Zavrieť

Porady

Ukončené dedičské konanie

Som tu nový, preto ma nekameňujte hneď na úvod ak som tému a otázku položil v nesprávnej rubrike. Mám takýto problém.
V roku 2007 zomrela moja teta, ktorú som doopatroval, pochoval, hradil som všetky pohrebné trovy /cca 15 000,-Sk v starej mene/. Bolo po jej smrti zahájené dedičské konanie notárkou, počas ktorého ma notárka oslovila s tým, že i keď teta mala spísanú poslednú vôľu, musia byť zistení všetci dediči a na základe tohto zistenia dedičov prebehne následne samotné konanie. Pred týždňom som sa dozvedel, že dedičské konanie bolo ukončené koncom r.2011. Ja som nebol ani prizvaný ani iným spôsobom do dnešného dňa o konaní vyrozumený.
Nemal som v úmysle dediť alebo napadnúť tetinu poslednú vôľu, chcel som si iba uplatniť nárok pohrebných trov od dedičov zo závetu v tej výške ako som ich hradil podľa dokladov a faktúr, ktoré do dnešného dňa mám pri sebe.

Moja otázka preto znie, ako mám postupovať ďalej, aby sa dedičstvo otvorilo aby som svoje nároky mohol uplatniť. Podotýkam, že nikto z dedičov sa so mnou na pohrebných nákladoch spolu nepodieľal.
Vďaka za každú odpoveď.
P.S.:Čítal som tu podobnú tému ale odpoveď som na svoju otázku nenašiel
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    prihlásil si si pohrebné trovy do dedičského konania? Notárka Ťa na to mala vyzvať alebo minimálne upozorniť. Len ohľadom dlhov nie je možné požiadať o dodatočné dedičské konanie, dedičia zodpovedajú aj za dlhy do výšky nadobudnutých podielov, avšak obávam sa, že Tvoj nárok je už premlčaný ....
    Ja nie som dedič, ani som dediť nechcel, chcel som uplatniť v rámci konania iba svoje oprávnené nároky od dedičov na úhradu pohrebných trov. Notárka ma nevyzvala k účasti na dedičskom konaní hoci vedela, že mám tieto doklady z prvého stretnutia s ňou. Veril som, že tak urobí, keď dá dohromady dedičov, žiaľ nestalo sa tak. Napriek tomu, že od dedičského konania ubehlo cca 5 - 6 mesiacov, už môj nárok na náhradu pohrebných trov je premlčaný? Tomu nerozumiem.

    Ukončené dedičské konanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.