Zavrieť

Porady

II.pilier výstup

Je mozne vystupit z 2.piliera dochodkoveho sporenia? a za kaych podmienok? ako je to pre ludi ktori su v 2.pilieri uz trebars 7 rokov,alebo ja viac.Mozu aj taki vystupit? a Este ma zaujima co v pirpade ze sa clovek stane invalidnym pocas posrenia v 2.pilieri? ma narok vobec na invalidny dochodok? Dakujem za pripadne info.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    renkav Pozri príspevok
    Je mozne vystupit z 2.piliera dochodkoveho sporenia? Momentálne nie, ak zmení parlament zákon tak možno sa bude dať vystúpiť
    a za kaych podmienok? Zákon určí
    ako je to pre ludi ktori su v 2.pilieri uz trebars 7 rokov,alebo ja viac.Mozu aj taki vystupit? Ak im to zákon umožní môžu, teraz zákon neumožnuje vystúpiť z II. piliera
    a Este ma zaujima co v pirpade ze sa clovek stane invalidnym pocas posrenia v 2.pilieri? ma narok vobec na invalidny dochodok? Má nárok prečo by nemal. Invalidné poistenie nie je súčasťou dôchodkového poistenia, je samostatné
    Dakujem za pripadne info.
    v texte modrým.

    SzabM je offline (nepripojený) SzabM

    SzabM
    Našla som príbuznú tému, takže by som sa rada opýtala - podnikateľ vstúpil do II. piliera a platí dvom DSS-kám, teda je registrovaný v dvoch spoločnostiach. Teraz by chcel zrušiť zmluvu s jednou z nich, v druhej chce zostať. Čítala som, že pri vystúpení z II. piliera stačí oznámiť Sociálnej poisťovni tento zámer. Avšak on nechce vystúpiť z II. piliera ako takého, iba chce zrušiť zmluvu s jednou z dvoch DSS-iek. Čo by teraz mal robiť? Vopred ďakujem za konštruktívne odpovede SzabM

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    SzabM Pozri príspevok
    Našla som príbuznú tému, takže by som sa rada opýtala - podnikateľ vstúpil do II. piliera a platí dvom DSS-kám, teda je registrovaný v dvoch spoločnostiach. Teraz by chcel zrušiť zmluvu s jednou z nich, v druhej chce zostať. Čítala som, že pri vystúpení z II. piliera stačí oznámiť Sociálnej poisťovni tento zámer. Avšak on nechce vystúpiť z II. piliera ako takého, iba chce zrušiť zmluvu s jednou z dvoch DSS-iek. Čo by teraz mal robiť? Vopred ďakujem za konštruktívne odpovede SzabM
    To sa ako dá ? Prostriedky do II. piliera prevádza sociálna poisťovňa. Nemá náhodou uzatvorený aj III.pilier ?

    SzabM je offline (nepripojený) SzabM

    SzabM
    Veronika, veľmi ma teší, že sa opäť stretávame - ty si mi vždy dobre poradila. Aj mne to pripadalo čudné, avšak on tvrdí, že je to takto. Zajtra sa ho budem musieť opýtať, či sa náhodou nezmýlil. Potom zase prídem na stránku a možno vyriešime jeho priblém. Zatiaľ Ti ďakujem a prajem pekné sny. SzabM

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    SzabM Pozri príspevok
    Veronika, veľmi ma teší, že sa opäť stretávame - ty si mi vždy dobre poradila. Aj mne to pripadalo čudné, avšak on tvrdí, že je to takto. Zajtra sa ho budem musieť opýtať, či sa náhodou nezmýlil. Potom zase prídem na stránku a možno vyriešime jeho priblém. Zatiaľ Ti ďakujem a prajem pekné sny. SzabM
    Pýtaj si od neho výpisy z účtu, podla nich budeš vedieť posúdiť či ide o II. alebo III. pilier.

    II. pilier je v súčasnej dobe otvorený, ak by sa rozhodol ho zrušiť, stačí isť do SP a odovzdať vyplnené tlačivo. SP prevedie prostriedky z DSS do SP.

    III.pilier môže zrušiť kedykolvek. Už nie je možné uplatniť si nezd.časť základu dane za príspevky do III.piliera.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    veronikasad Pozri príspevok
    To sa ako dá ? Prostriedky do II. piliera prevádza sociálna poisťovňa. Nemá náhodou uzatvorený aj III.pilier ?
    pravdaže sa dá prestúpiť do inej DSS .. myslím, že treba predložiť akceptačný list tej novej DSSke - ale presný postup určite nájdeš v zmluvných podmienkach
    a tuto by malo byť .. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-43 (§64b)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Katy a R Pozri príspevok
    pravdaže sa dá prestúpiť do inej DSS .. myslím, že treba predložiť akceptačný list tej novej DSSke - ale presný postup určite nájdeš v zmluvných podmienkach
    a tuto by malo byť .. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-43 (§64b)
    Katy, netvrdím, že sa nedá prestúpiť. Píše že je v dvoch DSS súčasne ... Možno je v dvoch fondoch jednej DSS ...

    SzabM je offline (nepripojený) SzabM

    SzabM
    Áno, mohol by kľudne prestúpiť z jednej do druhej, avšak on tvrdí, že je už pár rokov naraz v dvoch - to mi nesedí. Možno bude mať pravdu Veronika, že je aj v III. pilieri - niektorí podnikatelia rozdiel v tom nevidia, preňho je pilier ako pilier. Avšak odporúčanú www stránku si pozriem a zajtra zistím skutkový stav.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    SzabM Pozri príspevok
    Áno, mohol by kľudne prestúpiť z jednej do druhej, avšak on tvrdí, že je už pár rokov naraz v dvoch - to mi nesedí. Možno bude mať pravdu Veronika, že je aj v III. pilieri - niektorí podnikatelia rozdiel v tom nevidia, preňho je pilier ako pilier. Avšak odporúčanú www stránku si pozriem a zajtra zistím skutkový stav.
    Môže byť v dvoch fondoch jednej DSS. Prestupy z jedného fondu do druhého sú stanovené v dodatku zmluvy, ktorý určite s DSS podpísal .

    SzabM je offline (nepripojený) SzabM

    SzabM
    Vidíš, aj to je jedna z možností. Je to od Teba dobrý tip. Zajtra sa uvidí. Ďakujem Vám obom za ochotu pomôcť, pomaly sa zberám spať - zajtra začínam skoro ráno v práci. A dlho!!! Možno večer dovi - dopo. Dobrú noc.

    SzabM je offline (nepripojený) SzabM

    SzabM
    Opäť tu - takže ako sme správne dedukovali včera, podnikateľ je v II. aj v III. pilieri - on v tom rozdiel nevidel. V III. chce zostať, II. chce zrušiť. Poradila som mu, aby navštívil Soc. poist. a tam mu to vybavia. Takže žiadny problém sa nekonal, iba som nedostala presnú informáciu. Tak sa mávajte pekne - teraz idem niečo napiecť na zajtra. Dovi pri najbližšej príležitosti. SzabM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.