Zavrieť

Porady

Febrilné kŕče u detí .

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
......... zakladám túto tému na výmenu skúsenosti pri Febrilných kŕčoch( záchvatoch) u dieťata a najmä ich možné opakovanie. Záchvaty podobné ako pri epilepsii, teraz som múdra,študujem všetko dostupné ... nemala som s tým skúsenosť nikdy v živote a to mám 3 dospelé deti.

Kto ste takýto záchvat prežili pri svojom dieťati , alebo vnúčati, tak isto viete aké je strašné túto situáciu prežiť najmä ak záchvat príde nečakane a Vy držíte dieťa v náručí s tým že neviete o čo sa jedná, ktorému šklbe tváričkou, má vyvrátené oči a začne modrať a dieťa odchádza do bezvedomia a neviete ako mu pomôcť, keď nezaberá ani umelé dýchanie, a akákoľvek pomoc a máte pocit , že Vám zomiera v náručí.
Ja osoba s hypertenziou ...som si v tom momente neuvedomovala, že tlak mi mohol vystúpiť na XXX , ja osoba ktorá stráca pri takýchto situáciách duchaprítomnosť, som zrazu dostala neskutočnú silu pomôcť...

V skratke popíšem čo som prežila pred pár dňami .Bola som s dcérou sama doma, sedíme za stolom, dcéra merala malému(1,5 roka) teplotu, lebo v ten deň sa objavila zvýšená teplota a zrazu kričím čo sa to s malým deje(on jej sedel na kolenách, tak ja som videla do tváre) .... malinkému vnúčikovi 1,5 ročnému začalo trhať s tváričkou a deformovalo mu ju ,zrazu mu klesla hlavička ...vytrhla som jej ho z ruky a kričala ..volaj rýchlo záchranku ...to bol zlomok sekundy.............dieťa upadlo do bezvedomia, vyvrátilo očká, začalo modrieť .....záchvat trval ( podľa mňa celú večnosť ) cca viac ako 10 minút ...až som začula sirénu záchranky .....malinký začal javiť známky života ...v tom dobehol doktor a keď zazrel očká , že už boli v stave , ktoré javili známky prebratia , tak sa normálne potešil a vydýchol si .Vnúčik aj keď sa prebral z tohto stavu , tak mu kŕč ešte stále držal ústočká a nemohol vyľúdiť ani slovko, začal mrnkať....no už je dobre, vydýchla som si . Po chvíli vyšetrenia dieťaťa lekár uchytil dieťa do náručia a odišli do nemocnice, bolo počuť už len sirénu .... no bolo to hrozné, tá situácia sa nedá ani popísať. Stále mám to dieťa pred očami a neviem sa toho zbaviť, ale viem že to časom poľaví. Proste prijali ho na JIS-ku a bol monitorovaný a nasadili infúzie. Kŕč na tváričke a pusinke povolil až po príjme do nemocnice. Až vtedy sa vnúčikovi podarilo vyľúdiť prvé slovíčko v jeho podaní ......

Síce som sa zmienila už na Porade, že len na doktorov nadávame ..a že im patrí moja vďaka ...áno patrí najmä doktorovi z rýchlej záchrannej pomoci .Ten sa zachoval neskutočne milo, ľudsky a potvrdil to aj záverom, keď sa vrátil v nemocnici za vnukom chytil ho za ručičku a vraví mu : Sebinko drž sa , neboj ..... my dvaja si ešte spolu vypijeme pivo !
A teraz opačne , moja vďaka nemôže patriť jednému nemenovanému lekárovi, ktorý povedal, že takéto prípady na hospitalizáciu nepatria, to nie je životu ohrozujúci stav ! Ale to už je iná vec .....

.......ide mi v tejto téme predovšetkým o to, že ak niekto sa v takejto situácii ocitol, či má poznanie alebo skúsenosť , že sa tieto stavy u ich dieťaťa opakovali , lebo hovoria, že môžu sa opakovať ,ale aj nemusia. Pravdepodobnosť do veku 5-6 rokov tam je .A aké máte skúsenosti s užívaním DIAZEPANU, jeden doktor tvrdí , že ho nasadiť už pri objavení sa zvýšenej teploty a iný zasa že ho nasadiť až keď sa kŕč dostaví (DIAZEPAN rektálna tuba).

Viem...... mamina po prepustení z nemocnice bude postupovať podľa rád detskej doktorky a lekárov z detského oddelenia , ale zaujíma ma Vaša praktická skúsenosť, ak máte také dieťa , ktoré takýto FZ prekonalo raz, alebo viac krát opakovane.
Viem, že nie každý je na takúto situáciu pripravený pri svojom dieťati, ale treba počítať s tým, že môže nastať .Preto by som si priala, aby bola táto téma prínosom pre každú maminu a aj členov rodiny . Mne tento prípad dal školu do môjho ďalšieho života a vlastne aj výstrahu.O mamine malého ani nehovoriac, čo prežívala a prežíva. Najmä strach o svoje dieťatko a obáv z každej vírusovej choroby, alebo z každej teploty.
Usporiadat
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Bohužial, je mi ľúto že toho lekára ohováraš a asi celkom neprávom...

My sme toto zažili a tiež som sa poriadne zlakol-prídem k malému Tomášovi a ruky,nohy vykrútené , oči vyvalené dohora, z úst pena- poriadne som sa zlakol- došla záchranka, vyvetrali( troška nás zjazdili, že ,možme troška sami aj za to, že máme v byte veľké teplo,prekúrené), dali ho do vlažnej vody a po 15 min. bolo OK
lekár sa taktiež vyjadril, že pokial dieťa neupadlo do bezvedomia( to sa občas stane pri feb. krčoch), tak hospitalizácia nieje nutná
takže si myslím, že ten lekár vyhodnotil situáciu ako vyhodnotil a kritizuješ ho neprávom...

aj som sa potom pýtal našej pediatričky, či ten postup bol OK a povedala presne to isté čo ten lekár- ak dieťa nebolo v bezvedomí, tak nieje nutná hospitalizácia- že to síce strašidelne vyzerá ale nieje je to až tak nebezpečné...-iné by bolo,keby dieťa bolo v bezvedomí...

inak celkom ma na tom zaujalo, že tam je 5 rokov života hraničný čas- údajne po 5 roku života už febrilné krče nehrozia...
Naposledy upravil Stanislav 1975 : 03.05.12 at 11:41
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

Zitka,
fu keď som to čítala mala som zimomriavky po tele. Mám síce už 3,5ročnú ale viem čo si cítila. Moja malá tak raz stratila dych, nadychovala sa, nemohla sa nadýchnuť, volali sme záchranku, ako keby jej niečo zabehlo, ale dala som jej prst do úst a potom bolo dobre, strašne som sa bála, neskutočne, ale pravdepodobne to nebolo to čo ty popisuješ. Záchranka nič nenašla a mala som ju pozorovať.
Raz mi manžela odvádzala záchranka, lebo grcal, triasol sa, a po xx-tý krát grcania už nevládal ani vstať ogrcal sa, nevnímal volala som záchranku. Ale v oboch prípadoch mám s nimi dobrú skúsenosť a odvtedy keď vidím záchranára mám k nim neskutočný rešpekt.
neviem síce poradiť, ale mala som potrebu ti napísať, nech je hlavne malý zdravý....
1 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Bohužial, je mi ľúto že toho lekára ohováraš a asi celkom neprávom...

My sme toto zažili a tiež som sa poriadne zlakol-prídem k malému Tomášovi a ruky,nohy vykrútené , oči vyvalené dohora, z úst pena- poriadne som sa zlakol- došla záchranka, vyvetrali( troška nás zjazdili, že ,možme troška sami aj za to, že máme v byte veľké teplo,prekúrené), dali ho do vlažnej vody a po 15 min. bolo OK
lekár sa taktiež vyjadril, že pokial dieťa neupadlo do bezvedomia( to sa občas stane pri feb. krčoch), tak hospitalizácia nieje nutná
takže si myslím, že ten lekár vyhodnotil situáciu ako vyhodnotil a kritizuješ ho neprávom...
Stanko asi si veľmi rýchlo čítal, Zitka okrem iného píše:
to bol zlomok sekundy.............dieťa upadlo do bezvedomia, vyvrátilo očká, začalo modrieť .....záchvat trval ( podľa mňa celú večnosť ) cca viac ako 10 minút ...až som začula sirénu záchranky .....malinký začal javiť známky života .
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

babi2 Pozri príspevok
Stanko asi si veľmi rýchlo čítal, Zitka okrem iného píše:
to bol zlomok sekundy.............dieťa upadlo do bezvedomia, vyvrátilo očká, začalo modrieť .....záchvat trval ( podľa mňa celú večnosť ) cca viac ako 10 minút ...až som začula sirénu záchranky .....malinký začal javiť známky života .
ale nebol už v bezvedomí- ale nebudem to tu rozpitvávať, ja niesom lekár a preto nebudem hovoriť-ja som len hovoril čo mi povedali iní lekári- a feb.krče považujú lekári ( akože fakt to vyzerá strašidelne a mal som to načítané, ale aj tak som sa poriadne zlakol) za ľahkú komplikáciu- údajne to nieje nič načo by sa umieralo...
0 0
zamestnanec zamestnanec

zamestnanec je offline (nepripojený) zamestnanec

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Bohužial, je mi ľúto že toho lekára ohováraš a asi celkom neprávom...

My sme toto zažili a tiež som sa poriadne zlakol-prídem k malému Tomášovi a ruky,nohy vykrútené , oči vyvalené dohora, z úst pena- poriadne som sa zlakol- došla záchranka, vyvetrali( troška nás zjazdili, že ,možme troška sami aj za to, že máme v byte veľké teplo,prekúrené), dali ho do vlažnej vody a po 15 min. bolo OK
lekár sa taktiež vyjadril, že pokial dieťa neupadlo do bezvedomia( to sa občas stane pri feb. krčoch), tak hospitalizácia nieje nutná
takže si myslím, že ten lekár vyhodnotil situáciu ako vyhodnotil a kritizuješ ho neprávom...
Nezmysel. Febrilne krce su indikacia na hospitalizaciu a neskor na pravidelne sledovanie dietata u neurologa. Dieta ktore prekonalo febrilne krce ma statisticky podstatne vacsiu nachylnost na epilepsiu.
Dat diazepam az ked uz su febrilne krce je uz neskoro. Prave proti nim ma chranit. Je potrebne ho podat (u deti s vyskytom FB) uz ked teplota vystupi orientacne na 38. Problem s FK je ten ze sa objavuju najme v pripadoch ked teplota vystupi nahle (z normalnej teploty na 39 v priebehu 1-3 hodin). Stava sa ze dieta ktore malo predtym bezne teploty 39-40 bez FK, preto lebo teplota stupala pomaly v priebehu dna. A ked inokedy teplota vystupila prudko na 38,5-39 dostalo FK. V pripade potreby ak je obava ze diazepam nestihne zaposobit, je mozne ho podat v cipkoch (posobi rychlejsie)
12 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Tento článok som objavila už dávnejšie, sú tam aj rady čo robiť pri febrilných kŕčoch a čoho sa vyvarovať
http://primar.sme.sk/c/4116573/skuto...ilne-krce.html
2 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

môj Andrejko síce febrilné kŕče nemal, ale mal ako 4-mesačný prvý astmatický záchvat, druhý ako 11-mesačný
vidieť modrajúce bábätko, to je dodnes moja nočná mora
a pri tom druhom záchvate sme leteli rovno do nemocnice, kde ma najprv lekár zvozil, že prečo som nebola najprv na pohotovosti v spáde, odkiaľ nás mali odporučiť na hospitalizáciu až keď malého videl a popočúval, zhodnotil, dobre že ste prišli hneď sem, a aj sa mi potom ospravedlnil
zhrnutie moje - nie je jedno, na ktorého lekára natrafíš
7 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Ja som ako dieťa mala febrilné kŕče, vtedy ešte poriadne ani nevedeli, čo to je (som ročník 1975). Mame som sa zložila v kúpeľni na zem, cez noc ma nechali v nemocnici, mala som tak 3-4 roky. Mám dve dcérky 8 ročnú a 20 mesačnú, moja detská lekárka, ku ktorej som chodila ešte aj ja (mimochodom si je veľmi vážim a oceňujem ako lekárku aj ako človeka) mi povedala, že v prípade, že jeden z rodičov mal v detstve febrilné kŕče, pravdepodobnosť, že ich dostane naše dieťa je až 95%. Doporučila mi preto už pri teplote 38,5 podať diazepam jednorazovo, a potom len ak teplota dlhodobo neklesá. Počúvla som ju, a dávam si pozor, aby som doma mala vždy diazepam. Staršia dcérka febrilné kŕče nemala, dúfam, že ani tá mladšia ich nedostane.
Tento názor mi potvrdil aj neurológ. Ale zasa iný lekár môže mať iný názor. Ako aj v iných prípadoch, je vždy viac rôznych názorov. Mne pediatrička povedala, že za svojej praxe už videla pár detí, ktoré mali po silných febrilných kŕčoch aj nejaké tie následky. Takže ja by som si netrúfla tvrdiť, že to nič nie je.
Ja osobne mám kamaráta, ktorému najmladšia dcárka dostala FK vo veku cca 2 rokov, a bol to u nej spúšťač epilepsie.
10 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Nakoľko mám aj ja malé dieťa (2,5 roka), čítam si na internete rôzne články a zisťujem informácie, čo robiť ak.... poviem ti narovinu, už len spojenie "febrilné kŕče" mi vždy naháňalo hrôzu, pretože ma na to upozorňovali moje dve sestry (obe sú zdravotné sestry). Našťastie môj Samko nikdy febrilné kŕče nemal, ale zapamätala som si toto:

- FK sa vyskytujú výlučne pri teplote (od 6 mes.do 5 rokov)

- hospitalizácia je potrebná vtedy, ak malo dieťa febrilné kŕče prvýkrát (čo v tomto prípade u Sebinka bolo)

- ak dieťa dostalo feb.kŕče, treba ho položiť na bok, udržiavať dýchanie, prípadne dať umelé dýchanie (ak dieťa omodrieva), vyvetrať, dieťa vyzliecť prípadne dať vlažný zábal

- ak má dieťa feb.kŕče, nesmie sa mu nič dávať do úst, ani sprchovať.

Snáď niekomu aspoň trošku pomôže...
18 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

febrilné kŕče sú vždy vážna vec pretože dieťa môže behom pár minúť zomrieť, to čo je alebo nie je v bezvedomí je v danú chvíľu irrelevantné pretože ak aj nie je tak za pár sekúnd môže byť. Takže moc by som to nezľahčoval. O tom či má byť prijaté na hospitalizáciu rozhoduje príjmový lekár detského oddelenia a to na základe daného stavu v akom sa dieťa nachádza keď ho privezú do nemocnice. Ako zdravotník Vám jednoznačne odporúčam vždy, podčiarkujem vždy ak dieťa dostane febrilné kŕče volať RZP, pretože pri všej úcte ako laici nikdy nemáte šancu správne vyhodnotiť takýto stav. Pritom platí, že jedna chyba môže sa rovnať strate jedného života. Je to vždy vážna vec. Takže toľko na úvod. A teraz trocha optimistickejšie: to, že dieťa dostane febrilné kŕče neznamená, že ich ešte niekedy dostane znova. Takýto stav sa už nemusí nikdy zopakovať. Takže to si treba tiež uvedomiť. Tiež je pravda, že po pietom roku sa febrilné kŕče už nedostávajú, takže to je akýsi tajomný medzník. /Medicína má skutočne mnoho tajomstiev/. Ale je dobré pôsobiť vždy preventívne, to znamená. Akonáhle má dieťa teploty nad 38 st. sa treba maximálne snažiť ich znížiť /resp. aby som bol presnejší, treba zabráni tomu, aby ich malo nad 39 st., pretože vtedy je riziko opätovných febrilných kŕčov vysoké. To znamená lieky proti teplote, ak nezaberajú, zábaly, alebo sprchy vlažnou vodou a potom len tak zľahka prikryť dieťa plachtou, aby sa neprehrievalo, podchvíľou vyvetrať, po 4 hod. striedať paracetamolové a ibuprofénové lieky od teploty. A ešte k Vašej otázke: citujem" A aké máte skúsenosti s užívaním DIAZEPANU, jeden doktor tvrdí , že ho nasadiť už pri objavení sa zvýšenej teploty a iný zasa že ho nasadiť až keď sa kŕč dostaví (DIAZEPAN rektálna tuba)." Ak dieťa malo už febr. kŕče tak je dobré pri teplotách nad 38 st mu dať aj rektálny diazepam. Ak to spravíte nemusíte sa báť žiadnej návykovosti, a budete kľudnejší. V tomto prípade febr. kŕče určite nedostane, pretože diazepam pôsobí proti kŕčom. Dieťa poistíte a Vy budete kľudnejšia. Dať diazepam až keď už má kŕče to nerobte. Jednak to už patrí do rúk zdravotníkom a jednak by ste to ani v tom ľaku už Vy ani nedokázali.
22 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Moje tri deti sa pri horúčkach až do takýchto extrémnych situácií našťastie nikdy nedostali, nebývali často choré, ale keď už, tak s poriadnymi horúčkami, a obyčajne aspoň dve súčasne. Ja som mala Diazepan vždy nachystaný, ako náhle im horúčka vystúpila k 39 stupňom, vtedy som ho aj preventívne podala, a hneď som dávala aj hodinu studené zábaly, ktoré stiahli horúčku na prijateľnejšiu teplotu. Len raz som bola v úplnej panike a bezmocnosti, keď synovi napriek zábalom horúčka stúpla nad 40,5, ale kŕče našťastie nedostal, akurát veľmi blúznil, a bil sa so mnou. Dcéra vo vedľajšej izbe ležala tiež s horúčkou. Tú som musela chuderku nechať samu, a celý čas som sa od chlapca nemohla pohnúť, kým neprišiel domov manžel, a pomáhal ako vedel. Až po hodnej chvíli sa syn trochu upokojil, a teplota po dvoch hodinách klesla na 39,5. Bol to hrozný zážitok, ale zvládli sme to.
Vždy som mala na pamäti, čo nám vravela pani doktorka na zdravotke na hodinách pediatrie, že kŕčom je potrebné preventívne predchádzať pri vysokých horúčkach podaním Diazepanu.
A čo sa týka hospitalizácie, pri tak malom dieťati by som ju určite volila, nedá sa predpokladať, ako sa takýto stav vyvinie.
14 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Zitka,
moja dcéra v jednom roku tiež dostala febrilné kŕče a z Popradu do Štrby pre ňu letel vrtuľník.
V nemocnici ma na detskom oddelení detská lekárka vykričala, či si uvedomujem, koľko stojí taký zásah! Ja som sa vtedy po šoku, aký som prežila zmohla len na otázku, akú cenu má ľudský život...

Do zhruba 6tich rokov sme boli kontrolovaní detským neurológom a EEG mozgu po takomto záchvate možno ešte tri roky nebolo v poriadku, vyzeralo akoby dieťa trpelo epilepsiou.
Našťastie sa nikdy viac febriné kŕče neopakovali, ale VŽDY, už pri zvýšenej teplote 37,6 C sme podávali DIAZEPAN v tabletke a v prípade kŕčov sme mali pripravený rektálny DIAZEPAN, aby nedošlo k uduseniu.
Musím povedať, že vedomie, že môje dieťa môže kedykoľvek pri teplote takto zareagovať ma v prvom roku od febrilných kŕčov dostalo do tak duševnej nepohody a skľúčenosti, že som myslela, že zošaliem.
Dieťa nielenže v teplote treba chrániť, ale keďže je mozoček citlivý na akékoľvek vnemy, dávali sme pozor, aby napríklad nedochádzalo ku prudkým zmenám svetlo-tma, absolútny zákaz sledovania TV, kreslených rozprávok /náhle striedanie ostrých farieb na obrazovke/, žiadne blikanie, žiadne pozeranie do ohňa atď. Všetko toto sú impulzy, ktoré môžu vyvolať epileptický záchvat a opakované febrilné kŕče vedú k epilepsii.

Ale dnes viem, že málo času a málo vysvteľovania mi venovala detská neurologička.
Jednoznačne tvrdím, že pokiaľ máte doma DIAZEPAN, nemáte sa čoho báť!
Matka pozná svoje dieťa a cíti, keď niečo nie je v poriadku a už mierne zvýšenie teploty odhadne.
Budete kontrolovaní neurológom. Len to obdobie chorôb je dieťatko utmené a doslova zdrogované, veľa spinká, má oslabenú motoriku, pretože má uvoľnené svalstvo a ku kŕčom nedochádza.
Na jedno ale musím obzvlášť z vlastnej skúsenosti upozorniť.
Moja dcérka v útlom veku častu mávala problémy s dýchycími cestami. Raz mala zápal pľúc a zápal pohrudnice. Vysoké horúčky, takže bez DIAZEPANU to nešlo...
Keďže mala aj dráždivý kašeľ, naša pani doktorka jej prepdísala aj DITHIADEN. Tak a tá reakcia bola desivá! Namiesto toho, aby dieťa bolo pokojné, chovalo sa rozrušene, doslova behalo po postieľke a aj v spánku so sebou mätalo a presúvalo sa z jedného rohu do druhého. Takže pozor na kombináciu DIAZEPAN a antihystaminiká.

Ale prosím Zitka, nečítaj tieto slová ako strašiaka. Vyrastie Vám chlapček z toho. Tieto febrilné kŕčiky mávajú zväčša dietky do predškolského veku, ich mozoček ešte nezvláda termoreguláciu a v prípade, že sa dieťa náhle podchladí, alebo mu náhle vybehne vysoká teplota - môže takto zareagovať.
Vy viete čo treba robiť, nasadiť pri zvýšenej teplote DiAZEPAM, ja som v noci stále aspoň malé svetlo mala zapálené a počúvala, ako dieťa dýcha. Žiaden tvrdý spánok, len plytký a kontrolovať počas choroby.

Dnes je dcéra veľká slečna a iné kontroly musia byť . Vyrastiete z toho, neboj sa!
Naposledy upravil danushka : 03.05.12 at 12:42
16 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ďakujem Vám za Vaše príspevky, ani som všetky v kľude nedočítala....práve sme priviezli domov pacienta.Mám kopec info, ak budem mať čas napíšem.Okrem iného snáď len toľko , že bez diazepanu ani na krok ...predpoklad na ďalšie 4 roky..... kdekoľvek sa dieťa pohne , či už bude navštevovať škôlku a podobne .Diazepan tb. a DIAZEPAN tuba musí byť vždy po ruke .Musí byť sledovaný detským neurológom.
7 0
majka 62 majka 62

majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

Teším sa, že je drobček doma . Veľa zdravíčka celej rodinke prajem.
6 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5 Pozri príspevok
Ďakujem Vám za Vaše príspevky, ani som všetky v kľude nedočítala....práve sme priviezli domov pacienta.Mám kopec info, ak budem mať čas napíšem.Okrem iného snáď len toľko , že bez diazepanu ani na krok ...predpoklad na ďalšie 4 roky..... kdekoľvek sa dieťa pohne , či už bude navštevovať škôlku a podobne .Diazepan tb. a DIAZEPAN tuba musí byť vždy po ruke .Musí byť sledovaný detským neurológom.
Zitka, prajem Vám domka teda veľa šťastia, aby sa to už nezopakovalo, aby ste ten strach nemuseli zažiť nanovo, veľa radostí z malého a zdravého Sebastiána. Cmuky pre vás. Maja
5 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
zamestnanec Pozri príspevok
Nezmysel. Febrilne krce su indikacia na hospitalizaciu a neskor na pravidelne sledovanie dietata u neurologa. Dieta ktore prekonalo febrilne krce ma statisticky podstatne vacsiu nachylnost na epilepsiu.
Dat diazepam az ked uz su febrilne krce je uz neskoro. Prave proti nim ma chranit. Je potrebne ho podat (u deti s vyskytom FB) uz ked teplota vystupi orientacne na 38. Problem s FK je ten ze sa objavuju najme v pripadoch ked teplota vystupi nahle (z normalnej teploty na 39 v priebehu 1-3 hodin). Stava sa ze dieta ktore malo predtym bezne teploty 39-40 bez FK, preto lebo teplota stupala pomaly v priebehu dna. A ked inokedy teplota vystupila prudko na 38,5-39 dostalo FK. V pripade potreby ak je obava ze diazepam nestihne zaposobit, je mozne ho podat v cipkoch (posobi rychlejsie)
Presne tak, dostali sme inštrukcie na Diazepan tak, že ak príde teplota 38 st. tak Diazepan užiť každých 12 hodín 2mg.tabletku.Ak by však aj napriek všetkému úsiliu zrážať teplotu(liekmi,zábalmi,sprchou) nastali F.kŕče, nebrať ohľad na užitie Diazepanu, ale hneď použiť Diazepan (tuba) do konečníka.Obvodná to trošku zmenila, nakoľko v nemocnici predpísali 3 x po á 8 hod. jednu tabl.2.mg Diazepan.Povedala, že na 12 kg.dieťa to je silná dávka.Že ona 120 kg.žena..... že už jej telo by malo čo robiť, aby to spracovalo a nieto desať kilové chlapča.
4 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Inak Zitka, Tvoj vnúčik je ešte maličký, takže sa nezľaknite, keby po užití DIAZEPANU stratil motoriku a pri chôdzi by napríklad padal a tiež by mal problém uchopiť pevne veci do rúk. To svalstvo je tak uvoľnené, že moja dcérka v roku pod DIAZEPANOM ani chodiť nevedela.
7 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Bohužial, je mi ľúto že toho lekára ohováraš a asi celkom neprávom...

My sme toto zažili a tiež som sa poriadne zlakol-prídem k malému Tomášovi a ruky,nohy vykrútené , oči vyvalené dohora, z úst pena- poriadne som sa zlakol- došla záchranka, vyvetrali( troška nás zjazdili, že ,možme troška sami aj za to, že máme v byte veľké teplo,prekúrené), dali ho do vlažnej vody a po 15 min. bolo OK
lekár sa taktiež vyjadril, že pokial dieťa neupadlo do bezvedomia( to sa občas stane pri feb. krčoch), tak hospitalizácia nieje nutná
takže si myslím, že ten lekár vyhodnotil situáciu ako vyhodnotil a kritizuješ ho neprávom...

aj som sa potom pýtal našej pediatričky, či ten postup bol OK a povedala presne to isté čo ten lekár- ak dieťa nebolo v bezvedomí, tak nieje nutná hospitalizácia- že to síce strašidelne vyzerá ale nieje je to až tak nebezpečné...-iné by bolo,keby dieťa bolo v bezvedomí...

inak celkom ma na tom zaujalo, že tam je 5 rokov života hraničný čas- údajne po 5 roku života už febrilné krče nehrozia...
Stanko , vyjadrím sa aj k Tvojmu príspevku, neprehliadnem príspevok .Ale zopár viet musím ... :

ten pán doktor, ani nebol pri príjme dieťaťa, ani ako záchranár ...ten pán doktor je detský neurológ v Nitre .Tohto pána doktora , ktorý má súkromnú ambulanciu objednala naša f.nemocnica Detské oddelenie(JIS) dňa 1.5.2012 a bol včera neurologicky popoludní vyšetriť malého,prišiel mu poklepkať po kolienkach a vyjadril vyššie mnou napísanú vetu.Aké bolo jeho jednanie, to môžeme posúdiť v prvom rade my.Ty nevieš.

A k tomu pridám....ak si tak háklivý na lekárov .....myslím, že ak príde záchranka s prípadom a lekár povie, že nemôže prijať dieťa, aby ho dali zatiaľ na izbu alebo na JISku, lebo robí príjem ....a záchranár mu 2x zopakuje , že dieťa bolo v bezvedomí a ešte stále je v kŕči tak to už niečo znamená ....ak už lekár záchranár takto niečo výrazným tónom zopakuje viac krát .Ak ten istý lekár príde za personálom službukonajúcim a povie...povedal som Sebovi kamarátovi, že si sním chcem ešte raz dať pivo ! To tiež hovorí za všetko, pri všetkej úcte k lekárom.

...........
Stanko doplním sa , lebo sa mi prehrial ntb a musela som ho ešte aj reparovať....ale i napriek všetkému Ti ďakujem za príspevok.Ja osobne tu nechcem rozoberať lekárov, ale opačne, chcem aby téma bola prínosom pre naše mamičky a detičky.
Naposledy upravil Zita5 : 03.05.12 at 17:39 Dôvod: Stanko doplním sa.........
10 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Pri čítaní tohto kde ide o sekundy ma napadla jedna vec že keby sa to stalo mojmu malému, netušim ako by sa čím skor záchranka dostala ku nám, ked by so bola sama s nim doma, keďže máme vchodové dvere na čip a musim chodiť s čipom púšťať návštevy k nám hm
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
petermikuláš Pozri príspevok
febrilné kŕče sú vždy vážna vec pretože dieťa môže behom pár minúť zomrieť, to čo je alebo nie je v bezvedomí je v danú chvíľu irrelevantné pretože ak aj nie je tak za pár sekúnd môže byť. Takže moc by som to nezľahčoval. O tom či má byť prijaté na hospitalizáciu rozhoduje príjmový lekár detského oddelenia a to na základe daného stavu v akom sa dieťa nachádza keď ho privezú do nemocnice. Ako zdravotník Vám jednoznačne odporúčam vždy, podčiarkujem vždy ak dieťa dostane febrilné kŕče volať RZP, pretože pri všej úcte ako laici nikdy nemáte šancu správne vyhodnotiť takýto stav. Pritom platí, že jedna chyba môže sa rovnať strate jedného života. Je to vždy vážna vec. Takže toľko na úvod. A teraz trocha optimistickejšie: to, že dieťa dostane febrilné kŕče neznamená, že ich ešte niekedy dostane znova. Takýto stav sa už nemusí nikdy zopakovať. Takže to si treba tiež uvedomiť. Tiež je pravda, že po pietom roku sa febrilné kŕče už nedostávajú, takže to je akýsi tajomný medzník. /Medicína má skutočne mnoho tajomstiev/. Ale je dobré pôsobiť vždy preventívne, to znamená. Akonáhle má dieťa teploty nad 38 st. sa treba maximálne snažiť ich znížiť /resp. aby som bol presnejší, treba zabráni tomu, aby ich malo nad 39 st., pretože vtedy je riziko opätovných febrilných kŕčov vysoké. To znamená lieky proti teplote, ak nezaberajú, zábaly, alebo sprchy vlažnou vodou a potom len tak zľahka prikryť dieťa plachtou, aby sa neprehrievalo, podchvíľou vyvetrať, po 4 hod. striedať paracetamolové a ibuprofénové lieky od teploty. A ešte k Vašej otázke: citujem" A aké máte skúsenosti s užívaním DIAZEPANU, jeden doktor tvrdí , že ho nasadiť už pri objavení sa zvýšenej teploty a iný zasa že ho nasadiť až keď sa kŕč dostaví (DIAZEPAN rektálna tuba)." Ak dieťa malo už febr. kŕče tak je dobré pri teplotách nad 38 st mu dať aj rektálny diazepam. Ak to spravíte nemusíte sa báť žiadnej návykovosti, a budete kľudnejší. V tomto prípade febr. kŕče určite nedostane, pretože diazepam pôsobí proti kŕčom. Dieťa poistíte a Vy budete kľudnejšia. Dať diazepam až keď už má kŕče to nerobte. Jednak to už patrí do rúk zdravotníkom a jednak by ste to ani v tom ľaku už Vy ani nedokázali.
O tajomstvách medicíny hovoril dnes aj primár ohľadom FK a vyjadril sa , že v každom prípade FK treba volať záchranku , lebo sa nedá jednoznačne stanoviť, že sa jedná o FK a môže byť za tým v pozadí ešte niečo vážnejšie.Takže dcéru takto poučil .

Ešte ma napadol rozhovor a to zasa s doktorkou o teplomeroch, že aké to teplomery vlastne dnes používame .Ak si kúpite 5 teplomerov tak každý meria teplotu inak .To je už o biznise .Bolo nám doporučené, ak máme , tak starý klasický ortuťový teplomer a strážiť si a nikomu ho nedať .
Naposledy upravil Zita5 : 03.05.12 at 19:20
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať