Zavrieť

Porady

Potrebujem súhlas zamestnávateľa?

Momentálne som pracujúca osoba, matka dvoch malých detí....prehodnotila som svoje priority a
rozhodla som sa, že od 1.4.2012 nastúpim na neplatenú rodičovskú dovolenku /mám 3,5 ročnú dcéru/.
Asi by bolo slušné písomne túto skutočnosť oznámiť zamestnávateľovi a požiadať ho o uvoľnenie.
Musí, či môže mi vyhovieť??? Ak mi nevyhovie, čo mám spraviť? myslí na toto vôbec zákonník práce? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    "Ak dieťa nemá dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, no rodič chce zostať doma dlhšie, nechce sa ešte vrátiť do práce, môže požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno, avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť: je to len na dobrej vôli zamestnávateľa. Ak mu neplatené voľno neposkytne, je potrebné požiadať o skončenie pracovného pomeru."

    zdroj: http://tehotenstvo.rodinka.sk/priruc...ska-dovolenka/
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    má zamestnávateľ voči zdravotke a sociálke nejaké finančné povinnosti počas neplateného voľna zamestnanca??? myslím odvody apod....mne logika velí že žiadne....
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    ak chce zamestnanec prejsť od 1.4.2012 na polovičný úväzok, hlási sa to nejakým spôsobom na ZP a sociálke, resp. sa to nehlási, veď vo výkazoch na príslušných úradoch
    vidia od istého dátumu polovičný príjem, a z tohto sa platia aj odvody
    P.S.: platia v zásade iné pravidlá pre polovičný úväzok???asi nie...či?..ďakujem...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    ak chce zamestnanec prejsť od 1.4.2012 na polovičný úväzok, hlási sa to nejakým spôsobom na ZP a sociálke, resp. sa to nehlási, veď vo výkazoch na príslušných úradoch
    vidia od istého dátumu polovičný príjem, a z tohto sa platia aj odvody
    P.S.: platia v zásade iné pravidlá pre polovičný úväzok???asi nie...či?..ďakujem...
    Zamestnanec môže chcieť, ale zamestnávatel s tým nemusí súhlasiť. Dlžka týždenného fondu prac.času je podstatnou náležitosťou pracovnej zmluvy, ktorú je možné meniť len obojstranne podpísaným dodatkom k pracovnej zmluve.

    Zmena úväzku sa nikde nenahlasuje, má však vplyv na čerpanie dovolenky. Pred zmenou do vhodné vyčerpať si alikv.časť dovolenky, lebo ak ju bude čerpať neskôr, náhradu dostane za deň aktuálneho úväzku.
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    veronikasad: ďakujem za odpoveď, dnes som sa so zamestnávateľom dohodla na polovičnom úväzku,
    myslím, že obe strany môžu byť spokojné, ja budem viacej s deťmi a zamestnávateľ...no...nie je práve
    v najlepšej finančnej kondícii, takže úsporu tohto druhu len privítal....

    Potrebujem súhlas zamestnávateľa?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.