Zavrieť

Porady

vlastné prijmy manzelky

možem sa spýtať? Ona ma zdanitelný príjem 35 000. (HM-odvody) on si ju chce uplatniť ako manzelku a jej vlastné prijmy su: 87936-35000? Alebo 87936- Hrubá mzda? A dalej ona si plati DDP a moze si odpočitat zo zakladu dane 10000. Čo budu vlastné prijmy manželky, ktoré si moze uplatnit manzel? Moze to byt : 87936-35000-10000=vlastné prijmy manželky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Estate, ani jednu možnosť nemáš správnu. Vlastný príjem manželky je jej hrubý príjem, nie po odrátaní odvodov. Ak mala napr. hrubý príjem 40000.- tak si manžel môže na ňu uplatniť 47936.- Sk. Je tu o tom veľa príspevkov, pohľadaj, čo sa ešte počíta do príjmu manželky - napr. nemocenské dávky, materské apod. A tiež je dôležité, či bola manželkou celý rok. Keď si ona platí DDP, nemôže sa to predsa zarátavať do jej príjmu.
    A pýtať sa môžeš stále - radšej 10x na to isté ako to raz pokaziť. Od toho tu predsa PORADA je.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Ja som uplatňovala nezdaniteľnú sumu na manželku, kde som robila rozdiel sumy s vlastným príjmom - do vlastného príjmu som ale dala rátala nie hrubú mzdu, ale HM - odvody - TAKŽE BOLO TO ZLÉ???

    Ani raz ma na to neupozornili na DU pri preberaní DP - stále som doň vklada tie potvrdenia o príjme.
    Moje skúsenosti čo ešte ide do príjmu manželky - materská áno, rodičovský príspevok nie.
    človiečik Vladimír Ozimý
    treba rozlisovat zaklad dane a prijem prijem je skratka hruby prijem to co mate skratka neocistene od vsetkeho to jest

    manzelka zarobila 40 tis. Sk
    odvody boli 10 tis. Sk

    tak rozdiel bude 87936-40000 tisis nie 30000 tisic...(a to ze sa neozvali na danovom urade tak to sa necudujem

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Lotarka
    Ja som uplatňovala nezdaniteľnú sumu na manželku, kde som robila rozdiel sumy s vlastným príjmom - do vlastného príjmu som ale dala rátala nie hrubú mzdu, ale HM - odvody - TAKŽE BOLO TO ZLÉ???

    Ani raz ma na to neupozornili na DU pri preberaní DP - stále som doň vklada tie potvrdenia o príjme.
    Moje skúsenosti čo ešte ide do príjmu manželky - materská áno, rodičovský príspevok nie.
    Áno, mala si to zle. Pri preberaní DP oni ešte nerobia daňovú kontrolu, odporúčala by som urobiť opravné DP.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Lotarka
    Ja som uplatňovala nezdaniteľnú sumu na manželku, kde som robila rozdiel sumy s vlastným príjmom - do vlastného príjmu som ale dala rátala nie hrubú mzdu, ale HM - odvody - TAKŽE BOLO TO ZLÉ???

    Ani raz ma na to neupozornili na DU pri preberaní DP - stále som doň vklada tie potvrdenia o príjme.
    Moje skúsenosti čo ešte ide do príjmu manželky - materská áno, rodičovský príspevok nie.
    Veru zle, počítajú sa hrubé príjmy.

    tomasz je offline (nepripojený) tomasz

    tomasz
    Konkrétny príklad.

    Manžel by si chcel uplatniť odpočet na manželku, uistite ma niekto či rozmýšlam správne:

    Manželka 1-7/2005 poberala rodičovský príspevok, 8-12/2005 nastúpila do práce a súčasne poberá rodičovský príspevok.
    Príjem manželky 69322 v hrubom -9300 odvody ČZD 60019, zaplatila 5215,- sk daň predpokladám že v práci jej spravia ročné zúčtovanie.

    1. Manžel si môže uplatniť odpočet vo výške 87936-69322 = 18614,- ?
    2. Potrebuje o výške uplatneného odpočtu svojmu zamestnávateľovi dať nejaké potvrdenie, alebo stačí "prehlásenie" na Žiadosti o vykonaní RZ?

    Ďakujem za použitelné odpovede

    pongo je offline (nepripojený) pongo

    pongo
    tomasz
    Konkrétny príklad.

    Manžel by si chcel uplatniť odpočet na manželku, uistite ma niekto či rozmýšlam správne:

    Manželka 1-7/2005 poberala rodičovský príspevok, 8-12/2005 nastúpila do práce a súčasne poberá rodičovský príspevok.
    Príjem manželky 69322 v hrubom -9300 odvody ČZD 60019, zaplatila 5215,- sk daň predpokladám že v práci jej spravia ročné zúčtovanie.

    1. Manžel si môže uplatniť odpočet vo výške 87936-69322 = 18614,- ?
    2. Potrebuje o výške uplatneného odpočtu svojmu zamestnávateľovi dať nejaké potvrdenie, alebo stačí "prehlásenie" na Žiadosti o vykonaní RZ?

    Ďakujem za použitelné odpovede
    Ad bod 1. - áno
    Ad bod 2. - mal by doložiť doklady o jej príjmoch, t.j. 1-7/05 úrad práce a sociálka (ak nič nedostala, potvrdenie bude so sumou 0,-), 8-12/05 jej zamestnávateľ. Pozor! do príjmov na účely úľavy sa jej započítava materská ale rodičovský príspevok nie.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Myslím že by malo stačiť len to prehlásenie v Žiadosti... ale keby to mzdárka pre lepší spánok potrebovala, dala by som jej kópiu manželkinho Potvrdenia, ktoré jej bol povinný vydať jej zamestnávateľ. Inak s Tebou v ostatných bodoch súhlasím.
    A samozrejme súhlasím aj s Pongom - za to, že si uviedol všetky príjmy manželky, zodpovedáš ty. Neviem či treba príjem nem. dávok dokladovať alebo stačí len uviesť sumu.
    Naposledy upravil abel : 06.02.06 at 19:24

    pongo je offline (nepripojený) pongo

    pongo
    Ak jej zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie, nevystaví jej Potvrdenie. Ale inak súhlasím.

    tomasz je offline (nepripojený) tomasz

    tomasz
    Takže iba "čestne prehlásiť" v žiadosti o vykonynie RZ manžela u svojho zamestnávateľa.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    pongo
    Ak jej zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie, nevystaví jej Potvrdenie. Ale inak súhlasím.
    Potvrdenie jej je povinný urobiť bez ohľadu na to, či bude alebo nebude robiť ročné zúčtovanie - a to aj bez žiadosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.