Zavrieť

Porady

Úprava styku dieťaťa s otcom

Dobrý deň,rozhodla som sa sem registrovať a dať von svoj problém. S bývalým partnerom máme 7 mesačné dieťa. Rozišli sme sa už pred potvrdením tehotenstva. Otcovstvo priznal na matrike. Dieťa chcel a boli aj sľuby že sa bude zaujímať a starať ale to je nepodstatné. Celú výbavu som nakúpila ja,všetko pre malého zariadila ja nestaral sa o nič. Prebehol súd o výživné. Dostal 35 eur platí-neplatí ako sa mu zachce. Prosila som ho nech sa začne zaujímať o malého..on má priateľku. Je to presne ten typ, že otec dieťaťa si ani ústa nedovolí otvoriť pri nej a všetko zaňho riešila ona. Povedala som jej že s ňou veci čo sa jej netýkajú nebudem riešiť. A prišlo peklo. Večné urážky potom predvolanie na súd že zakazujem synovi styk s otcom. Bolo to klamstvo. Mala som dôkazy. Určili mu dve soboty a dve nedele v mesiaci. Od vydania rozsudku sa o malého ďalej nezaujíma, nechodí pre neho. Aj ked mu napíšem či príde neozve sa a rozburáva mi to celý víkend. Pol roka som som bola zato aby sme mali normálny vzťah a aj on so synom, Nechcel. Teraz už ani ja nedovolím aby synovi ubližoval s tým že raz bude otec raz nie. Čo môžem podniknúť aby mu súd obmedzil návštevy,keď sa o dieťa nezaujíma. Chcem to mať právne a na papieri do budúcna. Ďakujem za radu keď treba niečo objasniť rada rozpíšem
Naposledy upravil Dav : 28.03.12 at 09:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    súd neupraví styk tak, že otcovi obmedzí návštevy, aj keď sa ten o dieťa nezaujíma

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Súd rodičom (alebo jednému z nich) obmedzí výkon ich rodičovských práv, ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak je splnená niektorá z nasledovných podmienok:
    a) ak rodičia žijú trvalo neusporiadaným spôsobom života,
    b) ak svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností nevykonávajú vôbec alebo
    c) ak nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa. Napríklad, ak rodičia svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností (tie sú obsiahnuté v § 28 ods. 1 ZR a medzi nimi je aj jedna týkajúca sa sústavnej a dôslednej starostlivosti o výchovu maloletého dieťaťa) nevykonávajú vôbec, je v tom zahrnutá už aj podmienka uvedená pod písmenom c) tzn. že rodičia nezabezpečujú ani výchovu maloletého dieťaťa. Nejde tu iba o prípady, keď rodičia svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností nevykonávajú vôbec, ale aj o prípady, keď rodičia síce vykonávajú svoje rodičovské práva a povinnosti, ale nedostatočne, napríklad, že „riadne“ nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa, alebo že hospodárne nenakladajú s majetkom maloletého dieťaťa a pod. Neplnenie rodičovských práv a povinností tu však ešte nedosahuje taký rozsah, ktorý sa už predpokladá pri pozbavení rodičovských práv.

    Michal-L1 je offline (nepripojený) Michal-L1

    Michal-L1
    Styk otca s dieťaťom je jeho právo prznané súdom, nie však povinnosť, povinnosť je prispievať na výživné podľa rozsudku príslušného súúdu, pričom však pokiaľ na dieťa neplatí riadne a včas, a teda ak po dobu 3 mesiacov nezaplatí výživné dopušťa sa trestného činu zanedbania povinnej výživy. Pokiaľ ako som uviedol o dieťa nejaví záujem, nikto mu nemôže prikázať, aby ho javil, a ta ani súd. Samozrejme, že máte nárok podať návrh na zmenu úpravy styku otca s maloletým dieťaťom, kde budete navrhovať zmenu termínov, avšak nejaké termíny bude mať. Následne môžete žiadať, aby súd upravil styk s dieťaťom po vzájomnej dohode rodičov, čím samozrejme sa Vám posyktuje väčšia voľnosť vo vzťahu k styku s otcom, kde vy budete určovať za akých okolností a hlavne kedy sa bude styk realizovať a kde. V rámci toho, že dieťa má 7 mesiacov je možné, že súd rozhodne o tom, že styk s ddieťaťom zo strany otca bude realizovaný za prítomnosti matky, čo treba samozrejme v návrhu žiadať, čím budete mať aj dohľad nad samotným stykom otca s dieťaťom. s úctou

    Romanaka22 je offline (nepripojený) Romanaka22

    Romanaka22
    Ďakujem za odpovede. Ja len tak z odstupom času ešte dopíšem, že syn má už rok a výživné na neho mi chýbaju dva mesiace, a jeho otec ani raz za ním nebol, nenapíše ako sa má a nedajbože by mu niečo kúpil. Uvidíme po súde, lebo z jeho strany je absolútny nezáujem.

    Úprava styku dieťaťa s otcom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.