Zavrieť

Porady

Inventarizácia pokladne

Ak firma vznikla v auguste, tiez musi mat spravenu inventarizaciu pokladne 4 krat do roka? Alebo staci napr. 2krat?
Usporiadat
Lenočka Lenočka

Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

V zákone o účtovnictve sa píše, že účtovná jednotka musí inventarizovať najmenej 4 x za účtovné obdobie. Takže ja by som spravila 4 inventarizácie.
0 0
selena selena

selena je offline (nepripojený) selena

Asi to tak bude. Len sa mi z da trocha z cesty, ak napr. firma vznikla v decembri a musi v ramci mesiaca 4 x inventarizovat pokladnu + ak ma 3 valutove tak aj tie. Ale zakon je tabu. Radsej viac ako menej
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

...účtovným obdobím je kalendárny alebo hospodársky rok, preto si myslím že fy ktorá vznikne napr. v decembri nemusí 4 x inventarizovať... podľa mňa stačí ak inventarizácie pokladní rozvrhne pomerne k roku.
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Tiež si myslím, že inventarizácia pokladne 4x sa ráta za celý kalendárny resp.účtovný rok. Taktiež môže byť urobená inventarizácia k hociktorému dňu každého štvrťroka, len v poslednom štvrťroku k 31.12.
0 0
Lenočka Lenočka

Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

Áno aj podľa mňa je blbosť robiť 4 invent. od augusta do decembra, ale musíme výchádzať zo zákona a ten píše 4x za účtovné obdobie, a ich účtovné obdobie je od 8.-12.
0 0
Martinková Martinková

Martinková je offline (nepripojený) Martinková

Ja by som 4x inventuru uz nerobila. Ja osobne robim inventuru kazdy štvrtrok.
Urob koncom septembra a potom decembri. Zakony treba dodrziavat, ale robit od augusta do decembra 4x inventuru je podla mna tiez blbost a este ,ked mas take pohyby ako napr. postovne , nejaka spotreba sem-tam vyber do pokladne a nemas velky zostatok - vobec by ma to netrapilo.
Betka
0 0
Diplomantka Diplomantka

Diplomantka je offline (nepripojený) Diplomantka

Uvažujem o podnikaní a zatiaľ len zbieram skúsenosti. Čo to vlastne je inventarizácia pokladne a čo by mala obsahovať? Je na to nejaké predpísané tlačivo? Alebo sa tieto zápisy robia do nejakej knihy? Mohol by mi niekto e-mailom alebo faxom poslať nejakú ukážku ako to vlastne vyzerá?
Naposledy upravil Diplomantka : 01.04.05 at 05:10
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Diplomantka
Uvažujem o podnikaní a zatiaľ len zbieram skúsenosti. Čo to vlastne je inventarizácia pokladne a čo by mala obsahovať? Je na to nejaké predpísané tlačivo? Alebo sa tieto zápisy robia do nejakej knihy? Mohol by mi niekto e-mailom alebo faxom poslať nejakú ukážku ako to vlastne vyzerá?
Ahoj Diplomantka, posielam Ti vzor ako to robím ja.
1 0
Diplomantka Diplomantka

Diplomantka je offline (nepripojený) Diplomantka

Ďakujem pekne. Vyzerá to teda jednoducho. Čakala som niečo ďaleko viac komplikované. Ešte raz dík.
0 0
Lentilka Lentilka

Lentilka je offline (nepripojený) Lentilka

Aký spôsob, prosím Vás uvádzate do zisťovania skutočných stavov pri inventarizácii pokladne?
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Lentilka
Aký spôsob, prosím Vás uvádzate do zisťovania skutočných stavov pri inventarizácii pokladne?
ja tam píšem prepočítaním, resp. fyzickým prepočítaním. Veď tie peniaze sa musia (mali by sa) doslova spočítať.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Zrejme som tú inventarizáciu nepochopila, lebo sa mi zdá nelogická. Veď z pokladne sa peniaze vyberajú, tak nikdy sa nebude rovnať to, čo je v pokladničnej knihe a to, čo je pri inventarizácii v pokladni. Môžete mi to, prosím, vysvetliť, ako tá inventarizácia funguje?

Ďakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Robí sa kvartálne vždy k poslednému dňu. Stav peňazí v pokladne by "mal" sedieť s účtovným stavom.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janka6685
Zrejme som tú inventarizáciu nepochopila, lebo sa mi zdá nelogická. Veď z pokladne sa peniaze vyberajú, tak nikdy sa nebude rovnať to, čo je v pokladničnej knihe a to, čo je pri inventarizácii v pokladni. Môžete mi to, prosím, vysvetliť, ako tá inventarizácia funguje?

Ďakujem
Každý deň (hodina, sekunda) by mal byť zaznačený v pokladničnej knihe. V pokladničnej knihe evidujeme príjem, výdaj a zostatok pokladničnej hotovosti. Inventarizáciou spočítame fyzicky hotovosť a porovnáme na zostatok v pokladničnej knihe. Ak je pokladničná kniha vedená úplne, t.j. mám zaevidované všetky pokladničné doklady a to príjmové a výdavkové (tento stav okrem iného musí súhlasiť aj na účtovný stav - v JÚ na peňažný denník), stav pokladničnej hotovosti zistený prepočítaním (bankovky, mince) by mal byť totožný s účtovným stavom. Ak nie, rozdiel je schodok (manko) alebo prebytok.

Fyzický stav bankoviek a mincí však musí byť zisťovaný tak, aby mohol byť porovnaný na ten istý dátum v účtovníctve a operatívnej evidencii - pokladničnej knihe.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
renča1
Robí sa kvartálne vždy k poslednému dňu. Stav peňazí v pokladne by "mal" sedieť s účtovným stavom.
Ešte stále tomu nerozumiem, lebo mne to vychádza takto: za kontrolovaný štvrťrok je tržba v pokladničnej knihe dajme tomu 200 000,- Sk. Ja sa pozriem, koľko je mincí a papierových v pokladni napr. 31. 12. a keďže sa z pokladne vyberalo, tak tam nemôže byť to, čo je v knihe.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janka skúste predchádzajúci príspevok.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
AVO, skôr si stihla odpovedať ako ja zadať ďalšiu otázku. Takže ak vyberiem peniaze z pokladne, tak to do tej pokladne musím aj naťukať a následne zaevidovať?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janka6685
AVO, skôr si stihla odpovedať ako ja zadať ďalšiu otázku. Takže ak vyberiem peniaze z pokladne, tak to do tej pokladne musím aj naťukať a následne zaevidovať?
Pravdaže. Skúste si predstaviť takýto stav:

Zverí vám šef na začiatku obdobia 100000 Sk. Budete za hotovosť hmotne zodpovedná. Príde zamestnanec a vy mu vydáte z pokladne 20000 Sk. Čo sa stane? Ubudne vám hotovosť. Ak by ste ju nezaevidovali, stále by bol zostatok "akože" v pokladni 100000 Sk. Keby ste fyzicky spočítali pokladňu, mali by ste tam len 80000 Sk. Došlo by k schodku ... ktorý by od vás mohli vymáhať ... ale nemuseli by v prípade, že si výdaj 20000 Sk zaevidujete a tým pádom bude každý vedieť, že v pokladni práve v tej chvíli nemáte mať 100 tis. Sk ale iba 80 tis. Sk.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
AVO
Pravdaže. Skúste si predstaviť takýto stav:

Zverí vám šef na začiatku obdobia 100000 Sk. Budete za hotovosť hmotne zodpovedná. Príde zamestnanec a vy mu vydáte z pokladne 20000 Sk. Čo sa stane? Ubudne vám hotovosť. Ak by ste ju nezaevidovali, stále by bol zostatok "akože" v pokladni 100000 Sk. Keby ste fyzicky spočítali pokladňu, mali by ste tam len 80000 Sk. Došlo by k schodku ... ktorý by od vás mohli vymáhať ... ale nemuseli by v prípade, že si výdaj 20000 Sk zaevidujete a tým pádom bude každý vedieť, že v pokladni práve v tej chvíli nemáte mať 100 tis. Sk ale iba 80 tis. Sk.
Výber z pokladne je evidovaný, ale v zvláštnom zošite. Neťuká sa to do pokladne ako výdaj, ani to nie je zapísane v pokladničnej knihe. Robí sa to takto zle? Každý výber robí majiteľ a dáva tam podpis. Je to SZČO.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janka6685
Výber z pokladne je evidovaný, ale v zvláštnom zošite. Neťuká sa to do pokladne ako výdaj, ani to nie je zapísane v pokladničnej knihe. Robí sa to takto zle? Každý výber robí majiteľ a dáva tam podpis. Je to SZČO.
Janka musíte si uvedomiť, že všetko, čím evidujete príjem a výdaj hotovosti je vašou "operatívnou účtovnou evidenciou", ktorá sa premietne do účtovníctva vtedy, keď nahráte všetky doklady. Bolo by dobré, keby ste v zošite uvádzali základné údaje:
- dátum,
- komu ste peniaze vydali,
- prečo, načo ste peniaze vydali,
- čiastka príjmu plusom,
- čiastka výdaja mínusom,
- aktuálny zostatok pokladničnej hotovosti.

Takto si zistíte aktuálny stav, ktorý máte mať. Keď sa nahrajú všetky doklady do účtovníctva, v jednotlivých dňoch by vám mal súhlasiť údaj zostatku v zošite na údaj zostatku v účtovníctve.

Fyzické spočítanie môžete robiť hocikedy a vyhodnotenie inventúry urobiť vtedy, keď budú nahraté všetky účtovné doklady. Nemusí to byť v jeden deň nahraté. Musí to byť však na jeden deň porovnávané. Napríklad nemôžete fyzicky prepočítať pokladňu napríklad dnes t.j. 9. 12. 2005 a porovnávať ju na účtovný stav (alebo váš zošit) na zostatok napríklad zo dňa 30. 11. 2005. Vždy to musia byť údaje z toho istého dňa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať