Zavrieť

Porady

Ako riešiť Zamestnanecké akcie v zahraničnej spoločnosti pre zamestnancov naSlovensku

Dobrý deň,

Rád by som sa spýtal niekoho problematiky znalého niečo bližšie k zamestnaneckým akciám. Švajčiarska spoločnosť AG, t.j. akciovka by chcela zamestnancom dcérskej spoločnosti ako motivačný bonus ponúknuť firemné akcie. Nešlo by však o akcie slovenskej dcéry, ale o akcie švajčiarskej matky. Problém je v tom, že nevieme ako vôbec takáto schéma funguje a rád by som sa dozvedel o zdaňovaní pri kúpe akcií a pri prípadnom vyplácaní dividend. Ďalej ide síce o akciovku, avšak nie je verejne obchodovateľná, t.j. akým spôsobom by sa ocenila akcia spoločnosti? Ďalej existuje okrem ponúknutia akcií na predaj zamestnancom aj nejaká iná schéma? Napr. nejaký fond držiaci akcie?

Riešilo by sa zdaňovanie podľa švajčiarskej legislatívy? Má niekto skúsenosť so zahraničnou spoločnosťou, ktorá by dávala možnosť kúpy akcií zamestnancom na Slovensku?

Čo sa týka daňovej problematiky, našiel som tu len rady ohľadom zdaňovania a systému, ktorý funguje na Slovensku, ale nenašiel som rady ohľadom medzinárodne riešenej problematiky.

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Dopredu sa ospravedlňujem za prípadné nejasnosti v mojich otázkach. Nie som z fachu. Rád odpoviem na všetky otázky k problematike.
Alexander
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

    hornak.ebsr
    Len čisto okrajovo, Slováci držiaci akcie zahraničných spoločností sú viazaný legislatívou krajiny v ktorej je spoločnosť registrovaná.
    hornak.ebsr Pozri príspevok
    Len čisto okrajovo, Slováci držiaci akcie zahraničných spoločností sú viazaný legislatívou krajiny v ktorej je spoločnosť registrovaná.
    rozumiem, to znamena, ze zakon o dani z prijmov sa neaplikuje? akym sposobom sa potom vec zdani a co treba urobit?

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    ja som dostal zamestnanecké akcie, medzinárodného zamestnávateľa... a poviem ti, to je benefit za milú onú KEDVEŠ ale k veci...

    keď nám akcie dali... boli v hodnote 400 € (zamestnávateľ si určil hodnotu sám....) tieto sa nám zdaňovali ako nepeňažný príjem v zmysle platnej legislatívy SR ako každý iný benefit... každý zamestnanec mal potom niečo ako internet banking v societe generele kde sa spravuje účet s akciami, vedenie tohto účtu platil zamestnávateľ a ak sa vyplácala dividenda, spravidla 5-6 € za rok tak sa zdaňovala podľa francúzskej legislatívy 30 % daňou... problém bol, že prišla kríza akcie padli na 170 € a u nás sa zmenila legislatíva t.j. ani predať za to čo mi bolo zdanené to nemôžem a ani odpísať z daňového základu ako stratu... takže tie blbé akcie držím a dúfam, že o ďalších 5 - 6 rokov stúpnu aspoň na takú hodnotu ako mali na začiatku... aby som nebol až tak stratový pokiaľ to jesť nepýta... takže moja rada pre všetkých čo to dostanú premeňte tie akcie hneď na peniaze, lojálnosť sa veľmi nevypláca..
    Ice dive Pozri príspevok
    ja som dostal zamestnanecké akcie, medzinárodného zamestnávateľa... a poviem ti, to je benefit za milú onú KEDVEŠ ale k veci...

    keď nám akcie dali... boli v hodnote 400 € (zamestnávateľ si určil hodnotu sám....) tieto sa nám zdaňovali ako nepeňažný príjem v zmysle platnej legislatívy SR ako každý iný benefit... každý zamestnanec mal potom niečo ako internet banking v societe generele kde sa spravuje účet s akciami, vedenie tohto účtu platil zamestnávateľ a ak sa vyplácala dividenda, spravidla 5-6 € za rok tak sa zdaňovala podľa francúzskej legislatívy 30 % daňou... problém bol, že prišla kríza akcie padli na 170 € a u nás sa zmenila legislatíva t.j. ani predať za to čo mi bolo zdanené to nemôžem a ani odpísať z daňového základu ako stratu... takže tie blbé akcie držím a dúfam, že o ďalších 5 - 6 rokov stúpnu aspoň na takú hodnotu ako mali na začiatku... aby som nebol až tak stratový pokiaľ to jesť nepýta... takže moja rada pre všetkých čo to dostanú premeňte tie akcie hneď na peniaze, lojálnosť sa veľmi nevypláca..
    Jasne, chapem ako to zrejme spravili. Nakoniec da sa vytvorit SPV a AGcka sa premeni na holding, do SPV sa napumpuje 100 000 CHF a z toho sa cast vycleni na zamestnanecke akcie, potom sa podla lubovole majitelov presuvaju peniaze do materskej spolocnosti a tak isto sa nemusia vyplacat dividendy, cize ide o virtualne vlastnictvo pre zamestnancov...
    co ma vsak na tvojej zalezitosti zaujalo je prave to zdanovanie. Vravis, ze sa dividendy zdanovali vo FR a potom v SR ako nepenazny prijem. Nie je to dvojite zdanenie?

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    - zamestnanci dostanu zamestnanecke akcie alebo opcie?

    Podla mojho nazoru nadobudnutie zamestnaneckych akcii bude povazovane za prijem zo zavislej cinnosti a podlieha zdanenie zo zavislej cinnosti.
    Zdanovanie dividend bude jednoduche ale zalezi od toho, kde sidli zahranicna spolocnost (dan z dividend bude pravdepodobne zrazena pri zdroji).

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Alexander T. Pozri príspevok
    Jasne, chapem ako to zrejme spravili. Nakoniec da sa vytvorit SPV a AGcka sa premeni na holding, do SPV sa napumpuje 100 000 CHF a z toho sa cast vycleni na zamestnanecke akcie, potom sa podla lubovole majitelov presuvaju peniaze do materskej spolocnosti a tak isto sa nemusia vyplacat dividendy, cize ide o virtualne vlastnictvo pre zamestnancov...
    co ma vsak na tvojej zalezitosti zaujalo je prave to zdanovanie. Vravis, ze sa dividendy zdanovali vo FR a potom v SR ako nepenazny prijem. Nie je to dvojite zdanenie?
    nie nie je to dvojité zdanienie, lebo raz platíš daň za to, že si dostal x akcií v menovitej hodnote... proste nadobudol si majetok... no akcie generujú dividendu a táto je potom zdaňovaná zrážkou pri zdroji... nemaj obavy, ak by sa aj tých 5-6 € za rok nezdanilo, tak štátnu kasu to nepoloží... taktiež v prípade predaja, sa rozdiel získaný predajom zdaňuje na slovensku, lebo dostaneš reálny príjem... ale to vzhľadom na krízu nehrozí...
    peterknazeje Pozri príspevok
    - zamestnanci dostanu zamestnanecke akcie alebo opcie?

    Podla mojho nazoru nadobudnutie zamestnaneckych akcii bude povazovane za prijem zo zavislej cinnosti a podlieha zdanenie zo zavislej cinnosti.
    Zdanovanie dividend bude jednoduche ale zalezi od toho, kde sidli zahranicna spolocnost (dan z dividend bude pravdepodobne zrazena pri zdroji).
    No to zalezi, ja to mam za ulohu zistit, ze ako sa do/neda, ako to funguje a ako sa to zdanuje. Ak by islo o opcie, predpokladam, ze by mal zamestnanec pravo na odkup za nizsiu cenu nez by bola cena akcie, aj ked vzhladom na to, ze akcie nie su umiestnene na trhu, je to trochu odveci.
    Cize ak to spravne chapem, ak by dostal zamestnanec akciu za 100 euro, ktore by sa mu dajme tomu strhli z platu nezdanovalo by sa nic, kedze ju kupil? Alebo druhy scenar, dostane opciu na kupu akcie za cenu 100 euro, pricom cena by bola odhadnuta na 150 euro, zdanovalo by sa 50 e? Vlastne ako prijem zo zavislej cinnosti, tak je?

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    ako každý benefit by sa to zdaňovalo... t.j. ak dostane za 100 € akciu, zaplatí 19 € daň z príjmu... ak by dostal opciu na kúpu akcie za 100 € a mala by hodnotu 150 € jeho nepeňažný príjem je 50 € a tie sa zdaňujú 19 %...

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Co sa tyka rezimu zamestnaneckych akcii v AG podla Svajciarskeho prava - pokial viem, svajciarske pravo s vynimkou bankovych domov nema nijako osobitne upravene zamestnanecke akcie. Takze v tvojom pripade nepojde o zamestnanecke akcie, aleo o standardne akcie, ktore spolocnost poskytne zamestnancovi ako benefit.

    2. Hodnotu akcii budu musiet zdanit zamestnanci na Slovensku podla Slovenskych predpisov.

    3. Na sposob a postup ocenovania akcii ma Svajciarsko rozsiahlu legislativu. Vo vacsine pripadov sa hodnota ocenuje metodou cisteho imania na akciu.

    4. Zdanovanie dividend prebieha v takmer celej EU pri zdroji. Takze dividendy vyplacane zamestnancom budu zdanene pri zdroji, tj. vo Svajciarsku. A zaroven si to budu musiet zamestnanco uvadzat d danovom priznani v casti kapitalovych prijmov. Nakolko medzi SR a EU funguje vztah zamedzenia dvojiteho zdanenia, tak u nas doplatia iba rozdiel voci Svajciarskej sadzbe. Nie som si momentalne isty Svajciarskou sadzbou, ale ta bola naposledy okolo 15 percent. Takze v SR budu zamestnanci z tejto dividendy musiet dodanit este 4 percenta.
    profesional Pozri príspevok
    1. Co sa tyka rezimu zamestnaneckych akcii v AG podla Svajciarskeho prava - pokial viem, svajciarske pravo s vynimkou bankovych domov nema nijako osobitne upravene zamestnanecke akcie. Takze v tvojom pripade nepojde o zamestnanecke akcie, aleo o standardne akcie, ktore spolocnost poskytne zamestnancovi ako benefit.

    2. Hodnotu akcii budu musiet zdanit zamestnanci na Slovensku podla Slovenskych predpisov.

    3. Na sposob a postup ocenovania akcii ma Svajciarsko rozsiahlu legislativu. Vo vacsine pripadov sa hodnota ocenuje metodou cisteho imania na akciu.

    4. Zdanovanie dividend prebieha v takmer celej EU pri zdroji. Takze dividendy vyplacane zamestnancom budu zdanene pri zdroji, tj. vo Svajciarsku. A zaroven si to budu musiet zamestnanco uvadzat d danovom priznani v casti kapitalovych prijmov. Nakolko medzi SR a EU funguje vztah zamedzenia dvojiteho zdanenia, tak u nas doplatia iba rozdiel voci Svajciarskej sadzbe. Nie som si momentalne isty Svajciarskou sadzbou, ale ta bola naposledy okolo 15 percent. Takze v SR budu zamestnanci z tejto dividendy musiet dodanit este 4 percenta.
    Dakujem, velmi si mi poradil, ale so 4. bodom nesuhlasim. U nas predsa nie je dan z dividendy... jedine co sa teraz nedavno zaviedlo su odvody do vysky 10%.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    U nas sice nie je dan z dividendy, ale bohuzial, nas milovany zakon o dani z rpijmu povazuje dividendy vyplatene v zahranici za kapitalovy prijem. Keby slo o dividendu alebo podiel na zisku vyplateny slovenskou pravnickou osobou, tak by sa to riesilo ako dividenda, avsak ak pojde o vyplatenie dividendy zo zahrancia, tak to povazujeme u nas za kapitalovy prijem.
    profesional Pozri príspevok
    U nas sice nie je dan z dividendy, ale bohuzial, nas milovany zakon o dani z rpijmu povazuje dividendy vyplatene v zahranici za kapitalovy prijem. Keby slo o dividendu alebo podiel na zisku vyplateny slovenskou pravnickou osobou, tak by sa to riesilo ako dividenda, avsak ak pojde o vyplatenie dividendy zo zahrancia, tak to povazujeme u nas za kapitalovy prijem.
    Aha, cize sa to zdanuje pekne 19% ako prijem... no nech sa paci, velmi dakujem za poradenie!

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    127/1998 Z.z. Zmluva medzi Slovenskou republikou a Švajčiarskou konfederáciou o zamedzení dvojakého zdanenia v odbore daní z príjmov a z majetku

    Článok 10
    Dividendy

    1. Dividendy vyplácané spoločnosťou, ktorá je rezidentom jedného zmluvného štátu, rezidentovi druhého zmluvného štátu môžu byť zdanené v tomto druhom štáte.
    2. Tieto dividendy však môžu byť zdanené aj v zmluvnom štáte, v ktorom je spoločnosť, ktorá ich vypláca, rezidentom, a to podľa právnych predpisov tohto štátu, ak je však príjemca skutočným vlastníkom dividend, daň takto stanovená nepresiahne
    a) 5 percent hrubej sumy dividend, ak skutočným vlastníkom je spoločnosť [iná ako osobná obchodná spoločnosť (partnership)], ktorá vlastní priamo najmenej 25 percent majetku spoločnosti vyplácajúcej dividendy,
    b) 15 percent hrubej sumy dividend vo všetkých ostatných prípadoch.
    Príslušné úrady zmluvných štátov upravia vzájomnou dohodou spôsob aplikácie týchto obmedzení.
    Tento odsek sa nedotýka zdanenia ziskov spoločnosti, z ktorých sú dividendy vyplácané.
    3. Výraz "dividendy" použitý v tomto článku označuje príjmy z akcií, akcií "jouissance" alebo práv "jouissance", banských akcií, zakladateľských akcií alebo z iných práv s výnimkou pohľadávok, z podielov na zisku, ako aj príjmy z iných práv na spoločnosti, ktoré sa zdaňujú rovnakým spôsobom ako príjmy z akcií podľa právnych predpisov štátu, v ktorom je spoločnosť rozdeľujúca zisk rezidentom.
    4. Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa nepoužijú, ak skutočný vlastník dividend, ktorý je rezidentom jedného zmluvného štátu, vykonáva v druhom zmluvnom štáte, ktorého rezidentom je spoločnosť vyplácajúca dividendy, podnikateľskú činnosť prostredníctvom stálej prevádzkarne, ktorá je tam umiestnená, alebo ak vykonáva v tomto druhom štáte nezávislé povolanie zo stálej základne tam umiestnenej a ak účasť, pre ktorú sa dividendy vyplácajú, sa skutočne viaže na túto stálu prevádzkareň alebo na túto stálu základňu. V takom prípade sa použijú ustanovenia článku 7 alebo článku 14 podľa toho, o aký prípad ide.
    5. Ak spoločnosť, ktorá je rezidentom jedného zmluvného štátu, dosahuje zisky alebo príjmy z druhého zmluvného štátu, nemôže tento druhý štát zdaniť dividendy vyplácané spoločnosťou s výnimkou prípadov, ak sú tieto dividendy vyplácané rezidentovi tohto druhého štátu alebo ak účasť, pre ktorú sa dividendy vyplácajú, sa skutočne viaže na stálu prevádzkareň alebo na stálu základňu, ktorá je umiestnená v tomto druhom štáte, a ani podrobiť nerozdelené zisky spoločnosti dani z nerozdelených ziskov, aj keď vyplácané dividendy alebo nerozdelené zisky pozostávajú úplne alebo sčasti zo ziskov alebo z príjmov dosiahnutých v tomto druhom štáte.
    profesional Pozri príspevok
    4. Zdanovanie dividend prebieha v takmer celej EU pri zdroji. Takze dividendy vyplacane zamestnancom budu zdanene pri zdroji, tj. vo Svajciarsku. A zaroven si to budu musiet zamestnanco uvadzat d danovom priznani v casti kapitalovych prijmov. Nakolko medzi SR a EU funguje vztah zamedzenia dvojiteho zdanenia, tak u nas doplatia iba rozdiel voci Svajciarskej sadzbe. Nie som si momentalne isty Svajciarskou sadzbou, ale ta bola naposledy okolo 15 percent. Takze v SR budu zamestnanci z tejto dividendy musiet dodanit este 4 percenta.
    Ja neviem, ja stale vsade citam o 35% sadzby dane z dividend a nedozvedel som sa nikde, ze by to zamestnanci mali nejakym sposobom redukovane. Tak teda ako to je? Diky moc!
    Ahoj Profesional,
    prosim ta a v pripade, ze pride k odpredaju akcii, pricom by narastla ich hodnota, tak zdanitelna cast je kupna cena - trhova cena? S vynimkou do 500€ (nezdanitelna cast) ako hovori paragraf 9 o Dani z prijmov?
    Dalej, zdanovalo by sa to ako iny prijem zamestnanca na SR, alebo vo Svajci?
    Existuje potom nejake pravidlo ako vypocitat hodnotu akcii nekotovanej firmy tak aby to bolo v sulade s danovym uradom a zakonmi? Tu si nie som isty teda podla ktorej legislativy by sa to zdanovalo.
    Dakujem krasne!
    Alex

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.