Zavrieť

Porady

Prerušenie štúdia SŠ

Zdravim,
bol som nuteny prerusit studium na strednej skole s rodinnych dovodou.
Mam 17 rokov a studium som prerusil v druhom rocniku.
Chcel by som sa informovat co je potrebne urobit.
Mam to ist niekde nahlasit?
Budem si musiet platit sam nejake odvody? Alebo sa mam ist zaregistrovat na UP a budu odvodi platit zamna?
Ake mam moznosti?
Studium mam prerusene do septembra(ale je mozne ze sa to o rok natiahne).

Vopred dakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ak nechceš platiť si sám odvody do ZP vo výške 47,58 eur, tak sa chod zaevidovať ako uchádzač o zamestnanie na UP.
    Tvoji rodičia musia ísť na UP oznámiť ukončenie tvojho štúdia, resp. prerušenie aby im neoprávnene nevyplácali rodinné prídavky a takisto to musia povedať zamestnávateľovi, kt. vypláca danový bonus.

    Luter je offline (nepripojený) Luter

    Luter
    Ak by som sa isiel zaevidovat na urad prace, ake povinnosti by mi s toho vyplivali?
    Nebudem most si chodit hladat pracu resp nebudem most ani ziadnu vykonavat(ak by to bolo mozne tak by som pokracoval v studiu)

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Luter Pozri príspevok
    Ak by som sa isiel zaevidovat na urad prace, ake povinnosti by mi s toho vyplivali? Hľadať si zamestnanie.
    Nebudem most si chodit hladat pracu resp nebudem most ani ziadnu vykonavat Prečo si nemôžeš hladať prácu, a vykonávať prácu? Máš viac ako 16 r. môžeš pracovať - UP ťa tlačiť ako nekvalifikovanú silu do práce nebude, ani dospelý ludia nemajú prácu, takže neboj sa že by Ti nejakú našli môj názor. (ak by to bolo mozne tak by som pokracoval v studiu Ved ak nastúpiš zase do školy tak sa odhlásiš z UP. )
    v texte.

    Luter je offline (nepripojený) Luter

    Luter
    veronikasad Je potrebne sa starat o jedneho clena rodiny(uraz) a nemozeme si dovolit ziadneho opatrovatela(ani nic podobne), tak sme sa rozhodli to riesit takto.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Luter Pozri príspevok
    veronikasad Je potrebne sa starat o jedneho clena rodiny(uraz) a nemozeme si dovolit ziadneho opatrovatela(ani nic podobne), tak sme sa rozhodli to riesit takto.
    No možno by bolo pre vás lepšie vybaviť opatrovateľský príspevok z UP. Skús čítať tu http://www.employment.gov.sk/pp-na-opatrovanie.html

    Vieš píšeš, že si nemôžete dovoliť žiadneho opatrovateľa, a môžete si dovoliť mesačne za teba ako dobrovolne nezamestnaného platiť 47,58 eur do zdravotnej poisťovne? UP je najlepším riešením a ešte skúsiť vybaviť ten opatrovateľský príspevok tiež sa to na UP vybavuje.
    veronikasad Môže opatrovatelský príspevok poberať osoba, ktorá nemá 18 rokov ?
    Xanti Veronika, nemôže musí byť plnoletá osoba, ale nevieme či niekto iné dieťa v rodine nie je plnoleté, a nemôže si vybaviť opatrovateľský a zadávateľ sa vráti do školy.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Luter Pozri príspevok
    veronikasad Je potrebne sa starat o jedneho clena rodiny(uraz) a nemozeme si dovolit ziadneho opatrovatela(ani nic podobne), tak sme sa rozhodli to riesit takto.
    Myslela som, či nejde o tvoj dlhodobo nepriaznivý zdr.stav. Vtedy by si sa považoval naďalej za nezaopatrené dieťa a evidencia na UP by nebola potrebná. Štát by za teba platil naďalej zdr.poistenie.

    Ak sa zaeviduješ na ÚP, nárok na dávku ti nevznikne. Štát bude za teba paltiť zdr.poistenie. Musíš chodiť pravidelne na kontakty a dokladovať aktívne hľadanie zamestnania.

    Evidencia na UP nie je povinná, vtedy sa musíš prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel - mesačné poistné samoplatitela je 47,58€.
    Naposledy upravil veronikasad : 12.04.12 at 11:46

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    A co takto skusit poziadat skolu o individualny studijny plan?

    Luter je offline (nepripojený) Luter

    Luter
    veronikasad a co je potrebne preukazat nato aby "islo" o moj dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav?
    Nestacilo by ak by bol ako dovod prerusenia studia udany zdravotny?
    Riaditel skoly na ktoru chodim je rodinny znami, tak by sa to malo teoreticky dat...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Luter Pozri príspevok
    veronikasad a co je potrebne preukazat nato aby "islo" o moj dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav?
    Nestacilo by ak by bol ako dovod prerusenia studia udany zdravotny?
    Riaditel skoly na ktoru chodim je rodinny znami, tak by sa to malo teoreticky dat...
    Tu ti asi riaditel školy nepomôže. Posudok o nepriaznivom zdr.stave vydáva lekár. A zrejme nebude stačiť ani od tvojho obvoďáka, ale od posudkového. Osobnú skúsenosť s tým nemám.

    Choď sa informovať do zdr.poisťovne, aký doklad budú od teba požadovať, aby si zostal poistencom štátu a nemusel platiť preddavky na ZP (ak sa nechceš evidovať na UP).

    Luter je offline (nepripojený) Luter

    Luter
    ivka70 tuto moznost asi zvolim az ked nebudem most nastupit ani nabuduci rok do skoly.
    Samostudium nieje nic premna, na vsetko potrebujem vysvetlenie, inak sa mi to uci velmi tazko(ak to vobec zvladnem).

    Luter je offline (nepripojený) Luter

    Luter
    veronikasad dakujem, pojdem za tam informovat, ale vidim to tak ze nakoniec skoncim na UP. Platit 50€ mesacne si nemozeme dovolit.
    Na UP mi bude stacit papier zo skoly a OP? Alebo este neico viac?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Luter Pozri príspevok
    veronikasad dakujem, pojdem za tam informovat, ale vidim to tak ze nakoniec skoncim na UP. Platit 50€ mesacne si nemozeme dovolit.
    Na UP mi bude stacit papier zo skoly a OP? Alebo este neico viac?
    Potrebuješ doklad zo školy o prerušení štúdia a vysvedčenie z posledného ročníka strednej školy. Treba sa zaevidovať do 7 dní od prerušenia štúdia, vtedy ťa zaevidujú spätne od 1. dňa. Ak prídeš neskôr, tak až ododňa podania žiadosti a zbývajúce dni musíš doplatiť ako samoplatitel.

    Rodičia nech nezabudnú nahlásiť prerušenie zamestnávatelovi (kvoli pozastaveniu výplaty daňového bonusu) a na Úrad práce (zastavenie výplaty prídavku na dieťa).

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Luter,
    skús napísať čo sa vlastne stalo. Nemáš staršieho plnoletého súrodenca, ktorý by mohol poberať opatrovateľský príspevok? Aký úraz komu sa stal? Nemá dotyčný nárok na osobného asistenta? Má nárok na ZTP? Možno aj v tom Ti vieme poradiť pomôcť. A možno nebudeš musieť prerušiť štúdium.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.