Zavrieť

Porady

Ako postupovať pri kúpe bytu od príbuzných?

Dobrý deň

Poprosila by som Vás o radu. Budem kupovať byt od tety, čiže bude treba kúpno predajnú zmluvu - notár stojí okolo 500,-eur ak to spíšeme u neho.
Zdá sa mi to moc, nakoľko myslím, že by som formulár zmluvy mohla stiahnuť aj z internetu. Čo mi odporúčate? Tiež čo tam treba iba to podpísať nami a ňou a potom ísť s tým na kataster a požiadať o vklad alebo treba ísť k notárovi aspoň to overiť podpisy a tak?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  arizona je offline (nepripojený) arizona

  arizona
  Alena Čerňanská Pozri príspevok
  Ahoj díky moc a zmenu platby za mesačné energie - to kde vybavím? respektíve keď sa 2 mesiace čaká na LV a zmenu tak čo budem potrebovať pri zmene všetkých mesačných poplatkov. Stačí tetin list vlastníctva a povedať, že byt od nej kupujeme?
  Lebo ona by to chcela hned urobiť ako podpíšeme kúpno-predajnú zmluvu - vtedy budeme mať v rukách iba jej list vlastníctva. Dakujem a sorry za také hlúpe otázky no ale krát niečo také robím.
  500€ za zmluvu je dost vela. Skus sa spytat v nejakych realitnych kancelariach na okoli. Vyznaju sa vo veci, vedia poradit a zmluvu urobia ovela lacnejsiu. Navstiv radsej 2-3,lebo aj tam mozu byt ceny vyrazne rozdielne.
  Zmluva stiahnuta z inetrnetu ti moc nepomoze,ak sa v tom aspon trosku nevyznas,lebo staci mala chybicka kataster ti to vrati spat. ale ak si trufas, skus...

  Energie skor neprehlasits,ako budes mat v rukach list vlastnictva. Vygoogli si na nete stranky poskytovatelov energii,zvacsa maju napisany postup,co vyzaduju, niekde sa to da aj cez net, nemusis nikam chodit.
  Ak uz budes uzivat byt skor,ako budes mat LV, tak si spiste stavy na papier,podpiste obe strany,aby ste neskor predisli nedorozumeniam a platili si kazdy svoje...

  sonab je offline (nepripojený) sonab

  sonab
  Príbuzní - nepríbuzní - zmluvu treba, ale platiť notárovi 500 EUR pripadá byť zbytočné. Vzor zmluvy nájdete aj napríklad na internete + nájdete tam aj informácie o údajoch, ktoré takáto zmluva povinne musí obsahovať. Podpisy predávajúcich je potrebné overiť u notára alebo na matrike. Potom idete na kataster (z pohľadu predávajúceho je lepšie zavkladovať na katastri až po prevode kúpnej sumy). Okrem zmluvy si pripravte kolky (presne hodnotu neviem, ale cca 60 EUR) a návrh na vklad (na návrhu podpisy nemusia byť overené).

  zena je offline (nepripojený) zena

  zena
  Jednoznace treba kupno-predajnu zmluvu, nevies co sa po rokoch udeje, aby tetula nechcela byt nazad. Vzor stiahnes aj na internete. Treba tam presne uviest vsetko, od osobnych udajov, cisla LV na ktorých je byt aj pozemok zapisany, dalej specifikovat co k bytu patri (pivnica, pripadne garaz...). my sme mali v zmluve aj vybavenie kuchyne-vstavane spotrebice, baterie, instalacie....vsetko potom treba zmluvu zaniest na overenie podpisov bud na obecny urad, mestsky urad alebo k notarovi a následne s návrhom na vklad do katastra nehnutelnosti zaniest na prislusny katastrálny urad. Do mesiaca by mali poslat Rozhodnutie o povolni vkladu vlastnickeho prava ( ja som cakala vyse 2 mesiacov).
  Alena Čerňanská Ahoj díky moc a zmenu platby za mesačné energie - to kde vybavím? respektíve keď sa 2 mesiace čaká na LV a zmenu tak čo budem potrebovať pri zmene všetkých mesačných poplatkov. Stačí tetin list vlastníctva a povedať, že byt od nej kupujeme?

  Indeed je offline (nepripojený) Indeed

  Vylúčený člen Indeed
  Ako postupovať pri kúpe bytu od príbuzných ?

  Ta ako asi ?

  Normálne , tak ako od každoho iného opčana SR.

  Opčianský zákoník ešte stale platí, či nie ?
  ivka70 snad OBCIANSKY ZAKONNIK A OBCAN

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Indeed Pozri príspevok

  Normálne , tak ako od každoho iného opčana SR.

  Opčianský zákoník ešte stale platí, či nie ?
  oBcan, oBciansky ....
  Indeed nerieš, ta si aj Ty vychodnarka, ta ne ??
  Ahoj díky moc a zmenu platby za mesačné energie - to kde vybavím? respektíve keď sa 2 mesiace čaká na LV a zmenu tak čo budem potrebovať pri zmene všetkých mesačných poplatkov. Stačí tetin list vlastníctva a povedať, že byt od nej kupujeme?
  Lebo ona by to chcela hned urobiť ako podpíšeme kúpno-predajnú zmluvu - vtedy budeme mať v rukách iba jej list vlastníctva. Dakujem a sorry za také hlúpe otázky no ale krát niečo také robím.

  betrix je offline (nepripojený) betrix

  betrix
  My sme si zmluvu napísali sami, u notára sme zaplatili len úradný poplatok za overenie podpisu, bolo to už dávnejšie, nebolo to veľa. potom sa dáva návrh na vklad do katastra, čaká sa na list vlastníctva a myslím, že medzitým sa už dá ísť, ak sa už nasťahujete za správcom bytu, ktorý poradí, ako a čo treba robiť s energiami, to píšu už v príspevku predo mnou.

  zena je offline (nepripojený) zena

  zena
  U nas to bolo jednoduche...Pri prevzati bytu sme spisali odovzdavaci protokol, kde bolo vsetko: cislo a stav plynomeru, elektromeru a vodomeru, stav bytu, garaze, pivnice...vsetky strany sa pod to podpisali. SPP a ZSE sme vybavili telefonicky. Najskor zavolal stary majitel, nahlasil stav a nasledne uhradil dlznu ciastku. Asi po jednom -dvoch dnoch (ked nabehla platba na ucet) sme sa telefonicky prihlasili k odberu my....a potom uz postou prisla zmluva ktoru sme podpisanu vratili nazad. Takze osobne som nikde nebola Tak ked budete podpisovat zmluvu, hned nech si teta zavola...vsetky cisla su na www. strankach.

  cacka je offline (nepripojený) cacka

  účtovník, mzdár cacka
  SPP a elektrárne nevyžadujú LV. Na svojich stránkach majú k dispozícii tlačivá na stiahnutie - prihlášky aj odhlášky a tam svojim podpisom potvrdíte aj stav plynomera a elektromera aj zmenu odberateľa.

  sito je offline (nepripojený) sito

  sito
  ivka70 Pozri príspevok
  oBcan, oBciansky ....
  Ivka, ale ...

  Opčianský zákoník ešte stale platí, či nie ?

  ... on možno zabudol Op-čianský, teda opičí, alebo o pičí?

  Dnes pri tých opičích kúskoch, keď všade gorila vyskakuje, občan je to posledné. A nie!!! Teraz ho potrebujú všetky gorily, aj mláďaťa, vyrastú s nich predsa gorily. Čo iné, že by ľudia, ktorí cítia s ľudmi?

  Nech sa rozhodnú tak, aby to nebolo o opici, ktorá ich má v ...

  Kto? Predsa... ľudia?  K téme. Na vlastného si treba dať pozor viac, aby sa na niečo nezabudlo a nebude to potom len za 500 euro. Ak si spomenie, že vlastní ... aj keď už nevlastní, a vlastní jeho vlastný ...

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.