Zavrieť

Porady

Inventarizácia pokladne

Ak firma vznikla v auguste, tiez musi mat spravenu inventarizaciu pokladne 4 krat do roka? Alebo staci napr. 2krat?
Usporiadat
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
AVO
Janka musíte si uvedomiť, že všetko, čím evidujete príjem a výdaj hotovosti je vašou "operatívnou účtovnou evidenciou", ktorá sa premietne do účtovníctva vtedy, keď nahráte všetky doklady. Bolo by dobré, keby ste v zošite uvádzali základné údaje:
- dátum,
- komu ste peniaze vydali,
- prečo, načo ste peniaze vydali,
- čiastka príjmu plusom,
- čiastka výdaja mínusom,
- aktuálny zostatok pokladničnej hotovosti.

Takto si zistíte aktuálny stav, ktorý máte mať. Keď sa nahrajú všetky doklady do účtovníctva, v jednotlivých dňoch by vám mal súhlasiť údaj zostatku v zošite na údaj zostatku v účtovníctve.

Fyzické spočítanie môžete robiť hocikedy a vyhodnotenie inventúry urobiť vtedy, keď budú nahraté všetky účtovné doklady. Nemusí to byť v jeden deň nahraté. Musí to byť však na jeden deň porovnávané. Napríklad nemôžete fyzicky prepočítať pokladňu napríklad dnes t.j. 9. 12. 2005 a porovnávať ju na účtovný stav (alebo váš zošit) na zostatok napríklad zo dňa 30. 11. 2005. Vždy to musia byť údaje z toho istého dňa.
To je mi jasné. Takže to robíme dobre? Teda v nejakom zvláštnom zošite budem viesť, koľko, kedy, kto a načo vybral peniaze a to budem porovnávať?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janka6685
To je mi jasné. Takže to robíme dobre? Teda v nejakom zvláštnom zošite budem viesť, koľko, kedy, kto a načo vybral peniaze a to budem porovnávať?
To je iba operatívna evidencia, myslím si, že hádam aj účtovníctvo robíte a to jednoduché. Aj v tomto účtovníctve je vedený účtovný stav, takže celkové porovnanie by malo byť:
fyzický stav bankoviek a mincí zistený prepočítaním=zostatok v zošite=zostatok v účtovníctve
Vtedy to bude výsledok inventúry "BEZ ROZDIELU".
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
AVO
To je iba operatívna evidencia, myslím si, že hádam aj účtovníctvo robíte a to jednoduché. Aj v tomto účtovníctve je vedený účtovný stav, takže celkové porovnanie by malo byť:
fyzický stav bankoviek a mincí zistený prepočítaním=zostatok v zošite=zostatok v účtovníctve
Vtedy to bude výsledok inventúry "BEZ ROZDIELU".
No, takto to robíme. Takže nemusí sa manuálne ťukať do pokladne výdaj?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janka6685
No, takto to robíme. Takže nemusí sa manuálne ťukať do pokladne výdaj?
Janka čo tým myslíte? Nahrávanie pokladničnej knihy v softvéri?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
AVO
Janka čo tým myslíte? Nahrávanie pokladničnej knihy v softvéri?
Nie, myslela som Elektronickú Registračnú Pokladňu. Či sa tam majú evidovať aj výdaje. Lebo klasicky sa do nej naťuká príjem za poskytnutie služby, keď zákazník za túto službu zaplatí. Ale ja som sa zľakla, či sa tam náhodou nemajú ťukať aj výdaje, teda to, čo si podnikateľ zoberie z pokladne, keď chce peniaze použiť, alebo keď nechce, aby v pokladni ostalo veľa peňazí, aby ich napr. nikto neoprávnený nevzal.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janka6685
Nie, myslela som Elektronickú Registračnú Pokladňu. Či sa tam majú evidovať aj výdaje. Lebo klasicky sa do nej naťuká príjem za poskytnutie služby, keď zákazník za túto službu zaplatí. Ale ja som sa zľakla, či sa tam náhodou nemajú ťukať aj výdaje, teda to, čo si podnikateľ zoberie z pokladne, keď chce peniaze použiť, alebo keď nechce, aby v pokladni ostalo veľa peňazí, aby ich napr. nikto neoprávnený nevzal.
Elektronická registračná pokladňa slúži v zmysle vyhlášky na evidenciu tržieb - príjmov. Celá táto téma sa netýka ERP ako takých, ale všeobecne evidencie pokladničnej hotovosti. T.j. zrejme tržbu z ERP následne prijímate do pokladne nazvem to "centrálnej". Môžete mať predsa aj desať registračných pokladní, denne robíte ich uzávierku a prijímate hotovosť do spomínanej centrálnej pokladne. Máme na mysli v celej téme túto centrálnu pokladňu.

ERP má predsa len osobitný režim, povinnosť denných a mesačných uzávierok. Slúžia na kontrolu tržieb a kontrolu odvodov "predavačiek" pri skončení smeny a dňa. Tržbu zrejme odvádzajú na "jedno miesto" - centrálnu pokladňu. Túto pokladňu evidujeme tak, ako som s vami rozoberala.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
AVO
Elektronická registračná pokladňa slúži v zmysle vyhlášky na evidenciu tržieb - príjmov. Celá táto téma sa netýka ERP ako takých, ale všeobecne evidencie pokladničnej hotovosti. T.j. zrejme tržbu z ERP následne prijímate do pokladne nazvem to "centrálnej". Môžete mať predsa aj desať registračných pokladní, denne robíte ich uzávierku a prijímate hotovosť do spomínanej centrálnej pokladne. Máme na mysli v celej téme túto centrálnu pokladňu.

ERP má predsa len osobitný režim, povinnosť denných a mesačných uzávierok. Slúžia na kontrolu tržieb a kontrolu odvodov "predavačiek" pri skončení smeny a dňa. Tržbu zrejme odvádzajú na "jedno miesto" - centrálnu pokladňu. Túto pokladňu evidujeme tak, ako som s vami rozoberala.
To som si aj myslela, len v jednej chvíli ma napadla táto blbosť. Ale už mám toho dosť a prejavuje sa to aj na mojom rozmýšľaní.

Ďakujem za trpezlovosť a objasnenie situácie.

Krásny veekend.
0 0
AGRO AGRO

AGRO je offline (nepripojený) AGRO

Inv. pokladne sa robí 4x do roka aj v jednoduchom účtovníctve?
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Áno, v tomto zákon nerozlišuje o aké účto ide. Najlepšie k poslednému dňu v kvartáli vytlačiť papier o stave hotovosti a súhlase so stavom zaúčtovaným.
0 0
yoky yoky

yoky je offline (nepripojený) yoky

Som SZCO a vediem si JU. Inventarizaciu hotovostnej pokladne si robim 4x rocne. Okrem toho si vsak vediem aj Ceninovu pokladnu na ktorej si vediem stravne listky a aj Valutovu pokladnu, na ktorej vsak za cele obdobie nebol ziadny pohyb. Je potrebne robit inventarizacie aj tychto pokladni?
Dakujem za radu uz vopred..
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

aj mňa by zaujímalo či mám inventarizovať pokladňu s nulovou hodnotou? dík
0 0
ajuska86 ajuska86

ajuska86 je offline (nepripojený) ajuska86

dobrý deň, chcela by som sa spýtať či stále platí, že inventarizácia pokladne sa robí najmenej 4x do roka? viem, že sa hovorilo, že sa to má meniť ale neviem, aká je vlastne situácia teraz.

Ďakujem za odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Hovorilo? Stále platí pôvodný Zákon o účtovníctve, ktorý to ukladá.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať