Zavrieť

Porady

Zdravím poraďákov, chcem sa opýtať na takúto vec. Za rok 2011 som po odpočítaní paušá

Prosím Vás o radu. Za rok 2011 som ako SZČO mala v podnikaní po odpočítaní paušálnych výdavkov stratu . Som povinne poistená, čiže zo zákona som mesačne odvádzala sociálne aj zdravotné poistenie. V tomto prípade, ale od 1.7. by som odvody do soc. poisťovni na základe tohto platiť nemusela. Som ale 2 roky pred starobným dôchodkom a viem, že sa nesmie prerušiť platenie odvodov do soc. poisťovne, keďže mi budú počítať dôchodok. Ale mám ešte jednu možnosť, ísť už aj na predčasný starob. dôchodok. Ako to mám urobiť v tomto prípade, aby som neporušila zákon a nepoškodila si ? Mám ich platiť naďalej? Vďaka.A napr. nebolo by pre mňa výhodnejšie požiadať o predčas.star. dôchodok, živnosť ukončiť a následne sa potom u niekoho zamestnať na dohodu? Veď ja v podstate na odvodoch a svojej réžii odvediem štátu toľko, ako by mi vyšiel predčas. dôchodok, veď to nemá logiku.Budem Vám veľmi povďačná za každý Váš názor. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Jana Trebatická Pozri príspevok
    Ahojte všetci poraďáci. Prosím o radu. Čo v takom prípade, ak ako SZČO zle vypočítam daňový základ, ktorého výška ovplyvní, či budem alebo nebudem platiť v ďalšom období odvody do sociálnej poisťovne. Veľmi pekne ďakujem za každú radu.
    Tak toto zle nemôžeš vyrátať, lebo nejde o danový základ ... ale dôležitý je príjem, tržby .. a nie základ dane pri výpočte odvodov do SP.

    AK bol tvoj príjem za rok 2011 vyšší ako 4078,68 eur tak sa stávaš povinným platcom odvodov do SP.

    Niuška je offline (nepripojený) Niuška

    Niuška
    po skúsenostiach viem, že by sa ti oplatilo požiadať o predčasný starobný dôchodok. mám to prerátané. ak by si pracovala ďalej za tie dva roky si odkladala poistné,ktoré platíš teraz, tak máš na tom viacej,ako keď to budeš platiť štátu. o koľko by ti zvýšili dôchodok? o 20€ mesačne. moja rada: požiadaj o predčasný starobný dôchodok a urob si dohodu.
    Katy a R .. skôr ročne !!

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Aké príjmy=tržby si mala za rok 2011 ? Povinná registrácia nezávisí od základu dane, ale výšky príjmu.
    Ahojte všetci poraďáci. Prosím o radu. Čo v takom prípade, ak ako SZČO zle vypočítam daňový základ, ktorého výška ovplyvní, či budem alebo nebudem platiť v ďalšom období odvody do sociálnej poisťovne. Veľmi pekne ďakujem za každú radu.
    4078,68??? niekde som čítala, že hranica príjmov za rok 2011 pre stanovenie povinnosti platiť (neplatiť) odvody je suma 3948,72. Tak, ktorá teraz, vie mi to niekto povedať presne?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jana Trebatická Pozri príspevok
    4078,68??? niekde som čítala, že hranica príjmov za rok 2011 pre stanovenie povinnosti platiť (neplatiť) odvody je suma 3948,72. Tak, ktorá teraz, vie mi to niekto povedať presne?
    12-násobok min.VZ platného k 1.1.2012

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Jana Trebatická Pozri príspevok
    4078,68??? niekde som čítala, že hranica príjmov za rok 2011 pre stanovenie povinnosti platiť (neplatiť) odvody je suma 3948,72. Tak, ktorá teraz, vie mi to niekto povedať presne?

    Ak SZČO nedosiahla za rok 2010 príjem vo výške 3948,72 € nemá povinnosť od júla 2011 platiť nemocenské a dôchodkové poistné. Táto osoba sa však môže poistiť dobrovoľne.


    Hranica hrubých príjmov za rok 2011 od ktorej musí byť SZČO od júla 2012 povinne poistená: 4 078,68 €. Ide o 12 násobok minimálneho vymeriavacieho základu (12 x 339,89).

    : obidve odpovede od Xanti aj veronikasad boli správne

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Niuška Pozri príspevok
    po skúsenostiach viem, že by sa ti oplatilo požiadať o predčasný starobný dôchodok. mám to prerátané. ak by si pracovala ďalej za tie dva roky si odkladala poistné,ktoré platíš teraz, tak máš na tom viacej,ako keď to budeš platiť štátu. o koľko by ti zvýšili dôchodok? o 20€ mesačne. moja rada: požiadaj o predčasný starobný dôchodok a urob si dohodu.
    Z minimálnych odvodov to urobí sotva 3,00 eurá.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Melnick Pozri príspevok
    Z minimálnych odvodov to urobí sotva 3,00 eurá.

    ÚŽASNÉ ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.