Zavrieť

Porady

Môžem podať trestné oznámenie na "neznámeho" páchateľa aj po 3.r. od spáchania skutku

Potrebovala by som zistiť,či je možné podať trestné oznámenie na "neznámeho" páchateľa,keď sa skutok stal už pred 3 rokmi.Vtedy som nemohla,kvôli deťom...Nieje ešte premlčaná doba?Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    2111andilek Pozri príspevok
    Potrebovala by som zistiť,či je možné podať trestné oznámenie na "neznámeho" páchateľa,keď sa skutok stal už pred 3 rokmi.Vtedy som nemohla,kvôli deťom...Nieje ešte premlčaná doba?Ďakujem za odpoveď.
    ...nie , nie je ......dá sa ...

    Záleží však , o aký trestný čin sa jedná...

    http://www.porada.sk/t128512-trestne-oznamenie.html

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    § 96 zákona 300/2005 Z.z. Trestný zákon:
    Premlčanie trestného stíhania
    (1) Trestnosť činu zaniká uplynutím premlčacej doby, ktorá je
    a) desať rokov, ak ide o trestný čin, za ktorý tento zákon ustanovuje trest
    odňatia slobody na doživotie,
    b) päť rokov, ak je horná hranica sadzby trestu odňatia slobody najmenej desať rokov,
    c) tri roky pri ostatných trestných činoch.
    (2) Uplynutím premlčacej doby nezaniká trestnosť tých trestných činov, kde to ustanovuje tento zákon.

    Je potrebné vedieť, o aký trestný čin by sa malo jednať, aby sa vedelo posúdiť, aká je tam premlčacia doba.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    buchač Pozri príspevok
    ...nie , nie je ......dá sa ...

    Záleží však , o aký trestný čin sa jedná...

    http://www.porada.sk/t128512-trestne-oznamenie.html

    .....v zásade súhlasím, len čo sa týka odkazu na stránku, treba si pozrieť novelizovaný trestný zákon a trestný poriadok, lebo sú tam zmeny týkajúce sa premlčania trestného stíhania.
    buchač ...aha .......holt , nešiel som ďalej ...
    Po rozvode som sa s bývalým dohodla,že v spoločnom dome bude platiť on elektrinu,ja plyn.Rok po odchode z domu,kde som napokon ku koncu bývala už len ja s deťmi a odhlasovala som sa z odberu elektriny mi oznámili v ZSE,že veď mi sme už rok odpojený,či vraj využívame elektrinu...Následne zistili,že spred roka je záznam mužského hlasu,ktorý nás odhlásil.Zistilo sa,že sme boli napojený na susedov a načierno...Takže pretože kedysi všetka korešpondencia bola písaná na mňa,musela som zaplatiť priemernú spotrebu za celý rok,skoro 500e.Prudká reakcia z mojej strany na bývalého ho rozosmiala a nechcel mi dať na to ani euro...9.3.boli tri roky.ďakujem za odpoveď.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    2111andilek Pozri príspevok
    Po rozvode som sa s bývalým dohodla,že v spoločnom dome bude platiť on elektrinu,ja plyn.Rok po odchode z domu,kde som napokon ku koncu bývala už len ja s deťmi a odhlasovala som sa z odberu elektriny mi oznámili v ZSE,že veď mi sme už rok odpojený,či vraj využívame elektrinu...Následne zistili,že spred roka je záznam mužského hlasu,ktorý nás odhlásil.Zistilo sa,že sme boli napojený na susedov a načierno...Takže pretože kedysi všetka korešpondencia bola písaná na mňa,musela som zaplatiť priemernú spotrebu za celý rok,skoro 500e.Prudká reakcia z mojej strany na bývalého ho rozosmiala a nechcel mi dať na to ani euro...9.3.boli tri roky.ďakujem za odpoveď.
    asi nechceš podať trestné oznámenie za TČ krádeže, ide ti o tých 500 EUR?

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Vo väčšine prípadov práve elektrárne pri zistení nedovoleného odberu riešia veci aj prostredníctvom trestného oznámenia krádeže. V tomto prípade ale takéto konanie z ich strany nebolo uskutočnené, takže ak ide o náhradu škody vo výške 500 €, ktoré ste musela zaplatiť na základe toho, že ste bola uvedená do omylu, by ste možno mohli riešiť v občiansko právnom konaní. Nerozumiem však celkom dobre tomu, že elektrinu platil on, ale korešpondencia bola zasielaná vám. Ako znela alebo na koho bola napísaná zmluva o dodávke elektriny? Ak bola písaná na jedného z manželov a teda na vás, aj keď on síce platil, tak neviem ako je možné, že mohol odhlásiť elektrinu on. ZSE pri odhlásení akceptuje rozhodnutie toho, kto je napísaný na zmluve, prípadne so súhlasom oboch manželov (počas manželstva ale vy ste boli už rozvedení) aspoň ja som sa stretla len s takýmto spôsobom odhlásenia. No a ak ste tam ešte rok bývali, elektrinu ste mali, zistilo sa, že ste boli napojení na susedov, o čom ste vy nevedeli a takýmto spôsobom ste sa stali "čiernym odberateľom", tak to by sa dalo považovať za podvod spáchaný na vás za účelom úmyselného spôsobenia škody prípadne úmyslu trestného stíhania za krádež (ale to by ste museli dokázať, že ste nevedeli o tomto napojení, ako?). Niektoré veci mi tu nesedia a neviem, či by ste pochodili v prípadnom spore týkajúceho sa podania trestného oznámenia za krádež prípadne podvod. Ono ťažko je to v tejto fáze posúdiť, v prvom rade sú dôležité okolnosti týkajúce sa zmluvy, následne zodpovednosti toho, kto svojim konaním spôsobil túto situáciu a tiež ako došlo k napojeniu k susedom (toto jednoznačne TČ je). No a najdôležitejšie je to, čo je dokázateľné, teda v písomnej forme hlavne, lebo ostatné môže byť brané len ako tvrdenie proti tvrdeniu.
    Naposledy upravil GabiZ : 04.04.12 at 06:03

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    ak tú dohodu nemáte na papieri, asi nebudeš úspešná. a ešte budeš mať problémy kvôli nelegálnemu odberu od suseda.

    Môžem podať trestné oznámenie na "neznámeho" páchateľa aj po 3.r. od spáchania skutku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.