Zavrieť

Porady

Zákon

Včera som sa tu na porade pýtala či sa platí dan z motorových vozidiel ak zamestnanec používa napr. mamine či bratové auto. Dneska som zašla na DU a tam mi moja správkyna povedala že sa platí. tak teraz som z toho jelen.Kde nájdem zákon ako to vlastne je?????
našla som toto:
Kto je daňovník
Daňovníkom je fyzická i právnická osoba, zapísaná do obchodného registra alebo vykonávajúca činnosť podľa iného oprávnenia, pričom dosahuje príjem podľa paragrafu 6, ods. 1 a 2 Zákona o dani z príjmov. Takýto podnikateľský subjekt, zapísaný v dokladoch vozidla, sa považuje za daňovníka. Daňovníkom teda je:

1. Držiteľ
- je ním fyzická alebo právnická osoba podnikajúca na základe zápisu v obchodnom registri, živnostenského listu, iného oprávnenia alebo samostatne hospodáriaci roľník.

2. Užívateľ - fyzická alebo právnická, ktorá využíva na podnikanie vozidlo inej osoby. Zákon presne definuje, kedy sa užívateľ stáva daňovníkom. Je to vtedy, ak je držiteľom:
- fyzická osoba, ktorá zomrela
- právnická osoba, ktorá bola zrušená alebo zanikla
- osoba (občan), ktorý nepoužíva vozidlo na podnikanie
- fyzická osoba s trvalým pobytom alebo právnická osoba so sídlom v zahraničí.

3. Organizačná zložka – ak na území Slovenska podniká zahraničná osoba, ktorá má na Slovensku stálu prevádzkareň alebo organizačnú zložku a začala podnikať dňom zápisu do obchodného registra.

4. Zamestnávateľ – daňovníkom je zamestnávateľ, ktorý vypláca cestovné náhrady zamestnancovi, ktorý použil pri výkone práce vlastné vozidlo na služobné účely. V dokladoch vozidla musí byť zapísaný zamestnanec.

TIP: Ak zamestnávateľ vyplatí cestovné náhrady zamestnancovi, ktorý použil vozidlo inej osoby (rodiča, súrodenca, manžel), teda nie je držiteľom vozidla, zamestnávateľ nie je daňovníkom a vozidlo nepodlieha dani.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AdelaS je offline (nepripojený) AdelaS

    AdelaS
    Zákon hovorí toto:

    Daňovníkom je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.

    Konkrétne ide o zákon č. 582/2004 Z. z. , jedenásta časť, par. 85, ods. 2 písm. a.
    Z uvedeného vyplýva, že ak je v dokladoch zapísaná iná osoba, ako zamestnanec, povinnosť platiť DzMV sa na zamestnávateľa nevzťahuje.
    Z vlastnej skúsenosti však viem, že na daňových úradoch majú v tomto viacerí chaos. Bohužiaľ.
    AdelaS Ešte doplním, že od začiatku decembra tohto roku toto ustanovenie už platiť nebude.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.