Zavrieť

Porady

Kedy končí funkčné obdobie nového predsedu ?

Podľa stanov PD funkčné obdobie volených orgánov družstva trvá 5 rokov. Predseda PD je volený členskou schôdzou. Starý predseda v druhom roku funkčného obdobia sa vzdal funkcie.Na tej istej schôdzi bol zvolený nový predseda. Nakoľko starý i nový predseda sú zároveň aj členmi predstavenstva a doteraz funkčné obdobie predsedu a členov predstavenstva predstavenstva bolo zhodné nie je mi jasné kedy komu končí funkčné obdobie ,nakoľko takúto situáciu stanovy neriešia.Preto by som poprosil o radu ako predísť možným problémom. Ďakujem
Naposledy upravil Dav : 16.04.12 at 21:24
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  V malých družstvách do 50 členov volí členská schôdza predsedu družstva ako štatutárny orgán podľa § 245, nemusia mať ani predstavestvo a kontrolnú komisiu.
  V iných družstvách sa volí predstavestvo a to si volí zo svojich členov predsedu. Členská schôdza si však môže vyhradiť, že bude o niektorých veciach rozhodovať (§ 239 ods. 5).
  Ak si členská schôdza vyhradila len to, že bude voliť predsedu (družstva - zároveň aj predstavenstva), mal by predseda byť volený znovu s predstavenstvom.
  Ak by ste mali v stanovách ( § 226) určeného predsedu družstva ako ďalší orgán družstva (§ 237), teda nielen ako člena predstavenstva, malo by tam byť aj jeho funkčné obdobie.

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Ak je predseda - označený asi predseda družstva, či predstavenstva? - ako samostatný orgán, má samostatné volebné obdobie, zostáva vo funkcii počas svojho volebného obdobia nezávisle od iného orgánu.
  Ak má podľa stanov riadiť iný orgán, bude ho riadiť aj po výmene jeho členov, teda počas svojho (riadiaceho) volebného obdobia.

  Pozri sa na to takto: Družstvo nie je štátny (verejný) orgán, aby muselo konať len tak, ako mu to zákon prikazuje. Je na úrovni obchodnej spoločnosti, môže konať všetko, čo zákon nezakazuje. Najvyšším orgánom je členská schôdza, ju už môže súdiť len súd. Čiže ak členská schôdza niečo rozhodne a zákon to vyslovene nezakazuje, bude to tak.

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Pozri obchodný zákonník, ktorému nemôžu stanovy odporovať:

  Predstavenstvo je orgán družstva(§ 237), ktorého funkčné obdobie je max 5 rokov (§ 246). Predstavenstvo si zo svojich členov volí predsedu družstva (§ 243 ods. 5).

  Z toho vyplýva, že nové predstavestvo volí opäť (nového) predsedu.

  halmir je offline (nepripojený) halmir

  halmir
  Ďakujem za príspevok.Plne súhlasím,že stanovy nemôžu odporovať Obch.zákonníku ,avšak v uvedených paragrafoch o družstve sa viackrát opakuje slovné spojenie " pokiaľ stanovy neurčujú inak ", čo je patrične v stanovách využité. Npr. aj to, že predsedu voli priamo členská schôdza a nie predstavenstvo zo svojich členov. Doposiaľ bol stále súbeh funkčných období predsedu a predstavenstva. S možnosťou, že predseda položí funkciu sa nepočítalo. V podstate ide o to,ako upraviť stanovy družstva aby neboli narušené práva jednotlivých členov a zároveň ostali funkčné orgány družstva.

  halmir je offline (nepripojený) halmir

  halmir
  V našich stanovách je predseda určený ako orgán družstva a má aj stanovenú dĺžku funkčného obdobia.Ide však o to,že môže sa stať,že do funkcie predsedu mohol byť zvolený aj člen, ktorý nie je členom predstavenstva ,takže si neviem predstaviť ako by mohol byť podľa naších stanov aj predsedom predstavenstva, predsedom orgánu ktorého nieje členom. Takáto situácia našťastie nenastala. Avšak blíži sa čas kedy funkčné obdobie nového predsedu bude ešte plynúť, ale funkčné obdobie člena predstavenstva mu skončí (spolu s ostatnými členmi predstavenstva). Ako vyriešiť tento chaos ?

  halmir je offline (nepripojený) halmir

  halmir
  Ďakujem Mária 27, myslím že v druhej časti príspevku č. 6 je riešenie problému a ukrytá pointa pri tvorbe stanov družstva.

  Kedy končí funkčné obdobie nového predsedu ?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.