Zavrieť

Porady

Prenajom nehnutelnosti a DPH

Chcela by som sa spytat na toto> Zivnostnik- platca DPH. Cez rok prenajima svoj sukromny dom - nie cely rok. Nehnutelnost nie je zahrnuta v ob. majetku. tento prijem si zdani v DPFO.
Ale chcem sa poradit ohladom DPH, ci si ma zahrnovat do prijmu prenajom?

Mal by mat koeficient?
Usporiadat
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
obrat je definovany v paragrafe 4 ods 9, prenajom vsak nie je vyluceny z obratu a pritom ide o ekonomicku cinnost definovanu v paragrafe 3 ods 2 a ide o poskytnutie sluzby za protihodnotu podla paragrafu 2 ods 1 pismena b
takze ano
0 0
mackova mackova

mackova je offline (nepripojený) mackova

Ale prenajimam ako sukromna osoba, to si mam dat na PPD firmu, IC DPH... nie je nejako cudne?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
mackova
Chcela by som sa spytat na toto> Zivnostnik- platca DPH. Cez rok prenajima svoj sukromny dom - nie cely rok. Nehnutelnost nie je zahrnuta v ob. majetku. tento prijem si zdani v DPFO.
Ale chcem sa poradit ohladom DPH, ci si ma zahrnovat do prijmu prenajom?

Mal by mat koeficient?
Ak súkr.dom , ktorý nie je zaradený v obch.majetku živnostníka, tak tento príjem nemá vplyv na dph. Vplyv to má len na daň z príjmu FO. Ak však presiahne za r.2005 5 nás.živ.minima 22 900,00 bude sa zdaňovať len podiel. Ak príjem nepresiahne túto sumu , tak príjem je oslob.od dane z príjmu podľa §9.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Presne ako hovorí renča1, keďže nie je v obch. majetku, s DPH nemá nič spoločné.
0 0
martinez martinez

martinez je offline (nepripojený) martinez

suhlasim s Renca1... iba pre upresnenie, ak tento prijem dosiahne sumu vyssiu ako 22900,- do zakladu dane sa zapocitava suma prijmu nad 22900,-skk...
0 0
mackova mackova

mackova je offline (nepripojený) mackova

caute Pyton a Renca1, tento pripad som citala v DUPP 3/2006 v zadne casti knihy, kde su prispevky, je to otazka c. 31.

Prenajom je ekonomicka cinnost v par. 3 ods. 2 z. 222/2004 Z o DPH?

Co vy na to?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
martinez
suhlasim s Renca1... iba pre upresnenie, ak tento prijem dosiahne sumu vyssiu ako 22900,- do zakladu dane sa zapocitava suma prijmu nad 22900,-skk...
Ak príjem dosiahne sumu 44 000,00 tak zdan.príjem bude 21 100,00
(44000 - 22 900). Podielovo sa musia upraviť aj výdavky.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
mackova
caute Pyton a Renca1, tento pripad som citala v DUPP 3/2006 v zadne casti knihy, kde su prispevky, je to otazka c. 31.

Prenajom je ekonomicka cinnost v par. 3 ods. 2 z. 222/2004 Z o DPH?

Co vy na to?
Neviem čo je presne napísané v zadnej časti DUPP v otázke č.31, ale §3 ods.2 zákon o dph hovorí o zdan.osobe a nie o osobe, ktorá vykonáva činnosť len príležitostne. Táto osoba sa nepovažuje za zdan.osobu.
Pokiaľ rod.súkr.dom nie je zaradený v majetku firmy, nevzťahuje sa na neho zákon o dph.
0 0
mackova mackova

mackova je offline (nepripojený) mackova

Renca, pozri si ten priklad, je to zaujimave, teda ak mas moznost je to 3/2006 DUPP.
ja mam taky nazor ako ty, ale chcela by som sa predsa len uistit.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
mackova
Renca, pozri si ten priklad, je to zaujimave, teda ak mas moznost je to 3/2006 DUPP.
ja mam taky nazor ako ty, ale chcela by som sa predsa len uistit.
Momentálne nemám pri sebe toto číslo, nemám si to ako pozrieť.
0 0
mackova mackova

mackova je offline (nepripojený) mackova

napis mi tvoj mail a ti to zoskenujem a poslem.
0 0
martinez martinez

martinez je offline (nepripojený) martinez

ja sice tiez nemam to cislo, ale podla mna je to nezmysel ... podla mojho nazoru je potrebne rozlisit majetok zivnostnika a majetok obcana... §3,2: "... Za podnikanie sa povazuje aj vyuzivanie hmotneho a nehmotneho majetku na ucel dosahovania prijmu z tohto majetku"..... Ale tento dom je predsa v majetku "obcana" a nie v majetku "zivnostnika"... aj ked je zivnostnik platitelom dph, nie je prijem z prenajmu z domu vyuzivanie hmotneho majetku zivnostnika na ucel dosahovania prijmu... je to prijem uplne ineho subjektu... je to prijem obcana... z uvedeneho dovodu nemoze ovplyvnovat prijmy zivnostnika pre pripadne ucely koeficientu...

a z pohladu obcana takyto prijem nema co spolocne s dph, nakolko podla §4,9 sa takyto prijem nepovazuje za obrat....
0 0
mackova mackova

mackova je offline (nepripojený) mackova

Cau martinez, posli mi tvoju mailovu adresu a ti ti zoskenijem, aby si si precital ci pise mudra kniha.
0 0
SlavaK SlavaK

SlavaK je offline (nepripojený) SlavaK

Caute.
Bola som na jednom skoleni o DPH a prednasajuca - danova poradkyna nam uviedla ako priklad ekonomickej cinnosti aj obcana, ktorý prenajíma vlastnu nehnuteľnosť a dosiahne z prenajmu prijem vyssi ako 1,5 mil. Sk. Udajne sa musi registrovat za platitela DPH. ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

SlavaK
Caute.
Bola som na jednom skoleni o DPH a prednasajuca - danova poradkyna nam uviedla ako priklad ekonomickej cinnosti aj obcana, ktorý prenajíma vlastnu nehnuteľnosť a dosiahne z prenajmu prijem vyssi ako 1,5 mil. Sk. Udajne sa musi registrovat za platitela DPH. ?
§ 3
Zdaniteľná osoba
1/ Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
2/ Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

takže áno.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

evina
§ 3


Zdaniteľná osoba


1/ Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
2/ Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

takže áno.
Na prenájom nehnuteľnosti nepotrebuje živnosť , ale je to činnosť z ktorej dosahuje zisky a teda sa chápe ako podnikanie aj u občana. A nie je ani príležitostná ak na rok, dva, prenájme niekomu nehnuteľnosť, takže vstupuje do obratu.
Do 20.dňa kal.mes. nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahne obrat, je občan povinný podať žiadosť o registráciu na DU.
Naposledy upravil ALBO : 13.02.06 at 07:24
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

ALBO
Na prenájom nehnuteľnosti nepotrebuje živnosť , ale je to činnosť z ktorej dosahuje zisky a teda sa chápe ako podnikanie aj u občana. A nie je ani príležitostná ak na rok, dva, prenájme niekomu nehnuteľnosť, takže vstupuje do obratu.
Do 20.dňa kal.mes. nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahne obrat, je občan povinný podať žiadosť o registráciu na DU.
Ale len ak presiahne obrat 1,5mil, nie?
Bolo by predsa smiešne, aby občan, ktorý prenajíma pivnicu za 500 mesačne, odvádzal z toho DPH...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Marianna01
Ale len ak presiahne obrat 1,5mil, nie?
Bolo by predsa smiešne, aby občan, ktorý prenajíma pivnicu za 500 mesačne, odvádzal z toho DPH...
Áno, len ak presiahne požadovaný obrat pre registráciu
P.s. Aj keď smiešností v našich zákonoch je dostatok
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Marianna01
Ale len ak presiahne obrat 1,5mil, nie?
Bolo by predsa smiešne, aby občan, ktorý prenajíma pivnicu za 500 mesačne, odvádzal z toho DPH...
veď som napísala, že keď dosiahne obrat, a obrat je prevšetkých rovnaký1.5mil

Okrem toho vôbec nemusí odvádzať daň, môže to oslobodiť a bude podávať DP s nulovou daňovou povinnosťou.
Dokonca, keď prenájme neplatiteľovi tak to oslobodiť musí.
Výnimka sú garáže, tie sa zdaňujú vždy.
0 0
slavuska slavuska

slavuska je offline (nepripojený) slavuska

A ked ten obcan uz platca DPH je, pretoze ma zivnost, tak ako sa potom sleduje obrat prenajmu /1,5mil?/... ved druhykrat by ma asi nezaregistrovali...nie? takze ak podnikam a som platca DPH a zacnem prenajimat byt ako sukromna osoba, vstupuje mi to nejakym sposobom do DPH??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať