Zavrieť

Porady

Správca bytového domu

eye eye

eye je offline (nepripojený) eye

Náš bytový dom spravuje správca - bytové družstvo. V zmysle stanov bytového družstva som podal podnet kontrolnej komisii družstva (sťažnosť) na činnosť predstavenstva družstva, ktoré podľa môjho názoru porušilo zákon 182/1993 v znení neskorších predpisov ako aj vlastné stanovy. Na moju sťažnosť kontrolná komisia bytového družstva nereagovala, pričom už prešla 60 dňová lehota na vybavenie sťažnosti v zmysle stanov družstva. Na túto skutočnosť som ústne upozornil člena kontrolnej komisie ale bez výsledku. Prosím o radu, kde sa môžem sťažovať na činnosť družstva z dôvodu porušenia môjho práva na vyjadrenie družstva k mojej sťažnosti.
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Na účto v SVB ani nemôžu mať lepšiu kandidátku. Ak by sa správcovstva ujal niekto, čo tomu aspoň trochu rozumie, základ by bol akurátny. Sama za seba. Keď som zobrala ja najprv predsedu tiež som nerátala že vezmem aj správu. Na začiatku som mala len predstavy o čom to je. Postupne sa človek /keď má snahu/ naučí všetko čo potrebuje. Prípadne si SVB môže zobrať niekoho na určitú formu zmluvy ako zamestnanca. Keby už bolo treba. Ale veľmi dôležité je vedieť v dome čo vlastne chcú všetci a podľa toho sa dá urobiť veľmi veľa. Možno aj na porade je niekto kto s tým má skúsenosti a je z blízka.Tvojim pochybnostiam sa nedivím. Pri vybavovaní rôznych záležitostí pre SVB sa bežne stretávam s tým, že vo vlastnom dome nerobia rôzne a ani ľudí o rôznych druhoch opravy neinfo.,len aby mali pokoj. No veď Ayyka uvidíš. Ale aj tak neverím, že keď budeš vidieť, že sa to uberá nesprávnym smerom nepomôžeš. Alebo sa mýlim? Určite prosím Ťa daj potom vedieť.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Samozrejme ze dam vediet, ta schodza bude buduci tyzden, cez vikend sa mozno nezavazne budeme rozpravat s tou pani, ktora teraz robi predsednicku samospravy... "ciakosatovola"
ohlasim sa, co sme poriesili, pripadne neporiesili
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

takze davam vediet: ... navela, navela - kedze bol aj hokej navyse - sa pritomni na schodzi dohodli, ze bude pisomne hlasovanie, ci budeme menit spravcu
ale odhadujem, ze sa to podari aj ked az 25% bytov este stale vlastni BD - a ak to vyjde, tak by sme dali vypoved zo spravcovstva do 30.6. takze novy spravca by nas mohol prebrat k 1.1.2007
ak dovolite, obcas sa vas pridem nieco spytat - iba pre moju informaciu, lebo v samosprave pracovat nemienim, nemozem, neda sa, atd

zatial velmi pekne dakujem za ochotu
pekny vecer
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

ayya
takze davam vediet: ... navela, navela - kedze bol aj hokej navyse - sa pritomni na schodzi dohodli, ze bude pisomne hlasovanie, ci budeme menit spravcu
ale odhadujem, ze sa to podari aj ked az 25% bytov este stale vlastni BD - a ak to vyjde, tak by sme dali vypoved zo spravcovstva do 30.6. takze novy spravca by nas mohol prebrat k 1.1.2007
ak dovolite, obcas sa vas pridem nieco spytat - iba pre moju informaciu, lebo v samosprave pracovat nemienim, nemozem, neda sa, atd

zatial velmi pekne dakujem za ochotu
pekny vecer
Ja verím, že sa Vám to podarí a určite všetci, čo sme tu radi pomôžeme a poradíme, ak bude treba. Držím palce, aby Vaše rozhodnutie bolo správne. Naozaj vlastná samospráva je prvý krok k lepšiemu bývaniu, pretože peniažky pôjdu tam, kam majú (ak sa toho chytia správni ľudia) a potom sa viac budú ostatní zaujímať aj o iné veci týkajúce sa domu (opravy, rekonštrukcie a pod.). Tak veľa šťastia.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

ayya
...ak dovolite, obcas sa vas pridem nieco spytat - iba pre moju informaciu, lebo v samosprave pracovat nemienim, nemozem, neda sa, atd

zatial velmi pekne dakujem za ochotu
pekny vecer
Gratulujem, a držím palce!
Takže budeš niečo ako "poraďácky agent" v radoch vášho SVB?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

ayyka, asi ťa sklamem, ale pri zmene správcu musí súhlasiť 2/3 väčšina členov SVB a vtedy je neprípustná písomná forma hlasovania. Citujem: Hlasovanie vlastníkov:- vlastníci bytov a nebytových priestorov rozhodujú /§ 14ZVBaNP/ ako spoluvlastníci o spoločných častich domu, spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstve a pozemku hlasovaním:- zásadne na schôdzi vlastníkov /§ 14 ods. 2 ZVBaNP/ a v rámci spoločenstva vlastníkov na zhromaždení vlastníkov /§7c ods. 8 ZVBaNP/
-písomnou formou, ak sa na tom vlastníci dohodli na návrh predsedu a ak to ZVBaNP nevylučuje /§ 14 ods. 6 ZVBaNP/;ZVBaNP vylučuje prípustnosť použitia písomnej formy hlasovania o otázkach, o ktorých sa rozhoduje 2/3 väčšinou všetkých vlastníkov; a citujem ďalej: na platné prijatie rozhodnutia ZVBaNP /§ 14/ od 1.7.2004 vyžaduje:-dvojtretinová väčšina hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov, sa rozhoduje /§ 14 ods. 3 ZVBaNP/ o:
- úvere o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskyznutého úveru,-vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov, - zmene spôsobu výkonu správy, - zmluve o spoločenstve, - nadpolovičná väčšina hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov, sa rozhduje o ostatných otázkach /§ 14 ods. 2 ZVBaNP/; ak počet vlastníkov zúčastnených na schôdzi /zhromaždení ani po uplynutí jednej hodiny od začiatku schôdze/ zhromaždenia neumožňuje právoplatné hlasovanie, rozhoduje o takýchto ostatných otázkach nadpolovičnou väčšinou zúčastnených. Prehlasovaný vlastník bytu alebo vlastník nebyt. priestoru má právo obrátiť sa na súd do 15 dní od hlasovania na schôdzi, resp. do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania písomnou formou a požiadať, aby v namietanej veci rozhodol súd.Takže to len v skratke. Musíte zmeniť formu hlasovania, lebo Vás môže bývalý správca obviniť z neznalosti a nedodržania zákona a výpoveď za neplatnú,nakoľko aspoň od nás bývalý správca požadoval odo mňa ako predsedu /štatutár/ doložiť zápisnicou a prezenčnou listinou výpoveď zo správcovstva. Ak treba ešte niečo daj vedieť.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Áno Elenka, s týmto súhlasím, treba zmenu správy prerokovať a odsúhlasiť na schôdzi, náš bývalý správca tiež pýtal zápisnicu o tom, kde sa rozhodli vlastníci bytov, že žiadajú zmenu správy, bez toho by uznali výpoveď za neplatnú. Takže všetko treba dobre premyslieť, lebo oni si veľmi radi vyhľadávajú chybičky, aby nemuseli výpoveď uznať.
0 0
Ladislav Somogyi Ladislav Somogyi

Ladislav Somogyi je offline (nepripojený) Ladislav Somogyi

energetický poradca
Peterf
Nemas takmer ziadnu moznost sa niekde stazovat, bohuzial zakon nestanovuje ziadne kontrolne organy, ktore mozu vykonat kontrolu v Druzstve, resp. Spolocenstve vlastn. bytov.
Ak Ti na tom zalezi jedina moznost je cele to zdokumentovat a obratit sa na sud so zalobou.. co je pri efektivnosti nasho sudnictva tak na 2 roky natahovania.
Tieto organizacie- druzstva su si toho velmi dobre vedome, cize je to boj s veternymi mlynmi ale nevzdaval by som to
Nikdy sa nevzdávajte.
0 0
Adidásková Adidásková

Adidásková je offline (nepripojený) Adidásková

Elenka, naozaj klobúk dolu pred tým, čo ste dokázali a ako vyzerá vaša bytovka. My sme si v spoločenstve postavili vlastnú plynovú kotoľňu a máme novú strechu, ale požičali sme si peniaze v banke a úroky sú až 8%, splácať budeme 8 rokov.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Jarka, prosím Ťa, aká veľká ste bytovka? Akú ste mali za minulý rok spotrebu plynu? Koľko Vás stojí m3 plynu? Do akej kategórie ste zaradení? 8 rokov ujde ako voda. Ale ten úrok je dosť vysoký. Nenašli ste si firmu, ktorá by Vás bola schopná prefinancovať? Veľa otázok ja viem. Ale toto a ešte kopec iného potrebujem vedieť, aby som mala približnú čo predstavu o tom, čo dám, čo sa mi vráti, za akú dobu,...
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

To ste nemali dopredu prepočítané?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Orim
To ste nemali dopredu prepočítané?
Ak si reagoval na môj príspevok, tak mi to ešte nemáme urobené. Tak preto som sa pýtala Jarky. Ale veď v piatok nám to Lacko povysvetľuje, poukazuje. Ja osobne potrebujem k vytvoreniu si vlastného názoru a pre lepšiu orientáciu získať čo najviac info. Nie vždy je rozhodujúca výška investície, nie vždy len... Aby som si bola istá, že to je to pravé "orechové". Myslím, že tak to má byť.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Adidásková
Elenka, naozaj klobúk dolu pred tým, čo ste dokázali a ako vyzerá vaša bytovka. My sme si v spoločenstve postavili vlastnú plynovú kotoľňu a máme novú strechu, ale požičali sme si peniaze v banke a úroky sú až 8%, splácať budeme 8 rokov.

Vy ste to nemali dopredu prepočítané

to len aby bolo vidno kde to patrí
0 0
alama alama

alama je offline (nepripojený) alama

Dobrý deň,

zaujímalo by ma, čo môžeme urobiť, kd nám správca opätovne odmieta nahliadnuť do do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky. Je to dostatočný dôvod aby sme mu dali okamžitú výpoveď?
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

S tým, ako správca odmieta nahliadnuť vlastníkovi bytov do dokladov mám osobnú skúsenosť. Odporúčam obrátiť sa na neho písomne, najlepšie ak spíšete vašu žiadosť v mene vlastníkov bytov, ktorí podpíšu, že žiadajú k nahliadnutiu také a také doklady. Ak Vám to aj písomne odmietnu, je to porušenie § 8b ods. 2 písm. f) zákona č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, podľa ktorého citujem:
"Pri správe majetku vlastníkov bytov je správca povinný najmä:
a).....
b).....
.
.
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania prostriedkov z fondu prevádzky, údržby a opráv.

Čo sa týka výpovede, pri výpovedi nemusíte udávať dôvod. Treba len dodržať lehoty na podanie výpovede a zabezpečiť novú správu, ktorá musí byť schválená vlastníkmi bytov.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Prepacte, ze sa vraciam k teme, ktora bola uz v r.2006 predebatovana,ale v tomto roku si chcem zalozit zivnost na vykon spravy pre vlastnikov bytov. Prosim o Vas nazor a skusenosti aky software vyuzivate v tejto praci, ci mate skusenosti s programom od firmy Corect plus .
Dakujem
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Skús firmu ITAM. Majú celkom dobrý softver.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Pozri sa do témy o software pre SVB.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

zsolt69
Skús firmu ITAM. Majú celkom dobrý softver.
DAKUJEM, skusim
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

PeterNR
Pozri sa do témy o software pre SVB.
dakujem za radu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať