Zavrieť

Porady

Auto a podnikanie

Máme auto vložené do podnikania, t.j. v technickom je majiteľ Meno+názov firmy. Ako najjednoduchšie previesť auto na inu osobu? Je potrebné najskôr spraviť prevod z Meno+nazov firmy na Meno a potom druhým prevodom (prepisom) na inú osobu? Auto je síce vo firme, dávno je už odpísané a neúčtujú sa naň ani PHM, ani opravy. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    To záleží či ide o FO alebo PO. Pri FO musíš predaj zdaniť pokiaľ auto nie je vyradené z podnikania viac ako 5 rokov. To znamená, že aj keď teraz to auto prevediež z podnikania do osobného vlastníctva, pokiaľ príde k predaju do 5 rokov, musiš zdaňovať.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    neviem čo vlastne chceš? najjednoduchšie sa dá previesť tak, že kupujúcemu dáš plnú moc a nech sa stará sám na dopravnom inšpektoriáte a sám platí poplatky za prepis...ale o to Ti asi nejde. Ak Ti ide o daňovú optimalizáciu...treba argumentovať tým, že auto je pre firmu nepojazdné, oprava by stála majland, nie je rentabilné a preto ho radšej odpredáte za symbolickú cenu (doporučujem ale, aby bola reálna aspoň trochu)...neviem viac napísať, lebo neviem o čo Ti vlastne ide...

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Auto v prvom rade vyrad z podnikania do osobneho uzivania a potom ho daruj. V takom pripade nemas co zdanovat.

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    Janca - rada by som sa opytala na vyradenie auta z podnikania, ak je nepojazdne, len tak vyradim, bez akejkolvek uhrady? asi na to ale potrebujem nejaky papier, zo servisu od technika
    a co ak je auto plne pojazdne, len ho uz nevyuzivam na podnikanie, len tak ho mozem vyradit? nemusim predat?
    prosim vysvetli blizsie tvoju uvahu - vyradit z podnikania
    dakujem

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Ak si FO, tak na karte DHM poznamenáš, že došlo k vyradeniu - z dôvodu prevodu do súkromného vlastníctva. Žiaden zdaniteľný príjem ti nevznikne. Ak ho potom predáš ako súkromná osoba (pozor! len za obvyklú cenu/ a k predaju dôjde do piatich rokov musíš tento príjem zdaniť ako ostatný príjem, ako už bolo vyššie v jednom príspevku spomínané.

    Ak si PO tak ho môžeš len odpredať lebo firma je vo vzťahu k tebe ako kupujúcemu iný subjekt a taktiež samozrejme za obvyklú cenu.

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    ESTER - dakujem, ja som si to takto myslela, ze ak som PO, tak len predajom viem vyradit, a samozrejme ze za cenu obvyklu
    JANCA ma trochu zmiatla, ze vyradit auto z podnikania, ale nezdalo sa mi, ze len tak vyradit sa da

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    A co vravite na takyto postup:
    najprv preradit z ucto do osobneho
    po par dnoch/tyzdnoch prepisat na manzelku
    a ta by to uz mohla aj predat... ci nie?

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    Heni - ale ak si PO, akym sposobom preradis auto do osobneho uzivania?
    Pri FO v tom problem nevidim, ale co PO?

    Milan je offline (nepripojený) Milan

    Milan
    Janci - presne tak som to myslel - pri FO. Preradit do osobneho uzivania - nemusim predsa predat - ani si nemyslim, ze by som to musel zdovodnovat, potom po par dnoch/tyzdnoch darovat. Bolo by to myslim OK.

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    Luckasari
    Heni - ale ak si PO, akym sposobom preradis auto do osobneho uzivania?
    Pri FO v tom problem nevidim, ale co PO?
    Aj PO moze vyradit auto tymi istymi sposobmi (predaj, likvidacia, darovanie, prevod na zakl.právnych predpisov, v dosledku skody a preradenim z podnikania do osobn. uzivania) Potom uctujes podla toho, ci je odpisane alebo nie (douctov. opravok 491/08x, vyradenie majetku 08x/02x ). A este som sa docitala (zial, neviem presne cislo DUPP)ze to tom, kedy sa pristupi k vyradeniu majetku rozhodne učt.jednotka sama, nie su potrebne ziadne potvrdenia o neopravitelnosti majetku, o tom, ze je moralne zastaraly, ze uz nesluzi na podnikat. ucely a pod, ani potvrdenie o tom, ako uct.jednotka s likvidovanym majetkom nalozila. Ale ak je z likvidacie vynos, zauctuje sa ako prijem a mimoriadne vynosy.

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    rada by som sa vratila k tejto teme, potrebovala by som bezbolestne (to znamena s co najmensim dopadom na dan z prijmu) vyradit auto z podnikania, je majetkom s.r.o. uz sa na podnikanie neuvyuziva
    potom by som ho chcela predat, darovat inej osobe obcanovi, alebo FO - podnikatelovi - hladam znova vyhodnu danovu cestu
    prosim poradte mi, ako to co najlepsie zrealizovat
    dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.