Zavrieť

Porady

diéty do príjmu

Mám príjem zo závislej činnosti z jednej firmy a súčasne na základe autorského zákona z druhej firmy. V druhej firme mi vystavili potvrdenie o príjme autorská odmena 20000, diéty domáce 1000, diéty zahraničné 9000. Započítavam aj tieto diéty do príjmu podľa par. 6 ods. 2a? Ak áno, môžem si z nich uplatniť paušálne výdavky 25%.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    J.P.P.
    Mám príjem zo závislej činnosti z jednej firmy a súčasne na základe autorského zákona z druhej firmy. V druhej firme mi vystavili potvrdenie o príjme autorská odmena 20000, diéty domáce 1000, diéty zahraničné 9000. Započítavam aj tieto diéty do príjmu podľa par. 6 ods. 2a? Ak áno, môžem si z nich uplatniť paušálne výdavky 25%.
    Diéty nepodliehajú dani z príjmu.

    J.P.P. je offline (nepripojený) J.P.P.

    J.P.P.
    Nie sú predmetom dane iba pre závislú činnosť par. 5 ods.5a. Ten sa ale nevzťahuje na autorskú zmluvu, ktorá je podľa par. 6 ods.2 a keďže tu nie sú vylúčené, tak by mali byť považované za príjem.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Diety Vám nemôže vyplácať firma, ktorá Vás vypláca podľa autorského zákona. Ak máte dohodnuté, že Vaša odmena bude interne pozostávať aj z "diét", nejde o cestovné náhrady v zmysle príslušného zákona a je to Váš zdaniteľný príjem. Pri ktorom si samozrejme môžete uplatniť paušálne výdavky.

    J.P.P. je offline (nepripojený) J.P.P.

    J.P.P.
    znamená to, že účtovníčka mi vydala nesprávne potvrdenie keď mi to rozpísala tak ako je uvedené vyššie? Mám si pýtať nové, alebo to len spočítať a DU nech sa trápi

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Asi máte nejakú zmluvu s uvedenou firmou. Podľa tejto zmluvy máte zrejme nárok na to, čo v tejto diskusií označujeme ako "Diéty". Účtovníčka Vám teda dala doklad, kde Váš príjem rozdelila na "diéty" a "ostatné" - aby Vám bolo jasné, za čo Vám vlastne zaplatili.

    Na daňové účely to však je jedna spoločná suma, ktorú si zahrniete do daňového priznania.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.