Zavrieť

Porady

Účtovanie daňového bonusu v JÚ- vratenie na BU

Milí poraďáci, prosím o pomoc pri zaúčtovaní daň.bonusu. Zamestnávateľ vyplatil casť daňového bonusu zo svojich prostriedkov a požiadal DU o vratenie DB. DU mu vratil DB na BU podnikatela. Vyplateny DB som zauctovala sucasne s vyplatou miezd ako VOZD v clenení do kolonky MZDY.
Do Knihy pohladavok som zaevidovala vznik pohladavky voci DU. Po prijati platby z DU na BU som v PD uctovala uhradu pohladavky voci DU v cleneni ako POZD v kolonke "ostatné prijmy" .
Je to tak správne ?

Našla som niekoľko príspevkov na porade, ktoré sa touto problematikou zaoberali, ale tam bola prijata platba DB na BU uctovaná mínusovým znamienkom ako "storno výdavkov v členení "MZDY". Aj to mi dáva logiku, len neviem ako zaúčtovať prijatú platbu na výpise z BU mínusom ? Potom by mi nesedel konečný zostatok na BU ...??
Či to uctovat takto v PD :
1. prijatu platbu na BU ako PNZD
2. a nasledne účtovať nepeňažnú operáciu "Iný výdaj" mínusovým znamienkom ako storno
VOZD v kolonke mzdy ...

dakujem za rady, objasnenia ....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Postupy účtovania JÚ
    §4 odst.8

    (8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
    a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
    b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
    c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
    d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.

    Badko je offline (nepripojený) Badko

    Badko
    renka27 Pozri príspevok
    Milí poraďáci, prosím o pomoc pri zaúčtovaní daň.bonusu. Zamestnávateľ vyplatil casť daňového bonusu zo svojich prostriedkov a požiadal DU o vratenie DB. DU mu vratil DB na BU podnikatela. Vyplateny DB som zauctovala sucasne s vyplatou miezd ako VOZD v clenení do kolonky MZDY.
    Do Knihy pohladavok som zaevidovala vznik pohladavky voci DU. Po prijati platby z DU na BU som v PD uctovala uhradu pohladavky voci DU v cleneni ako POZD v kolonke "ostatné prijmy" .
    Je to tak správne ?

    Našla som niekoľko príspevkov na porade, ktoré sa touto problematikou zaoberali, ale tam bola prijata platba DB na BU uctovaná mínusovým znamienkom ako "storno výdavkov v členení "MZDY". Aj to mi dáva logiku, len neviem ako zaúčtovať prijatú platbu na výpise z BU mínusom ? Potom by mi nesedel konečný zostatok na BU ...??
    Či to uctovat takto v PD :
    1. prijatu platbu na BU ako PNZD
    2. a nasledne účtovať nepeňažnú operáciu "Iný výdaj" mínusovým znamienkom ako storno
    VOZD v kolonke mzdy ...

    dakujem za rady, objasnenia ....
    Pri prijatí platby na BU z DU sa vypáruje pohľadávka voči DU- /pohľadávka je v členení mzdy/ a potom ID nepeňažná
    operácia storno - minus suma pohľadávky - ja to robím takto

    Účtovanie daňového bonusu v JÚ- vratenie na BU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.