Zavrieť

Porady

Kultúra a ty

ada5 ada5

ada5 je offline (nepripojený) ada5

šestnásť rokov pracujem ako administratívna pracovníčka, posledných 8 rokov ako asistentka a fakturantka, som vydatá, mám 2 krásne deti chlapca a dievča, rada sa podelím o skúsenosti a zážitky so zaujímavými ľudmi, rada sa nechám priučiť niečomu novému, zaujímavému ...viac
Ahojte, rozhodla som sa otvoriť tému, v ktorej má každý možnosť vyjadriť sa, čo preňho pojem kultúra vôbec znamená. Oddych pri dobrej knihe, uvoľnenie pri hudbe alebo sa vyobliekať a zájsť do kina, divadla, prípadne do opery ? Uvoľnite sa a píšte. Poraďte ostatným, ako kultúúúrne využiť čas.
Usporiadat
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

mame malo moznosti,tak zostava televizia,internet a knihy-pred rokmi boli moznosti koncertov,divadla ako aj vernisaze,teraz sa obcas vyskytne prilezitost,ale bud nevyhovuje cas alebo termin.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Velmi zaujimava tema. Vlastne som sa nad tym nikdy velmi nezamyslal.

Samozrejme, to slovo ma strasne vela vyznamov, ale v intenciach tejto temy je podla mna kultura nieco, co ma ma obohatit, rozsirit mi obzory, donutit ma premyslat inak, v istom zmysle zo mna spravit lepsieho cloveka. Pozeranie TV v drvivej vacsine pripadov nepovazujem za nieco, co sa akokolvek tyka kultury. Tiez si pozriet TV, ale urcite nie za ucelom kulturneho vyuzitia casu, skor oddychu, zabavy alebo niecoho ineho. Rozhodne by som odlisil kulturu od oddychu a zabavy - ma skor blizsie k umeniu. Milton, Mahler, Dickens, Dumas, Wagner, Coltrane, Shelley, Mingus atd. - sa mi so zabavou teda nespajaju. A oddych? Mozno do istej miery, ale napr. pri Dickensovi, Wagnerovi ci Miltonovi sa clovek velmi rychlo unavi. To vsak neznamena, ze za to nestoja, lebo ako som hovoril, pre mna kultura nie je o oddychu ani zabave (aspon nie v tom beznom slova zmysle).

Existuje ista skupina (nielen) slovenskych autoriek urciteho druhu romanov, a pri nich mam problem najst spolocne crty so slovom kultura. Oddych a zabava nepochybne, ale kultura nie. Ak je chodenie do opery (divadla atd.) prejavom zaujmu o hudbu a dramu (=umenie) a nie sposobom, ako sa vyvysovat nad ostatnymi, tak to mozeme zaradit do kultury.

Tym som vsak rozhodne nechcel povedat, ze oddych a zabava su nieco zle ci menejcenne. Iba ine.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Myslím,že ku kultúre patrí aj vyznávanie náboženstva.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Ja by som vám bola vďačná, keby sa v tejto téme (ak zakladateľ nebude namietať) objavili aj vaše typy na prípadné akcie na nejaké výročia, alebo sviatky a tradície s kultúrnym programom vo vašom okolí. Niekedy buď nemá obec, alebo mesto dostatočnú stránku, alebo je vôbec ťažko hľadať tieto akcie. Urobíte reklamu svojmu okoliu a my sa dozvieme kde sa oplatí zájsť si pozrieť aj ľudové tradície ak človek nevie kam na víkend. V telke sa to dozviem niekedy až po, keď už dávajú zábery z akcií a to mi už je nanič.
3 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
Teším sa na Noc kostolov. Minulý rok som sa spamätala neskoro, ale tento rok si ju nenechám ujsť za nič na svete.

http://www.nockostolov.sk/
1 0
ada5 ada5

ada5 je offline (nepripojený) ada5

šestnásť rokov pracujem ako administratívna pracovníčka, posledných 8 rokov ako asistentka a fakturantka, som vydatá, mám 2 krásne deti chlapca a dievča, rada sa podelím o skúsenosti a zážitky so zaujímavými ľudmi, rada sa nechám priučiť niečomu novému, zaujímavému ...viac
Ahoj, teším sa. Určite to poraďáci ocenia.....Pekný deň.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Vieš alabut , Tvoj problém s naboženstvom je v tom,že si sa nikdy nepozrel pod povrch veci.

Vidíš len povrchne a Tvoje zmysly Ťa klamú , resp. uvažuješ len o protikladoch a aj to na zaklade skreslených informácii.

Skús sa niekedy porozprávať z takými vyznávačmi náboženstva,ktorí dávajú doraz na študium Biblie, nie na vykonávanie náboženských ritualov.
Naposledy upravil Indeed : 31.03.12 at 10:19
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Indeed Pozri príspevok
Myslím,že ku kultúre patrí aj vyznávanie náboženstva.
Indeed Pozri príspevok
Vieš alabut , Tvoj problém s naboženstvom je v tom,že si sa nikdy nepozrel pod povrch veci.
...
...
...zbytočné otváranie Pandorininej skrinky...
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
pre našu rodinu znamená kultúra: občas zájsť na výstavu obrazov, navštíviť trhy ľudového
umenia /hlavne je príležitosť pred Veľkou nocou a Vianocami/, potom asi 6krát ročne do divadielka s deťmi, no a samozrejme kino....cez letné prázdniny minimálne 2-3 zámky vrámci bývalého československa...keď sme nemali deti, chodili sme s manželom raz do roka na nejaký koncert a aspoň 3krát na ples...ale to je už minulosť....uvidíme, možno opäť v päťdesiatke obnovíme tradíciu......
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

"Často sa však stretávame s výhradami k prístupu revízorov v MHD, netransparentným podmienkam v taxislužbách či k nízkej úrovni stravovacích zariadení,"........"Mestu teda podlamujú nohy najmä služby."....."Stáva sa mi tiež, že ľudia mi niekedy zaúčtujú viac ako domácim,"....."Nepríjemné je, keď sa mi to stane pri vybavovaní na úradoch. Podľa mňa by tam mal byť nejaký človek, ktorý dokáže komunikovať s cudzincami,"...etc.
http://spravy.pravda.sk/cudzinci-bratislavu-lubia-menej-uz-jej-sluzby-f4g-/sk_domace.asp?c=A120330_135749_sk_domace_p23
Cudzinci Bratislavu ľúbia. Menej už jej služby.
Naposledy upravil korela : 01.04.12 at 11:00
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

okrem kniznic,galerii,koncertov zacina nasa kultura ale nielen nasa sa dostavat do krizy,uz kadejaky gyc a priam, hruby nevkus sa nazyva umenie a kultura /sochy ci modely vaginy,fotografie nahych stareniek,znevazovanie nabozenskych symbolov a pod/
nasim problemom sucasnosti je ze nie iba media,tam dajme tomu este ujde nejaka ta reality sou,ale co je smutne ze kdeaka trapna figurka co sa iba mihne v reality sou sa stava hviezda,ktoru pozyvaju na vecierky,akcie,firemne podujatia,diskoteky atd a tak namiesto hudobnikov,hercov,umelcov sa takto verejnosti ponuka predvadzanie skrachovanych existencii,namiesto estrad,hudobnych cisel,divadelnych scenok a podpory talentovanych umelcov sa predvadza brak a nevkus,namiesto husloveho virtuoza sa predvadza Martinka z Turca,namiesto nadaneho herca alebo zabavaca ucinkuje niekto kto sa hra na gaya aby uputal,namiesto spevaka transesvita a pod-tak namiesto financii do hodnotnych kulturnych zazitkov a talentov sa tieto investuju do spekulantov ktory to maju dobre spocitane a vedia ze ak sa dostanu do reality sou,tak vyhodny biznis zaruceny a vedia ze cim budu vetsi hulvati a cim budu sa hrat na sprostejsich tym lepsi biznis to hodi-dufajme ze iba docasne.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Doslovný prepis z:
Anjeli strážni 2006, hosť Martin Huba - jeho vyjadrenie k reality show na Slovensku:

""...masívna ponuka nejak zodpovedne sa k vnútornej bohatosti svojho diváka nestavia,
je tu stále ten spomínaný efekt návštevnosti a sledovanosti a tieto primitívne pohľady,
to je najprimitívnejší a naškodlivejší možný pohľad na kultúru,
je to absolútny primitivizmus a škodlivosť ktorý zničí spoločnosť.
Ak si to zodpovední ľudia neuvedomia, že moment sledovanosti,
moment návštevnosti je skaza vnútorného mravného života spoločnosti,
nech poďakujú za svoje funkcie a čím skôr sa pracú preč,
lebo ich spoločnosť sama vymetie možno nie tým spôsobom fyzicko neviem akým,
ale bude to ešte horší mravný spôsob, a príde sem niečo čoho sa dnes bojíme,
z čoho sa tak trošku smejeme, ale čo ešte akú takú mravnú silu v sebe má dnes je,
a to je jeden veľmi nebezpečný moment zápasu rôznych etník , rôznych náboženstiev,
rôznych kultúr, rôznych civilizačných blokov, ktoré teraz na seba narážajú a my robíme pre tú
druhú stranu tú najväčšiu službu, teda v tom najhrôzostrašnejšom slova význame,
že zbavujeme ľudí vnútorného duchovného života a vnútornej hodnoty.
A pre toto robí televízia, nech mi odpustí, práve sme tu, jednu obrovskú,
teda nielen televízia aby som bol spravodlivý, časopisy, množstvo knižiek,
a všetci tí čo to organizujú do tohoto smeru, aby to, že či na tom zarobím alebo neprerobím,
... už väčší primitivizmus si neviem predstaviť, že chce niekto zarobiť na kultúre ,
alebo aby som až tak na tom neprerobil.
Investícia do vnútorného a duchovného života spoločnosti je tak efektívna investícia,
ktorá nemá obdoby. Niet , niet lepšej investície a ekonomicky vyčísliteľnej, toto čo sa tu deje. ..
Len je to veľmi pohodlné. Obrniť sa, alebo dosahovať a dokazovať výsledky návštevnosťou,
sledovanosťou, no ja si neviem nič ...veď ja si stiahnem gate a v divadle mám plno.
Každý poklesný žáner mi naplní sálu! Každý pokleslý žáner mi naplní sálu. A nemám problém.
A nemôžme sa čudovať, prepáčte, že som sa tak emotívne rozrušil, ale nemôžme sa čudovať,
že ten divák a to publikum , keď je atakované veľmi dômyselnou,veľmi kvalitnou, veľmi lákavou,
veľmi dráždivou ponukou ..."
0 0
actuelle actuelle

actuelle je offline (nepripojený) actuelle

Som finančná sprostredkovateľka, ktorá sa zaujíma o púsychológiu, trh práce a novely zákona ovplyvňujúce životy bežných ľudí. Som optimistická a otvorená možnostiam. ...viac
Pekný neskorý večer prajem,

ak teda môžem mám jeden tip ... Neďaleko Ružomberka v obci Lisková sa 14.03.12 na futbalovom hrisku uskutoční tradičná dedinská zabíjačka. Zabíjať sa bude prasiatko. Samozrejme nebudú chýbať špeciality ako napríklad krvavničky, jelítka, tlačenka, klobásky ... Zabíjačka bude prebiehať od dopoludnajších hodín a zábava bude pokračovať do neskorej noci. K dispozícii je reštaurácia s kapacitou 60 miest a vonkajšia terasa. Ako to dobre poznám nebude chýbať ani hudba a dobrá nálada.

Dúfam, že som prispela zaujímavým tipom.

Ďakujem
1 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
Slovenské národné múzeum
Pestrý program všetkých múzeí SNM, na celom Slovensku, v mesiacoch júl až september.
0 0
erik555 erik555

erik555 je offline (nepripojený) erik555

zaujimave umenie z odpadu

1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Kto by mal záujem, začína dnes o 19.30 hod. naživo Bizet's Carmen LIVE from The Royal Opera
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať