Zavrieť

Porady

Vymáhanie dlžného poistného z roku 2008 ?!?!

Prosím, vie mi niekto poradiť čo mám urobiť?Mojmu priatelovi aj jeho mame prišlo po viac ako 3 rokoch že májú uhradiť nedoplatok za životné poistenie (neuhradili ani jedno poistenie, podla rady pani agentky, vraj nemusia, ak si zmluvu rozmyslia ...). Odpoistovne im za tie roky neprisli ziadne upomienky, ale rovno sa ozvala vymahatelska spolocnost. Zatial len dopis (nedoporuceny), aby rychlo uhradili. Datum splatnosti pohľadávky je uvedený 21.12.2008. Dopis od spolocnosti prisiel 13.3.2012. Takže sa mi zdá, že by bolo možné namietnuť premlčanie doby, ale neviem komu, a že ked sa ozvem vymahacskej spolocnosti, tak nas zacne zavalovat nejakymi urokmi apod., ktore by sme potom museli platit. Zaroven sa bojim cakat za rozhodnutim sudu, aby sme predsa len nieco neprehliadli. Prosim poradte mi. Dopredu Dakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Skutočne sa ťažko vyjadrovať bez zmluvy. Vyhľadajte si aspoň ich všeobecné podmienky - a paragrafy o zániku poistenia.
    Ale ťa chcem aj upozorniť na premlčacie doby podľa občianskeho zákonníka:

    § 103

    Ak bolo dohodnuté plnenie v splátkach, začína plynúť premlčacia doba jednotlivých splátok odo dňa ich zročnosti. Ak sa pre nesplnenie niektorej zo splátok stane zročným celý dlh (§ 565), začne plynúť premlčacia doba odo dňa zročnosti nesplnenej splátky.
    § 104

    Pri právach na plnenie z poistenia začína plynúť premlčacia doba za rok po poistnej udalosti.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    lenkamichal Pozri príspevok
    Prosím, vie mi niekto poradiť čo mám urobiť?Mojmu priatelovi aj jeho mame prišlo po viac ako 3 rokoch že májú uhradiť nedoplatok za životné poistenie (neuhradili ani jedno poistenie, podla rady pani agentky, vraj nemusia, ak si zmluvu rozmyslia ...). Odpoistovne im za tie roky neprisli ziadne upomienky, ale rovno sa ozvala vymahatelska spolocnost. Zatial len dopis (nedoporuceny), aby rychlo uhradili. Datum splatnosti pohľadávky je uvedený 21.12.2008. Dopis od spolocnosti prisiel 13.3.2012. Takže sa mi zdá, že by bolo možné namietnuť premlčanie doby, ale neviem komu, a že ked sa ozvem vymahacskej spolocnosti, tak nas zacne zavalovat nejakymi urokmi apod., ktore by sme potom museli platit. Zaroven sa bojim cakat za rozhodnutim sudu, aby sme predsa len nieco neprehliadli. Prosim poradte mi. Dopredu Dakujem!!!
    1. ťažko sa vyjadriť, keď nevidíme zmluvu
    2. aj táto upomienka prišla ako obyčajná zásielka, ako vieš, že neboli upomienky v minulosti?
    3. premlčacia doba je rôzna pri rôznych pohľadávkach (hlavne ak je v zmluve alebo v zákone ošetrená...)
    4. ak to bola poistka, nepovedala by som, že splatnosť pohľadávky je 21.12.2008, možno toto je len dátum uzavretia zmluvy a poistka sa mala platiť mesačne, štvrťročne, polročne, ročne, neviem ako....
    5. nikdy sa nehrám na mŕtveho chrobáka a určite nedám na rady agentky, ktorá na mne zarobila......prečítam si zmluvu a podľa toho konám - takú agentku zavesím do prievanu (keby bolo za čo)

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    neviem, čo to tu riešite. "Vymáhačská" spoločnosť je obyčajná obchodná spoločnosť, ktorá nedisponuje žiadnymi zvláštnymi oprávneniami, nie je to exekútor, nie je to súd. Nejedná sa o platby na sociálne poistenie, teda neplatí to čo pri sociálnej/zdravotnej poisťovni, že výkaz nedoplatkov je exekučný titul. Vymáhačská spoločnosť odkúpiť pohľadávku poisťovne, tebe musí preukázať postúpenie pohľadávky a tým pádom zmenu v osobe veriteľa, dovtedy nie si povinná plniť záväzok.

    Keďže sa jedná o zaplatenie faktúry so splatnosťou 21.12.2008 vôbec by som sa toho nebál. Kedy ti vymáhačská spoločnosť zaslala nejaký list, je z pohľadu práva bezvýznamné, ak ty na ten list nebudeš reagovať s tým, že uznávaš dlh (musela by si vedieť, že je premlčaný). Vymáhačská spoločnosť na ďalší postup musí mať exekučný titul, teda rozhodnutie súdu - ty môžeš namietať premlčanie.

    Záverom: napíš vymáhačskej spoločnosti na základe čoho od teba vymáhajú pohľadávku, ak sú noví veritelia, aby ti túto skutočnosť preukázali zmluvou o postúpení pohľadávky. A aj keby toto všetko preukázali, neuznaj žiaden dlh a odkáž ich na súdne konanie
    Ešte: Nie som si zároveň 100% istá, či sa doba premlčania v mojom prípade skutočne počíta od data splatnosti pohľadávky, alebo tam može byť nejaké krížovanie s dátumom ukončenia (zániku) poistnej zmluvy. Zmluvu ani dopis o zániku zmluvy už nemáme. No to si pozisťujeme priamo od poisťovne.
    podla poistnych podmienok (v nasom pripade) pri nazaplateni prveho poistneho do 3 mesiacov zmluva zanika a poistitel ma narok na poistne az do zaniku poistenia. Nemam k dispozicii presne datum zaniku (zistim zajtra), ale vacsinou je datum zaniku este neskor nez spominane 3 mesiace. Kedze od vymahacej spolocnosti nam prisiel rozpis nezaplatenych pohladavok, a bola to len jeden riadok "Datum splatnosti pohladavky 21.12.2008" suma 76EUR (z toho 33EUR náklady vymahacej spolocnosti). Moj dojem (bohuzial teraz len dojem bez podkladov), ze je to sumarizovany dlh ku datu zaniku zmluvy (bohuzial po tych troch rokoch si uz doma nepamataju ani dobu zjednania, ani vysku poistneho, pretoze to stalo na "ústnej" dohode: "ked si to rozmyslite, tak neplatte prve poistne a ono vam to automaticky zanikne"; mna to tiez rozculilo, pretoze to bola ich znama a verili jej....ale to tu nechcem riesit). Ked zistim od poistovne datum zaniku, budem mudrejsia.
    Takže zistili sme, že datum uvedený v dopise od vym.spoločnosti "datum splatnosti pohladavky" = "datum ukoncenia poistnej zmluvy". Vyska dlhu je len suma rizikoveho poistneho a nakladov, bez sporiacej zlozky. Poistne podmienky sme si zohnali z roku, kedy bola uzavreta poistna zmluva, kde je, ako som pisala vcera: pri nazaplateni prveho poistneho do 3 mesiacov zmluva zanika a poistitel ma narok na poistne az do zaniku poistenia. Nic ohladom automatickeho uznania dlhu, ani vobec o vymahani dlhu v zmluve uvedene nie je. Este si dame pre istotu poslat podmienky presne k nasej zmluve.

    Vymáhanie dlžného poistného z roku 2008 ?!?!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.