Zavrieť

Porady

Daňový bonus

Prosím poraďte mi niekto - (neviem nič o daňovom bonuse), som zamestnaný a mám ročné dieťa. Od zamestnávateľa som však nedostal celý rok žiaden daňový bonus. Keď si teraz budem podávať DP, môžem si v ňom požiadať DÚ o jeho vyplatenie za r. 2005? O čo vlastne ide - vypláca to zamestnávateľ alebo štát? Moja otázka je možno primitívna, ale verím, že mi to niekto vysvetlí. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    DB ti bude pri RZD doplatený, ale musíš oň dodatočne požiadať. Ak máš len príjmy zo ZČ, tak požiadaj svojho zamestnávateľa o RZD.
    Naposledy upravil Tweety : 08.02.06 at 16:23

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Nie je primitívna, nikto učený z neba nespadol. Daňový bonus vypláca zamestnávateľ, ak si zamestnaný. Štát, ak si živnostník.

    Ak si mal počas roku príjmy len zo závislej činnosti, požiadaš posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.

    Prinesieš mu rodný list dieťatka a on ti dodatočne DB vyplatí.

    Jarino je offline (nepripojený) Jarino

    Jarino
    Maxo1, o daňovom bonuse by sa dala napísať kniha, je to toľko. Tak len v skratke ti to napíšem. Ak si zamestnaný, daňový bonus ti vyplatí zámestnávateľ v prípade, že v mesiaci máš hrubý príjem aspoň polovicu minimálnej mzdy. Predpokladám, že ide o tvoje dieťa, a žije s tebou v spoločnej domácnosti. Ak ti daňový bonus zamestnávateľ nevyplatil, môžeš si ho uplatniť pri ročnom zúčtovaní - alebo keď ideš podávať daňové priznanie - uplatníš si ho v daňovom priznaní. Podmienkou tu je, že musíš mať hrubý príjem za rok aspoň 6-násobok minimálnej mzdy. Potom ti bonus vráti daňový úrad. Môžeš sa pýtať ďalej čomu nerozumieš.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    maxo1
    Prosím poraďte mi niekto - (neviem nič o daňovom bonuse), som zamestnaný a mám ročné dieťa. Od zamestnávateľa som však nedostal celý rok žiaden daňový bonus. Keď si teraz budem podávať DP, môžem si v ňom požiadať DÚ o jeho vyplatenie za r. 2005? O čo vlastne ide - vypláca to zamestnávateľ alebo štát? Moja otázka je možno primitívna, ale verím, že mi to niekto vysvetlí. Ďakujem
    Len k predchádzajúcim príspevkom doplním.Zamestnávateľ ti daňový bonus zrejme nevyplácal z toho dôvodu, že si si o neho nepožiadal. Robí sa to pri nástupe do zamestnania na tlačive "Vyhlásenie......" .Ale môžeš tak urobiť aj kedykoľvek v priebehu roka. Zaznačí sa do spomínaného tlačiva zmena. Takže ti odporúčam ísť za mzdárkou, že si to chceš tento rok uplatňovať každý mesiac. Treba ti k tomu priniesť kópie rodných listov detí a v prípade , že im skončila povinná školská dochádzka , tak aj potvrdenia o návšteve školy.

    maxo1 je offline (nepripojený) maxo1

    maxo1
    Robil som celý rok a mal som minimálnu mzdu. Takže v DP mi vyjde 0 daň. Potom v XIV. oddiely DP si môžem žiadať o vrátenie 5.000,- za celý rok? A ešte niečo - aký je rozdiel v tom, či si uplatňujem bonus u zamestnávateľa alebo v DP? Keď mi ho vypláca zamestnávateľ, ide to z jeho peňazí, alebo si ho on potom žiada z DÚ? Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    maxo1
    Robil som celý rok a mal som minimálnu mzdu. Takže v DP mi vyjde 0 daň. Potom v XIV. oddiely DP si môžem žiadať o vrátenie 5.000,- za celý rok? A ešte niečo - aký je rozdiel v tom, či si uplatňujem bonus u zamestnávateľa alebo v DP? Keď mi ho vypláca zamestnávateľ, ide to z jeho peňazí, alebo si ho on potom žiada z DÚ? Ďakujem
    DB v konečnom dôsledku dáva DÚ, zamestnávateľ si ho kompenzuje s daňovou povinnosťou, ak by mu vyšla mesačne menšia daň ako DB, tak si oň požiada.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    maxo1
    Robil som celý rok a mal som minimálnu mzdu. Takže v DP mi vyjde 0 daň. Potom v XIV. oddiely DP si môžem žiadať o vrátenie 5.000,- za celý rok? A ešte niečo - aký je rozdiel v tom, či si uplatňujem bonus u zamestnávateľa alebo v DP? Keď mi ho vypláca zamestnávateľ, ide to z jeho peňazí, alebo si ho on potom žiada z DÚ? Ďakujem
    Rozdiel je ten , že zamestnávateľ ti ho bude vyplácať každý mesiac , kým v daňovom priznaní to dostaneš za celý rok naraz. Keďže nemáš veľký príjem , tak by som dala prednosť tomu vyplácaniu každý mesiac.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.