Zavrieť

Porady

Čakáme bábätko :)

Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Ahojte,

veľa z vás to už má za sebou, no my čakáme naše prvé bábätko

Všade je plno kníh o bábätkách, pôrodoch,... ale niet nad vlastnú skúsenosť.

Podelíte sa?
Usporiadat
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Ďakujem inkana za vlastné skúsenosti, kočík a postieľku dala manželka na starosť mne

Najprv som uvažoval o takom kočíku, ktorý sa používal v polovici minulého storočia, taký nízky pri zemi, ale je asi dosť nepraktický, keď sa chceš k dieťatku nahnuť.
Takže ak nebudem mať na kočíku vajíčko, budem musieť do auta kúpiť ešte aj vajíčkosedačku? Alebo sú detské sedačky napr. od 0 do 6 rokov?
Kolieska by som chcel určite veľké, bývam síce v meste, ale s veľkými sa jazdí ľahšie A aj tú prehadzovaciu rúčku. Kolesá určite 4. Dajú sa na kočiaroch zaseknúť kolieska tak, aby, keď ho pustím, mi išiel rovno?
0 0
myara myara

myara je offline (nepripojený) myara

inkana Pozri príspevok
Letko - a máš predstavu o kočíku? Aký by ste chceli?

Mne sa veľmi nepáčia tie maličké škrupiny, čo tam také polročné dieťa musíš pomaly pchať obuvakom a už vôbec sa mi nepáčia čierne kočíky. Veď to sa len bábo narodí a už sa vozí v truhle. Ale to je môj názor, isto sa nájdu maminy (ocinovia), ktorí nebudú so mnou súhlasiť.

Keď sa rozhoduješ pre kočík, mal by si v prvom rade myslieť na to, kde bývaš - ak bývaš v paneláku - či sa zmestí do výťahu, prípadne, či je ľahký na to, aby si ho vyniesol po schodoch. Potom kolieska - ja veľmi odporúčam nafukovacie alebo hrubšie kolieska, čo oceníš najmä v zime, keď je kašovitý sneh a nie je ohrnuté.

Ja som takisto veľmi ocenila, že sa na kočíku dala prehodiť jednoducho rúčka - keď svietilo slnko alebo fúkal vietor, otočila som rúčku tak, aby malému nefúkalo alebo nesvietilo priamo do kočíka. Brat má taký kočík, že musí prehodiť vaničku, rúčka sa mu nedá prehodiť.

Takisto som na svojom kočíku mala veľmi rýchlo prehodené na športovú verziu - vytiahla som vaničku a bol športový kočík. Brat musí dať dole vaničku a športovú verziu má samostane.

No a nakoniec - rozhodovala u mňa hlavne veľkosť vaničky - mám pomerne veľkú vaničku, nemala som problém vopchať 8-mesačné dieťa vo fusaku (keď spinkal v kočíku).

A dobré je, keď má kočík aj naspodu košík alebo odkladací priestor na nákup.

Čo sa na môj kočík nedalo - to bola autosedačka - vajíčko. To sa mi zase na bratovom kočíku páči, on na kostru jednoducho pripevní vajíčko. Oni viacej cestujú s malým, takže oni to využijú, ja bývam na dedine - svojich rodičov mám cez záhradu a u svokrovcov som mala erárny kočík, takže my sme nepotrebovali prevážať kočík.

Dúfam, že moc nemudrujem, ale chcel si osobné skúsenosti - tak píšem aj o kočíku a koniec koncov - možno ti sem pridajú aj iné maminy (ocinovia) svoje skúsenosti a postrehy s kočíkmi a verím, že Ti to pomôže pri kúpe dobrého kočíka.
suhlasim, tiez sa mi vobec nepacia take tie ultra moderne kociky, ako je napr. Stokke, jednak cena je zbytocne vysoka a kocik je skor o dizajne ako o pohodli babatka
niekedy mam pocit, ze ludia to kupuju len na to, aby sa ukazali, a na dieta kaslu
my sme vybrali 3-kombinaciu Cam Dinamico, vzhladom na to, ze byvame v panelaku, mame maly vytah a este aj nejake schody treba prekonat, hladala som lahky kocik a samozrejme, aby sa zmestil do vytahu, pritom hlboka vanicka je dost velka, sportova cast sa da otacat, presne ako pise Inkana, a aj vajicko sa da pripevnit na konstrukciu
co sa kolies tyka, tak kamoska co mala kociky aj s nafukovacimi, aj s s tymi malymi kolesami, povedala, ze je to uplne jedno, ked je sneh, vraj nejdu ani jedny dobre, a raz mala defekt a s tym sa uz vobec neda pohnut...takze to je uz na uvahe kazdeho
kazdopadne kocikov je velmi vela, a chvilku trva, kym sa v nich clovek zorientuje, mne to trvalo asi 3-4 mesiace
0 0
inkana inkana

inkana je offline (nepripojený) inkana

Letko - pokiaľ viem, tak sa pohyblivé kolieska dajú "zaseknúť" tak, aby išli rovno. Niekedy je to dobré, keď sú voľné, lepšie sa s kočíkom manipuluje.

Odporúčam Ti vajíčko - autosedačku aj s novorodeneckou vložkou. Na výber je nespočetné množstvo, to Ti isto poradia v predajni, kde budeš kupovať. Píšu síce, že do 13 kg (cca do 18 mesiacov), no moji chlapci tam vydržali tak do roka a potom už sme im dali sedačku od 0-18 kg - v takej dieťa sedí vzpriamene. Vo vajíčku akoby pololežalo polosedelo. Ale aj tú, čo sme mali ako druhú (0-18 kg), tak tá sa dala trošku nakloniť, ale istotne by som do takej novorodenca nedávala. Možno tak polročné, ale to iba z núdze cnosť. A potom, keď vyrástli aj z tej 18 kg, tak mali takú do 36 kg. No a potom podsedáky a kúpila som im aj taký mäkký obal na pás, aby ich na krku netlačil. Ale to je pre Teba ešte ďaleká budúcnosť

A viete, že sa podľa "novej módy" bábätká kúpu každý druhý deň? Teda tá nová móda je nová už asi 5 rokov, lebo pri prvom (bude mať 8) som musela kúpať každý deň a v pôrodnici pri druhom povedali, že podľa najnovších výskumov stačí každý druhý deň - kvôli pokožke, aby si zachovala svoju prirodzenú ochranu.

Čo sa týka kúpania - rozmýšľal si nad vaničkou? Odporúčam (ak máš kde skladovať) väčšiu, čo oceníš najmä neskôr, keď bude mať bábo tak pol roka. Ale ja koketujem s myšlienkou, ak sa nám podarí aj tretie bábo, že by som si kúpila vedierko na kúpanie. Spolužiačka ho mala a nevie si ho vynachváliť.

A plienky? Budete na papierových alebo bavlnených? Ja som kdesi čítala, vraj sa v papierových (je jedno, akej značky) sa chlapcom prehrievajú vajka. No ešte nie sú výskumy na to, či to má naozaj vplyv na zníženú plodnosť alebo nie. Ale tým, že sa prehrievajú v plienkach, tak sa "vedci" domnievajú, že by to mohlo mať vplyv na plodnosť muža. Ja som aj preto dávala bavlnené plienky. A vôbec mi to nerobilo problém. Teraz máš kvalitné prášky, ja som ich dala na predpierku, kedy sa vlastne moč z nich vymyl (pokakané som samozrejme predtým vypláchala) a potom na pranie na 60tku alebo 90tku - podľa zašpinenia. Keď sa oprali, dôkladne som každú jednu vytriasla, poskladala na tri alebo na štyri a tak zavesila. Vonku preschli zachvíľu, vnútri troška dlhšie. Žehlila som iba prvý mesiac celé, potom iba tú stranu, na ktorej mali chlapci ritulu a vajka a po 6 týždňoch už nič, iba som ich pekne narovnala, rukou vyhladila a bolo. Žiadne caviky ako vyváranie, žehlenie pol roka, to nieeee.

Papierové som dávala iba na noc alebo keď sme išli niekde na návštevu, aby som nemala starosti s mokrými plienkami. Doma som mala na to super kýbel s vrchnákom, vôbec odtiaľ nepáchlo. A prala som najskôr každý večer, potom stačilo každý druhý a neskôr každý tretí.

Letko, možno sa zdá, že moc mudrujem, ale straaaaaašne sa teším z tejto témy, je to voda na môj mlyn. Fakt super téma.

PS: Necháte sa prekvapiť alebo si dáte dopredu zistiť pohlavie bábätka? Ja som o chlapcoch vedela a teraz, ak sa nám podarí tretie, tak chcem sa nechať prekvapiť.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Parádne rady, ďakujem

Všetko poctivo preposielam manželke

Máme sprchovací kút s hlbokou vaničkou. Mysleli sme, že to využijeme aj pri bábätku. Na spodok sa už dá asi len nejaká podložka. Len neviem, či to bude praktické pre manželku alebo mňa. Prípadne si kúpime vaničku a budeme TO kúpať na stole, malo by to byť pohodlnejšie.
Čo je to vedierko na kúpanie?

Plienky - manželka doniesla od gynekológa leták s látkovými plienkami, len ich je milión rôznych druhov Predpokladám, že budeme riešiť tie látkové. A keďže sa narodí v novembri, tak budú musieť schnúť v byte. Pamätám sa, keď mala moja sestra malé, tak tie plienky tak zvláštne páchli keď sa sušili. Dúfam, že teraz nebudú.

Pohlavie dieťatka nám môžu kľudne povedať Keď bola manželka na ultrazvuku, videla dieťatko veľké ako hrášok zväčšené na celú obrazovku a sa s doktorom smiali, lebo rukou ako keby mávalo Lekár vravel, že je to asi reakcia na ultrazvuk.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dcéra čaká prvé a rieši práve látkové plienky. Máš pravdu, je ich veľa druhov, ale poctivo si to naštudovala a už priebežne kupuje.
nechcú zostať pri jednom dieťati, takže táto investícia sa im vyplatí. Práca naviac s praním jej vôbec neprekáža.
0 0
myara myara

myara je offline (nepripojený) myara

Letko Pozri príspevok
Parádne rady, ďakujem

Všetko poctivo preposielam manželke

Máme sprchovací kút s hlbokou vaničkou. Mysleli sme, že to využijeme aj pri bábätku. Na spodok sa už dá asi len nejaká podložka. Len neviem, či to bude praktické pre manželku alebo mňa. Prípadne si kúpime vaničku a budeme TO kúpať na stole, malo by to byť pohodlnejšie.
Čo je to vedierko na kúpanie?

Plienky - manželka doniesla od gynekológa leták s látkovými plienkami, len ich je milión rôznych druhov Predpokladám, že budeme riešiť tie látkové. A keďže sa narodí v novembri, tak budú musieť schnúť v byte. Pamätám sa, keď mala moja sestra malé, tak tie plienky tak zvláštne páchli keď sa sušili. Dúfam, že teraz nebudú.

Pohlavie dieťatka nám môžu kľudne povedať Keď bola manželka na ultrazvuku, videla dieťatko veľké ako hrášok zväčšené na celú obrazovku a sa s doktorom smiali, lebo rukou ako keby mávalo Lekár vravel, že je to asi reakcia na ultrazvuk.
my sme kupili bambusove plienky cisto biele (su aj vselijake farebne verzie) http://www.mall.sk/latkove-plienky/k...cm-3ks-natural
zatial len 9 ks (bezne sa odporuca mat ich 20 ks), ja ich chcem hlavne kvoli baleniu na siroko
cenovo to asi vyjde na rovnako s jednorazovymi, ked si zoberies, spotrebu vody, elektriny a prasku
0 0
inkana inkana

inkana je offline (nepripojený) inkana

Letko, ďakujem.

Daj si do google "vedierko na kúpanie" a tam Ti vyhodí kadečo. Ja by som asi nekúpala novorodeniatko v sprchovej vaničke, to prídeš o chrbát a kolená, keď budeš (alebo manželka bude) kľačať pri kúpaní. Videla som u sesternici taký stojan, na ktorom bola vanička a nad vaničkou bol prebaľovací pult, teda keď mamina okúpala bábo, jednoducho zaklapla nad vaničku pultík a dieťa si osušila, ošetrila a obliekla. Mne sa to páčilo.

Neviem, ale ja by som nekupovala naraz veľa vecí aj na dlhšie časové obdobie. Nevieš, aké dieťa sa Ti narodí, jednak pohlavie - to je isté až pri pôrode alebo ak má mamina genetické testy. Takisto nevieš, či sa narodí drobčiatko alebo veľké bábätko. Ja by som to riskla maximálne do pol roka a také univerzálne veci - bodyčka, dupačky, papučky, ponožky, košielky, nejaké gaťulky, prip. nejaký kompletík, či niečo také pekné napr. na krst, do poradne.... Jednorazovo síce ušetríš na poštovnom, no nemusíš sa trafiť počtom - niečoho nakúpiš primoc, niečoho primálo a buď veci nevyužiješ alebo budeš musieť dokupovať aj tu. Alebo sa dohodnite viacerí a rozdelte si poštovné a potom môže objednávať hoc aj každé tri mesiace, ak budeš s tovarom spokojný.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Teraz som si pozrel video na kúpacie vedierko a mám dojem, že užitočnejšia bude vanička, vo vaničke je zároveň viac miesta a zdá sa mi bezpečnejšia
0 0
inkana inkana

inkana je offline (nepripojený) inkana

myara Pozri príspevok
my sme kupili bambusove plienky cisto biele (su aj vselijake farebne verzie) http://www.mall.sk/latkove-plienky/k...cm-3ks-natural
zatial len 9 ks (bezne sa odporuca mat ich 20 ks), ja ich chcem hlavne kvoli baleniu na siroko
cenovo to asi vyjde na rovnako s jednorazovymi, ked si zoberies, spotrebu vody, elektriny a prasku
myara - už si ich aj niekedy vyskúšala? znie to zaujímavo.

My sme to raz rátali, že koľko vyjdú papierové plienky a koľko bavlnené vrátane prania, žehlenia,... - tak to vyšlo u bavlnených len o pár centov menej, rátali sme priemerné ceny papierových plienok. Nedá sa to podľa mňa úplne presne vyrátať, ale je to zhruba rovnako. No ide tu jednak o zdravie dieťaťa (ako som už písala, že chlapcom sa vajka prehrievajú) a jednak trošku aj o ekológiu. To sú obrovské kvantá plienok, čo spotrebuje hoc len jedno dieťa. Ale priznám sa, že keby som mala dievčatko, tak by som asi viacej využívala papierové, no neprešla by som na ne úplne. Pokiaľ, samozrejme, by s tým dieťa nemalo problémy ako napr. dermatitída a pod.

A ozaj - vraj sa už nemusia deti baliť naširoko, zase nejaká nová móda. Iba to odporúčajú. Prvé sono kĺbikov sa robí, myslím, v treťom týždni a ak je dobré, tak už nemusia baliť naširoko.
0 0
inkana inkana

inkana je offline (nepripojený) inkana

Letko - ešte som zabudla, kúp si taký vešiak na prádlo, čo sa zavesí na radiátor a tam zopár plienok posušíš pomerne rýchlo. Ak Ti ostatné prádlo nezapácha, keď sušíš v byte, nemyslím si, že by práve plienky mali zapáchať. Ja som počas zimy sušievala v malej, uzavretej práčovni a nesmrdelo mi ani prádlo, ani plienky. Čo som zistila, tak prádlo zapácha, keď je jednak nedobre prepláchané, že je napr. viacej prádla v práčke a práčka nedobre prepláchne, alebo keď je na vešiaku moc husto navešané prádlo.
0 0
myara myara

myara je offline (nepripojený) myara

inkana Pozri príspevok
myara - už si ich aj niekedy vyskúšala? znie to zaujímavo.

My sme to raz rátali, že koľko vyjdú papierové plienky a koľko bavlnené vrátane prania, žehlenia,... - tak to vyšlo u bavlnených len o pár centov menej, rátali sme priemerné ceny papierových plienok. Nedá sa to podľa mňa úplne presne vyrátať, ale je to zhruba rovnako. No ide tu jednak o zdravie dieťaťa (ako som už písala, že chlapcom sa vajka prehrievajú) a jednak trošku aj o ekológiu. To sú obrovské kvantá plienok, čo spotrebuje hoc len jedno dieťa. Ale priznám sa, že keby som mala dievčatko, tak by som asi viacej využívala papierové, no neprešla by som na ne úplne. Pokiaľ, samozrejme, by s tým dieťa nemalo problémy ako napr. dermatitída a pod.

A ozaj - vraj sa už nemusia deti baliť naširoko, zase nejaká nová móda. Iba to odporúčajú. Prvé sono kĺbikov sa robí, myslím, v treťom týždni a ak je dobré, tak už nemusia baliť naširoko.
este som ich neskusala, lebo nam sa babatko narodi az v auguste, to sme len tak dopredu kupili, ked bola akcia
ale co som sa docitala, tak maju lepsiu savost ako bavlnene, a su take jemnejsie, prijemnejsie na dotyk, tak uvidime

o tom, ze sa nemusi balit nasiroko, som uz aj ja pocula, ale ja budem, ved je to len par mesiacov
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Inkana, taký sušič na radiátor používame už niekoľko rokov, takže budeme aj naďalej a intenzívnejšie
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
myara Pozri príspevok
este som ich neskusala, lebo nam sa babatko narodi az v auguste, to sme len tak dopredu kupili, ked bola akcia
ale co som sa docitala, tak maju lepsiu savost ako bavlnene, a su take jemnejsie, prijemnejsie na dotyk, tak uvidime

o tom, ze sa nemusi balit nasiroko, som uz aj ja pocula, ale ja budem, ved je to len par mesiacov
tiež sme zatiaľ bez skúseností, ale dcéra kúpila bambusové - kvôli väčšiemu pohodliu drobca, ak by šli napr. na prechádzku, do poradne, či na návštevu, aj kvôli vlastnému pohodliu, aby nemala starosti. Na doma, ked môže reagovať operatívnejšie, hned prebaliť a dať špinavé na poriadok, bude používať iné, sú látkové všelijaké, vkladačky na výmenu ap.
a s tými klbikmi to vraj je fakt pravda - za našich čias boli ščastejšie problémy, lebo my sme balili do zavinovačky, perinky, takže tam nožičky neboli vo vhodnej polohe. Pri dnešnom spôsobe balenia je to už inak.
0 0
inges inges

inges je offline (nepripojený) inges

Matka :)
K tomu baleniu naširoko pridám aj ja svoju skúsenosť. Nakoľko som bola pár krát hospitalizovaná so synom na ortopédií a videla koľko detí má problémy aj s kĺbikmi, tak pri svojom ďalšom dieťati by som tak či tak balila naširoko. Ako píšete je to iba na pár mesiacov.
0 0
inkana inkana

inkana je offline (nepripojený) inkana

Letko - napadlo mi ešte, že či si už počul o odsávačke soplíkov do vysávača? Super vec, odporúčam. (neviem, či som o tom už tu písala) Teraz mi to tak napadlo, tak rýchlo píšem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
inkana Pozri príspevok
Letko - napadlo mi ešte, že či si už počul o odsávačke soplíkov do vysávača? Super vec, odporúčam. (neviem, či som o tom už tu písala) Teraz mi to tak napadlo, tak rýchlo píšem
tiež som o tom počula - dcéra mi o tom vravela. Akurát si to neviem predstaviť. vytiahnem hocijaký starý vysávač, pripojim k tomu odsávačku a "ideme"? Dcéra sa smiala, ale vraj kvôli tomu nekupuje zatiaľ vysávač, potrebuje zistiť, aký typ treba a chce ho mať na tieto účely nový. Neskôr, až nebude treba odsávačka, tak ho bude používať aj na vysávanie.
0 0
allgreen allgreen

allgreen je offline (nepripojený) allgreen

Ľudom j**e, nielen tu ale na celom svete ...viac
Pridam sa aj ja, tiez cakame o tyzden by mal bocian priletiet ale samozrejme taska do porodnice je nachystana uz mesiac

citam ze odsavacka do vysavaca ?! prvý raz pocujem hned ma napadlo co ak ma niekto ten roboticky co sam vysava? mozno ma privod na hadicu
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
allgreen Pozri príspevok
....................prvý raz pocujem hned ma napadlo co ak ma niekto ten roboticky co sam vysava? mozno ma privod na hadicu
mám robota, nemá prívod na hadicu. Ale mám aj klasický.
0 0
allgreen allgreen

allgreen je offline (nepripojený) allgreen

Ľudom j**e, nielen tu ale na celom svete ...viac
KEJKA Pozri príspevok
mám robota, nemá prívod na hadicu. Ale mám aj klasický.
ten sa moze zísť aspon na povysavanie auta
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
to áno, aj ho využívame na to. Len mi to pripadá akési nehygienické použiť na odsávačku, či?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať