Zavrieť

Porady

likvidácia spoločnosti krok za krokom.

Ahojte, prosím o radu ako postupovať pri likvidácii spoločnosti, keď mi prišlo rozhodnutie zo súdu, kde ma určili za likvidátora. Žiaľ, na profesionálnu likvidáciu nemám prostriedky.
Usporiadat
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Katarina1 Pozri príspevok
Ak je spoločnosť v likvidácii od 6.12.2010 a musí podať DP k 31.12.2011, tak vyhotovuje priebežnú účtovnú závierku za celé to prvé obdobie od 6.11.10-31.12.11, kedy bude k poslednému dňu aj upravovať ocenenie majetku? Alebo to treba rozdeliť na 2 obdobia - rok 2010 a 2011 zvlášť?

Žiadna mimoriadna ÚZ, čítaj moje predchádzajúce príspevky (a ak je málo, zákon o dani z príjmov)
0 0
Katarina1 Katarina1

Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

Prečítala som si najprv všetky príspevky. Dňom vstupu do likvidácie sa otvorením účtovných kníh začína samostatné účtovné obdobie, ktoré sa v nadväznosti na § 16 ods. 7 ZÚ končí dňom skončenia likvidácie. Ku dňu skončenia likvidácie účtovná jednotka uzavrie účtovné knihy. Zdaňovacie obdobie daňovníka, ktorý vstúpil do likvidácie, sa začína dňom jeho vstupu do likvidácie (teda 6.11.2010) a končí sa dňom skončenia likvidácie (ešte neskončila). Ak sa likvidácia neskončí do 31. decembra druhého roku nasledujúceho po roku, v ktorom daňovník vstúpil do likvidácie, končí sa toto zdaňovacie obdobie 31. decembra druhého roku nasledujúceho po roku, v ktorom daňovník vstúpil do likvidácie (teda 31.12.2011). Podkladom pre zostavenie DP bude priebežná účtovná závierka zostavená podľa § 18 ZÚ (teda za obdobie 6.11.10-31.12.11). A k 31.12.2011 sa podľa §26 ods. 3 ZÚ upraví ocenenie majetku. Správna dedukcia?
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Katarina1 Pozri príspevok
Prečítala som si najprv všetky príspevky. Dňom vstupu do likvidácie sa otvorením účtovných kníh začína samostatné účtovné obdobie, ktoré sa v nadväznosti na § 16 ods. 7 ZÚ končí dňom skončenia likvidácie. Ku dňu skončenia likvidácie účtovná jednotka uzavrie účtovné knihy. Zdaňovacie obdobie daňovníka, ktorý vstúpil do likvidácie, sa začína dňom jeho vstupu do likvidácie (teda 6.11.2010) a končí sa dňom skončenia likvidácie (ešte neskončila). Ak sa likvidácia neskončí do 31. decembra druhého roku nasledujúceho po roku, v ktorom daňovník vstúpil do likvidácie, končí sa toto zdaňovacie obdobie 31. decembra druhého roku nasledujúceho po roku, v ktorom daňovník vstúpil do likvidácie (teda 31.12.2011)nie, druhého roku, čiže 31.12.2012. Podkladom pre zostavenie DP bude priebežná účtovná závierka zostavená podľa § 18 ZÚ (teda za obdobie 6.11.10-31.12.11). A k 31.12.2011 sa podľa §26 ods. 3 ZÚ upraví ocenenie majetku. Správna dedukcia?
keď ste vstúpili do likvidácie v r. 2010, účtovnú závierku robíš k 31.12.2012.

k 31.12.2010 a 31.12.2011 ste povinný urobiť priebežnú účtovnú závierku ( v súlade s §18 odst.1 o účtovníctve neuzatváraš účtovné knihy a inventarizácia sa vykoná len na účely vyjadrenia ocenenia podľa §26 ods.3, ).
táto priebežná účtovná závierka sa nikde nedokladá, slúži len na zistenie priebežného hospodárskeho výsledku
0 0
Katarina1 Katarina1

Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

anna81 Pozri príspevok
keď ste vstúpili do likvidácie v r. 2010, účtovnú závierku robíš k 31.12.2012.

k 31.12.2010 a 31.12.2011 ste povinný urobiť priebežnú účtovnú závierku ( v súlade s §18 odst.1 o účtovníctve neuzatváraš účtovné knihy a inventarizácia sa vykoná len na účely vyjadrenia ocenenia podľa §26 ods.3, ).
táto priebežná účtovná závierka sa nikde nedokladá, slúži len na zistenie priebežného hospodárskeho výsledku
Čo sa teda stane, ak sme dali DP za obdobie od 6.11.10 do 31.12.11? Vráti ho daňový úrad? Teda aj Súvaha a VZaS priebežnej účtovnej závierky + poznámky za obdobie od 6.11.10 do 31.12.11 sú zlé?
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Katarina1 Pozri príspevok
Čo sa teda stane, ak sme dali DP za obdobie od 6.11.10 do 31.12.11? Vráti ho daňový úrad? Teda aj Súvaha a VZaS priebežnej účtovnej závierky + poznámky za obdobie od 6.11.10 do 31.12.11 sú zlé?

no to naozaj neviem čo sa stane, ale podľa mňa ho DU nevráti.
skús tam ešte dnes zájsť a vypýtaj si ho späť, určite ho ešte nemajú nahodené
veď v súvahe a vzas ani nie je možnosť označiť že ide o priebežnú účtovnú závierku...
a čo daň? vyšla ti platiť? už si asi potom uhradila... no neviem,
ale isto viem, že v likvidácii sa preddavky neplatia!

ešte ma napadla jedna vec, na základe akého rozhodnutia ste vstúpili do likvidácie?
ak ste boli predtým v konkurze tak to ti naozaj neviem poradiť, možno si to DP mala k 31.12.2011 podať, s týmto nemám skúsenosti...
ale ak ste vstúpili do likvidácie z rozhodnutia valného zhromaždenia, tak platí čo som písala v príspevku 44
0 0
Katarina1 Katarina1

Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

Likvidácia začala ešte v r. 2007, potom nastúpil konkurz do 5.11.2010 a od 6.11.2010 pokračuje likvidácia. DP mám ešte v obálke neposlané poštou našťastie :-) Pre priebežnú účtovnú závierku platia iné výkazy (Úč POD 1 - 04, Úč POD 2 - 04), ktorú sú iba pre takúto možnosť. Z DP vychádza preplatok dane z úrokov r. 2010. Preddavky na daň nevychádzajú...
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

s tými výkazmi máš pravdu

nerozumiem prečo bola likvidácia, konkurz a zasa likvidácia
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

6.11.2010 ste oficiálne vstúpili do likvidácie?
zverejnili ste to vo vestníku a oznámili všetkým úradom?
máte za názvom pridaný doplnok "v likvidácii"?

potom by som sa asi držala toho, čo som ti napísala v príspevku 44
0 0
Katarina1 Katarina1

Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

Je to tam strašne chaotické... v OR SR je napísané že konkurz bol vyhlásený v r. 2000. Od 04.10.2006 (nie 2007 to bol preklep) je napísaný dodatok v likvidácii. Konkurz bol ukončený 5.10.2010. Trošku som z toho jeleň, lebo som sa s takýmto ešte nestretla. V ZoDP je §41 ods. 8a je, ak sa po skončení konkurzu začne likvidácia, tak platí prvé zdaňovacie obdobie do 31. decembra druhého roka. Ale ods. 8b je, ak sa pokračuje v likvidácii, tak prvé zdaň. obdobie končí 31.12. v roku ukončenia konkurzu a potom zase klasicky ďalšie zdaň. obdobie do 31. decembra druhého roka :-(

anna81 Pozri príspevok
6.11.2010 ste oficiálne vstúpili do likvidácie?
zverejnili ste to vo vestníku a oznámili všetkým úradom?
máte za názvom pridaný doplnok "v likvidácii"?

potom by som sa asi držala toho, čo som ti napísala v príspevku 44
0 0
Katarina1 Katarina1

Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

Myslím, že teraz je základná otázka takáto: Od 6.10.2010 začala likvidácia alebo pokračuje likvidácia?
0 0
fable fable

fable je offline (nepripojený) fable

Kejka, chcela by som sa ťa spýtať, na základe čoho určíš konkrétny deň za deň skončenia likvidácie /keďže k tomuto dňu je potrebná účtovná závierka a konečná správa o priebehu/ a akú máš skúsenosť s tým, ako dlho trvá kým súd po likvidácii, na základe podaného návrhu na výmaz, rozhodne o výmaze. Neviem sa tiež nikde dopátrať aký je poplatok za výmaz /dobrovoľný/.
0 0
fable fable

fable je offline (nepripojený) fable

Zaujíma ma tiež, či mal niekto z vás skúsenosť s výmazom spoločnosti, ktorá nemá žiaden majetok ani veriteľov a nevzťahuje sa na ňu žiaden z dôvodov, pre ktorý možno podať návrh na výmaz spoločnosti súdom. Chceli by ju skrátka dobrovoľne zrušiť a vymazať,avšak likvidácia nemá zmysel, keďže nie je čo likvidovať.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
fable Pozri príspevok
Kejka, chcela by som sa ťa spýtať, na základe čoho určíš konkrétny deň za deň skončenia likvidácie /keďže k tomuto dňu je potrebná účtovná závierka a konečná správa o priebehu/ a akú máš skúsenosť s tým, ako dlho trvá kým súd po likvidácii, na základe podaného návrhu na výmaz, rozhodne o výmaze. Neviem sa tiež nikde dopátrať aký je poplatok za výmaz /dobrovoľný/.
neviem aký dobrovoľný poplatok máš na mysli. poplatok za výmaz nie je.
Súd zapíše podobne ako pri ostatných zmenách - podávam so ZEP, tak od pridelenia sudcu cca 7 dní.
Konkrétny deň som si určila sama - teraz k 31.3.2012, lebo za marec mám posledný účtovný zápis.
Cca 9.4.2012 bude správa likvidátora a súčasne aj rozhodnutie spoločníka, kedže likvidátor = spoločník.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
fable Pozri príspevok
Zaujíma ma tiež, či mal niekto z vás skúsenosť s výmazom spoločnosti, ktorá nemá žiaden majetok ani veriteľov a nevzťahuje sa na ňu žiaden z dôvodov, pre ktorý možno podať návrh na výmaz spoločnosti súdom. Chceli by ju skrátka dobrovoľne zrušiť a vymazať,avšak likvidácia nemá zmysel, keďže nie je čo likvidovať.
tento prípad mám práve ja - sro bez činnosti, bez majetku. kedže zákon neumožňuje iný spôsob, len likvidáciu, tak ju "likvidujem". Nie je čo likvidovať, akurát treba počkať tých 90 dní od zverejnenia výzvy.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
fable Pozri príspevok
Kejka, chcela by som sa ťa spýtať, na základe čoho určíš konkrétny deň za deň skončenia likvidácie /keďže k tomuto dňu je potrebná účtovná závierka a konečná správa o priebehu/ a akú máš skúsenosť s tým, ako dlho trvá kým súd po likvidácii, na základe podaného návrhu na výmaz, rozhodne o výmaze. Neviem sa tiež nikde dopátrať aký je poplatok za výmaz /dobrovoľný/.
Deň skončenia likvidácie určíš určite po uplynutí tých zákonných 90 dní (čo čakáš na prihlášky), deň keď zostavíš konečnú likvidačnú účtovnú závierku. Mne sa zhodoval deň ukončenia likvidácie so zostavením záverečnej účtovnej závierky s dňom ukončenia likvidácie. Ukončuješ ju vtedy, keď už s ničím nijak nepohneš.
Za výmaz sro z OR sa neplatí žiadny súdny poplatok. Mnou likvidovanú spoločnosť (spolu s doloženým Súhlasom od správcu dane mi sro vymazali asi na 3. deň od pridelenia podania sudcovi.
0 0
fable fable

fable je offline (nepripojený) fable

Kejka, Economics, dakujem, vidim ze viete o com hovorite. Niekedy je v diskusii tazke najst spravne info. Myslim, ze uz viem ako postupovat. v § 68 OBZ ods. 2 druha veta je ze likvidacia sa nevyzaduje, ak spolocnost nema majetok, preto mi vrta v hlave aj moznost ci by sa nedal vymaz spravit predsa aj bez likvidacie. Ale teraz to skusat nebudem. Takisto sa tu casto spominal poplatok 10.000 SKK za vymaz, preto som si nebola ista. Prajem pekny den.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dá sa dosiahnuť aj výmaz spoločnosti ex-offo bez likvidácie.... ale to je na dlhšie.... Držím palce, daj potom vedieť...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Economic Pozri príspevok
...........................
Za výmaz sro z OR sa neplatí žiadny súdny poplatok. Mnou likvidovanú spoločnosť (spolu s doloženým Súhlasom od správcu dane mi sro vymazali asi na 3. deň od pridelenia podania sudcovi.
chcem sa uistiť - podám návrh na výmaz sro elektronicky, nie som likvidátor. Likvidátor je konateľ, už čakáme len na súhlas DU s výmazom. Súhlas + návrh plus záverečná správa + rozhodnutie spoločníka-schválenie RUZ, správy - podpíšem ZEP. Musí byť niekde overený podpis spoločníka, likvidátora?
samozrejme prílohou budú aj výkazy.
Naposledy upravil KEJKA : 19.04.12 at 19:21
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
KEJKA Pozri príspevok
chcem sa uistiť - podám návrh na výmaz sro elektronicky, nie som likvidátor. Likvidátor je konateľ, už čakáme len na súhlas DU s výmazom. Súhlas + návrh plus záverečná správa + rozhodnutie spoločníka-schválenie RUZ, správy - podpíšem ZEP. Musí byť niekde overený podpis spoločníka, likvidátora?
samozrejme prílohou budú aj výkazy.
Nie je treba z tých dokumentov žiadny overovať. (Ja z istých dôvodov na plnej moci si nechávam overiť podpis, ale to je iba moje rozhodnutie, mám na to svoje dôvody, nie je to povinnosť )
1 0
fable fable

fable je offline (nepripojený) fable

Podľa mňa, ak namiesto VZ rozhodoval jediný spoločník, podpis na jeho písomnom rozhodnutí /ktorým schválil likv. správu, rozdelenie zostatku.../ by mal byť osvedčený. Na ostatných listinách netreba.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať