Zavrieť

Porady

VšZP Dlzoba

Dobry den,
mal by som mat dlzobu vo vseobecnej zdravotnej, v zozname dlznikov som neni evidovany co je na internete. Je to niekolko rokov stare, ani neviem kolko. Nic mi nedoslo este doteraz.
Aka je premlcacia lehota pri zdravotnom poisteni? Niekde som pocul, ze 3 roky. Je to tak?
Bol tu niekde prispevok na porade maria27 sa mi zda ze tam pisala, ako od nej vymahali po piatich rokoch nedoplatok na zdravotnom poisteni, poslala namietku o premlcani a jej to uznali. Opravte ma ked islo o nieco ine.
Ako to teda je? dik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Od 1.1.2005 (účinnosť zákona) do 31.8.2005 v § 21 nebol štvrtý odsek, teda sa mu to mohlo premlčať aj pri nesplnení povinnosti. treba si vždy pozrieť znenie zákona v čase vzniku dlhu.

    § 21
    Premlčanie


    (1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 12) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.

    (2) Právo vymáhať poistné a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť.

    (3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 13) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.

    Od 1.9.2005 aj odsek:
    (4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 4 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje.

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (10)
    Danielle369, Katy a R, kapuca, Lubaba, veronikasad, Anja111, Xanti, Stefan2005, Paula, Kvaka
    10

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kapuca Pozri príspevok
    Som zamestnanec a nejaku dobu par rokov do zadu som bol nezamestnany a nebol som ani evidovany na urade prace. A nikdy som nikomu nic neoznamoval.
    Pokiall nemáš splnenú oznamovaciu povinnosť (nenahlásil si sa v ZP ako samoplatitel), dlh sa nepremlčuje. Keď budú "upratovať šuflíky", zistia, že ti chýba doba evidencie. Dlh budeš musieť zaplatiť (aj s penálami).
    Daj si to čím skôr do poriadku.

    misstka je offline (nepripojený) misstka

    misstka
    10 rokov alebo 5 rokov, podľa toho v akom období ten dlh vznikol, lebo zákony sa často menili, ale iba vtedy, ak bola splnená oznamovacia povinnosť, teda si poisťovni nahlásil zmenu platiteľa. ak nie, môže vymáhať poisťovňa dlh aj neskôr. každopádne, poisťovne na takéto niečo nezabudnú, takže by som nedúfala, že sa vyhneš plateniu, skôr či neskôr to zaplatiť budeš musieť, akurát suma môže byť neskôr vyššia kvôli úrokom
    Naposledy upravil misstka : 15.04.12 at 09:10

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    naozaj sa nedá spoliehať na premlčanie.
    Ale s tými úrokmi to nemusí byť pravda.
    Ja som tiež mala dlh - ale v SP. Aj ked niekoľko rokov o ničom "nevedeli" , väčšinou mi uznávali a započítavali preplatky, stalo sa však, že som potrebovala písomné potvrdenie, že nemám nedoplatky.
    A vtedy sa zobudili a zrazu sa nedoplatky "našli". Vysvitlo, že sú premlčané, ale pokiaľ by som ich neuhradila, tak by mi to potvrdenie nedali. Takže som inú možnosť nemala.
    tie nedoplatky pochádzali z čias, ked NÚP bol samostatný pred zlučovaním so SP - ale evidenciu mali.
    k zadaniu - sám vieš, či máš alebo nemáš nedoplatky. Ak si si nie istý, tak by som to nechala tak, alebo aj nie, rozhodnúť sa musíš sám. len som chcela upozorniť, že to riziko máš takpovediac doživotne.

    kapuca je offline (nepripojený) kapuca

    kapuca
    Ak by sa tomu dalo vyhnut samozrejme, ze by som to radsej nezaplatil. Ked sa da nieco usetrit preco ne. Ale ak by si ma to malo pockat niekedy v buducnosti tak to radsej zaplatim. Mne islo o tu premlcaciu dobu 3 roky co je dana zakonom. Aj tak to zdravotne poistenie je na smiech ked sa tolko vsade doplaca na lieky a podobne. Za antibiotika sa doplaca, nerozumiem ak by som nemal peniaze a mam chripku 42 horucky, tak ked nemam peniaze na lieky tak mam umret? Ked uz ani ten Penicilin nejde cez poistovnu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kapuca Pozri príspevok
    Ak by sa tomu dalo vyhnut samozrejme, ze by som to radsej nezaplatil. Ked sa da nieco usetrit preco ne. Ale ak by si ma to malo pockat niekedy v buducnosti tak to radsej zaplatim. Mne islo o tu premlcaciu dobu 3 roky co je dana zakonom. Aj tak to zdravotne poistenie je na smiech ked sa tolko vsade doplaca na lieky a podobne. Za antibiotika sa doplaca, nerozumiem ak by som nemal peniaze a mam chripku 42 horucky, tak ked nemam peniaze na lieky tak mam umret? Ked uz ani ten Penicilin nejde cez poistovnu.
    O aký dlh ide ? Neplatil si preddavky ako SZČO alebo samoplatitel ?Alebo je to nedoplatok z RZZP ? Máš splnenú oznamovaciu povinnosť ?

    kapuca je offline (nepripojený) kapuca

    kapuca
    veronikasad Pozri príspevok
    O aký dlh ide ? Neplatil si preddavky ako SZČO alebo samoplatitel ?Alebo je to nedoplatok z RZZP ? Máš splnenú oznamovaciu povinnosť ?
    Som zamestnanec a nejaku dobu par rokov do zadu som bol nezamestnany a nebol som ani evidovany na urade prace. A nikdy som nikomu nic neoznamoval.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.