Zavrieť

Porady

Som iba učiteľ alebo aj odborný zamestnanec?

Dobrý deň, prosím o radu. Som zamestnaná ako učiteľka na 2. stupni ZŠ a zároveň som čiastočne aj školský psychológ. Chcem si urobiť 1. atestáciu a neviem, či si môžem vybrať iba z tematického okruhu pre učiteľov, alebo môžem voliť tému aj pre odborných zamestnancov. Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Ako bolo napísané, musíte si vybrať. Pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec môže vykonať atestáciu len v kategórii alebo podkategórii, v ktorej je zaradený, v získanom stupni a odbore vzdelania; učiteľ vykonáva atestáciu z niektorého z vyučovacích predmetov, na vyučovanie ktorých spĺňa kvalifikačné predpoklady. Podľa §17 vyhlášky 445/2009 Z.z. pedagogický zamestnanec v kategórii učiteľ vykoná atestáciu vo zvolenom tematickom okruhu z predmetu, na vyučovanie ktorého spĺňa kvalifikačné predpoklady a ostatní pedagogickí zamestnanci v zvolenom tematickom okruhu z oblasti pedagogickej alebo odbornej činnosti, na výkon ktorej spĺňajú kvalifikačné predpoklady.
    Tematické okruhy pre prvú atestáciu učiteľov sú najmä
    a) ciele vyučovacieho procesu, učivo, vzdelávacie štandardy,
    b) učebné štýly a metódy vyučovacieho procesu,
    c) didaktické zásady, organizačné formy vzdelávania, učebné pomôcky, didaktická technika alebo
    d) hodnotenie a klasifikácia žiakov.

    Tematické okruhy pre prvú atestáciu odborných zamestnancov je najmä poradenské pôsobenie v oblasti:
    a) vzdelávacieho vývinu,
    b) osobnostného vývinu,
    c) sociálneho vývinu a prevencie,
    d) profesijnej orientácie a karierového vývinu alebo
    e) raného poradenstva.

    siuK je offline (nepripojený) siuK

    siuK
    Dobrý deň, takže som sa dozvedela, že atestačnú skúšku možno vykonať z predmetu, na ktorý je učiteľ kvalifikovaný. Nemusí ho vyučovať, ale musí naň mať kvalifikáciu.

    zsarob je offline (nepripojený) zsarob

    zsarob
    Dobrý deň siuK !
    Mali by ste mať 2 pracovné zmluvy. Jeden na úväzok 0,5 ako pedagogický zamestnanec, nakoľko máte nárok viacej dní na dovolenku. A druhá zmluva má byť na úväzok tiež 0,5 ako odborný zamestnanec. Ale musíte sa pevne rozhodnúť, či bude sa zamerať v budúcnosti ako učiteľ , alebo ako školský psychológ, a v tom by ste si mali robiť prvé atestačné skúšky. Či môžete v obidvoch, neviem vám poradiť.

    siuK je offline (nepripojený) siuK

    siuK
    Ďakujem za bleskové odpovede. Ide o to, že mám urobenú ŠIŠ, ktorá mi mala nahradiť 1. kvalifikačnú, avšak nestihla som odrobiť 5 rokov praxe /MD- chýba mi cca 70 dní/. Takže, teraz mám pekne vypracovanú prácu z oblasti prevencie 2 roky štúdia aj počas MD,/ čiže vo svojom voľnom čase a za svoje peniaze a nemám z toho žiadnu výhodu/. Tak by som ju aspoň použila ako prácu na 1. atest. A okrem iného mám aprobáciu so psychológiou, ktorú nevyučujem,ale spĺňam kvalifikačný predpoklad podľa zákona. Takže predpokladám, že to môžem použiť aj na atestáciu pre učiteľov. Uvažujem správne? Ďakujem.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Akú aprobáciu v skutočnosti máte, lebo ťažko je posúdiť, či prácu môžete použiť na 1. atest. Psychológia ako vyučovací predmet sa na ZŠ predsa nevyučuje, takže si myslím, že práca z oblasti prevencie by sa dala použiť pre atestáciu odborného zamestnanca vo vašom prípade školského psychológa. (Aby bol učiteľ kvalifikovaný, musí mať absolvovanú psychológiu a pedagogiku, ak nie priamo vysokoškolským vzdelaním pedagogického smeru, tak min. absolvovaním DPŠ). Alebo máte VŠ II. stupňa, v odbore učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov -psychológia? Každopádne atestačná organizácia určuje tematické okruhy, tam kde ju chcete vykonať by som sa radšej najskôr informovala.
    Naposledy upravil GabiZ : 02.04.12 at 12:16

    siuK je offline (nepripojený) siuK

    siuK
    Ďakujem, na budúci týždeň to pôjdem zistiť ku kompetentným. A áno, mám VŠ II. stupňa v odbore psychológia - sj pre 5-12. roč. Takže som na ZŠ a učím len sj. Avšak v zákone nie je napísané, že daný predmet musím aj učiť, je tam iba,niektorého z vyučovacích predmetov, na vyučovanie ktorých spĺňa kvalifikačné predpoklady. Pekný deň. A ešte raz vrelá vďaka.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Nie som úplne zbehlá (len okrajovo sa k tomu dostanem) v zaraďovaní pedagogických zamestnancov,nepochybne kvalifikovaná ste, ale aký by to malo vplyv z hľadiska výkonu atestácie a aprobácie, ktorú máte, neviem posúdiť. Možno tu ešte odpovie niekto, kto sa na túto oblasť špecializuje a potvrdí, že túto prácu môžete využiť, ale lepšie by bolo informovať sa priamo v atestačnej organizácii ešte pred tým, ako si tú žiadosť podáte.
    GabiZ Budem rada, samú ma to zaujíma.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Tak fajn, znovu o jednu skúsenosť naviac. Ďakujem za info aj za tých, ktorí sa stretnú s takýmto problémom.

    Som iba učiteľ alebo aj odborný zamestnanec?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.