Zavrieť

Porady

neurogénna tetánia-máte skúsenosti?

žena
ahoj, zakladám novú tému-neurogénná tetánia, kedže je vraj tetanikov v dnešnej dobe veľa a uvítala by som Vaše postrehy, skúsenosti rady ako sa naučiť zvládať túto chorobu...ako Vás liečia..mne ju zistili nedávno , ale problémy už mám pár rokov, zo začaitku boli prejavy raz za rok,potom raz za dva-tri mesiace a tak....prejavuje sami to hlavne v noci,zobudza ma to zo spánku mám púocit vnutorného trasu chvenia, trpnu mi ruky nohy, hlava, v hlave mám tlaky, pocit nedostatku vzduchu, úzkosť, behanie na WC, a teraz dokonca ma v noci zobudí pocit, že mi niečo tečie do hrdla a ja sa dusím, neviem či to patrí k tejto diagnoze....psychiatrička mi dala magnézium, rivotril kvapky, ktoré su psych.aj fyzicky návykové, nepáči sa mi to...iný lekár sa vyjadril,že to není dobrá volba, on by dal nejaké asesory(neviem či som si to dobre si zapamätala).a ja som si ešte pridala vápnik..mám 36 rokov a tri malé dti, takže mám neuveriteľný strach čo bude ďalej a či všetko čo sa mi prejavuje patrí pod túto diagnózu, lebo mi vlastne urobili len základné odbery a kardiologické vyšetrenie a emg na neurologii...npoznáte niekto lekára ktorý sa špecializuje na túto tetániu?na čo si dávať pozor, čo užívate Vy?ďakujem za prípadné názory....
Naposledy upravil Dav : 23.07.12 at 20:11
Usporiadat
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

žiaľ v súčasnosti takmer vždy platí, že psychiater Vás bude liečiť bez ohľadu na diagnózu iba liekmi-psychofarmakami, inak nič. Existujú samozrejme aj výnimky, ale tých je pomerne málo. No a problém je v tom, že niektoré psych. diagnózy ako napr. aj neurovegetatívna tetánia, reagujú oveľa lepšie na inú /nefarmakologickú/ liečbu, teda psychoterapiu. Psychoterapiu obvykle definujeme ako liečbu psychologickými prostriedkami, teda sú to rôzne psychologické prístupy k pacientovi. Napr. na neurovegetatívnu tetániu stačí úplne kľudne urobiť: tzv. klarifikáciu s exemplifikačnou technikou a následne pacienta naučiť niektorú z overených vedeckých realxácií napr. Schultzov autogénny tréning. A je po probléme doživotne. Preto som hovoril o tej záruke. Problém je že psychiatri tieto veci nevedia robiť pretože v tom nie sú školení. Im stačí len vedieť dávkovať lieky na ovplyvňovanie psychiky. O psychodiagnostike radšej taktne pomlčím, hoci i tu poznám skvelých psychiatrov. Poviem Vám to ešte inak. Na liečbu depresie nasadí každý psychiater lieky proti depresii tzv. antidepresíva. To je síce fajn ale treba vedieť, že existujú depresie dvoch zákl. druhov: tzv. endogénna a reaktívna. Kým pri liečbe tej prvej sú lieky nevyhnutné a žiadna psychoterapia nepomôže, tak pri tej druhej zasa nepomôžu nijaké antidepresíva ak sa pacient nepodrobí psychoterapii, prípadne sa nevylieči nejak inak. To znamená vždy sa nakoniec dostaneme k onomu známemu, že správna diagnóza je hneď polovica liečby. Ja sám keď som pracoval ešte v nemocnici tak všetkých pacientov s neurovegetatívnou tetániou vždy ich izbový lekár nastavil na nejaké psychofarmaká spravidla anxiolytiká. To síce pomôže tiež, ale problém je v tom, že jednak samotný problém neriešia a jednak, že ich pacient nemôže užívať dlho pretože sú všetky návykové /resp. všetky ktoré bežne predpisujú/. Vždy som si takých pacientov zobral, spravil s nimi 4-5 sedení a bolo po tetánii a zároveň aj po nutnosti užívať predpísané lieky. Izboví lekári sa len čudovali. Každý slušný klinický psychológ tieto veci ovláda. Len pozor v rámci psychológov existujú aj poradenskí, školskí a pracovní psychológovia a tí tieto veci neovládajú pretože tí nie sú zdravotníci a nepracujú s chorými ľuďmi. S chorými pracujú práve klinickí psychológovia, ktorí sú zdravotníci a majú atestácie na lekárskych fakultách.
7 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

[QUOTE="Dwayne"... doktori dnes nemaju sajnu o chorobach liecia len symtomy blbci ... [/QUOTE]

Som jeden z tých doktorov, ktorých ste práve nazvali blbcami, ktorí o chorobách nemajú šajnu, takže moje príspevky kľudne nemusíte brať vážne ak chcete a kľudne sa liečte i naďalej sami.

Pre ostatných, ktorí si to nemyslia to zhrniem takto:
tetánia, teda neurogénna tetánia môže byť spôsobovaná viacerými faktormi, pri zjednodušenom zhrnutí sa dá povedať, že je
1. buď spôsobovaná nedostatkom kalcia v krvi /to môže byť spôsobované znova viacerými faktormi napr. zníženým príjmom v potrave, vtedy stačí doplniť calcium, alebo príjem je dostatočný ale daný človek má mierny, alebo väčší zápal v terminálnom ileu /to je posledná časť tenkého čreva, kde sa tenke črevo napája na hrubé črevo/ pretože iba v tejto časti čreva sa vstrebáva kalcium z potravy do ľudského tela. Ak je tam zápal, tak to vstrebávanie poriadne nefunguje a človek má nedostatok kalcia. A propo preto niektorým pomôže, keď svojvoľne prejdú na bezlepkovú stravu, pretože kľudne môžu mať nejakú formu celiakie a ani o tom nevedia, takže ak svojvoľne vysadia lepok, čiže alergén, tak sa zápal upraví, vstrebávanie kalcia sa obnoví a záchvaty tetánie miznú. Alebo je
2. psychogénna, t.z. príčiny nie sú z nedostatku kalcia, ale sú primárne psychické, spôsobované dlhodobým stresom, ktorý vyvoláva po čase zmeny nielen psychofyziologické, ale dokonca až metabolické.
Bod. číslo jedna patrí do rúk doktora - gastroenterológia, imunológa či neurológa.
Bod číslo dva patrí do rúk doktora - klinického psychológa
Preto ak príde pacient k nám psychológom a nemá porobené odbery krvi /hlavne na tie hladiny kalcia v krvi/ tak ho zväčša ani neberieme do terapie, kým sa "nevylúčia" tzv. somatické príčiny neurogénnej tetánie /teda nízke hodnoty kalcia, celiakia a pod./

P.S. niekto sa tu pýtal prečo užívajú horčík, keď im chýba kalcium - horčík užívajú preto lebo je tzv. sedatívny a spasmolytický, teda uvoľňuje svalstvo, ktoré je pri tetánii beztak kŕčovito napnuté, takže je to len doplnkové.
4 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

re: Dwayne - OK, ospravedlnenie sa prijíma, toľko za mňa

inak zapojila sa i BXL miami, som rád, tiež má čo k tomu povedať ako profesionál /je to doktorka/, počúvajte ju, vie o čom hovorí, inak ja som sa teraz zapojil asi po vyše roku, možno i viac, neviem, čo som tu nebol /nemôžem si pomôcť ale od doby ako Richard a kol. zmenili grafickú podobu a štruktúru Porady, nemôžem si na to zvyknúť/ že by "stará štruktúra?"
skrátka stará verzia porady mi graficky i štruktúrou vyhovovala oveľa viacej, takže moc sem už nechodím, priznávam. Na druhej strane ako som teraz videl mnohé známe nicky ako alaya1, bucháč, BXL miami a mnohí ďalší zo starej Porady, ktorých si veľmi vážim, tak mi nedalo nezapojiť sa. Skrátka nostalgia. Asi už kurnik starnem.

ešte k posledným otázkam Dwayne: viete ja si žiaľ myslím, že samovyšetreniami a samoliečbou sa v tomto prípade moc ďalej nepohnete, napr. to svojvoľné vysadenie lepku bez akéhokoľvek relevantného vyšetrenia na celiakiu je podľa mňa čistá hovadina, ktorá zrovna prinesie viac škody ako osohu, lebo potom sa pravdu nedozviete už vôbec, ak pôjdete potom niekedy na vyšetrenie bude skrátka skreslené. S tým špenátom, dobre chápem, chcete sa vyhnúť kyseline šťavelovej, ok vo väčšom množstve vytvára obličkové či močové kamene lebo kryštalizuje, ale to sa tvorilo ľuďom, ktorí jedávali v minulosti šťavel ako rastlinu niekde to volali "šóška" a jedli to vo veľkom jak surové ako šalát alebo tepelne upravené, že i z toho robili mliečne omáčky. Ak si dáte občas špenát tak sa Vám predsa nemôže nič stať. Ak samozrejme nemáte zrovna hemochromatózu /teda patologický nadbytok železa v krvi/.

A potom ešte, ako správne podotkla BXL miami, tých príčin je ešte oveľa viacej a tie treba vylúčiť. Až potom budete múdrejší ako sa hovorí.
4 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

Re: Korela: pri panickej poruche podobne, nie je to presne to isté /teda postup/, ale rovnako som ešte nevidel nikoho vyliečiť z panickej poruchy len psychofarmakologicky. Tam najlepšie účinkuje zo psychoterapie tzv. kognitívne behaviorálna terapia. Nie každý psychológ ju robí. Treba najskôr pochopiť tzv. model panickej poruchy, t.j. ako vzniká, čo ju udržuje, potom následne tiež nacvičiť niektorú zo serióznych relaxácii, najčastejšie základný stupeň autogénneho tréningu a následne sa pracuje s touto poruchou. Ale tiež má veľmi peknú úspešnosť liečby. Niekedy v ťažších formách sa musí zo začiatku kombinovať aj s liekmi proti úzkosti, aby sa mohlo začať dať terapeuticky pracovať, ale mimo týchto ťažkých foriem to ide aj bez liekov.
3 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

môj manžel má tetániu, začalo to tiež tŕpnutím ruky a pod., berie každý deň asi 4 roky magnézium a kalcium a je v pohode, keď to berie pravidelne nemá žiadne príznaky. Je to z toho stresu, ktorého je v dnešnej dobe naozaj veľa. Konkrétne berie od Walmarku Vápnik Horčík Zinok Forte, je to v pomere kvalita - sila produktu a cena najvýhodnejšie čo sme našli. Skús. Držím palce.
3 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

KatarinaNR Pozri príspevok
môj manžel má tetániu, začalo to tiež tŕpnutím ruky a pod., berie každý deň asi 4 roky magnézium a kalcium a je v pohode, keď to berie pravidelne nemá žiadne príznaky. Je to z toho stresu, ktorého je v dnešnej dobe naozaj veľa. Konkrétne berie od Walmarku Vápnik Horčík Zinok Forte, je to v pomere kvalita - sila produktu a cena najvýhodnejšie čo sme našli. Skús. Držím palce.
Katka, nechcem Vám do toho moc kecať, ale 4 roky brať magnézium a kalcium je na objednanie sa u urológa, príp. nefrológa. Manžel si totižto takto zavaruje na obličkové alebo močové kamene. Inak treba ešte vedieť aj to že neuroveget. tetánia môže vznikať okrem psychických príčin aj z nedostatku vápnika, tzv. hypocalcémie. Vtedy je treba naozaj doplniť vápnik. Ale nie 4 roky. Ak chodí na pravidelné kontroly hladiny vápnika a má ich stále nízke, hoci ich umelo dopĺna, treba sa zamysliweť nad príčinou, prečo sa mu ten vápniť stále stráca, resp. nedostatočne absorbuje. Vápnik sa absorbuje v tenkom čreve v časti, ktorá sa volá terminálne ileum. Pri takejto malabsorpcii môže ísť aj o celiakiu, či iné zápalové ochorenie čreva.
3 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
...keď príde tetanický záchvat, len žiadnu paniku...stačí urobiť pár drepov a je po záchvate (mám odskúšané), ukľudniť sa, dýchať do sáčku (plast.pohára) alebo rozprávať sa s niekým o inej téme, t.j. odviesť pozornosť od záchvatu ...čím viac sa na to upriamujete, tým horšie....predýchavate, nedajboh zhlboka dýchate, lebo máte pocit mála vzduchu, telo sa "prekyslíkuje" ...otvoríte okno ... ešte horšie .... nevládzete - ľahnete si .... VŠETKO ZLE !!!! .... radím z vlastnej skúsenosti !...mala som jeden poriadny záchvat a stačilo mi !!! ... urobiť zopár drepov, dať si sáčok na nos a ústa a dýchať doň !!!

- čo sa týka užívania vápnika ... moja dcéra má hypoparatyreózu ... nefungujú jej príštitné telieska, telo nespracováva minerály dodané zvonku, preto musí doživotne užívať magnézium, vápnik a vitamín D .... toto užíva už 8 rokov....áno, začal sa jej jemne usadzovať vápnik v ľadvinách, ale je potreba veľmi veľa piť, 2-3 litre ČISTEJ vody, aby sa ľadviny prefiltrovávali a vápnik sa vyplavoval. Tiež je s touto Dg spojená tetánia. Je pod dozorom endokrinologa a na základe primeranej hladiny Mg, Ca, vit.D nemala ďalší tetanický záchvat a funguje na 100% (16-ročná) . Samozrejme musí sa vyhýbať tak ako my, čo máme tiež tetániu (je dedičná :-( ) pokiaľ sa dá stresu a stavu prekysličenia (zadýchania sa) .

A ešte jedna rada : NERIEŠTE TO !!! ZABUDNITE , že ju máte ! :-) :-) :-)
čím viac si ju budete všímať a ľutovať sa, tým horšie !
2 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Hlavne treba pochopiť to,čo chápe aj každý blbý doktor a síce,že človek nie je auto.Nedá sa rozobrať,pozrieť a zložiť a každý jeden reaguje na danú situáciu inak.Treba kompletné vyšetrenie a zrejme ho aj spravené máš.A na základe vyšetrení sa pokračuje v liečbe.A pri tejto dg treba psychologa,nech je z akéhokoľvek dôvodu.
2 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Problém s Vami skratkármi je ten,že Vy vlastne nechcete ani radu,ani liečbu.Vy si chcete sadnúť s lekárom a ukázať mu Vaše vedomosti v danej oblasti,potrebujete obdiv a híkanie nad tým akí ste múdri a ako na Vás žiadny lekár nemá a pokiaľ si lekár dovolí hlesnúť čokoľvek na tie Vaše úlety,idete dalej,lebo je blbec.Vy najlepšie viete predsa ako sa stravovať,ako riadiť svoj život,ktoré vyšetrenia a kde absolvovať a ako riadiť svoj život.Problém ale je,že ste to Vy čo máte panickú poruchu,alebo sociálnu fobiu,alebo žaludočné ťažkosti alebo........Tak prečo to máte ked ste takí geniálni a všetko viete všetkému rozumiete asi tak ako Chrobák Truhlík.Takže ozvite sa,ked pochopíte a budete sa chcieť naozaj liečiť.Zatiaľ aspon využite služby psychologa.
2 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

Nikolia, to čo užívate Vás z neurovegetatívnej tetánie nevylieči. Najjednoduchšie, najrýchlejšie a najefektívnejšie a najtrvácnejšie riešenie je navštíviť klinického psychológa niekde poblíž Vášho bydliska a máte po starostiach. Verte, viem o čom píšem, prešli mi rukami už možno stovky takýchto pacientov. Na takúto liečbu už asi začnem dávať kľudne aj záruku. Verte, toto je pomerne jednoduchá liečba a to dokonca bez liekov. Kiež by boli všetky psych. choroby takto krásne a ľahko liečiteľné.
1 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

petermikuláš, ďakujem za objasnenie. No manžel mi povedal, že mu lekárka kázala brať tieto vitamíny. Je fakt, že mu pomáhajú a určite je to aj o psychike. No ale keďže už viem, že to sa nemá trvalo, veru ho pošlem na preventívku u obvodného na krv a naspäť neurologičke. Ďakujem.
1 0
martuli martuli

martuli je offline (nepripojený) martuli

Ľudia, čítajte aj príspevky pred Vami.. Tu sa neradí cez email.
1 0
damisa damisa

damisa je offline (nepripojený) damisa

Kazdy jeden prispevok som si dokladne precitala...viem, ze niektorym, ktory chceli zistit kde pracuje, aby ho navstivili, bez problemu napisal spravu na mail...spominal nejaky autog. trening..ale viem ze neordinuje verejne ;-)
1 0
Horča Horča

Horča je offline (nepripojený) Horča

Ahoj Ivet, ako som uz vyssie popisala svoje problemy, sme na tom podobne, za posledne dva tyzdne som si vlastne vdaka urcitym ludom uvedomila, ze preco neviem ist do obchodu, cakat niekde v cakarni plnej ludi, vojst napostu kde stoji vela ludi, a to je preto, ze pri tetanii sa skoro vzdy pridruzi nejaka fobia.... a teraz mi to doslo ze este v novembri ked som lezala v nemocnici, tak som mala uzkostne stavy a nedokazala som prejst z jedneho traktu nemocnice do druheho cez tak dlhu uzku chodbu, kde cakalo pred ambulanciami plno ludi, vsade som potrebovala so sebou doprovid, nevedela som ist ani psa vyvencit sama, bala som sa, do obchodu som prestala v podstate uplne chodit! mam fobiu z uzavretych priestorov a z ludi.... neviem stat na jednom mieste a rozprvat sa so znamym ked niekoho stretnem... je to hrozny pocit, ale nasla som si klinickeho psychologa, ktory ma uci rozne dychove cvicenia na prekonanie tychto veci, uci ma ako stat, preberame spolu cely moj zivot od zakladov a prisli sme pri tych debatach na rozne stare zanedbane prechodene problemy, ktore sa v tychto vyhrotenych situaciach vyskytli, vlastne moje fobie uz sklzavaju aj do fobie s nazvom strach zo strachu.... ale dobry klinicky psycholog vie urobit neskutocne zazraky!!!! ja som po prvom sedeni u neho bola sama v malom obchode a s kamoskou som stala na ulici asi 10 minut a debatili sme, musela som pri tom ku koncu pouzit ten jeho jeden figel s nadychom a vydychom ktory si nikto vlastne nevsimne a zabralo to! sice ked som prisla domov mi chvilu busilo v usiach, tep som mala na 100, ale tlak sa mi drzal v norme, predychala som minutku do papieroveho sacku, a bolo po vsetkom.... odporucam ti, najdi si klinickeho psychologa, to nie su doktori, oni su Mgr., ale presne vedia ako uvolnit telo a mysel a naucia ta ovladat telo aj mysel, nie ze mysel ovlada teba.... je to vazne velmi uspesne.... ak budes chciet, ja ti poradim toho mojho, ja chodim do Ban.Bystrice, mam to sice 100km, ale raz za dva tyzdne sa to da skocit ku nemu, a da mi termin aj o piatej poobede....
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Dwayne
a pred tym mixom si dam este polku malickeho chlebu s kokosovym maslom , aby sa tie vitaminy dobre vstrebali so zdravym tukom.... ale tak vies.. keby jem to na co mam prave chut tak jem asi kazdu chvilu cokoladu alebo chipsy chut som uz davno vyhodil zo svojho jedalnicka.... vyskusaj aj Ty, taky vitaminovy mix rano ked mas metabolizmus najrychlejsi je good
Ten vitaminový mix naráno by mi spoľahlivo zničil sliznicu a naštartoval cukrovku ak by bol s prevahou ovocia.A kedže by som po nom bola hladná a v nepohode,odniesli by si to pacienti.A že si vyhodil chuť?čo myslíš,prečo nám ju evolúciaa nechala?Nauč sa počúvať svoj organizmus a on Ti spoľahlivo povie,čo potrbuješ.
1 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
Dwayne
BXL Vy neviete co chcem ja, to je ten problem ze ste prilis dolezita a Vy si myslite ze vsetko viete zato ze ste vystudovala nejaku tu medinu...
Dwayne,
sme na fóre, ktoré má podporovať odbornú diskusiu. Pokiaľ ide o otázky zdravia, za odborníkov sú považovaní lekári. Bude v súlade s etiketou tejto stránky, ak začnete rešpektovať odborníkov a prestanete s osobnými útokmi.
1 0
monciatko222 monciatko222

monciatko222 je offline (nepripojený) monciatko222

Ahojte,
nečítala som všetky príspevky, ktoré sú tu napísané, ale k danej téme mám čo napísať. Mne bola tetánia diagnostikovaná asi pred 2 rokmi. Som študentka VŠ a mávala som časté a veľmi silné bolesti hlavy, na ktoré mi už vôbec nezaberali bežne dostupné lieky, bývala som nervózna a tak trochu trémistka. Po diagnostikovaní som okamžite začala užívať Magne B6, a časom k tomu aj lieky, nazvem ich "oblbováky" ako sú napr.Oxazepam a podobne. Veľmi skoro som si uvedomila že s takýmito liekmi odmietam existovať a radikálne som zmenila svoj pohľad na život. Začala som sa na veci pozerať s nadhľadom a hlavne kľudne nebolo to jednoduché ale sila vôle je veľmi silná zbraň (v tomto prípade liek). Začala som športovať, dávať si pozor na svoju životosprávu, pravidelne sa stravujem a môj jedálniček sa stal veľmi rôznorodým a hlavne pestrým (jesť sa majú všetky druhy potravín a v primeranom množstve, proste som poriadny všežravec )) ). V dnešnej dobe už o tetánii ani poriadne neviem, neužívam dokonca už ani Magne B6 a cítim sa veľmi dobre, keď príde nejaké stresové obdobie v škole tak si jednoducho nasadím napríklad na 2 týždne magnézium a fungujem normálne, akurát mi možno pred skúškou "pobúši srdce" ale to aj mojim "netetanickým spolužiakom", a hlavne dbám na pravidelný, dostatočný, kvalitný spánok, oddych a relax.
1 0
durinox durinox

durinox je offline (nepripojený) durinox

Ahojte, rad by som vam s tetaniou dal malu radu. Ja ju mam tiez uz velmi dlhe roky a vzdy som maval vsetky bezne priznaky ako krce, trpnutie, pocit nedostatku vzduchu..fakt hrozne obdobia..musel som prestat sportovat a jedine ked som nerobil skoro ziadny pohyb a uzival vela magnezia som mal klud..lenze sport milujem a nevedel som sa toho vzdat..posledny rok som sa dostal ku kurzom zdravej vyzivy a postupne som si zacal uvedomovat ze tam moze byt druha hlavna pricina (prva bola predpokladam stres)...TAAKZE..pred rokom som zacal menit svoju zivotospravu..vlastne svoj zivotny styl..stale som v ramci testovania svojho tela ale mozem povedat ze som sa velmi aktivne vratil ku sportu a som v pohode..priznaky tetanie sa na cca 90 percent zjemnili ci vytratili..cize, zmena zivotospravy podla skutocnych potrieb nasho tela, vyhybanie sa stresovym situaciam a konecne mam pocit ze normalne fungujem..PS: pripravujem sa na mensi maraton..beriem to ako vyzvu.. tak, skuste sa sustredit na tieto faktory ako som pisal..ak niekto chce podrobnejsie pocut co vsetko som spravil napiste mi mail a tam sa skusim rozpisat detailnejsie.. juraj119@gmail.com
Drzim palce a ak zufate ako ja predtym tak mi napiste jo? ..riesenie tu moze byt..a bez liekov..
1 0
Svetlana Steranková Svetlana Steranková
nikolia, pomohli tie kvapky na tetániu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať