Zavrieť

Porady

záväzky voči spoločníkom - rozdelenie zisku

prajem pekný deň,
vedel by mi niekto poradiť?
V roku 2011 som zaúčtovala sumu priznaného podielu na zisku z roku 2010 na 428/364
ak zisk spoločníkovi nebol vyplatený do konca roka 2011 môžem tento účt. zápis ponechať k 31.12.2011?? alebo musím zrušiť záväzok z nevyplatených podielov na zisku zápisom 364/428???
Tým pádom budem mať opäť zostatok na 428.
Neviem či môžem mať zostatok na účte 364 na konci roka ??

ďakujem za názory
Naposledy upravil wasko : 18.03.12 at 16:00
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
samozrejme, že môžeš mať zostatok. Nič neruš.
0 0
wasko wasko

wasko je offline (nepripojený) wasko

Ďakujem pekne.
0 0
lutka lutka

lutka je offline (nepripojený) lutka

mňa by zaujímalo, či pri vyplatení tohto zisku za rok 2010 vyplateného až v roku 2012 bude sa už odvádzať do zdravotnej poisťovne?ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie
lutka Pozri príspevok
mňa by zaujímalo, či pri vyplatení tohto zisku za rok 2010 vyplateného až v roku 2012 bude sa už odvádzať do zdravotnej poisťovne?ďakujem
0 0
tezuju tezuju

tezuju je offline (nepripojený) tezuju

rozdeľujem zisk po zdanení?

zisk pred zdanením - (591 spl. daň z príj) - (591 zrážk. daň z úroku)=zisk po zdan.
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
tezuju Pozri príspevok
rozdeľujem zisk po zdanení?

zisk pred zdanením - (591 spl. daň z príj) - (591 zrážk. daň z úroku)=zisk po zdan.
samozrejme , že po zdanení .
a rozdeluje ho valná hromada - musí byt zápis o rozdelení zisku.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

A nezabudnúť na prídel do ZRF ak nemáte vytvorený v potrebnej výške.
0 0
tezuju tezuju

tezuju je offline (nepripojený) tezuju

Jasné, dík.
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Dobrý deň, prosím o radu. Jednoosobová s.r.o. chce vyplatiť zisk, ale nemá potrebné financie. Môže to byť riešené tak že spoločník dostane stroj? ( firma predáva stroje) Firma vystaví fa v predajnej sume na spoločníka. Úhrada 428/311. Ak je to možné, čo to bude znamenať pre spoločníka? On predá stroj ako hnuteľnú vec - jednorázový príjem nezdaňuje. Je to možné?, aj keď tá DPH? Ako sa to dá vyriešiť? Ďakujem . Gabi
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Predaj 311/604,343
podiel na zisku 431/364
zapocet. 364/311

DPH je vyriesena. Delenie zisku tiez. Nevidim ziadny rozdiel v dopadoch napr na odvodove povinnost /ZP/
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Dobrý deň, prosím Vás pekne o radu, jedná sa o SRO, kde sú traja spoločníci - FO (2francúzi a 1slovák), na VZ prijali rozhodnutie o rozdelení podielu na zisku, jeden spoločník ale výplatu dividend odmietol a požiadal, aby bola jeho suma vzatá späť do firmy ako pôžička pre firmu (lenže v zápise z VZ to takto definované nie je).
1.Moja otázka je, či sa podiel zo zisku môže takto odmietnuť a použiť ako pôžička pre firmu (určite ak to budú takto chcieť nechať, budú musieť doplniť zápis z VZ.)
2. Ako sa účtúje v takom prípade?
3. Ako to je s odvodmi? Jeden spoločník slovák - jeho podiel je 2000eur, musí zaplatiť odvody do ZP? a čo s francúzom - ten má taký istý podiel, ako sa to potom rieši? Odvody si platia sami - sro s tým nič nemá však?
DAkujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Gong Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás pekne o radu, jedná sa o SRO, kde sú traja spoločníci - FO (2francúzi a 1slovák), na VZ prijali rozhodnutie o rozdelení podielu na zisku, jeden spoločník ale výplatu dividend odmietol a požiadal, aby bola jeho suma vzatá späť do firmy ako pôžička pre firmu (lenže v zápise z VZ to takto definované nie je).
1.Moja otázka je, či sa podiel zo zisku môže takto odmietnuť a použiť ako pôžička pre firmu (určite ak to budú takto chcieť nechať, budú musieť doplniť zápis z VZ.)
2. Ako sa účtúje v takom prípade?
3. Ako to je s odvodmi? Jeden spoločník slovák - jeho podiel je 2000eur, musí zaplatiť odvody do ZP? a čo s francúzom - ten má taký istý podiel, ako sa to potom rieši? Odvody si platia sami - sro s tým nič nemá však?
DAkujem
3/ ZP sa rieši iba v prípade slovenských ZP, t.j. v deň vyplatenia podielu ak nie sú poistencami slov. ZP nemajú povinnosť.....
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Gong Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás pekne o radu, jedná sa o SRO, kde sú traja spoločníci - FO (2francúzi a 1slovák), na VZ prijali rozhodnutie o rozdelení podielu na zisku, jeden spoločník ale výplatu dividend odmietol a požiadal, aby bola jeho suma vzatá späť do firmy ako pôžička pre firmu (lenže v zápise z VZ to takto definované nie je).
1.Moja otázka je, či sa podiel zo zisku môže takto odmietnuť a použiť ako pôžička pre firmu (určite ak to budú takto chcieť nechať, budú musieť doplniť zápis z VZ.)
2. Ako sa účtúje v takom prípade?
3. Ako to je s odvodmi? Jeden spoločník slovák - jeho podiel je 2000eur, musí zaplatiť odvody do ZP? a čo s francúzom - ten má taký istý podiel, ako sa to potom rieši? Odvody si platia sami - sro s tým nič nemá však?
DAkujem
prosím viete mi poradiť s ostatnými bodmi? Dakujem
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Gong Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás pekne o radu, jedná sa o SRO, kde sú traja spoločníci - FO (2francúzi a 1slovák), na VZ prijali rozhodnutie o rozdelení podielu na zisku, jeden spoločník ale výplatu dividend odmietol a požiadal, aby bola jeho suma vzatá späť do firmy ako pôžička pre firmu (lenže v zápise z VZ to takto definované nie je).
1.Moja otázka je, či sa podiel zo zisku môže takto odmietnuť a použiť ako pôžička pre firmu (určite ak to budú takto chcieť nechať, budú musieť doplniť zápis z VZ.)
2. Ako sa účtúje v takom prípade?
3. Ako to je s odvodmi? Jeden spoločník slovák - jeho podiel je 2000eur, musí zaplatiť odvody do ZP? a čo s francúzom - ten má taký istý podiel, ako sa to potom rieši? Odvody si platia sami - sro s tým nič nemá však?
DAkujem
...posúvam
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Mám zmätok z informácií v platení odvodov do ZP z vyplateného zisku. Nenašiel som materiál kde by to bolo všetko pekne pohromade. Preto prosím o zrekapitulovanie informácií. Určite potešíme viacerých Poraďákov.


1. Zisk za ktorý rok je prvý krát predmetom odvodu do ZP?

2. V ktorom kalendárnom roku je vyplatený zisk prvý krát dôvodom na odvod do ZP?

3. Základ pre výpočet odvodu do ZP je vyplatená suma zisku?

4. Kto je platiteľom odvodu do ZP. Obchodná spoločnosť alebo spoločník ako FO?

5. Odvod do ZP zníži základ dane FO až v roku keď sa vykoná úhrada ročného zúčtovania ZP, alebo už v roku výplaty podielu na zisku?

6. Zvýšená sadzba 14% odvodu sa vzťahuje k roku za ktorý sa vypláca podiel na zisku, alebo sa vťahuje na rok v ktorom sa realizuje výplata podielu na zisku.

7. Ku ktorému kalendárnemu roku sa vzťahuje sadzba odvodu 14%?


Viac otázok ma nenapadá.

Ďakujem za stručné a jasné odpovede.

apo
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

[QUOTE=apo;2275247]Mám zmätok z informácií v platení odvodov do ZP z vyplateného zisku. Nenašiel som materiál kde by to bolo všetko pekne pohromade. Preto prosím o zrekapitulovanie informácií. Určite potešíme viacerých Poraďákov.


1. Zisk za ktorý rok je prvý krát predmetom odvodu do ZP?
Za rok 2011

2. V ktorom kalendárnom roku je vyplatený zisk prvý krát dôvodom na odvod do ZP?
Odvod do ZP z divident vyplatených za obdobie 2011.
3. Základ pre výpočet odvodu do ZP je vyplatená suma zisku?
Vymeriavacím základom pre výpočet odvodov z dividend v ročnom zúčtovaní za rok 2012 je príjem z dividend znížený o sumu jedného mesačného minimálneho základu (t. j. o sumu 339,89 eura). Ak by ste si vyplatili dividendu nižšiu ako 339,89 eura, zdravotné odvody z tohto príjmu neplatíte.Vymeriavacím základom pre výpočet odvodov z dividend v ročnom zúčtovaní za rok 2012 je príjem z dividend znížený o sumu jedného mesačného minimálneho základu (t. j. o sumu 339,89 eura). Ak by ste si vyplatili dividendu nižšiu ako 339,89 eura, zdravotné odvody z tohto príjmu neplatíte.

4. Kto je platiteľom odvodu do ZP. Obchodná spoločnosť alebo spoločník ako FO?
Z dividend za rok 2011 je platiteľom spoločník ako FO.

5. Odvod do ZP zníži základ dane FO až v roku keď sa vykoná úhrada ročného zúčtovania ZP, alebo už v roku výplaty podielu na zisku?

6. Zvýšená sadzba 14% odvodu sa vzťahuje k roku za ktorý sa vypláca podiel na zisku, alebo sa vťahuje na rok v ktorom sa realizuje výplata podielu na zisku.
Zvýšená sadzba sa vzťahuje na rok, za ktorý sa vypláca podiel na zisku.
7. Ku ktorému kalendárnemu roku sa vzťahuje sadzba odvodu 14%?
Na dividendy za rok 2013.


Viac otázok ma nenapadá.

Ďakujem za stručné a jasné odpovede.
4 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Jarka si veľmi milá a rýchla.
Presne takto som si predstavoval pomoc ktorú potrebujem.

Potešila si ma, že vyplatený zisk za rok 2010 je mimo odvodu do ZP. Lebo bola by mi hanba ak by som toto prehliadol, ale trápila ma neistota.

Z informácii, ktoré som od teba získal je ďalší záver: Ako predčasný dôchodca od decembra 2012 si odvodom do zdravotnej poisťovne za vyplatený zisk z rokov 2011 a 2012 neznížim základ dane z príjmu ako FO. Čo je dosť nespravodlivé. Pre mňa je de facto odvod do zdravotnej poisťovne daň 10% s nezdaniteľnou časťou 339,89 Euro. Určite to nebol zámer tvorcov zákona, ale na Slovensku to už inak nebude.


A ešte podotázka:
Nedala si odpoveď na bod č. 5.

pekne ďakujem.

apo
Naposledy upravil apo : 13.03.13 at 19:20
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Aljok Pozri príspevok
A to si kde vyčítal? Z vyplateného zisku dosiahnutého v r. 2011 platíš ZP.

Chcel som uviesť rok 2010 vypatený v r. 2011.

hneď to opravím.

apo
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Odpoveď na bod č. 5 som nehľadala, ale predpokladám, že FO - tam bude robiť ZP zúčtovanie. Tak základ dane by som znižovala až po úhrade nedoplatku, ak vznikne.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Gong Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás pekne o radu, jedná sa o SRO, kde sú traja spoločníci - FO (2francúzi a 1slovák), na VZ prijali rozhodnutie o rozdelení podielu na zisku, jeden spoločník ale výplatu dividend odmietol a požiadal, aby bola jeho suma vzatá späť do firmy ako pôžička pre firmu (lenže v zápise z VZ to takto definované nie je).
1.Moja otázka je, či sa podiel zo zisku môže takto odmietnuť a použiť ako pôžička pre firmu (určite ak to budú takto chcieť nechať, budú musieť doplniť zápis z VZ.)
2. Ako sa účtúje v takom prípade?
3. Ako to je s odvodmi? Jeden spoločník slovák - jeho podiel je 2000eur, musí zaplatiť odvody do ZP? a čo s francúzom - ten má taký istý podiel, ako sa to potom rieši? Odvody si platia sami - sro s tým nič nemá však?
DAkujem
Dobrý deň,
vie mi prosím niekto poradiť s otázkou č. 1, môže sa podiel zo zisku použiť ako pôžička pre firmu? Musí to byť niečím podložené? A v otázke č. 2 ako potom účtuje v takom prípade.
v 3 otázke, som pochopila že podiel ktorý bol vyplatený v roku 2012 za rok 2011 vo výške 2000 EUR musí v RZ byť predmetom odvodu do ZP. Čiže 14% z 2000 EUR - odvod do ZP je 280eur. Uvažujem správne? A tí ktorí nie sú poistencami slov. ZP nemajú povinnosť odvodu.
Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať