne pomôcť, ale nemajú sa o čo oprieť. Ale to som už Na margo toho som len chcela povedať, nevzdať to, keď človek na to má žalúdok, ale vopred som hovorila, aký bude predpokladaný výsledok, aby si dotyčný rozmyslel, či aj za túto cenu pôjde do toho.
Naposledy upravil GabiZ : 08.03.12 at 09:13
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
A ceresnicka na torte je, ze toto moze robit tak x-krat tyzdenne a uz ma celkom obstojny plat na slovenske pomery...

(no dufajme ze nie )
0 0
ivalienka ivalienka

ivalienka je offline (nepripojený) ivalienka

Pozor na dalsiu podvodnicku LUCIA MAZUROVA z Lučenca " predáva " oblečenie, obuv cez internet, len akosi to zabudne poslat. Funguje cez mail shoes.USA@centrum.sk jej cislo uctu je
0341938486/0900, telefon 0919149589, potom neposle ani tovar ani spat peniaze. Dnes som na nu podala tresne oznamenie. Ak ste sa stali obetou jej podvodu , tak ma kontaktujte aby nás bolo viac.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať