Zavrieť

Porady

uprava styku s dietatom

dobry den, chcela by som sa spytat ci je mozne upravit styk rodica s dietatom aj bez jeho pritomnosti. posledna uprava bola pred dvomi rokmi ale nerespektuje sudom urceny styk.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    bez koho prítomnosti? dieťaťa? rodiča?

    milo2 je offline (nepripojený) milo2

    Man milo2
    Upravit styk s dietatom je možné bez pritomnosti druheho rodiča len vo vynimočných pripadoch. Sud prv vyzve oboch rodičov mal.dietata a ustanovy pojednavanie.
    Ak teda otec vášho dietata nedodrzuje sudom ustanoveny styk, možete sa domáhať sudnou cestou podaním návrhu...o zrušenie styku. Treba tu vsak povedať že pokial vas ex. teda otec sa pred tym venoval dietatu a teda mal zaujem a ma nadalej zaujem o dieta sud nezruší styk, vynimočnym pripadom móže byť odsudeny vo väzbe.
    spravodlivost deťom
    Kosice

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..bolo by dobre upresniť, ako nerešpektuje súdom určený styk...či vôbec za dieťaťom nepríde, ani ho nekontaktuje, alebo chodí vtedy, keď nemá, nezaujíma sa ani na sviatky a narodeniny.....lebo to sa dá vysvetliť všelijako..
    Má určené súdom že ju môže 2x v týždni navštíviť aj o koľkej ale buď nepríde vôbec ani nedá vedieť ze nepríde alebo sa domáha v inom čase. A tak isto keď si ju aj berie k sebe na víkend mešká aj dve-tri hodiny, to iste aj keď ju ma priniesť domov. Ja chodím do práce a dcéra do škôlky a nemôžem sa mu do nekonečna prispôsobovať. Raz mi na UPSVaR spomenuli niečo v tom zmysle že súd môže upraviť styk rodiča s dieťaťom aj bez toho aby o tom rodiča informovali, tak neviem či je to pravda alebo som zle počula. A ak áno tak za akých podmienok by bolo toto možné, či na môj podnet alebo na podnet UPSVaR.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    To, čo vám bolo povedané na ÚPSVaR bolo myslené zrejme tak, že súd môže o úprave styku s dieťaťom rozhodnúť aj bez návrhu, t.j. ak sa dozvie o skutočnostiach, ktoré majú vplyv na zmenu úpravy styku v prospech maloletého (a môže to byť na podnet ÚPSVaR). Tak ako píše milo2, nie je jednoduché pozastaviť, obmedziť alebo pozbaviť výkon rodičovských práv a povinností jednému z rodičov. Na uvedenú skutočnosť musia byť vážne dôvody.
    Pre pozastavenie výkonu rodičovských práv a povinností musí existovať závažná prekážka, ktorá bráni niektorému z rodičov (alebo aj obom rodičom), aby svoje rodičovské práva vykonával, a súčasne takéto opatrenie súdu musí byť v záujme maloletého dieťaťa. Čo však treba považovať za „závažnú prekážku“, zákon bližšie neuvádza. Zrejme to budú predovšetkým objektívne dôvody, ktoré budú dlhodobejšieho charakteru, ako napríklad ochorenie rodiča, ktoré mu na dlhšiu dobu znemožní výkon rodičovských práv a povinností. Môže to byť tiež dlhšie trvajúci pobyt (pracovný, študijný a i.) rodiča v zahraničí alebo jeho dlhšie trvajúca väzba či výkon trestu odňatia slobody a pod.
    Súd rodičom (alebo jednému z nich) obmedzí výkon ich rodičovských práv, ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak je splnená niektorá z nasledovných podmienok:
    a) ak rodičia žijú trvalo neusporiadaným spôsobom života,
    b) ak svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností nevykonávajú vôbec alebo
    c) ak nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa. Napríklad, ak rodičia svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností (tie sú obsiahnuté v § 28 ods. 1 ZR a medzi nimi je aj jedna týkajúca sa sústavnej a dôslednej starostlivosti o výchovu maloletého dieťaťa) nevykonávajú vôbec, je v tom zahrnutá už aj podmienka uvedená pod písmenom c) tzn. že rodičia nezabezpečujú ani výchovu maloletého dieťaťa. Nejde tu iba o prípady, keď rodičia svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností nevykonávajú vôbec, ale aj o prípady, keď rodičia síce vykonávajú svoje rodičovské práva a povinnosti, ale nedostatočne, napríklad, že „riadne“ nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa, alebo že hospodárne nenakladajú s majetkom maloletého dieťaťa a pod. Neplnenie rodičovských práv a povinností tu však ešte nedosahuje taký rozsah, ktorý sa už predpokladá pri pozbavení rodičovských práv.

    Ak sa zmenia pomery do tej miery, že rodičia si presvedčivo dokázali usporiadať svoje pomery tak, že sú schopní žiť trvalo usporiadaným spôsobom života, resp. že sú schopní svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností riadne vykonávať, súd môže toto opatrenie zrušiť celkom alebo môže namiesto neho určiť nad výchovou maloletého dieťaťa dohľad a pod.; môže tak urobiť aj bez návrhu.

    Pozbavenie výkonu rodičovských práv sa týka už zneužívania svojich rodičovských práv a povinností, čo v tomto prípade nie je relevantné.

    Účastníci konania o pozastavenie, obmedzenie alebo pozbavenie rodičovských práv sú deti zastúpené opatrovníkom a obaja rodičia, aj keď návrh smeruje len proti jednému z nich, pretože zásahom do rodičovských práv jedného z rodičov sú dotknuté práva a povinnosti druhého rodiča.

    katrine je offline (nepripojený) katrine

    katrine
    ahojte, mna by zaujimalo, co robit v pripade, ak otec nevyuziva moznost stretavat sa s dietatom...resp, chvilku chodi a potom sa neozve aj rok a pol, nezdvihne synovi telefon ani sa neozve na jeho narodeniny, meniny, vianoce, proste rok a pol mrtvy chrobak....tato situacia sa zopakovala uz niekolko krat...da sa nieco robit v tomto pripade? vie to nejako riesit sud? lebo to nevplyva na dieta moc dobre, ked chodi, zvykne si na neho, tesi sa a potom zrazu nic....dost tazko to vnimal, preco uz pre neho nechodi a pod. a ja neviem uz ako mu to vysvetlit, nechcem pred synom na neho kydat, ale ho ani nijako ospravedlnovat...dakujem za rady a nazory

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    katrine Pozri príspevok
    ahojte, mna by zaujimalo, co robit v pripade, ak otec nevyuziva moznost stretavat sa s dietatom...resp, chvilku chodi a potom sa neozve aj rok a pol, nezdvihne synovi telefon ani sa neozve na jeho narodeniny, meniny, vianoce, proste rok a pol mrtvy chrobak....tato situacia sa zopakovala uz niekolko krat...da sa nieco robit v tomto pripade? vie to nejako riesit sud? lebo to nevplyva na dieta moc dobre, ked chodi, zvykne si na neho, tesi sa a potom zrazu nic....dost tazko to vnimal, preco uz pre neho nechodi a pod. a ja neviem uz ako mu to vysvetlit, nechcem pred synom na neho kydat, ale ho ani nijako ospravedlnovat...dakujem za rady a nazory
    nie, súd nemôže nič robiť s hlúposťou a nezodpovednosťou niektorých ľudí, ak by mohol, mali by sme sa my zodpovední lepšie Môžeš sa max. snažiť dohovoriť otcovi svojho dieťaťa a snažiť sa vynahradiť dieťaťu tieto sklamania

    uprava styku s dietatom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.