Zavrieť

Porady

Odpisy auta,ktoré sa dočasne nepoužíva

Prosila by som o radu:už som sa túto otázku zadávala,ale nemám 100% odpoveď a preto vás prosím ešte raz-klientka chce mať auto v majetku firmy,tj.chce aby som jej auto odpisovala.Problém je v tom ,že nechce momentálne auto používať na podnik.účely.Môžem jej auto odpisovať,ak ho nepoužíva?Veď aj pri používaní automobilu sa odpisy musia rovnomerne krátiť podľa toho,aký pomer majú služobné a súkromné jazdy.Či nie?Prosíím veľmi o radu.Vďaka
Usporiadat
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

gandy
Prosila by som o radu:už som sa túto otázku zadávala,ale nemám 100% odpoveď a preto vás prosím ešte raz-klientka chce mať auto v majetku firmy,tj.chce aby som jej auto odpisovala.Problém je v tom ,že nechce momentálne auto používať na podnik.účely.Môžem jej auto odpisovať,ak ho nepoužíva?Veď aj pri používaní automobilu sa odpisy musia rovnomerne krátiť podľa toho,aký pomer majú služobné a súkromné jazdy.Či nie?Prosíím veľmi o radu.Vďaka
Ak auto má zaradené v majetku firmy, tak môže prerušiť odpisovanie na jedno alebo viac období ak by jej odpisy podstatne znížili ZD alebo by šla do straty.
Ak používa firemné auto aj na súkr. účely, zistiť percento týchto ciest a týmto percentom krátiť aj odpisy a iné výdaje súvisiace s prevádzkou auta.
0 0
gandy gandy

gandy je offline (nepripojený) gandy

Ona nechce auto používať ,ale odpisovať áno.Auto kúpila v novembri 2005.Nemá za tú dobu zaplatenú cestnú daň.Možno takéto auto odpisovať?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
gandy
Ona nechce auto používať ,ale odpisovať áno.Auto kúpila v novembri 2005.Nemá za tú dobu zaplatenú cestnú daň.Možno takéto auto odpisovať?
No ale to si nenapísla v úvode otázky , podľa mňa nie . Má ho v majetku firmy , musí zaplatiť daň z MV/ bývalú cestnú daň/ potom môže uplatňovať výdavky . Načo potom to auto zakúpila , keď ho nepoužíva . Čo ho má odstavené v garáži , alebo ho používa výlučne len na súkromné účely ?
Naposledy upravil Zita5 : 10.02.06 at 19:09
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
gandy
Ona nechce auto používať ,ale odpisovať áno.Auto kúpila v novembri 2005.Nemá za tú dobu zaplatenú cestnú daň.Možno takéto auto odpisovať?
A ma ho zaregistrované na DU?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ak nemá zaplatenú daň z MV , tak asi nie .
Naposledy upravil Zita5 : 10.02.06 at 18:51
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Zita5
No ale to si nenapísla v úvode otázky , podľa mňa nie . Má ho v majetku firmy , musí zaplatiť cestnú daň potom môže uplatňovať výdavky . Načo potom to auto zakúpila , keď ho nepoužíva . Čo ho má odstavené v garáži , alebo ho používa výlučne len na súkromné účely ?
V podstate sa dotyčnej jedná o náklady vo forme odpisov ktoré potrebuje ale v skutočnosti nemá kde jazdiť a zisk nejako stačiť musí, aspoň tak som to pochopil.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Asi máš pravdu , lebo otázka znie až neuveriteľne , že zakúpiš auto do firmy a nechceš ho používať ,len náklady uplatňovať , v niečom je určite pes zakopaný .
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
podľa § 22 ods.1) zákona o dani z príjmu. Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postup.zahrnovanie odpisov z hmot.majetku a nehmot.majetku do daň.výdavkov, ktorý je účtovaný alebo evidovaný podľa §6 ods.11 a je používaný na zabezp.zdan.príjmov.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
renča1
podľa § 22 ods.1) zákona o dani z príjmu. Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postup.zahrnovanie odpisov z hmot.majetku a nehmot.majetku do daň.výdavkov, ktorý je účtovaný alebo evidovaný podľa §6 ods.11 a je používaný na zabezp.zdan.príjmov.
renátka , však ona ho nechce používať :p
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Zita5
renátka , však ona ho nechce používať :p
Ja viem, no ale prečo ho nepoužívať, ked ho môže používať. Aj ta cestná daň, ved to nie je až tak strašný výdavok, ušetrila by omnoho viac ako takto.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Pokiaľ nemá zaplatenú Daň z motorových vozidiel, odpisy si nemôže za dané obdobie uplatniť.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

renča1
Ja viem, no ale prečo ho nepoužívať, ked ho môže používať. Aj ta cestná daň, ved to nie je až tak strašný výdavok, ušetrila by omnoho viac ako takto.
Dievčatá, a čo keď už takých aut má 5 ktoré využíva a toto jedno chce len pre seba súkromne ale sa jej hodí vo firme kôli odpisom
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Manual
Dievčatá, a čo keď už takých aut má 5 ktoré využíva a toto jedno chce len pre seba súkromne ale sa jej hodí vo firme kôli odpisom

Janko , ja by som tiež chcela také autíčko:p
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

adam
Pokiaľ nemá zaplatenú Daň z motorových vozidiel, odpisy si nemôže za dané obdobie uplatniť.
Takúto podmienku neobsahuje žiadny § zákona o dani z príjmu ani o dani z motorových vozidiel. Ak sú splnené podmienky určené v ZPD (vozidlo je zaradené v obchodnom majetku a používa sa na alebo v súvislosti so zabezpečevaním zdaniteľných príjmov), odpisy, výdavky na PHL i ostatné náklady súvisiace s prevádzkou vozidla si uplatniť môže. Ale ak pri kontrole správca dane zistí, že daň z MV zaplatená nebola, určite ju dorubí aj s príslušnými sankciami za nepodanie DP a nezaplatenie dane.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Neznamená to v preklade: Odpisy si nemôže uplatniť, pretože pri daňovej kontrole odpisy na zníženie daňového základu neuznajú , ak zistia, že nemá zaplatenú daň z MV....?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

adam
Neznamená to v preklade: Odpisy si nemôže uplatniť, pretože pri daňovej kontrole odpisy na zníženie daňového základu neuznajú , ak zistia, že nemá zaplatenú daň z MV....?
Nie. Správca ju dorubí z nezaplatenej cestnej dane ak to bude vôbec predmetom kontroly.Daň z príjmov (PHM aj odpisy)je OK podľa mňa
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

Ja by som odpisy do nákladov nedávala. Kedže nepoužíva auto na firemné účely, tak potom nesplňa § 22 odst.1 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov, pretože nie je. Ak chce silou mocou mať náklady, tak prečo sa netvári, že to auto využíva na firemné účely a neurobí si nejaké cesty v knihe jázd? Potom by prichádzali do úvahy aj tie odpisy.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
weva
Ja by som odpisy do nákladov nedávala. Kedže nepoužíva auto na firemné účely, tak potom nesplňa § 22 odst.1 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov, pretože nie je. Ak chce silou mocou mať náklady, tak prečo sa netvári, že to auto využíva na firemné účely a neurobí si nejaké cesty v knihe jázd? Potom by prichádzali do úvahy aj tie odpisy.
dala som súhlas, ale je to vo forme otázky, tak doplním, že nezáleží na počte km, ale musí sa tváriť, že auto využíva. Pre daň z príjmov stačí, ak najazdí 500-1000 km do roka a využitie pre zdaniteľné príjmy je preukázané. Tá DMV však bude dorubená, ak sa s tým správca dane bude zaoberať.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Podľa mňa auto, ktoré vo firme nepoužíva, nemá mať zaradené ani v majetku. neviem ako v JU ale mzslím si , že v PU by ho nemohla ani účtovne odpisovať
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

ALBO
Nie. Správca ju dorubí z nezaplatenej cestnej dane ak to bude vôbec predmetom kontroly.Daň z príjmov (PHM aj odpisy)je OK podľa mňa
...pri daňovej kontrole mi odpisy kontrolovali, prvé, čo k autu požadovali bol doklad o zaplatení dane z MV. O sumu odpisov mi zvýšili základ dane a dorubili daň + penále. Preto by som si určite odpisy neuplatnila, pokiaľ nemám daň z MV zaplatenú...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať