Zavrieť

Porady

opatrovateľka-podpora

Ahojte,
vie mi , prosím, niekto poradiť, ako je to, keď opatrovateľka v AT "príde" o robotu, hľadá si novú...má nárok na nejakú podporu? (v príp.že si pozastaví živnosť)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Alencek, dakujem za pochvalu. Ale ja nie som odbornik na rakuske zakony, na to su tu ine kapacity
    Podnikam na rakusku zivnost,viem poradit vo veciach,ktore som sama absolvovala,alebo ktore mam overene z rakuskych uradov. Zial, v tvojom pripade neviem dat presnu odpoved.

    Len tak ma napada, ze ci si o vynimku poziadala hned na zaciatku,kedze si mala aj zivnost na SK?
    Ak nie, ci ti to nezamietli preto.

    Rakusania maju niektore zakony trochu divne. Napr. aj zivnost si mozes pozastavit aj 18 mes. dozadu,pozastavia ti ju so spatnou platnostou,ale napriek tomu za to obdobie zaplatit odvody musis v plnej vyske.
    Ak si teda nemala poziadane o tu vynimku, tak ci preto odmietaju vratit. http://sasi.sk/forum/v-ktor%C3%BDch-...A9ho-poistenia

    Snad ti bude vediet poradit niekto znalejsi na Porade, prip. sa skus spytat pana Demcaka,on pozna rak. zakony a je ochotny poradit http://www.opatrovanie-rakusko.sk/op...formacie/0/2/8

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ak si pozastavis zivnost,mozes sa prihlasit na Slovensku na urad prace. Ak splnas podmienky,tak mas narok na podporu. Neviem,ake su podmienky pre davky na podporu ,ale urcite to na Porade najdes.
    Ak sa na UP neprihlasis, nezabudni si sama platit zdr.poistenie

    alencek je offline (nepripojený) alencek

    alencek
    Mila123 Pozri príspevok
    má slovenskú živnosť?
    práveže má aj rakúsku aj slovenskú, a rakúske úrady rozhodli platiť odvody na slovensku...čiže jedine pozastaviť slovenskú a hlásiť sa na úrade práce, aby dostala podporu

    alencek je offline (nepripojený) alencek

    alencek
    arizona Pozri príspevok
    Ak si pozastavis zivnost,mozes sa prihlasit na Slovensku na urad prace. Ak splnas podmienky,tak mas narok na podporu. Neviem,ake su podmienky pre davky na podporu ,ale urcite to na Porade najdes.
    Ak sa na UP neprihlasis, nezabudni si sama platit zdr.poistenie
    díky arizona
    Ešte mám na Teba, prosím, jeden dotaz, ked si taká milá a myslím, že aj zbehlá v týchto veciach:
    opatrovateľka mala zo začiatku živnosť aj na SK aj v AT, platila nejaký čas odvody v oboch štátoch...teraz si ti chce vysporiadať a SVA jej odpísalo toto:
    Wäre die Meldung uber die ausländische Tätigkeit gemäss par. 18 SGVG (Meldefplicht für alle das Versicherungsverhältnis bedeutsamen Änderungen) von Ihnen bereits zeitgerecht gemeldet worden, so wäre eine Ausnahme von der Beitragszahlung nach dem GSVG möglich gewesen.
    Ihrem Antrag auf Rückerstattung der Beiträge kann daher nicht stattgegeben werden.
    Pokiaľ by bolo oznámenie o zahraničnej činnosti podľa par. 18 SGVG (oznamovacia povinnosť pre všetky významné zmeny poistného pomeru, vzťahu) z Vašej strany včas uskutočnené, tak by bola možná výnimka pri platení príspevku podľa GSVG.
    Vašej žiadosti o vrátenie (refundáciu) príspevkov preto nemôžeme vyhovieť.

    ...existuje nejaká možnosť? ona by chcela, aby jej jedna strana vrátila tie odvody...inak môže byť predsa stíhaná, či?
    díky moc za odpoveď
    Naposledy upravil alencek : 06.04.12 at 12:11

    alencek je offline (nepripojený) alencek

    alencek
    arizona Pozri príspevok
    Alencek, dakujem za pochvalu. Ale ja nie som odbornik na rakuske zakony, na to su tu ine kapacity
    Podnikam na rakusku zivnost,viem poradit vo veciach,ktore som sama absolvovala,alebo ktore mam overene z rakuskych uradov. Zial, v tvojom pripade neviem dat presnu odpoved.

    Len tak ma napada, ze ci si o vynimku poziadala hned na zaciatku,kedze si mala aj zivnost na SK?
    Ak nie, ci ti to nezamietli preto.

    Rakusania maju niektore zakony trochu divne. Napr. aj zivnost si mozes pozastavit aj 18 mes. dozadu,pozastavia ti ju so spatnou platnostou,ale napriek tomu za to obdobie zaplatit odvody musis v plnej vyske.
    Ak si teda nemala poziadane o tu vynimku, tak ci preto odmietaju vratit. http://sasi.sk/forum/v-ktor%C3%BDch-...A9ho-poistenia

    Snad ti bude vediet poradit niekto znalejsi na Porade, prip. sa skus spytat pana Demcaka,on pozna rak. zakony a je ochotny poradit http://www.opatrovanie-rakusko.sk/op...formacie/0/2/8
    Díky arizona, preštudujem si toto, napíšem i p. Demčákovi, už som sa na neho kedysi obracala...ešte snáď na doplnenie...mne vystvili E101 až po dlhšom čase, číže cez slov. SP išli papiere na SVA, a odtiaľ mi napísali, že mám platiť odvody na SLovensku. Ale niekoľko mesiacov som platila v oboch štátoch. Tak len toľko, nech sa darí.

    alencek je offline (nepripojený) alencek

    alencek
    Ahoj arizona,

    ešte by som mala otázku: prišiel mi list z VALIDA, to je nejaká dôch. spol.? Píšu, že tam mám nejaké peniaze...ale vôbec neviem ako to funguje? po nejakých rokoch si ich môžem vybrať a pod., píšu v liste. Sú to nejaké drobné...ale z čoho to vzniklo?díky

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Je to penzijny fond. Neviem,ako k tebe dosli, ci si nieco uzatvarala,alebo je to iba ponuka...

    alencek je offline (nepripojený) alencek

    alencek
    arizona Pozri príspevok
    Je to penzijny fond. Neviem,ako k tebe dosli, ci si nieco uzatvarala,alebo je to iba ponuka...
    ak sa môžem ešte na jednu vec spýtať:
    ja mám síce E-card, ale ked si už neplatím v AT odvody, tak asi nebude platiť. Ako budem ošetrená v AT? Na môj slovenský? a to sa prepláca, či? díkes arizona

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    alencek Pozri príspevok
    ak sa môžem ešte na jednu vec spýtať:
    ja mám síce E-card, ale ked si už neplatím v AT odvody, tak asi nebude platiť. Ako budem ošetrená v AT? Na môj slovenský? a to sa prepláca, či? díkes arizona

    mrk sem http://www.opatrovanie-rakusko.sk/op...re-E106-a-E101

    alencek je offline (nepripojený) alencek

    alencek
    Toto mám naštudované...rozumiem tomu, mna sa týka vlastne to, že mi posúdili na základe žiadosti právnosť predpisov na SLovensku. Ale chcela som sa spýtať, ako je to v praxi v AT, ked platím odvody na Slovensku a síce E-card mám (možno som ju mala vrátiť, lebo asi na základe nej ma neošetria, ked v AT neplatím). díkes

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    alencek Pozri príspevok
    Toto mám naštudované...rozumiem tomu, mna sa týka vlastne to, že mi posúdili na základe žiadosti právnosť predpisov na SLovensku. Ale chcela som sa spýtať, ako je to v praxi v AT, ked platím odvody na Slovensku a síce E-card mám (možno som ju mala vrátiť, lebo asi na základe nej ma neošetria, ked v AT neplatím). díkes
    Ako som uz pisala, nepoznam blizsie zakony,ak mas aj SK,aj AT zivnost.
    Ja mam rak. E-card,ktory pouzivam v AT a na SK pouzivam europsku karticku .Asi tak nejako to funguje aj naopak.
    Skus sa spytat doma na ZP,alebo napis mail na rak. SVA. Mali by ti dat presnu odpoved. Oni riesia aj uradne veci mailom,nie je problem.Adresu najdes na kazdej obalke na tlacivach od nich
    Naposledy upravil arizona : 07.04.12 at 23:30

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.