Zavrieť

Porady

Ako získať späť peniaze od dlžníka, keď platí spoludlžník?

S ex-manželom sme si zobrali ešte počas trvania manželstva úver. On bol dlžník a ja ručiteľ-spoludlžník. Prišiel o prácu a prestal platiť mesačné splátky. Keďže som na úvere vedená aj ja, požiadali môjho zamestnávateľa, aby mi to zrážal zo mzdy. Od ex-manžela samozrejme peniaze nedostávam. Je možné nejakým spôsobom od neho tie peniaze získať naspäť? Rieši to nejaký zákon, alebo sa mám rozlúčiť s peniazmi?
1lussinka1 opravujem: som spoludlžník, nie ručiteľ
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    1lussinka1 Pozri príspevok
    okrem 2 úverov sme nemali čo vysporiadať, takže išlo čisto len o dohodu medzi nami.. Jeden úver je na jeho meno a ja som spoludlžník,ten má splácať on. Druhý úver je na moje meno a on je tam spoludlžník, ten platím ja a nerobím mu žiadne problémy, splácam ho riadne a včas..
    ak by si bola ručiteľom záväzku, mohla by si sa domáhať celého plnenia, ktoré si poskytla veriteľovi miesto dlžníka. Nepoznám obsah zmluvy, si "spoludlžníčka", tu platí ust. §511 OZ:

    (1) Ak právnym predpisom alebo rozhodnutím súdu je ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté alebo ak to vyplýva z povahy plnenia, že viac dlžníkov má tomu istému veriteľovi splniť dlh spoločne a nerozdielne, je veriteľ oprávnený požadovať plnenie od ktoréhokoľvek z nich. Ak dlh splní jeden dlžník, povinnosť ostatných zanikne.

    (2) Ak právnym predpisom alebo rozhodnutím súdu nie je ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely na dlhu všetkých dlžníkov vo vzájomnom pomere rovnaké. Dlžník, proti ktorému bol uplatnený nárok vyšší, než zodpovedá jeho podielu, je povinný bez zbytočného odkladu upovedomiť o tom ostatných dlžníkov a dať im príležitosť, aby uplatnili svoje námietky proti pohľadávke. Môže od nich požadovať, aby dlh podľa podielov na nich pripadajúcich splnili alebo aby ho v tomto rozsahu dlhu inak zbavili.

    (3) Ak dlžník v rozsahu uplatneného nároku dlh sám splnil, je oprávnený požadovať náhradu od ostatných podľa ich podielov. Pokiaľ nemôže niektorý z dlžníkov svoj podiel splniť, rozvrhne sa tento podiel rovnakým dielom na všetkých ostatných.

    polopatisticky: môžeš sa od exmanžela domáhať iba sumy, ktorú si zaplatila nad svoju časť, teda všetkého čo si zaplatila nad 1/2 záväzku. Napr. ak ste dlhovali 10 tis. EUR a nebolo dohodnuté inak, veriteľ má právo domáhať sa zaplatenia od ktoréhokoľvek dlžníka, lebo ste boli solidárni dlžníci (spoločne a nerozdielne), ale tvoj podiel bol iba 5 tis. EUR a všetko, čo si zaplatila nad 5 tis. za druhého dlžníka, môžeš od neho žiadať, nie celých 10 tis. EUR, aj keby si ich zaplatila iba ty
    Naposledy upravil mattto : 03.04.12 at 21:10
    okrem 2 úverov sme nemali čo vysporiadať, takže išlo čisto len o dohodu medzi nami.. Jeden úver je na jeho meno a ja som spoludlžník,ten má splácať on. Druhý úver je na moje meno a on je tam spoludlžník, ten platím ja a nerobím mu žiadne problémy, splácam ho riadne a včas..

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Pre banku sa navyše rozvodom nič nemení, stále zostáva v úverovom vzťahu dlžník a spoludlžník. Čiže následné vysporiadanie je medzi Vami (podľa dohody, ak bola, alebo podľa zákona) ako písal mattto.

    Ako získať späť peniaze od dlžníka, keď platí spoludlžník?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.