Zavrieť

Porady

Môže ma sused kamerovať na mobil???

Som pracujúca matka na plný úväzok. ...viac
Ahoj,
chcela by som sa tu s niekým poradiť, či je dovolené, aby môj sused vždy keď sa mu niečo nepáči, zapol kameru na mobile a natáčal bez toho, aby som o tom vedela? Je to možné riešiť?
PS: máme spoločný dvor
Usporiadat
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

môžeš to písať do jedného vlákna, takto zbytočne zahlcuješ diskusiu...

natáča si ťa na verejnom priestranstve? zverejňuje tieto videá na verejnosti? zasahuje tým nejak do tvojho práva na ochranu osobnosti?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

a čo myslíš tým, že keď sa mu nepáči???
3 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

chcela by som sa tu s niekým poradiť, či je dovolené, aby môj sused vždy keď sa mu niečo nepáči, zapol kameru na mobile a natáčal bez toho, aby som o tom vedela? Je to možné riešiť?
PS: máme spoločný dvor
natáča si ťa na verejnom priestranstve? zverejňuje tieto videá na verejnosti? zasahuje tým nejak do tvojho práva na ochranu osobnosti?
Spoločný dvor je len pre spolumajiteľov, pre ostatných to nie je verejné priestranstvo.
Neprípustné! Mal by upozorniť, že bude robiť obrazový záznam - ochrana osobnosti spočíva aj v ochrane podoby!

Dôrazne ho upozorniť, že takéto snímanie (i keď na "spoločnom" dvore), je v rozpore s ochranou osobnosti a budeš to riešiť súdnou cestou.
Toto z Občianskeho zákonníka, ktorý hovorí, že obrazové alebo zvukové záznamy sa môžu vyhotoviť alebo použiť len s privolením osoby, ktorej sa tento záznam týka.
Ochrana osobnosti
§ 11



Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.


§ 12


(1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.

(2) Privolenie nie je potrebné, ak sa vyhotovia alebo použijú písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky, zvukové alebo obrazové a zvukové záznamy na úradné účely na základe zákona.

(3) Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.


§ 13


(1) Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie.

(2) Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.

(3) Výšku náhrady podľa odseku 2 určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo.


§ 14


bol zrušený predpisom 509/1991 Zb. s účinnosťou od 1. 1. 1992

§ 15


Po smrti fyzickej osoby patrí uplatňovať právo na ochranu jej osobnosti manželovi a deťom, a ak ich niet, jeho rodičom.

§ 16


Kto neoprávneným zásahom do práva na ochranu osobnosti spôsobí škodu, zodpovedá za ňu podľa ustanovení tohto zákona o zodpovednosti za škodu.

5 0
mariocka1103 mariocka1103

mariocka1103 je offline (nepripojený) mariocka1103

Som pracujúca matka na plný úväzok. ...viac
Natáča mňa a moju rodinu na spoločnom dvore cez ktorý vedie cesta k nášmu domu. Robí to vždy, keď si napríklad vezieme drevo. Či to zverejňuje to neviem, pretože naše vzťahy sú na bode mrazu, tzn. ani sa nezdravíme. Sused totižto by bol najradšej, keby sa o ten dvor nemusel deliť s nami, ale bohužial my nemáme iný prístup.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
mariocka1103 Pozri príspevok
Natáča mňa a moju rodinu na spoločnom dvore cez ktorý vedie cesta k nášmu domu. Robí to vždy, keď si napríklad vezieme drevo. Či to zverejňuje to neviem, pretože naše vzťahy sú na bode mrazu, tzn. ani sa nezdravíme. Sused totižto by bol najradšej, keby sa o ten dvor nemusel deliť s nami, ale bohužial my nemáme iný prístup.
Aha,
a nie je problémom práve to drevo ? Však ak by som sa staral o spoločný dvor, vysadil naň trávnik a kvetinky a niekto by mi tam nacúval s 20 kubíkmi dreva po daždi tak by som asi veľkú radosť nemal...
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

lubko6394 Pozri príspevok
Aha,
a nie je problémom práve to drevo ? Však ak by som sa staral o spoločný dvor, vysadil naň trávnik a kvetinky a niekto aky niekto? ved to je rovnaky spolumajite, takze ide po svojom, nie? by mi tam nacúval s 20 kubíkmi dreva po daždi tak by som asi veľkú radosť nemal...
Byvanie v spolocnom dvore je vzdy komplikovane. Kazdy musi respektovat to, aj aj ostatni "obyvatelia dvora" maju svoje prava.
Ak je to mozne,najvhodnejsie je dvor si rozdelit,aby si kazdy mohol vyuzivat iba tu svoju cast pozemku. Ale zvacsa to mozne nie je, takze ine nezostava, iba tolerancia..
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
arizona Pozri príspevok
Byvanie v spolocnom dvore je vzdy komplikovane. Kazdy musi respektovat to, aj aj ostatni "obyvatelia dvora" maju svoje prava.
Ak je to mozne,najvhodnejsie je dvor si rozdelit,aby si kazdy mohol vyuzivat iba tu svoju cast pozemku. Ale zvacsa to mozne nie je, takze ine nezostava, iba tolerancia..
Však ja nepíšem, že nemá právo doviezť si drevo. Lenže ak pritom vzniknú 30 cm hlboké koľaje tak to by naštvalo aj mŕtveho. Ak sa ten dvor nedá rozumne rozdeliť, tak bez ohľaduplnosti a rešpektovania práv a povinností svojich aj toho druhého to nejde. Lenže tu na Slovensku je akoby zvykom poznať len svoje práva a pocit tých druhých je nám ukradnutý, a to nemusíme byť ani opálení.
0 0
mariocka1103 mariocka1103

mariocka1103 je offline (nepripojený) mariocka1103

Som pracujúca matka na plný úväzok. ...viac
Tak mi prosím povedzte, čo mám robiť. Včera mi prišiel môj ocino , brat aj sestra pomôcť upratať dvor. Popíliť stromy, poupratovať podkrovie. Nakoľko mali so sebou v aute aj pracovné náradia, museli ísť cez ten nešťasntný spoločný dvor. A samozrejme pri odchode ich už suseda kamerovala na telefón. Už mi fakt dochádza trpezlivosť. Čo mám robiť?????
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
o tak už sa mi zdá, že sa stretli dve správne osoby na spoločnom dvore. Takže jedna vec je právo a na druhej strane odsúdenosť spoločne užívať dvor a vyhrotenie situácie súdom by malo byť až poslednou možnosťou. Takže by som radil susedov pozvať na kávu a v kľude si vyjasniť stanoviská, želania... možno mediátor. To filmovanie môže byť snaha vytlačiť Vás z dvora znervóznením a to ako vidím funguje veľmi dobre, ale aj Ty máš možnosť filmovať filmujúcu susedu. Len si treba dať pozor, aby nedošlo ku neriadenému konfliktu, nedať sa strhnúť a pokojne jednať.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
mariocka1103 Pozri príspevok
Natáča mňa a moju rodinu na spoločnom dvore cez ktorý vedie cesta k nášmu domu. Robí to vždy, keď si napríklad vezieme drevo. Či to zverejňuje to neviem, pretože naše vzťahy sú na bode mrazu, tzn. ani sa nezdravíme. Sused totižto by bol najradšej, keby sa o ten dvor nemusel deliť s nami, ale bohužial my nemáme iný prístup.
mariocka1103 5 Days Ago #6823
Drevo dovážame raz do roka a zásadne len v ranných hodinách keď sú už mrazíky.
...mne drevo doniesli na MOJ dvor .......a pekne aj poukladali siahovinu na kopu ...

ALE už nikdy viac to neurobím ...nechám pred bránu položiť a pekne krásne si to sám ( prípadne brigádnikov zainteresujem ) navozím a naukladám na patričné miesto ...
Tých 20 metrov dreva a cca 40 metrov tlačenia na fúriku ma snáď nezabije......a trávnik bude v pôvodnom stave...

...a to natáčanie videa ????.....hm , možno je dotyčná osoba nie príliš silno , ale asi bohovo presne trafená...
Ako bolo spomenuté , šak aj Ty máš možnosť natáčania ...chovaj sa podľa pionierského hesla " Vždy pripravený " a ak niekto Teba bude , tak okamžite ťahaj mobil z vrecka a realizuj sa ...
0 0
mariocka1103 mariocka1103

mariocka1103 je offline (nepripojený) mariocka1103

Som pracujúca matka na plný úväzok. ...viac
na nete som našla jeden paragraf. Znie takto: Porušovanie súkromia v obydlí §194a. Môže byť tento použiteľný aj v mojom prípade. čo poviete?
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

mariocka1103 Pozri príspevok
na nete som našla jeden paragraf. Znie takto: Porušovanie súkromia v obydlí §194a. Môže byť tento použiteľný aj v mojom prípade. čo poviete?
nie nemôže, zbytočne nevyhrocuj situáciu
0 0
aaa1 aaa1

aaa1 je offline (nepripojený) aaa1

Otázne je či isto kameruje.... či vznikajú nejaké záznamy a čo s nimi robí?? ak si práve len fotí počasie alebo niečo iné........videli ste niekedy uverejnené nejaké video ktoré vyhotovil?? aby ste sa stým paragrafom ešte do problémov nedostali vy. ak u neho nič nenájdu - aby vás nezačal naháňať s ohováraním a krivím obvinením.....
A keď nekameruje každý váš pohyb – ale (ak si) kameruje len niečo čo asi ani vy nerobíte presne podľa zákona...keď píšete že kameruje len keď sa mu niečo nepáči... tak fakt neviem.


Bude horšie keď si dá na dom kamerový systém a vy ani nebudete vedieť čo kameruje.... A osobne si myslím že kvôli niečomu to robí (ak to robí) keď nie stále.....čiže asi najčistejšie ani s vašej strany to nieje . či?
0 0
aaa1 aaa1

aaa1 je offline (nepripojený) aaa1

a ešte niečo : a aký veľký je ten dvor?? je rozdiel 20m od domu mať niečo spoločné a ísť "rovno popod okná" ako som to mal v mynulosti ja -(by som ich roztrhol ale našťastie sú minulosť) :-)
0 0
mariocka1103 mariocka1103

mariocka1103 je offline (nepripojený) mariocka1103

Som pracujúca matka na plný úväzok. ...viac
Teda nerozumiem čo protiprávne môžem robiť tým, že prechádzam cez dvor. Pritom nič iné nerobím, nerozbíjam okná, nehádžem kamene, nerobím bordel. Len prechádzam k svojmu domu. A pokiaľ viem na spoločnom dvore sme si obaja rovní, tak prečo mám byť sledovaná, keď tadiaľ idem??????? Nerozumiem. Vieš si predstaviť, že by tadiaľ dennodenne prechádzali naši tmavší spoluobčania??? Vtedy by to asi bolo OK, čo povieš, pretože sa mi zdá, že si voči mojim príspevkom dosť proti.......
0 0
mariocka1103 mariocka1103

mariocka1103 je offline (nepripojený) mariocka1103

Som pracujúca matka na plný úväzok. ...viac
Neviem aký dlhý je ten dvor, a súhlasím s tebou, že je to nepríjemné keď niekto niekomu denne chodí popod okná. Mne samej je to nepríjemné ako som už spomenula, a momentálne aj keď sama bez pomoci sa snažím o náhradnú cestu, čo je dosť časovo náročné, o to viac , že ju musím vybavovať sama, nakoľko nemám pri sebe manžela. A tak chodím sama s kočíkom, prosiť ľudí aby mi povolili prístupovú cestu. Určite ju chcem čo najskôr vybaviť, snáď to pôjde ľahko a potom celá táto diskusia bude pre mňa pasé a i ja i moji susedia budeme konečne spokojní.
0 0
aaa1 aaa1

aaa1 je offline (nepripojený) aaa1

nie som proti tvojim príspevkom..... ako je mi to jedno... len vravím že niečo podobné som donedávna mal aj ja , tak viem ........ a je potrebné sa pozrieť aj s tejto strany na tému - všetci píšu nechcú ma pustiť..... ja len smojej skúsenosti - a čo spravili pre dvor??? - nepokosili nestarali sa , viac snehu tak pohroma...hore dolu s autami bránu mi rozbili na 2x - blata plno prachu za nimi...stým musia žiť zas oni... a ´keď spomínaš potmavších - keby zas boli potmavší tý okolo ktorých "potrebuješ prechádzať" myslím si veľmi rýchlo by ste mali už druhý prístup... či stejto strany radšej nepozeráš??? načo ste kupovali niečo také - už zdediť nepoviem. hľadám niekoho ako sú oni aby som mohol pomocť s mojimi skúsenosťami...lebo v tomto štáte je to bieda
0 0
mariocka1103 mariocka1103

mariocka1103 je offline (nepripojený) mariocka1103

Som pracujúca matka na plný úväzok. ...viac
S tým štátom máš pravdu. Ale povedz, ako by si teda ty riešil takúto situáciu? Mám vôbec nejaké možnosti????
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
mariocka1103 Pozri príspevok
S tým štátom máš pravdu. Ale povedz, ako by si teda ty riešil takúto situáciu? Mám vôbec nejaké možnosti????
No ja som radil pozvanie na kávu popr. kamerovanie kameramana. Bolo čosi zrealizované, alebo pokus ? Alebo máš iné, lepšie, riešenie ?
0 0
aaa1 aaa1

aaa1 je offline (nepripojený) aaa1

kamerovať kameramana??? ved píše že ich nekameruje stále (ak vobec) a ked tak len ked sa mu niečo nepáči....čiže objektívne by mala nakamerovať aj to čo kameruje on - a to asi by nechcela... Vieš tvoje možnosti sú minimálne kedže si prístup máte kadial zriadiť (už máš ludí obehaných si písala len farara) alebo neviem ako prechádzate - ale ja som to potom riešil že som si taktiež naplno začal využívať a nie niekomu ustupovať - a nechával som si auto vodvore - a ked chceli prejst pekne prišli popítať...a takto sa to pekne stupnovalo až zrazu bol druhý prístup na svete! a za akúže cenu ste dokupili tú polku?? asi nie za kresťanskú ak ste vobec niečo zaplatili......poznáme to :-(
tak čo čakáš od neho že si donekonečna nechá skákať po hlave......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať